O Bali sní snad každý, kdo uvažuje nad exotickou dovolenou v tropech. Mě si tenhle ostrov získal už v letištním terminálu – květinami a vůní kouřících tyčinek. S každou další miniaturní květinovou obětinou, kterou jsem překročila na ulici, nebo o kterou jsem zavadila pohledem, mě Bali bavilo o něco více.

1a

Hrstka rýže a květiny, oběť pro bohy

Hledáte informace k ostatním částem Indonésie? Najdete je v samostatném článku

Proč tam jet?

Na Bali si každý najde to své. Chcete jen tak relaxovat na pláži? Kvůli tomu na Bali přijíždí většina lidí. Užívat si nočního života? V turistickém centru Kutě se v mnoha barech paří do rána. Láká vás zdolat vrchol sopky? Vydejte se na nejvyšší horu ostrova – posvátnou Agung, nebo její menší sestru Batur. Míříte za šnorcholváním a potápěním? Bali je ideální jak pro začátečníky, tak zkušené potápěče. Můžete dokonce využít několik českých potápěčských center, z nichž to nejznámější je v Selangu. Ostrov je také Mekkou surfařů, najdete tu jedny z nejlepších spotů v Asii – od začátečnické pláže v Kutě po pověstné vlny Blue pointu pro ostřílené surfaře.

ulice Ubudu

Ulice Ubudu

Z Balijských měst mě nejvíce okouzlil Ubud, světově proslavené centrum jógy a meditace, které ale nabízí mnohem více než jen „lázně pro ducha”. Každý večer se tu koná mnoho tradičních tanečních a hudebních představení, přes den umělecké workshopy, nebo se můžete jen tak procházet uličkami se spoustou krámků a přemýšlet, jestli všechny ty nazdobené baráčky se sochami u vchodu a oltáři ve dvorech jsou chrámy, nebo v nich bydlí obyčejní lidé.

Jak se tam dostat?

Nejjednodušíí bude určitě let jen s jedním přestupem, málokdy to ale bude ta nejlevnější varianta. Z Prahy na balijské letiště v Denpasaru létají Emirates s přestupem v Dubaji, Qatar s přestupem v Dauhá nebo KLM s přestupem v Amsterdamu. Ceny letenek se standartně pohybují kolem 18 a 20 tisíci korun.

Pokud vám ovšem nevadí přestupy dva, můžete za letenky výrazně ušetřit. Možností je několik a důkladné porovnávaní se vyplatí. Zkuste hledat například lety s Turkish Airlines přes Istanbul do Jakarty, hlavního města Indonésie, a odtamtud využít příznivé ceny místních nízkonákladovek. Nejlevněji většinou vycházejí lety s aerolinkami Lion Air, Garuda Indonesia nebo Air Asia. Při této kombinaci už se bez problémů dostanete na 16 tisíc.

Porovnávejte i ceny letenek do Singapuru, Bangkoku a Kuala Lumpur a sledujte akční nabídky. Ze všech těchto hubů totiž opět koupíte návaznou letenku na Bali za pár tisíc, najdete ji nejlépe na skyscanner.com, nově i na azair.cz. S trochou štěstí se dostanete i na celkovou cenu pod 12 tisíc. Dvacet a dvanáct tisíc, to už je rozdíl, kvůli kterému se vyplatí trochu zapátrat na internetu a obětovat jeden přestup navíc!

Potřebuji vízum?

Podle nového zákona je od června 2015 pro Čechy vstup 30 dní zdarma bez víza. Pobyt pak ovšem není možné prodloužit, a pokud překročíte stanovenou dobu, zaplatíte za každý den navíc 300 tisíc rupií. Chcete-li zůstat déle, můžete i při příletu na letišti zažádat o 30 denní visa on arrival za $35 USD, které je možné jednou prodloužit o dalších 30 dní.

Je možné dostat vízum na 60 dní, musíte si ho ale vyřídit na ambasádě před odletem a je zpoplatněné – $50 USD za jednovstupní víza a $110 USD za víza povolující více vstupů. Pro dlouhodobější pobyty existuje „Social cultural visa“, které si musíte vyřídit též s předstihem a pro jejichž udělení potřebujete mít v Indonésii sponzora, který se za vás zaručí. Tato víza jsou platná dva měsíce a jdou po měsíci prodlužovat až na celkovou dobu půl roku. Se sponzorem by ale neměl být problém takto prodloužit ani turistické 60denní vízum.

