Představte si, že vás probouzí sluneční paprsky, hned za oknem šumí moře a po jemném písku dnes ještě nikdo neprošel. Popadnete plavky, šnorchl a ještě před snídaní plné čerstvého tropického ovoce se ponoříte do barevného světa rybiček a korálů. Možná potkáte i velkou mořskou želvu nebo malého žraloka. Celý den se příjemně vleče, slunce svítí, večer domorodci zapálí ohně a zatančí v rytmu pacifické hudby tak, jak se tu tančí už po staletí. Luxusní destinace pro nejbohatší.

A ráj pro baťůžkáře – když víte, jak na to.

příprava na potápění na fidži

Fidži je zkrátka přírodní ráj

Proč zažít dovolenou na Fidži?

Hledáte na světě zemi, kde se na sebe lidé usmívají a kde neznají stres a shon? Kde si můžete utrhnout čerstvý banán nebo papáju přímo ze stromu? Zemi se stovkou tropických ostrůvků a tisíci kilometry bílých písečných pláží lemovaných kokosovými palmami? Kde vám budou žrát rybičky přímo z ruky?
Ať už cestujete s batohem, nebo máte v plánu pronajmout si celý ostrov jen pro sebe, Fidži vás rozhodně nezklame.

A pokud jedete v couchsurfingu, v téhle zemi si ho zaručeně užijete.

Uvítací rituál na ostrově Castaway

Uvítací rituál na ostrově Castaway

Čím je Fidži jiné než ostatní země?

Bula! Fidžijský pozdrav na vás budou pokřikovat všichni. Z prosté radosti ze života, ne proto, že by vám chtěli něco prodat. Život na Fidži plyne velmi pomalu. Nic nespěchá, nic neuteče. Fiji time.

Žijí zde dvě odlišné etnické skupiny – Fidžijci a Indové. Fidžijci jsou dle svých vlastních slov líní a chaotičtí a nesnáší pevnou pracovní dobu. A tak přemýšlí, jak se uživit, aby je nic nesvazovalo. Vymysleli tohle: každý mazaný Fidžijec je na couchsurfingu a hostí lidi z celého světa zadarmo u sebe doma, zároveň je taky cestovní agent, který jim doporučí a prodá ten zaručeně nejlepší výlet na malý ostrov – přesně podle preferencí cestovatele. Samozřejmě za dobrou cenu, takže spokojeni jsou nakonec všichni.

Indové žijí na Fidži od dob, kdy se stalo britskou kolonií a Britové je masivně přiváželi na ostrov, aby pracovali na plantážích s cukrovou třtinou. Nyní pracují v obchodech a zastávají pozice na úřadech – všude, kde musí vládnout systém a organizovanost.

Pozice na úřadech zastávají často lidé indického původu

Pozice na úřadech zastávají často lidé indického původu

Kromě toho, že Fidži je ráj na zemi, je také chudou rozvojovou zemí. Dřevěné domky se střechou z vlnitého plechu, sem tam kravka, palma, banánovník a políčko s cukrovou třtinou, která se používá na výrobu fidžijského rumu. Stále se tu žije podle dávných tradic a pravidel a platí tu některá tabu.

Jak se dostat na Fidži?

Pokud už máte cestu k protinožcům do Austrálie nebo na Nový Zéland, nezapomeňte zařadit Fidži do itineráře. Leží hned „za bukem“ a stojí za to. Jednosměrnou letenku z Brisbane nebo Aucklandu do Suva (hlavního města Fidži) seženete kolem 6000 Kč.

Romantické koupání při západu slunce na ostrově Mana

Romantické koupání při západu slunce na ostrově Mana

Pokud letíte z Evropy, můžete si vybrat, jestli poletíte na západ s přestupem v USA, nebo na východ s přestupem v Asii. Můžete dokonce zkombinovat obě varianty a podniknout tak cestu kolem světa. Jednosměrná letenka z Frankfurtu s přestupem v Hong Kongu se dá pořídit od 30 tis. Jednosměrná přes New York nebo Los Angeles začíná zhruba na 25 tis. Kč, ačkoli je to tudy o kousek blíž.

