FAQ – často kladené otázky

Zavazadla a vybavení

Doporučujeme zejména batohy značek Osprey a Cabin Zero, jak si vybrat správný batoh na cesty vám poradíme ve článku. Záleží totiž dost na tom, jestli se chystáte na trek nebo potřebujete jen batoh, kam se vám vejde pár věcí na krátký výlet. Ideální batohy hodící se ke konkrétním účelům pak najdete mezi doporučeným vybavením.

Pokud někam letíte s evropskou nízkonákladovkou, v ceně letenky bývá obvykle zahrnuté pouze příruční zavazadlo a nízkonákladovky jsou obecně známé tím, že rozměry zavazadel kontrolují mnohem více než klasické aerolinky. Jaké jsou povolené rozměry odbavených i příručních zavazadel u konkrétních evropských aerolinek zjistíte v následující infografice. Rozměry se ale mění, proto si vždy včas údaje ověřte přímo u aerolinky.

Vše podrobně píšeme ve článku Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo. V příručním zavazadle nesmí být jakékoliv předměty, které by mohly někoho vážně zranit. To samozřejmě zahrnuje střelné zbraně, paralyzéry, meče, pepřejové spreje i slzný plyn. Pozor, taky tam ale spadají nože s čepelí delší než 6 cm, nůžky s ostřím delším než 6 cm, holící břitva (běžné holítko projde většinou v pohodě), jídelní příbor, repelent na odpuzování zvířat i hračky podobající se střelným zbraním. Dále také předměty jako jsou páčidla, pily, vrtáky, basebalové či softbalové pálky i vybavení pro bojová umění. Do letadla také nesmí žádné výbušniny či zápalné látky jako např. munice, pyrotechnika a dýmovnice.

Všechny tekutiny a gely musí být předloženy ke kontrole mimo kabinové zavazadlo v průhledném uzavíratelném sáčku, jehož celkový objem nesmí přesáhnout 1000 ml. Jeden produkt nesmí mít objem větší než 100 ml. Dětská výživa a léčiva nemají omezení objemu nádob. Za tekutiny jsou považovány i veškeré spreje, deodoranty, pěny i rtěnky.

List všech předmětů, které jsou v příručním zavazadle zakázané, najdete na stránkách pražského letiště.

Ano, jsme si vědomi, že je časově náročné se brodit ve spoustě nabídek cestovatelského vybavení. Abychom vám co nejvíce usnadili výběr, připravili jsme pro vás sekci s doporučeným vybavením podle toho, kam se chystáte. Máme přehled doporučeného vybavení na hory v zimě, na hory v létě, na nomádskou cestu, na výlet do města i na kempování v přírodě.

Dost záleží na účelu cesty, zejména na dvou faktorech: kam se chystáte cestovat a co tam chcete dělat. Jak vybrat správné trekové boty poradíme ve článku.  Pokud chcete tipy na konkértní boty, které se hodí na specifické účely jako je trek do hor, do města, na nomádskou cestu či do kempu, můžete je najít v sekci Vybavení.

My preferujeme tzv. bosou obuv, která nedeformuje nohy, je lehká a univerzální. Bosá obuv spojuje výhody chůze na boso a ochranu nohou při chůzi, a přitom negativní důsledky jejího nošení jsou výrazně menší než při nošení klasických bot. Porovnání klasické obuvi s barefoot obuví si můžete přečíst ve článku o zdravé chůzi na cestách.

Výběr správného batohu dost záleží na vašich konkrétních potřebách a požadavcích, proto najdete podrobný návod v našem článku Jak vybrat správný batoh. Obecně by každý kvalitní batoh měl být vyrobený z kvalitného materiálu a mít dobrý zádový systém, přiměřený počet kapes i komor, a pláštěnku. Z batohů na náročné treky doporučujeme pánský batoh Osprej Atmos AG a dámský batoh Osprey Aura AG, pokud hledáte univerzálního společníka, tak postačí Osprey Kestrel. Mezi vyzkoušené batohy na palubu letadly patří zejména Osprey Farpoint 40 a Deuter Futura 32.

Určitě byste si měli batoh při výběru požádně vyzkoušet. Jak na to?