Aktuální informace najdete na (značně pofidérním) webu indonéské ambasády v Praze.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kdy tam jet

Bali má dvě roční období – období sucha a období dešťů. Teploty jsou celoročně vcelku stabilní, takže i v období dešťů je tu teplo. Období dešťů trvá přibližně od druhé půlky listopadu do půlky března. V reálu to znamená, že bývá zataženo, jednou denně trochu sprchne a vše okolo je nádherně svěže zelené. Koncem prosince a v lednu to ale taková idylka nebývá – déšť vypadá, jako když vám někdo leje na hlavu kýble vody, nedá se pomalu vyjít na ulici, natož řídit skútr, a časté jsou i vichřice. Může to trvat několik dní v kuse…

Pokud tedy chcete mít jistotu slunečné dovolené na pláži, vyražte na Bali v období od dubna do října. Pokud preferujete cestování a občasný deštík při tropických teplotách vnímáte jako příjemné osvěžení, doporučuji říjen až listopad, případně únor až březen.

3

Období dešťů na Bali

Ceny

Za luxus se platí všude, i na Bali. Pokud budete chtít bydlet ve vile s bazénem blízko pláže a užívat si evropský standard, nečekejte, že vás dovolená vyjde pohádkově levně. Na druhou stranu – mě na Bali stačilo zhruba 6 tisíc na dva týdny, včetně dopravy a bydlení. Hlavně proto, že nepotřebuji pokoj s klimatizací a jím místní stravu – není to proto, že bych vyloženě cíleně šetřila.

Cena bydlení: Od 150 Kč za soukromý pokoj v tzv. homestay bez klimatizace, hotely od 300 Kč
Cena jídla a pití: Typická smažená rýže nasi goreng od 20 Kč, velká balená voda 8 Kč, pivo 50 Kč
Půjčení automatického skútru: do 100 Kč na den, benzín za zhruba 15 Kč/litr na benzínce, z lahve kolem 20 Kč
Vstupy do chrámů: 15 – 30 Kč

Najděte si bydlení na Booking.com



Booking.com

Lokální doprava

Systém veřejné dopravy, jak ho znáte v Čechách, na Bali nenajdete. Z veřejné dopravy doporučuji schuttle busy, které vždy jezdí z bodu A do bodu B, lístky koupíte v mnoha cestovkách, jsou levné a většinou vás bus vyzvedne na hotelu. Ještě o něco levnější jsou tzv. bema – soukromé dodávky pohybující se po stanovených trasách. Můžete si na ně mávnout kdekoliv u silnice a vysadí vás také kdekoliv na trase. Ovšem něco jako jízdní řády neexistuje, bema často zastavují, aby nabraly a vysadily další pasažéry, a proto je doporučuji jen těm, co mají pevné nervy, spoustu času, a spíše na trasy kde nepotřebujete přestupovat.

Taxíky jsou na Bali levné, zaplatíte kolem 10 Kč za kilometr. Trvejte na zapnutí taxametru, a pokud se řidič bude vymlouvat, klidně si vystupte a najděte jiný taxík. Další variantou jsou mototaxi, řidiči posedávají na svých motorkách na každém rohu a většinou si vás najdou sami. Podle mých zkušeností se vyplatí spíše na kratší trasy po městě a je potřeba tvrdě smlouvat. Vždy se s nimi na ceně domluvte ještě před tím, než se rozjedete.

Pokud budete cestovat ve více lidech, pronajměte si auto a objeďte ostrov. Auto půjčíte od cca 300 Kč na den a je samozřejmě možné si pronajmout auto i s řidičem, jen cena bude o dost vyšší. Chystáte-li se usadit na jednom místě, podnikat výlety do okolí a jste trochu dobrodružnější povahy, pronajměte si skútr. Zastavíte si, kde budete chtít, a je to zábava. Potřebujte ovšem mezinárodní řidičák, do kapsy stotisícovou bankovku na úplatky pro policii a odvahu. Jezdí se vlevo a zdejší systém dopravy vám ze začátku bude připadat dost… řekněme chaotický. Tak opatrně.