Zajímavostí také je, že Fiji Airways často prodají víc letenek, než je kapacita letadla (tzv. overbooking). Pak hledají dobrovolníky, kteří na ostrově zůstanou o den déle s kapesným asi 100 USD a ubytováním v hotelu v Nadi.

O overbookingu, zpožděných i zrušených letech jsme napsali podrobný článek. Přečtěte si Zpožděné či zrušené lety: práva cestujících a jak se jich dovolat.

fidži krajina Royal Davui

Výhled z helikoptéry při cestě na Royal Davui

Kdy je nejlepší doba letět na Fidži?

Tropický ráj najdete na Fidži v každou roční dobu. V červenci, srpnu a o Vánocích tu panuje hlavní sezona, té je rozhodně lepší se vyhnout, protože ceny letí nahoru, všude je mnohem víc lidí a sehnat ubytování může být složitější.

Fidži leží na jižní polokouli, takže léto a s ním „období dešťů“ probíhá od listopadu do března, nastávají vyšší teploty a častější srážky. Z toho plyne, že úplně nejlepší doba, kdy se vypravit na Fidži, je od dubna do poloviny června a od září do začátku listopadu.

Vysoké písečné duny poblíž vesnice Sigatoka

Vysoké písečné duny poblíž vesnice Sigatoka

Víza a podmínky vstupu

Vízum na Fidži není potřeba, při vstupu obdržíte návštěvnické vízum platné až 4 měsíce a dá se prodloužit na 6 měsíců. Podmínkou vstupu je:

  • cestovní doklad platný ještě nejméně šest měsíců po plánovaném opuštění země
  • zpáteční nebo pokračující letenku z Fidži
  • dostatek finančních prostředků na pobyt

Pokud z Fidži pokračujete do země, do které potřebujete vízum, je nutné jej mít vyřízené už před odletem na Fidži.

Pokud z Fidži odlétáte na Nový Zéland, musíte mít na Zélandu buď trvalý pobyt, platné vízum, zpáteční letenku z Nového Zélandu do vlasti, nebo dvě na sebe navazují pokračující letenky. V opačném případě vám mohou zakázat vstup do letadla. (Vlastní zkušenost autorky miniprůvodce, která si tak musela nedobrovolně pobyt na Fidži prodloužit.)

Aktuální podmínky vstupu na Fidži si můžete ověřit na stránkách MZV ČR nebo oficiálních stránkách Department of Immigration.

Makogai Island

Makogai Island

Peníze a přibližné ceny

Záleží, jak moc se chcete rozmazlovat a nakolik propadnete kouzlu zdejších malých ostrůvků. Dvoutýdenní exotická dovolená na Fidži v baťůžkářském stylu – tedy týden poznávání kultury a života na hlavním ostrově, pak týden na některém z malých ostrůvků – vyjde zhruba na 11 tis. Kč/os. (plus náklady na letenky).

Nezapomeňte si na cestu přibalit hned několik platebních karet. Porovnání těch nejlepších jsme shrnuli do článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Úřední měnou je fidžijský dolar (1 FJD odpovídá přibližně 10 Kč). Nejvýhodnější kurz seženete na letišti v hale po odbavení, kde se také nachází několik bankomatů.

Přečtěte si Proč nepoužívat službu DCC aneb jak se nenechat okrást při výběru z bankomatů v zahraničí.

Ve městech lze platit kartou např. v supermarketech a některých restauracích, na ostrůvky je nutné mít s sebou hotovost, protože karty obvykle neakceptují a bankomaty naleznete jen ve městech (Nadi, Suva, Lautoka…).