  1. Nechte batoh naplnit zátěží.
  2. Utáhněte postranní popruhy, abyste batoh co nejvíc zmenšili.
  3. Než si batoh hodíte na záda, povolte všechny popruhy, které ponesou hmotnost nákladu – to znamená bederní pás, ramenní popruhy, prsní popruh. Až budete mít batoh na zádech, budete popruhy dál utahovat.
  4. Délku zad nastavte přiměřeně jejich velikosti. Vysoké postavy zpravidla nastaví zádový systém co nejdelší, menší jedinci přesně naopak.
  5. Nasaďte batoh na záda.
  6. Zapněte bederní pás. Správné umístění je kolem horních konců pánevních kostí. Ne zcela v boku, ne přes břicho. Pokud máte bederní pás nastavený správně, měl by se vám zdát batoh po jeho zapnutí podstatně lehčí.
  7. Utáhněte ramenní popruhy, utažení na ramenou zajistí, že vám batoh bude dobře sedět na celých zádech.
  8. Zapněte prsní popruh. Pocitově odlehčí batoh a zajistí rozložení hmotnosti po celých zádech.
  9. Přitáhněte balanční popruhy (malé popruhy nad ramenem mezi ramenním popruhem a batohem). Pomůžou, aby horní část batohu seděla na zádech co nejlépe.
  10. Zkuste nandat pláštěnku. Pozor, ať je správně po ruce, zakryje celý batoh a dobře se s ní manipuluje.

Pojištění

V Travel Bible týmu využíváme pojištění od britské společnosti True Traveller, se kterým máme skvělé zkušenosti. Jednotlivé cestovní pojištění jsme podrobně zpracovali a rozebrali ve článku. Dost záleží na faktorech, jako kam přesně jedete či jestli se plánujete věnovat adrenalinovým sportům. Jedním z filtrů při výběru je výše krytí zdravotních výdajů a samozřejmě aktivity, na které se pojištění vztahuje.

Určitě si dávejte pozor na to, že některé pojišťovny nabízí pojištění platné na rok, které ale platí pouze na 90 dní nepřetržitého pobytu v zahraničí. Týká se to i většiny pojištění k platebním či kreditním kartám. 

Důležité je si pořádně prostudovat podmínky vašeho cestovního pojištění. Mnoho pojišťoven nabízí krytí až u dražších variant pojištění a pouze do maximální výše 10–20 tisíc. U pojištění zavazadel je elektronika často úplně vyjmuta, takže pokud chcete pojistit notebook nebo telefon, dost si připlatíte. Ve většině případů navíc narazíte na spoustu výjimek, kdy pojištění ani tak neplatí. My si elektroniku nepojišťujeme.

Pokud budete  v zahraničí nepřetržitě více než 6 měsíců, máte možnost se dopředu odhlásit ze zdravotní pojišťovny v ČR. Po návratu ze zahraničí musíte doložit doklad o uzavřeném pojištění v cizině nebo cestovním pojištění, které kryje celou dobu strávenou v cizině.

Pokud předložíte doklad, které nekryje celou dobu, musíte doplatit pojistné zpětně za každý kalendářní měsíc, ve kterém jste nebyli krytí. Pokud nepřetržitý pobyt v cizině bude trvat méně než 6 měsíců, zdravotní pojištění v ČR je potřeba zpětně doplatit za všechny měsíce.

Odhlášení ovšem není úplně bez rizika – pokud se vám náhodou stane něco vážnějšího, „cestovní” pojišťovna vás může chtít poslat na léčbu domů do ČR (protože to pro ně bude levnější). Veškeré výdaje v ČR si pak zaplatíte ze svého. Po vzniku pojistné události se samozřejmě zpětně pojistit nejde.

Sociální pojištění není povinné, pokud nevykonáváte žádnou výdělečnou činnost. Pro OSVČ, podnikatele i zaměstnance výjezd do zahraničí nic nemění, sociální pojištění musí sami či zaměstnavatel hradit každý měsíc i nadále.

Lety

Z vyhledávačů doporučujeme AZair, Kayak či Google Flights. Na hledání je super i Kiwi, letenky ale doporučujeme zakoupit přímo u leteckých společností. Více konkrétních tipů najdete ve článku o vyhledávačích letenek

A samozřejmě si přečtěte Travel Bibli, díky které se stanete expertem na letenky.

Pokud máte lety napsané na jedné letence od jedné letecké společnosti či aliance, zavazadla pošlou až do cílové destinace. V opačném případě zavazadla musíte vyzvednout a znovu si je na přestupovém letišti odbavit. Raději si ale vždy na check-inu ověřte, že zavazadla skutečně pošlou tam, kam potřebujete.

Ano, pokud splňujete vízové povinnosti dané země. Někde vízum nepotřebujete vůbec, někde ho dostanete na letišti, v některých zemích je ovšem potřeba zažádat o tranzitní víza.