 

Jídlo

Jídlo mě na Bali hodně baví. Je rozmanité a někdy hodně pálivé. Pokud se budete chtít stravovat levně, budete chodit do místních podniků zvaných warungy, nejčastěji na typickou smaženou rýži nasi goreng (s kuřecím, rybou nebo jen zeleninou, často spolu s volským okem na vrchu), nebo smažené nudle. Pro Evropana mohou být tyto podniky trochu šok – v mnoha warunzích se hygienické podmínky moc nedodržují… a v těch ostatních se nedodržují vůbec. Když si ale vyberete podnik, kde sedí hodně místních, máte jistotu, že se tam jídlo rychle točí a bude čerstvé, což je v tropech nejdůležitější. Mnoho poloprázdných západně se tvářících restaurací je na tom ve výsledku mnohem hůř.

Já osobně mam hodně ráda street food, ať už cestuji kdekoliv. Dejte si přímo na ulici grilované saté – kousky masa napíchané na špejli. Nebo si kupte od prodavače projíždějícího na motorce s vozíkem bakso – masové kuličky v pekelně pálivé chilli omáčce, případně přidané do nudlové polévky. Nejznámější balijskou specialitou je babi guling – pečené selátko. Je plněné pikantní směsí, pečené nad ohněm a naprosto dokonalé!

4a

Grilované kuřecí saté

Na Bali nesmíte zapomenout na ovoce – nebojte se experimentovat a kupte si na tržišti nějaké z těch mnoha druhů ovoce, které jste asi v životě neviděli. Pokud si na to netroufáte, dejte si alespoň čerstvě vymačkaný ovocný džus, který tu stojí pár korun. Voda z kohoutku na Bali sice pitná není, ale nemusíte mít strach, ovocné džusy i led se standardně vyrábí z balené nebo filtrované vody. Jsem závislá na čerstvých kokosech, které jsou mimochodem i nejlepším lékem na kocovinu i střevní problémy. Osobně odzkoušeno! Pivo je v Indonésii obecně bohužel dost drahé, dáte za něj cca 50 Kč, alternativou může být ochutnávání místních domácích pálenek z rýže nebo palmového vína, které dost připomíná náš burčák. Jen k němu moc nečichejte.

Nemoci a očkování

Doporučuji cestovatelský očkovací základ – tetanovku, břišní tyfus a žloutenky typu A a B. Hygiena tady přeci jen trochu pokulhává, a když budete očkovaní, budete moct beze strachu ochutnávat všechna ta neznámá jídla a dostanete maximálně průjem. Pokud nejste očkovaní proti vzteklině, dávejte si pozor na pouliční psy a hlavně na ty roztomilé a přidrzlé opičky, co vás můžou pokousat raz dva. Hlavně když se s nimi nechcete rozdělit o svačinu. Malárie se na Bali vyskytuje minimálně, občas se u někoho objeví horečka dengue. Proti té ale stejně léky neexistují, takže jedinou prevencí je dlouhý rukáv a nohavice navečer. A nešetřit repelentem.

Bezpečnost

Krom běžných krádeží telefonů a foťáků na turistických plážích a v barech je na Bali bezpečno. I když bohužel poslední dobou přibývá případů vykradených apartmánů. Dávejte si hodně velký pozor, pokud budete řídit skútr, pravidla silničního provozu tady spíše neplatí a turisté bourají často. Vždy jezděte v helmě. Bezpečné řízení motorky je přitom celkem jednoduché – dívejte se, co na slinici dělají místní a dělejte to také. Pamatujte si, že větší má vždycky přednost a že jste zodpovědní za to, co je před vámí. Pokud tedy do něčeho/někoho nabouráte, je to vaše chyba, bez ohledu na to, že vám tam dotyčný nečekaně a bez rozhlédnutí vjel.. Proto jezděte pomalu a mějte oči na stopkách. Dávejte si pozor obzvláště na ostatní cizince na motorkách.

Pokud plánujete nějaké dobrodružství s krásnou Balijkou za drobný peníz, používejte ochranu, mnoho balijských prostitutek je HIV pozitivních. A mějte na paměti, že Indonésie nedávno znovuobnovila výkon trestu smrti za pašování drog.