  • Bydlení: pobyt v hostelu na některém z ostrůvků se dá přes již zmiňovaného couchsurfera = cestovního agenta sehnat od cca 500 Kč/den s plnou penzí. K tomu připočtěte cca 2–3 tis. Kč na cestu lodí. Náklady na pobyt na velkých ostrovech jsou téměř minimální, pokud bydlíte u couchsurfera, což vřele doporučuji. Postel v hostelu mimo sezonu na hlavním ostrově stojí od 15 FJD. Pokud byste se rádi rozmazlili a dopřáli si trochu toho luxusu za rozumný peníz, na ostrově Nacula se podívejte na Oarsman’s Bay Lodge a na ostrově Nanuya Balavu na Mantaray Island Resort.
  • Nákupy potravin: na tržišti koupíte za 3 FJD např. velký trs banánů, pět zralých papájí, nebo tři manga. Ceny v supermarketu jsou přibližně stejné jako v Česku. Chleba 1,5 FJD, láhev vody 2 FJD. Víc zaplatíte za místní pivo (5 FJD) a víno (australské, 25 FJD).
  • Jídlo v restauraci: ve městě stojí 10–15 FJD, na malých ostrůvcích od 20 FJD, ovšem v ceně ubytování už často bývá plná penze.

Nenechte se zmást. Vypadají jako tradiční chatky, ve skutečnosti se jedná o luxusní ubytování Fiji Marriott Resort Momi Bay

  • Jídlo na ulici: prakticky neseženete, s výjimkou čerstvého ovoce, které se prodává všude. Nejlevnější oběd seženete v jídelnách pro místní (od 7 FJD).
  • Vstupné do památek: není vysoké, např. Fidžijské muzeum v Suvě 11 FJD, hinduistický chrám Sri Siva Subramaniya v Nadi 3,5 FJD.
  • Lokální doprava: je levná, na kratší vzdálenosti 1–2 FJD za jednosměrnou jízdenku.
  • Potápěčské kurzy a certifikace na Fidži vyjdou zhruba o čtvrtinu levněji než v Thajsku, tj. zhruba od 8000 Kč, instruktora budete mít pravděpodobně sami pro sebe, což znamená více muziky za méně peněz. Nejvýhodnější bývá domluvit potápění až po připlutí na některý z malých ostrůvků přímo s majitelem potápěčského centra.

Tip Travel Bible: Chcete zažít Fidži netradičně? Prozkoumejte a naplánujte si různé aktivity už z domu. Přehled těch nejzajímavějších najdete na portále Get Your Guide.

Na tržišti v Nadi koupíte skvělé čerstvé ovoce za pár korun

Na tržišti v Nadi koupíte skvělé čerstvé ovoce za pár korun

Lokální doprava

Autobusová doprava na hlavním ostrově Viti Levu je levná. Jednosměrná jízdenka na kratší vzdálenosti stojí cca 1–2 FJD, jízdenka z Nadi do Suvy od 15 FJD, měsíční jízdenku můžete mít za 40 FJD. Autobusy často nemají okna, takže vám budou vlasy divoce vlát a snadno můžete fotit s rukou vystrčenou ven. Občas mohou být trochu přeplněné, protože dokud není plno, autobus nevyjede. Rozhodně nespoléhejte na jízdní řád.

Tip Travel Bible: Při přepravování mezi městy a ostrovy oceníte lehká zavazadla. My se rádi balíme jen do příručních zavazadel a oblíbili jsme si následující kousky:

  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled

Půjčovnu kol na Fidži nenajdete, ale zkuste poprosit couchsurfera. Totéž platí, pokud budete chtít půjčit motorku nebo auto. Ceny v půjčovnách bývají přemrštěné, malý skútr od 80 FJD/den, auto od 130 FJD/den.

Poměrně pohodlně se dá jezdit stopem, protože mnoho stopařů u silnice obvykle neuvidíte a svezení bělocha berou někteří místní jako čest a ještě vám poděkují nebo vás pozvou na večeři.