Možností je několik. „Nejčistší” způsob je koupě libovolné levné letenky kamkoliv pryč ze země, kterou následně nevyužijete.

Ale existují i způsoby, které vás nebudou nic stát. Stačí si například koupit letenku u Pelikan.cz, vybrat platbu převodem a nikdy ji neuhradit. Na email vám přijde potvrzení rezervace, které se automaticky po 24 hodinách zruší. Jen pozor, funguje to pouze u letenek na běžné aerolinky, ne lowcosty.

Nebo si upravte jakoukoliv letenku v PDF, pokud nebude se stejnou společností, se kterou letíte, nikdo nebude kontrolovat její platnost. Ale to jsme vám samozřejmě neporadili… :-)

U všech vnitroevropských letů a letů z Evropy a do Evropy máte nárok na odškodnění. Jeho výše se liší dle délky letu a doby zpoždění, koukněte na tabulku.

Pokud byl váš let úplně zrušen, musí vám vrátit plnou cena letenky nebo nabídnut náhradní let v co nejbližší době či v době, která vám vyhovuje.

Pozor, na finanční kompenzaci z tabulky nemáte nárok, pokud vám zrušení bylo oznámeno:

  • Alespoň 2 týdny před odletem.
  • V rozmezí 14–7 dní před odletem spolu s nabídkou jiného letu, který má odlet v rozmezí –2 až +4 hodiny.
  • Méně než 7 dní před odletem spolu s náhradním letem v rozmezí –1 až +2 hodiny

Jak se zachovat, pokud byl váš let zpožděn či zrušen, se podrobně věnujeme ve článku.

Nejlevnější letenky bývají v rozmezí 1-3 měsíce před datem odletu. Níže se ceny dostanou pouze v případě, že je na letenky nějaká akce. Slevy a akce můžete sledovat například na stránkách Cestuj levně a Jak na letenky.

Změna jména u krátkých lowcost letů často znamená velmi vysoké poplatky a obecně se vyplatí koupení nové letenky více než změna jména.

U většiny klasických aerolinek je změna jména možná bez problémů a za rozumný poplatek, některé aerolinky ji ale pro změnu vůbec nepovolují. Vše se odvíjí od podmínek konkrétní aerolinky, které se vždy dočtete na jejich webu.

Příprava před cestou

Vždy doporučujeme mít minimálně 2 karty, ideálně Visu a Mastercard. Občas se stane, že jednu z nich bankomaty neakceptují. K placení v zahraničí využíváme Revolut, která má výběr do 200 euro zdarma a i výběry nad limit vychází vcelku výhodně. Navíc je bezpečná a nepotřebujete zakládat další účet v bance, vše jednoduše vyřešíte v mobilní aplikaci. Karta je multiměnová, takže pokud platíš např. V Anglii, peníze se automaticky strhnou v librách.Výběrům z bankomatu se podrobně věnujeme tady a zpracovaný přehled účtů a karet na cestování je k nalezení zde.

Všechno je možné. My sami se psem necestujeme, když někam jedeme, využijeme možnosti housesittingu, což znamená, že se nám někdo stará o dům i psa výměnou za to, že v něm může zůstat. Co se cestování se psem týče, o své bohaté zkušenosti se s námi podělila Veronika v tomhle článku

Doporučujeme vozit 2 telefony, svůj a pak nějakou levnou Nokii, kde máte neustále českou simkartu. Také doporučujeme vozit náhradní předplacenou neaktivní simku, na kterou jde převést vaše číslo při ztrátě telefonu či české simky. Pokud vozíte telefon jen jeden, také se tu nabízí možnost simky dle potřeby v mobilu přehazovat. Některé banky již nabízí možnost využít generátor kódů v mobilní aplikaci vaší banky, takže nepotřebuje obdržovat žádné sms.

V dnešní době je nespočet možností, jak si vydělávat na cestách,a velké množství povolání jde vykonávat odkudkoliv. Spoustu informací o digitálním nomádství najdetete v této rubrice a online kurzu a již brzy pro vás vydáme knížku, kde najdete 135 způsobů, JAK SI VYDĚLÁVAT NA CESTÁCH.

Máme zpracovány podrobné informace a tipy pro více než 80 zemí, takže je dost pravděpodobné, že u nás najdete i průvodce pro zemi, do které se chystáte. Průvodce jsou k nalezení zde.