Peníze

V celé Indonésii, tedy i na Bali, se platí indonéskou rupií. 1000 IDR je asi 1,8 Kč, takže budete na nějaký čas milionáři a budete tahat po kapsách stohy papíru. Kartou tu zaplatíte v luxusních hotelech a u mnoha obchodníků v turistických oblastech. Na trhu, v malém krámku, nebo za street food samozřejmě nikoliv. Bankomatů je ve městech spousta, většinou můžete vybrat maximálně 1 nebo 2 miliony rupií najednou. Za výběr zaplatíte poplatek kolem 100 Kč provozovateli. Dolary ani Eury se na Bali platit nedá, můžete je vyměnit ve směnárně, ale mně například díky nulovým poplatkům mojí bance vychází levněji vybírat z bankomatu, než dvakrát měnit peníze.

Dávejte si obvzlášť velký pozor na skimming a další karetní podvody – pokud nevíte, o co jde a jak se bránit, máte k tomu v členské sekci rozsáhlý článek. Rozhodně doporučujeme používat jinou kartu, než k vašemu hlavnímu účtu, ideálně Revolut.

Náboženství

Ačkoliv je Indonésie nejlidnatějším muslimským státem na světě, Bali je jediným ostrovem, kde naprosto převládá hinduismus. Jedná se o balijský hinduismus, který je směsí klasického hinduismu a tradiční víry z dob, kdy celá Indonésie byla ještě animistická.

Myslím si, že náboženství je to, co dělá Bali místem s tak exotickou atmosférou. Balijci věří, že všechny věci jsou obývány bohy, každý den obětují květiny, trochu rýže v mističce z banánového listu, vonnou tyčinku… Obětiny jsou všude – před vchody do domů, v obchodech, na křižovatkách. Mají od lidí odhánět nebezpečí. Životy místních se řídí nespočetným množstvím oslav a rituálů, které jsou barevné, zábavné, voňavé a dřív nebo později se k nějakému připletete, ať už chcete nebo ne. Balijské náboženství je také blízce spjaté s kulturou – mnoha tanci, zpěvy, divadlem, gamelanovým orchestrem. Hinduismus je zde prostě všudypřítomný.

5a

Ceremonie v chrámu Pura Besakih

Co byste ještě měli vědět?

  • Do zásuvky bez problémů strčíte evropskou nabíječku
  • Na spropitné jsou zatím zvyklí jen v lepších restauracích v turistických oblastech, všude jinde vám budu drobné vnucovat zpět se shovívavým úsměvem, protože si budou nejspíš myslet, že neumíte počítat.
  • Občas vám v obchodě místo drobných vrátí bonbóny nebo jiné sladkosti.
  • Nespěchejte. Jste v Asii, na všechno je dost času, takže se nerozčilujte, když ani místní nespěchají. V reálu pro ně hodina zpoždění není žádný čas…
  • Vlastně se nerozčilujte vůbec. Nikdy a kvůli ničemu. Buďte klidní a usmívejte se, i když jste vytočení do běla a hádáte se. Když zvýšíte hlas, akorát ztratíte tvář.
  • Smlouvejte. Když kupujete suvenýry, oblečení, domlouváte ubytování, mototaxi… Ale opět s úsměvem, oni se vás v podstatě nesnaží okrást, vůbec nečekají, že tu první řečenou cenu zaplatíte. Je to hra, berte to tak a hrajte, může to být velká zábava.

Osobní tipy, co na Bali nevynechat

Nyepi, největší balijský svátek

Pokud chcete zažít něco, co nezažijete jinde než na Bali, doporučuji vyrazit na hinduistický Nový rok Nyepi, neboli Den ticha. Připadá na první novoluní v březnu a po celý den jsou všechny ulice naprosto vylidněné, je zakázáno vycházet, vařit, jakkoliv se bavit, po setmění svítit a dokonce nelétají ani letadla! V předvečer Nyepi se totiž po celém ostrově bouřlivě slaví, Balijci s bláznivě pomalovanými obličeji dělají co největší kravál, aby vystrašili zlé duchy, a všude uvidíte barevné průvody nesoucí obrovské sochy démonů zvané Ogoh Ogoh, které nakonec spálí a shodí do moře. Následující den se celý ostrov ponoří do ticha, aby si zlí duchové mysleli, že je úplně opuštěný a odtáhli škodit jinam…

Balinese ogoh-ogoh monster at Balinese New Year , Indonesia.