Zato ceny lodní dopravy mezi ostrovy tvoří významnou nákladovou položku cestování po Fidži. Na kratší vzdálenosti stojí od 1500 Kč za zpáteční plavbu, na delší od 3000 Kč. Mezi některými ostrůvky můžete i přeletět, ale letenky stojí od 10 000 Kč. Běžné jsou lety mezi Nadi (na největším ostrově Viti Levu) a Labasa nebo Savusavu (na druhém největším ostrově Vanua Levu) od cca 3000 Kč, létá Fiji Airways.

Autobus často vyjede, až když je úplně plný

Autobus často vyjede, až když je úplně plný

Najděte si auto na Rentalcars

Jaké je jídlo?

Fidžijská kuchyně je hodně zdravá a lehká. Používá se zázvor, česnek a hodně zeleniny. Místní obvykle jedí ryby a mořské plody. Najít můžete i indické restaurace a restaurace amerického a evropského typu, včetně cukráren s výborným tiramisu. Na ulicích se prodává zejména čerstvé ovoce.

Až papája zežloutne, stačí ji jen utrhnout a sníst

Až papája zežloutne, stačí ji jen utrhnout a sníst

Z vegetariánů a veganů se tu snadno stanou frutariáni. Zdejší ovoce chutná úplně jinak než to, které se dováží do Evropy. Sladké melouny, ananasy, papáji, banány, jablka, manga, mangostany a rambutany by člověk dokázal jíst od rána do večera.

Fidžijci ve svých domech tradičně nepoužívají stoly a židle, všechno se odehrává na zemi, pokryté rákosovými rohožemi. Místní takto sedí, spí i jí. Večeře v tradiční rodině vypadá tak, že na zemi prostřou misky s nejrůznějšími pokrmy – ryba, cassava (neboli tavioka, sladká brambora), různé druhy zeleniny a kokosové mléko – a všichni si nabírají do vlastních misek.

Výtečná večeře u couchsurferů

Výtečná večeře u couchsurferů

Rozhodně ochutnejte tradiční „ika vaka miti“ – rybu v kokosovém mléce.

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Malárie se na Fidži nevyskytuje. V období dešťů se zřídka může vyskytnout horečka dengue, protože se objevují komáři, takže si nezapomeňte přibalit repelent. Doporučené očkování zahrnuje žlutou zimnici, žloutenku a břišní tyfus.

Jak si vybavit lékarničku na cesty a další tipy k prevenci najdete v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Kohoutkovou vodu na Viti Levu a Vanua Levu lze po převaření bez obav pít, zatímco na malých ostrůvcích se kohoutkovou vodu pít nedoporučuje. Zásobárny sladké vody jsou určené jen jako zdroj užitkové vody, nejsou na ně kladeny žádné hygienické nároky a mohou mít příměs vody mořské.

V hlavním městě Suva se nachází privátní klinika západního stylu a také vojenská nemocnice. Druhá nemocnice leží v Lautoce.

Wicked Walu, Warwick Resort in Fiji

Nevšední kulinářský zážitek prožijete také v restauraci Wicked Walu

Bezpečnost

Místních obyvatel se rozhodně bát nemusíte, kanibalství nepraktikují už od konce 19. století a v současnosti patří mezi nejpřátelštější domorodce na zeměkouli.

Žádná skutečně velká města na Fidži nenajdete, díky tomu se nemusíte bát nebezpečných předměstí. Hlavní město Suva má asi 80 tis. obyvatel a na ostrovech je jen pět měst přes 10 tis. obyvatel – pokud nepočítáme malé vesničky v aglomeraci. Zatím se tedy můžete cítit velmi bezpečně.

V období dešťů se může vyskytnout cyklon nebo tajfun. V mořích žijí žraloci, mají ale s místními uzavřené příměří. Místní věří, že když snědí žraloka, žralok pak sní je, a tak žraloky nejí a neloví. Žraloci zase neohrožují rybáře. Potápění mezi žraloky patří mezi nejsilnější zážitky, vyzkoušet si ho můžete třeba na ostrově Mana.