Vykašli se na různé agentury, zprostředkovatele, a taky na půjčovny na letištích. Rezervuj si auto dopředu, obzvlášť v sezoně platí, že čím dřív auto rezervuješ, tím levnější bude. Existuje spousta globálních vyhledávačů, přes které si zarezervujete auto kdekoliv na světě. Mezi top vyhledávače patří: rentalcars.com, cars-scanner.com, carrentals.com a autoeurope.eu. Podrobněji se autopůjčovnám v cizině věnujeme zde, kde se taky dozvíš o možnostech převážet auta zdarma.

Pojištění se liší stát od státu, doporučujeme pořádně pročíst pojistné podmínky. Obvyklý postup je, že vám půjčovna zablokuje částku na kartě a po vrácení auta ji zase odblokuje. Určitě si auto hned po vypůjčení prohlédni a  jakékoli drobné vady si vyfoť tak, aby bylo vidět i místo, kde auto stojí a bylo možné případně dokázat, že jste uvedenou vadu nezpůsobili.

Doporučujeme si projít nejznámější stránky Workaway, HelpX a WWOOF. Nabídky na Workaway a HelpX jsou dost podobné a je jich tam spousta, od učení angličtiny až po tvoření webů, WWOOF se zaměřuje pouze na farmaření. Více o zkušenostech z dobrovolničení přes Workaway se dozvíte v v článku tady.

Doklady a víza

Ano, každý občan ČR může mít více platných českých pasů.

Druhý pas dostanete velmi snadno, u dalších je pak potřeba odůvodnit, proč je potřebujete. Stačí uvést třeba to, že jedete do zemí, které spolu nemají dobré mezinárodní vztahy (např. Izrael a Irán). Případně potřebujete nechat kvůli žádosti o víza nechat pas na ambasádě, kde jim to trvá věčnost, ale ve stejnou dobu někam cestujete.

Mít víc pasů rozhodně doporučujeme, jeden si můžete nechat u rodiny a pokud svůj pas ztratíte, rodina může druhý pas expresně poslat poštou. Vyřízení nového pasu přes ambasádu by trvalo až 3 měsíce. Při ztrátě pasu vám sice jakákoliv ambasáda země EU vystaví doklad, na který můžete odcestovat domů, to je vám ale při mnoha měsíční cestě celkem k ničemu.

Pas si také okopírujte a kopiie mějte schovanou na jiném místě než originální pas. Dobrý nápad je mít pas i víza uložené na cloudu jako je Google Drive, OneDrive nebo iCloud.

Většina států při vstupní kontrole nebo udělování víz požaduje, aby doba platnosti pasu přesahovala dobu pobytu o 6 měsíců. Pokud pas s požadovanou platností nemáte, do státu vás jednoduše nepustí. Problém může nastat už při odletu nebo až při kontrole na příletovém letišti. Tato podmínka neplatí při cestách uvnitř EU, kde vám stačí platný doklad totožnosti. Řešením může být vyřízení rychlopasu, který za 4000 kč získáte do 6 pracovních dní od zažádání, ale musíte si o něj zažádat na území ČR. Rychlopas pro děti stojí polovinu.

Prvně ztrátu nahlašte na policii, kde je potřeba sepsat protokol o ztrátě nebo odcizení. Dalším důležitým krokem je kontaktování ambasády a zjištění možností řešení dané situace. Kontakt na zastupitelský úřad České republiky v zemi, kde se nacházíte, naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. V případě jazykové bariéry je možné kontaktovat zastupitelský úřad jako první, pomůžou s jednáním s policií. Ambasádu kontaktujte i pokud máte druhý pas, zabráníte tak zneužití své identity.

Pokud jste na krátkodobé dovolené, bude vám vystaven dočasný cestovní průkaz, který lze využít jako náhradní cestovní doklad pouze pro návrat zpět do ČR. Pokud jste na několikaměsíční cestě v cizině, je potřeba si vybavit nový cestovní pas, což je složitější a zdlouhavější. Vyřízení nového pasu zastupitelským úřadem trvá až 120 dní a k jeho vyřízení je potřeba mít pasové fotografie, nějaký důkaz totožnosti, potvrzení od policie o ztrátě pasu a vyplněnou žádost.

Pokud se v zemi nenachází zastupitelský úřad České republiky, můžete se obrátit na konzulát či velvyslanectví jiného státu EU.

Ztrátu dokladů podrobně řešíme ve článku.