Východ slunce z vrcholu sopky

Ubytujte se v u jezera v kráteru sopky Batur, ráno si přivstaňte a vydejte se s průvodcem na cca dvouhodinový výstup na vrchol sopky. Východ slunce je odsud nádherný a průvodce vám dokonce připraví snídani – vajíčka vařená natvrdo v horké páře, která vyvěrá ze svahu sopky, jste zaručeně ještě nejedli. S průvodcem poté pokračujete nenáročnou trasou kolem vrcholu s výhledem na lávová pole, podíváte se do jeskyně a vyfotíte spoustu opiček, co se vůbec nebojí lidí. Je to příjemný půldenní výlet, který zvládnou i méně zdatní turisté.

6a - vychod slunce z vrcholu sopky Batur

Ranní výhled z vrcholu sopky Batur

6b

Opičí rodinka

Vyrobte si vlastní stříbrný šperk v Ubudu

Pokud budete trávit nějaký čas v Ubudu a baví vás tvořit rukama, zkuste věnovat jedno odpoledne workshopu práce se stříbrem. V centru města kousek od hlavního trhu najdete obchůdek Chez Monique Jewelery, kde si můžete prohlédnout a zakoupit krásné výtvory mistra Wayana a domluvit si tam několikahodinový workshop s ním a jeho pomocníky. Dílna je v zeleném a klidném dvoře jeho domu a za cca 800 Kč (podle velikosti výrobku a váhy šperku) vám vždy usměvavý Wayan pomůže s celým procesem výroby – přineste si vlastní návrh, nebo se nechte inspirovat v jednom z deseti katalogů fotek, a pak už vyřezávejte, bruste a leštěte. Vlastnoručně vyrobené malé umělecké dílo je krásný suvenýr nebo dárek a ten pocit uspokojení, že jste něco stvořili, je k nezaplacení. Já u toho vypnu a odpočinu si a byl to důvod, kvůli kterému jsem se do Ubudu vracela několikrát.

Tanec Kecak při západu slunce v chrámu Uluwatu

Pura Uluwatu je jeden z nejvýznamnějších Balijských chrámů. Nachází se na jihu ostrova, na útesech vysoko nad mořem. Výhledy jsou samy o sobě dostatečným důvodem k návštěvě, nejlépe během západu slunce. Tento zážitek si zpestřete představením jednoho z tradičních balijských tanců Kecak, které se koná každý večer přímo v areálu chrámu. Kecak byl původně rituálem pro navození transu a mnohočlenný mužský sbor, opakující slovo „cak“ spolu s rytmickými pohyby těla a paží navozuje podobné pocity. Tanec je dramatickou adaptací Ramayany a přestavení na tomto posvátném místě má neopakovatelnou atmosféru.

7a

Balijská tanečnice, tanec Kecak

Ztraťte se

Půjčte si skútr a jeďte na sever. Nekoukejte do mapy, odbočte z hlavních silnic a jen tak projíždějte vesnicemi a mezi rýžovými poli. Je to nejlepší způsob, jak vidět to pravé Bali s jeho zelenou krásou a poklidným vesnickým životem.

8a

Kde zjistit více?

Život na Bali
Další velmi povedený česko-slovenský blog s praktickými informacemi o ostrově.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Dovolené na Bali
Přehled pro ty, kdo nechtějí jet na vlastní pěst.

Průvodce Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Bali koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci na ni máte slevu :-)

Screen Shot 2016-03-05 at 13.24.43

Text a foto: Anna Ahneová

Hledáte informace k ostatním částem Indonésie? Najdete je v samostatném článku

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Leoš Literák 7.3.2016 v 19:10 - Odpovědět

    Pěkné, děkuji. Rádi jednou zajedeme.

  2. Radka Nováková 19.5.2020 v 15:08 - Odpovědět

    Díky moc za užitečné tipy! Je super, je Balijci jsou tak milí, byla jsme tam tuhle zimu a vaše rady se mi hodily! Jestli můžu doporučit, čtvrť Canggu byla uplně fantastická a bydlela jsem na doporučení v super hotýlku. Vedení mluví česky, ale má i balijské zaměstnance a celkově jsme se díky nic dostala k super zábavě a aktivitám. Moc mi to tam zpříjemnili.