Náboženství, svátky, tradice a tabu

Díky četným misionářům působícím na ostrovech od 19. stol. se většina obyvatel hlásí ke křesťanské víře, konkrétně metodismu. Potomci Indů, kteří tvoří zhruba třetinu obyvatel, jsou hinduisté.

Na Fidži stále platí několik tabu. Například stanování ve vesnici je zapovězené a nezkoušejte o něj ani požádat. Chcete-li stanovat mimo vesnici, potřebujete povolení náčelníka té nejbližší. Ve vesnici byste neměli nosit klobouk (ani žena, ani muž) ani těžké boty (kanady, pohorky).

Vzhledem k tomu, že na zemi v domcích probíhá všechno od diskuzí, práce, spánku až po jídlo, smí se uvnitř chodit pouze naboso. Je urážkou hostitele chodit v jeho domě v botách.

Malé ostrovy jsou populární pro konání svateb, velmi často se sem jezdí oddávat také gayové a lesbičky.

Svatby na Fidži jsou velice populární

Svatby na Fidži jsou velice populární

Fidžijci vyznávají a až úzkostlivě dodržují řadu rituálů. S některými z nich se setká každý návštěvník, který na Fidži přijede. Například během rituálu na uvítanou i rozloučenou cizincům zpívají písně a hrají na tradiční nástroje. Poprvé vás uvítání čeká hned na letišti po příletu, další koncert zažijete po připlutí na malý ostrov. Bez rituálu na rozloučenou vás ani nebudou chtít pustit zpátky domů.

Fidžijci s oblibou říkají, že kdo neochutnal kavu, nebyl na Fidži. Rozhodně si ji nepleťte s kávou. Kava je lehce psychotropní rostlina, ze které se rituálně připravuje zvláštní nápoj. Podle tradic probíhá příprava tohoto nápoje tak, že vybraný muž rozžvýká v ústech čerstvou rostlinu, poté ji vyplivne a zabalí do palmové tkaniny. Vzápětí se předžvýkaná kava máchá a ždímá ve vodou naplněné dřevěné nádobě, dokud nápoj nezíská požadovanou sílu.

Muž, který rostlinu žvýká, se rituálu nesmí účastnit. Pro turisty používají kavu sušenou a namletou, která ale zdaleka nedosahuje síly té čerstvé. Nápoj má hořkou a bahnitou chuť, způsobuje brnění a znecitlivění jazyka, hlavně ale jeho konzumace navozuje hluboký vnitřní klid a naprosté souznění s vesmírem. Jako by vám na tělo někdo navlékl pohodu místo kožichu. Nezpůsobuje kocovinu.

Kava – tekutina bahnité barvy i chuti způsobuje prý božské souznění s vesmírem

Kava – tekutina bahnité barvy i chuti způsobuje prý božské souznění s vesmírem

Mezi další oblíbené rituály patří chůze po žhavém uhlí, ohňové tance a tance s mečem. Domorodci se pro tuto příležitost vždy obléknou do tradičních oděvů a zážitek ještě podtrhuje rytmická hudba. Pokud se chcete zúčastnit skutečného rituálu, zkuste se zeptat couchsurfera, jestli se bude nějaký v blízké době konat a zda by vám mohl zajistit pozvání. Na ostrovech Mamanuca pořádají místní kluci večery s polynéskými tanci pro turisty; atmosféra sice není taková, ale i tak stojí za to.

Také hinduisté mají své tradice a rituály. V říjnu propuká v Indii největší hinduistický svátek – Diwali, svátek světel. Bouřlivé oslavy probíhají i na Fidži. Už týden před Diwali ozařují noční oblohu nesčetné ohňostroje, kdy místní trénují, aby v den svátku bylo všechno perfektní. Domy se zdobí barevnými žárovičkami a v rodinách se připravují typické indické sladkosti, trochu podobné vánočnímu cukroví.