Pro všeobecný přehled doporučujeme web www.visacentral.co.uk, kam zadáte svoji národnost a web vám ukáže, jestli do daného státu potřebujete víza a jak je případně zařídit. Informace k většině zemí také najdete na stránkách Ministerva zahraničních věcí. Víza určitě řešte s co největším předstihem, někdy vyřizování na ambasádě může trvat až měsíc. Pokud budete víza platit až na místě, připravte si dolary v perfektivním stavu, případně lokální měnu.

Do USA můžete jako občané EU svobodně cestovat v rámci bezvízové styku zvaného ESTA (Electronic System for Travel Authorization), který plně nahrazuje víza do USA. O ESTA se žádá online, stačí vyplnit formulář na následujícím odkazu maximálně 72 hodin před odletem, uhradit poplatek 14 dolarů a můžete vyjet.

ESTA platí 2 roky, umožňuje opakovaný vstup do USA za účelem obchodní cesty nebo turistiky a na každé cestě můžete strávit až 90 dní. Důležitou podmínkou je platný biometrický cestovní pasu.

Pozor, ESTA nemůžete použít, pokud jste v posledních 5 letech navštívili některou z rizikových zemí jako Irák, Irán, Súdán či Sýrii. V takovém případě musíte zažádat o klasické vízum.

Česká republika má s Thajskem bezvízový styk, takže po příletu do Thajska dostanete vstupní povolení na 30 dní zdarma. Na jakémkoliv imigračním úřadě v Thajsku můžete pobyt jednou o 30 dní prodloužit za poplatek 1900 bahtů nebo podniknout takzvaný visa run, kdy překročíte hranice s jiným státem a dostanete opět možnost vstupu na 30 dní zdarma, jen pozor na splnění všech podmínek.

Ano, dnes dostanete 30 dní i při cestě po zemi. 

Pro delší pobyty si stále můžete před příletem zajistit 60 denní či 6měsíční turistické vízum.

Zdraví

Při cestě do tropických zemí vám v očkovacím centru téměř vždy doporučí i preventivní léky proti malárii. Antimalarika ale bohužel mají dost vedlejších účinků a zatěžují játra, takže je na zvážení, jestli je riziko malárie v místě, kam se chystáte, opravdu tak vysoké. Ve městech je riziko minimální a i ve vyšších nadmořských výškách na malarické komáry téměř nenarazíte. Stačí používat místní repelent, nosit dlouhé rukávy a spát v moskytiéře.

Existují ale i oblasti, zejména džungle a místa daleko od civilizace, kde je riziko relativně vysoké. Týká se to hlavně rovníkové Afriky, kde už antimalarika mohou dávat smysl.

Pokud budete věnovat trochu času přípravě, jde spousta nepříjemnostem předejít nebo alespoň výrazně zkrátit jejich trvání. Podrobně se zdravotním komplikacím a jejich řešení věnujeme v tomto článku. Jak se zachovat, když vás postihnout nejčastější cestovatelské zdravotní komplikace?

Průjem – Pomůže živočišné uhlí, Smecta a Imodium. České léky ale nemusí vždy účinkovat na infekce v jiných zemích, proto je nejlepší volbou koupit místní léky v místní lékárně. Kromě léků vám prospějí probiotické jogurty a pilulky a velké množství vody. Při průjmu je potřeba jíst, ideálně banány, rýži, jablka, toasty či suchary. Pokud do 3 dnů neustoupí nebo ve stolici objevíte krev, jdětě ihned k doktorovi.

Zácpa – Pijte hodně vody a vemzte si projímadlo (např. Guttalax). Vážná zácpa se řeší glycerinovými čípky.

Zvracení – Pro prevenci zvracení při cestování si minimálně hodinu před cestou vezměte Kinedryl nebo americký Dramamine. Pomáhá také pomalé hluboké dýchání, vitamin B6 a rehydratační nápoj (Kulíšek Forte).

Bolest hlavy – Hodně pijte vodu a pokud jste už vážně dehydratovaní, pomůže rehydratační roztok Kulíšek Forte nebo isotonický nápoj (např. Gatorade).  Pomáhá také chladit hlavu,dost odpočívat a dočasně může pomoci i kofein. Při silných migrenách doporučujeme Paralen či jeho kombinaci s kofeinem a Ibalgin.

Alergie – Chronické alergie lze zmírnit léky (např. Zyrtec), na lokální alergie, způsobené např. štípnutí hmyzem, pomůže chlazení a potírání Fenistil gelem.  Pokud se vyskytne alergická reakce na jídlo a materiály (kovy, latex..),  zabraňte dalšímu kontaktu, chlaďte a použijte běžné léky na alergii.
Anafylaktický šok u alergika nastává po bodnutí vosou/včelou nebo při závažné alergii na jídlo,  většina postižených o své vážné alergii ví a má u sebe potřebné léky. Nejčastější lék je autoinjektor EpiPen, který může začít účinkovat až po 15 minutách, je tedy třeba dál hlídat, zda postižený dýchá, chladit mu krk a dát cucat třeba kostku ledu. Po vpíchnutí EpiPenu ihned volejte záchranku.

Rýma, nachlazení – Pro zmírnění projevů použijte sprej do nosu, pastilky na škrábání v krku a jezte hodně ovoce a vitaminu C na posílení imunity. Držte se v teple a celkově se moc fyzicky nenamáhejte.

Zánet močových cest – Držte se v teple, hodně pijte vodu. Sušené brusinky a brusinkový džus slouží jako dobrá prevence, pro léčbu se hodí spíše brusinkové tablety. Při velkých bolestech můžete sáhnout po Ibalginu, Algifenu a pokud zánět neustoupí, je potřeba začít brát antibiotika.

Žloutenka, břišní tyfus a tetanus jsou obecně očkování, se kterými si vystačíte ve většině částí světa. Na stránkách ockovani.cz nebo vakciny.net najdete pro každou zemi povinné, doporučené a rozšířené možnosti očkování, a také se můžete zajít poradit do očkovacího centra. Bacha na tetanku, většina lidí zapomíná na to, že se musí po 10-15 letech nechat přeočkovat a vakcína proti břišnímu tyfu je účinná pouze na 3 roky. Určitě nedoporučujeme nechat očkování na poslední chvíli, dost očkování vyžaduje více dávek a některá začnou působit až po 2 měsících.

Detailní článek o tom, jak vybavit lékárničku i jaké vyšetření absolvovat před cestou si můžete přečíst tady

Základní vybavení lékárničky

  • zdravotnické rukavice
  • zaškrcovadlo (např. SWAT)
  • sterilní krytí 10 x 20 cm (vakuovaná kompresní gáza)
  • elastický obvaz
  • skalpelová čepelka (podobná žiletce)
  • spínací špendlík
  • dezinfekce
  • odolné polštářkové náplasti (gelové)
  • termoizolační fólie

Základní léky

  • zastavující průjem – Ercefuryl, Smecta…
  • tlumící bolest – Paralen, Ibalgin, Aulin, Algifen…
  • snižující horečku – Paralen, Ibalgin…
  • širokospektrální antibiotika – Ciplox…
  • tlumící případnou alergickou reakci – Epipen injection, Zyrtec, Fenistil Gel…
  • masti na plísňová onemocnění – Fungicidin mast, Clotrimazol, Imazol krémpasta…
  • vaše osobní léky na chronická onemocnění – srdce, astma, alergie…
  • otrava nejen jídlem – Carbosorb (známe jako tzv. živočišné uhlí)
  • popřípadě užívaná hormonální antikoncepce

Na cestách se vám samozřejmě můžou přihodit různé úrazy. Přinášíme vám seznam 7 nejčastějších úrazů na cestách a jak se s nimi vypořádat. Doporučujeme přečíst celý článek, kde zjistíte, jak řešit masivní krvácení a podchlazení, jak pomoci člověku v bezvědomí i jak ošetřit popáleniny, pořezání i podvrknutý kotník.

V zahraničí, obzvlášť v méně civilizovaných zemích, může být doba dojezdu záchranky dlouhá, proto je nutné vědět, jak se správně zachovat. Před cestou do zahraničí zjistěte, jaká tísňová čísla používat. V zemích EU je univerzální tísňové číslo 112, v Americe 911. Čísla v ostatních státech najdete na této mapce.

Informace o přípravě na cestu ze zdravotního hlediska si můžete přečíst  tady.

Jaké doktory doporučujeme navštívit před cestou?

  • Zubní lékař – revize chrupu, plomby, preventivní vytrhnutí osmiček atd.
  • Dermatolog – preventivní vyšetření mateřských znamének či jejich chirurgické odstranění.
  • Dámy: gynekolog – preventivní vyšetření či zákrok, předepsání léků/mastí pro řešení případných komplikací v zahraničí.
  • Eventuálně specialista, u kterého jste sledovaní (neurolog, kardiolog) a předepsání speciálních léků na cesty (injekce s lékem pro alergiky, diabetiky apod.).

Nenašel jsi odpověď? Zkus blog Travel Bible