V hinduistickém chrámu Sri Siva Subramaniya v Nadi, údajně největším hinduistickém chrámu na jižní polokouli, se pravidelně koná rituál svěcení automobilů. Mají to místo havarijní pojistky. :-)

Hinduistický mnich v chrámu v Nadi světí auto

Hinduistický mnich v chrámu v Nadi světí auto

Co byste ještě měli vědět

  • Pláže na hlavním ostrově mohou být velice špinavé, stejně tak moře poblíž velkých měst vypadá jako přesný opak toho, v čem byste se chtěli koupat. Chcete-li rybičky, korály a želvy, musíte vyrazit na některý z malých ostrůvků.
  • Až se vydáte na ostrůvek, vezměte s sebou dostatek pitné vody na celý pobyt. Voda v plastu na těchto místech stojí nehorázné částky (5–10 FJD). Přibalte taky sušenky, tyčinky, trochu ovoce a případně láhev fidžijského rumu.
  • Nejlevnější kvalitní fidžijský rum seženete na letišti v Nadi v Duty Free hned po příletu.
  • Pokud přijíždíte mimo hlavní sezonu, nerezervujte si výlety, šnorchlování ani potápění předem přes internet. Nedá se totiž smlouvat a ceny jsou nastavené obvykle daleko výš, než jaké vám nabídnou na místě. Nejvýhodnější dohodu pravděpodobně uděláte s vaším couchsurferem (=cestovním agentem).
Kluci na ostrově Mana občas oblečou tradiční šat a zatančí návštěvníkům

Kluci na ostrově Mana občas oblečou tradiční šat a zatančí návštěvníkům

  • Pokud potřebujete internet, nejlepší mají obvykle couchsurfeři, protože pro svůj „byznys“ potřebují být ve spojení se světem. Na hlavním ostrově seženete internetové kavárny. V některých hostelech a restauracích mají wifi zdarma, často ale spíš za poplatek. Pokud chcete internetu naopak utéct, malé ostrůvky jsou naprosto ideální.
  • Typ zásuvek je stejný jako v Austrálii a Číně. Doporučuji vzít si tento adaptér. Na malých ostrůvcích může elektřina fungovat jen několik málo hodin denně, většinou v době 6–8 a 18–22 h. 
  • Fidži bývalo britskou kolonií a stále patří do Commonwealthu, takže zdejším panovníkem oficiálně je britská královna, úředním jazykem angličtina a jezdí se tu vlevo.

Nevěříte si v angličtině? Připravili jsme pro vás 62 užitečných anglických slovíček a frází pro cestování a 23 slovíček na letiště.

Osobní tipy, kam se na Fidži podívat

Viti Levu

Největší fidžijský ostrov stojí za důkladné prozkoumání, nechtějte tu ale šnorchlovat a potápět se. Vydejte se na nákupy čerstvého ovoce a zeleniny na pestré tržiště v Nadi nebo Lautoce. Projděte se po vrcholcích písečných dun u vesnice Sigatoka s výhledem na Tichý oceán.

Navštivte ekopark Kula, kde pěstují květiny a rostliny typické pro melanéské ostrovy a chovají nejrůznější živočichy. Pochovat si můžete leguána a některé hady (vstupné 30 FJD).

Leguán z ekoparku Kula

Leguán z ekoparku Kula

Údolí Spících obrů

Rozhodně vyzkoušejte tradiční fidžijské wellness v bahenních horkých pramenech Sabeto. Leží v údolí Spících obrů (Sleeping Giants) 20 km severovýchodně od Nadi. Sjíždějí se sem místní i turisté a po bahenní terapii budete mít pokožku jako miminko.

Koupele můžete spojit s návštěvou blízké orchidejové zahrady Garden of Sleeping Giants.

Pravé fidžijské wellness – horká bahenní koupel nemá chybu

Pravé fidžijské wellness – horká bahenní koupel nemá chybu

Souostroví Mamanuca

Ostrůvky nejsnáze dostupné z Nadi nesou poetická jména – Treasure Island (Ostrov pokladů), Bounty, Malolo Lailai, Tokoriki, nebo třeba Monuriki, kde se natáčel Trosečník s Tomem Hanksem. Vybrat si můžete jeden a zůstat na něm několik dní, ale „island hopping“ („skákání“ z ostrůvku na ostrůvek) je ještě zábavnější.

Rozšířená jízdenka zahrnuje nejen plavbu na ostrov a zase zpátky, ale také přesuny mezi ostrovy, takže během týdne jich můžete navštívit hned několik.

Mana

Z ostrůvků souostroví Mamanuca doporučuji ostrov Mana. Velký tak akorát, aby se dal obejít za čtyři hodiny, a z jeho dvou vrcholků se dají krásně pozorovat východy a západy slunce. Moře je klidné, viditelnost skvělá a kromě hejn barevných rybiček můžete narazit i na mořskou želvu nebo žraloka.

Postel v baťůžkářském hostelu Mana Lagoon seženete od 60 FJD s plnou penzí, ale na pláži před hostelem si můžete za 35 FJD postavit i vlastní stan.

Výhled z vrcholku na ostrově Mana při východu slunce

Výhled z vrcholku na ostrově Mana při východu slunce

Beachcomber

Nejkontroverznější ostrov souostroví Mamanuca. Beachcomber má dvě tváře – ve dne ostrůvek jako dlaň, který snadno obeplavete kolem dokola, v noci party ostrov, kde duní hudba a alkohol teče proudem. Sem rozhodně nejezděte na noc, pokud máte rádi klid a samotu, nebo jste ekologičtí aktivisté. Pokud máte rádi divoké pařby, vyrazte sem na několik dní.

Máte-li hluboko do kapsy nebo čas jen jediný den, plavby na Beachcomber patří mezi nejlevnější šnorchlovací jednodenní výlety z Nadi. Když do ruky vezmete starý chleba a popojedete s člunem kousek do moře, hejno rybiček vám připlave zobat přímo z ruky.

Na ostrově Beachcomber žerou rybičky přímo z ruky

Na ostrově Beachcomber žerou rybičky přímo z ruky

Souostroví Yasawa

Pásu dvaceti vulkanických ostrůvků se přezdívá „líbánkové ostrovy“. Slibují to nejlepší z Fidži, protože leží daleko od hlavního ostrova a po dlouhou dobu byly nepřístupné turistům. Chcete-li zažít „Modrou lagunu“, tak ta se natáčela právě zde na ostrově Nanuya Lailai.

Kromě drahých a luxusních resortů se i na ostrovech Yasawa dají najít hostely pro baťůžkáře, ale dražší než v souostroví Mamanuca. Dopravu na ostrovy zajišťuje katamarán Yasawa Flyer, nabízející také 7, 10, 12, 15 nebo 21denní jízdenku, kterou můžete využívat i na přesuny mezi jednotlivými ostrovy.

Objednejte si výlet s místními

Powered by GetYourGuide

Kde najdu více info

Hedvábná stezka

Článek autorky tohoto miniprůvodce.

Nomadic Matt

Tipy a triky od Matta.

Official website of Tourism Fiji

Oficiální web turismu na Fidži.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu.

Katka Krejčová

Katka cestovala 16 měsíců kolem světa a na Fidži se jí stala nemilá věc, že ji nepustili do letadla na Nový Zéland. Musela si tak pobyt v tomto tropickém ráji nedobrovolně prodloužit. Bylo to boží! O cestě kolem světa napsala knihu Pozpátku kolem zeměkoule aneb 484 dní z konce světa na jeho začátek. Můžete ji sledovat na www.zcestykolemsveta.cz nebo na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled