Malawi je malý skvost mezi velikány. Ve svém regionu je to nejmenší země, zato počtem obyvatel se všem přinejmenším vyrovnává. Kromě nádherného hornatého masivu Mulanje zde najdete třeba třetí největší africké jezero Nyasa (známé i jako jezero Malawi) a spoustu možná těch nejmilejších a nejnápomocnějších lidí v Africe.

Proč jet do Malawi

Malawi je často pouze přídavek, který cestovatelé stihnou cestou do Mosambiku, Zimbabwe nebo Tanzanie. Vzhledem k velikosti je zde celkem jednoduché a časově nenáročné cestovat. Malawi ukrývá mnoho skvostů a jejich prozkoumáváním můžete klidně strávit týdny.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Nejznámější je křišťálové jezero Nyasa (Malawi), které se rozkládá na víc než polovině plochy země. Nabízí spoustu aktivit jako sladkovodní potápění nebo plavby na kajaku. Na nejvyšší horu Mulanje můžete podniknout mnoho i několikadenních výšlapů do výše 3002 m n. m. a milovníci čaje asi budou donekonečna procházet spousty plantáží. Divočinu prozkoumejte na kole, pěšky, nebo v tradičním džípu například v nádherném národním parku Nyika nebo Liwonde.

Malawi také nabízí krásné plážové resorty pro ty, kdo raději stráví dovolenou v poklidném stínu na lehátku se skleničkou dobrého pití na stolečku.

malawi

Výšlap na horu Mulanje je něco opravdu nádherného

Jak se tam dostat

Malawi je malá země, která na své objevení teprve čeká. Většina spojů s největším letištěm v Lilongwe má mezipřistání v Nairobi v Keni, Johannesburgu v Jihoafrické republice, nebo Addis Abebě v Etiopii. Zpáteční letenka z České republiky vás vyjde na cca 17 000 Kč. Většina lidí zařadí návštěvu Malawi jako součást výletu do Mosambiku, Tanzanie, nebo třeba Zambie.

Ze všech okolních zemí přijíždí pravidelné levné autobusové spoje.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Období dešťů (léto) je v Malawi během české zimy. Pokud sem pojedete během listopadu–dubna, očekávejte občasné průtrže, bouřky i normální déšť. V období dešťů prší jen pár hodin denně. Často vás čekají dny plné slunce, bez problému tedy můžete navštívit všechny památky. Všechno je levnější, zelenější a nemusíte se bát, že nenajdete ubytování. Teploty se mění podle nadmořské výšky a oblasti, nikdy ale příliš neklesnou, naopak v létě tu pro mnohé může být až nepříjemně dusno.

S tričkem, popř. lehkým svetříkem (nebo nepromokavou bundou) si většinou vystačíte po celý rok.

Pokud plánujete výšlap na horu Mulanje, doporučuji vyhnout se nejdeštivějším měsícům (prosinec–únor). Výšlap je náročný a po dešti (nebo během něj) obzvlášť nebezpečný.

malawi

Ovocné a zeleninové trhy najdete ve všech městech i vesnicích. Zelenina je vždy čerstvá, levná a chuťově výborná

Hlavní sezona bez deště a s příjemnějšími (chladnějšími) teplotami je od konce dubna do října. V nízkých nadmořských výškách je během dne v lednu průměrně 26 a v červnu 21 °C.

Víza a podmínky vstupu

Vízum získáte na všech hraničních přechodech, a to nejen na letištích, ale také při příjezdu po zemi (osobně jsem ověřila v březnu 2018). Pozor, MZV v té době nemělo aktualizované webové stránky. Cena víza je 75 USD. V praxi to znamená, že je na 90 dní, ale po 30 dnech jej za 150 Kč musíte v jakémkoliv větším městě prodloužit na dalších 30 dní.

K vízům nepotřebujete žádné jiné dokumenty, platí se přímo v USD. Doporučuje se mít přesně, i když mně osobně úředníci na 100 USD bankovku bez problému vrátili.

Peníze a přibližné ceny

Kvůli nepřiměřeně vysokému počtu obyvatel (přes 18 milionů) je Malawi jedna z nejchudších zemí na světě. Okolo 70 % Malawijců žije ve vesnicích a živí se farmařením. Je to také jedna z nejlevnějších zemí Afriky. Měnou je malawijská kwacha (1000 MWK = 30 Kč).

Bankomaty najdete v každém větším městě a fungují bez problémů. Menší vesnice bankomaty nemají, ale v okruhu 20 km vždy nějaký bankomat bude. Směnárny jsou jen ve velkých městech, i když v nouzi vám dolary vymění i místní. Noste s sebou hotovost: platby kartou se pomalu rozšiřují, ale zatím jsou možné převážně jen v supermarketech, větších hotelech, dražších restauracích a coffee shopech.

  • Bydlení: postel v hostelu západního stylu vás vyjde na 150 Kč. Pokud nepotřebujete mít kolem sebe spoustu turistů, místní lodge a hotely nabízí základní soukromé pokoje s vlastní koupelnou za stejnou cenu. Lepší kvalitní hotelové pokoje stojí okolo 300–400 Kč za noc. Ve větších městech možná využijete couchsurfing.
  • Jídlo: pokud vystačíte s místním jednoduchým jídlem (nshima a fazole, zelenina a nějaké maso), zaplatíte za oběd jen 20 Kč. Po večerech najdete u cest tradiční stánky s hranolky za 15 Kč. Chcete-li něco západního, můžete zajít do místních fast food obchodů, místních restaurací (pizza 100 Kč, kuřecí křidýlka s hranolky 40 Kč, samotné hranolky 20 Kč), anebo do lepších restaurací, které najdete ve větších městech – tam může jídlo vyjít i na 250 Kč. Místní koblížky Mandazi najdete na ulici za 1,50 Kč a čerstvě usmažené jsou tou nejlepší snídaní.
  • Nápoje: láhev vody 10 Kč, pivo 15 Kč v obchodě, 30 Kč v baru.
  • Potraviny: většina typických potravin se dá sehnat v ShopRite supermarketech, ceny jsou trochu levnější než u nás. Potraviny, které pochází ze zahraničí, můžou mít i dvojnásobnou cenu. Sladkosti, hlavně čokolády, vás vyjdou i na 60 Kč. Vždy si ale můžete nakoupit sušenky jen za 10 Kč.
  • Památky: vstupné není tak drahé jako v okolních zemích. Vstup do Mulanje je 30 Kč, některé národní parky chtějí 150 Kč na den a okolo 60 Kč za auto.
  • MHD: ve formě „minibusu“ stojí 5 Kč a jezdí všude po větších městech. Menší města vám nabídnou tradiční jízdu na kole – odvoz pro vás dva vyjde na asi 3 Kč.
malawi

Západ slunce pod vrcholem Mulanje, nejvyšší hory v Malawi

Lokální doprava

Letecká přeprava

Malawi je velmi malé, není tady zvykem létat. Dvě mezinárodní letiště jsou v Blantyre a Lilongwe. Autem mezi těmito městy projedete za 4 hodiny.

Vlaky

Vlaky jezdí pouze mezi Blantyre a Cuamba nebo Nampula v Mosambiku. Jsou poměrně pomalé, doporučuji vyhnout se jim – investujte jen o trochu víc do jízdy autobusem.

Auta (autopůjčovny)

Půjčovny aut nejsou příliš rozšířené. Auto si půjčíte od 1500 Kč na den, cena se ale může vyšplhat až na 3000, pokud budete jezdit velké vzdálenosti (většinou je v ceně limit okolo 150 km denně) nebo budete mít pohon na všechny čtyři.

Lodě

Každý pátek ráno můžete nasednout do tradiční staré lodě Ilala ferry na jihu jezera Malawi. Tahle loď jezdí pravidelně od Monkey Bay na jihu až po Chilumbu na severu. Celá trasa má 13 zastávek v různých místních vesnicích a pokud nikde nevystoupíte, trvá asi 3 dny. Ilala nabízí vlastní kabiny, které stojí okolo 500 Kč na den nebo pár zastávek a okolo 2000 Kč na celou trasu (cena se špatně odhaduje, protože trasa se dělí na zastávky, ne na dny). Economy lístek (pouze sedadlo) vás vyjde na 100 Kč na kratší trasu a okolo 1000 Kč na delší.

Taxíky

Z letiště Lilongwe vás taxi odveze do hotelu zhruba za 200 Kč. Po městě provozuje taxislužbu mnoho lidí s vlastním autem – když vidí turisty, začnou pokřikovat taxi-taxi. Minibusy jsou samozřejmě levnější. Cena taxislužeb je mnohem nižší než v ČR.

MHD

Ve všech městech a mezi okolními menšími městy a vesnicemi fungují takzvané minibusdodávky, do kterých se vejde okolo 15 lidí. Jedna jízda vyjde na 5 Kč, každá dodávka má vlastní trasu a zastávky určují samotní pasažéři. Stačí říct „thank you driver“ nebo „stop here please“ a řidič vám zastaví kdekoliv. Stejně tak na ně můžete kdekoliv mávnout a oni vás naberou.

malawi

Čajové plantáže jsou hlavně na jihu země. Procházky po nich by nikdo neměl vynechat

Stopování

Stačí stoupnout si na konci hlavních tahů z měst, mávnout na projíždějící auta a za stejnou cenu jako autobus máte pohodlnou cestu v autě. Je to rychlejší, ale pokud platíte, všechno funguje jako autobus. Auta vás většinou vyhodí na výhodnějším místě. Řidiči také – když platíte – obvykle nekomunikují (ale každý si rád popovídá, když i vy chcete).

Často zkouším stopovat zadarmo. Zastaví hodně lidí, ale jen někteří mě vezmou. Konverzace s nimi pak nikdy nevázne. Malawi má největší hustotu neziskovek a charit na světě, proto zde žije spousta cizinců, kteří vás automaticky a rádi vezmou s sebou zadarmo. Nejlepší je stopovat správným směrem ve správnou dobu – například k výletnímu jezeru o víkendu, nebo do velkého města ráno.

Ještě jste nikdy nestopovali? Stačí si přečíst článek na blogu a zvednout palec Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Kuchyně

Mezi nejtypičtější jídla patří nshima, což je příloha k úplně všemu. Jde o jakousi hutnou kaši (tak hutnou, že ji krájíte nožem, anebo tradičně jíte rukama) z kukuřičné mouky. K nshimě se většinou podává špenát, orestované zelené fazolky s rajčaty a maso (často kuře, nebo hovězí). Jídlo není nijak ostré ani speciálně dochucené. Nshima je stejná jako sadza v Zimbabwe, ugali v Keni nebo pap v Jihoafrické republice.

S jídlem není problém, ani s masem – vše je tepelně upravené. I když někdy nevypadá přívětivě, chutná to lépe než u nás. Hlavně na frekventovaných trzích a v městech je jídlo vždy čerstvé.

Kukuřice je pro Malawi a mnoho afrických zemí něco jako brambory pro nás. Je zde ve všech podobách ve všech jídlech. Na ulicích často za pár korun najdete vařenou/grilovanou kukuřici, kterou si můžete lehce dosolit.

malawi

Zomba plošina vám nabídne spoustu vyhlídek, vodopádů a ideálních míst na sednutí s knihou

V Malawi narazíte na velkou spoustu ryb z jejich jezera. Nejznámější a nejoblíbenější je chambo. Tuto rybu najdete na každém menu jak malých stánků na ulici, tak i drahých restaurací.

Mandazi – sladké smažené těsto (něco jako koblížek) je častou snídaní místních, podobně jako obyčejný toastový chléb, jen samotný bez másla, zapíjený čajem.

Vegetariáni problém mít určitě nebudou. Pro většinu obyvatel sice je maso nepostradatelnou součástí jídelníčku, ale nemají ho každý den… na vesnicích jen třeba jednou týdně. Vždy najdete hodně zeleniny s nějakou rýží, nshimou, nebo brambory.

Pivo má Malawi levné a rozhodně bych ho neřadila mezi světové jedničky. Tradiční Kuche bylo odkoupené dánským Carlsbergem, který zde má své Special Brew pivo a na osvěžení Chill (což je verze našeho Frisca). Chibuku, tedy pivo vyrobené místními farmáři, můžete najít ve vesnicích. Rádi vám ho nabídnou zadarmo na ochutnávku.

malawi

Matemba jsou malé rybičky, které se jí vcelku, a to vařené, sušené, nebo smažené. Jsou jemně nahořklé chuti a určitě stojí za zkoušku

Všude najdete spousty levného ovoce a zeleniny. Hlavně avokáda, manga, ananasy a banány… Guavy, avokáda a manga najdete v sezoně ve vesnicích popadané pod stromy.

Západní kuchyně sem pronikla hlavně ve formě smažených kuřecích křidýlek, hranolků, grilovaných kuřat a pizzy. Fast foody (místní značky typu McDonald’s) najdete úplně všude. V backpacker hostelech vždycky najdete širokou nabídku západních jídel od těstovin po hamburgery, vajíčka a sendviče.

Nemoci a hygiena

Bez obav můžete jíst i v těch nejodlehlejších podnicích či na ulici. Ty nejlepší Mandazi jsou právě od babiček na ulici.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Ve slumech může někdy v období dešťů vypuknout epidemie cholery. Pokud něco takového nastane, bude to ve všech zprávách a i místní z daného okolí vás upozorní. V takovém případě nastává zákaz prodeje jídla na ulici. Pokud tedy na ulici jídlo najdete, znamená to, že se nemusíte bát.

V nízkých nadmořských výškách se můžete setkat s malárií (především v okolí jezera). Ve městech a okolí hor malárie rozšířená není. V období sucha je malárie mnohem menší hrozbou a pro místní je jako chřipka. Sehnat self-testy a léky dnes není problém ani v menším městě.

Do Malawi není žádné povinné očkování. Požadované je jen proti žluté zimnici u cestovatelů, kteří strávili víc než 12 hodin v zemi, kde se tato nemoc vyskytuje. Žloutenka typu A se doporučuje, ale není nutná.

Voda z kohoutku se pít dá, pijí ji místní i cizinci, kteří zde žijí. Je ale možné, že – pokud jste ještě nebyli v rozvojové zemi, nebo máte slabší žaludek – vám může jeden dva dny trvat, než si na vodu zvyknete. V blízkém okolí jezera je voda vždy ošetřená chlorem, který často je chuťově poznat. Všechen led, který koupíte nebo dostanete do pití, je z kohoutkové vody. Pokud máte láhev s filtrem, vyhráli jste a nemusíte se obávat špatné vody ani chloru.

malawi

V Cape Maclear se můžete procházet po písečných plážích okolo jezera Malawi. Uvidíte přitom, jak místní lidé žijí, kde bydlí a jak využívají jezero ve svém každodenním životě

Bilharzia je nemoc, která může číhat v některých místech kolem jezera. Přenáší ji samičky malinkých červů, které nakladou vajíčka, a ti se přes mezihostitele mohou dostat do lidských orgánů. Člověk se nakazí kontaktem s kontaminovanou vodou, ve které se vyskytují. Neléčená může mít vážné následky.

Pokud strávíte u jezera delší dobu, stačí preventivně zajít do lékárny a za pár korun koupit praziquantel nebo jiný adekvátní lék. Dejte se zkontrolovat v Malawi, kde doktoři dobře znají tuto nemoc a její symptomy. Léčit se na místě je nejlepší i levnější.

Bezpečnost

Malawi je velmi bezpečná země. Nemusíte se bát žádné nestability, terorismu ani nepříjemných lidí. Pozor dávejte jen při nočních návratech do hostelu. Malawijci jsou jedni z nejmilejších lidí vůbec. Jste-li v nesnázích, vždy vám rádi ukážou cestu, zadarmo svezou, dají najíst, nebo vám dají kontakt na toho správného úředníka.

malawi

Průvodci čekající na turisty před vstupem na horu Mulanje. O zákazníky se příliš nehádají, existuje totiž pořadník a všichni se jím snaží řídit

Náboženství, svátky, tradice

V malé vesnici Chintheche na severu Malawi se každoročně v září koná třídenní Malawi Music Festival. Najdete zde umělce z celé Afriky (někdy i z Evropy) a výtěžek jde charitě Children in the Wilderness.

Tradice, které mají, převzali Malawijci často od Britů, pod jejichž nadvládou dlouhá desetiletí žili. Na Vánoce narazíte na Santa Clause a Velikonoce rodiny tráví většinou v kostelech. Pátek před Velikonocemi vás ve všech městech uchvátí dlouhé průvody slušně oblečených lidí zpívajících náboženské písně.

malawi

Výhled ze Sapitwa, nejvyššího vrcholu masivu (3002 m n. m.)

Pozůstatky Cheva kultury můžete najít v kulturních vesnicích, které uchovaly drobné tradice speciálně pro turisty. Za malý příplatek můžete v jedné z takových vesnic nedaleko Národního parku Liwonde zůstat přes noc. Cheva je jedna z kmenových skupin v Malawi. Většina států v Africe se skládá z více než jednoho kmenu (jako u nás máme lidi z Moravy, Slezska a Čech), tradice ale všude pomalu vymírají a lidi už neodlišuje nic jiného než jazyk.

Většina země je silně křesťanská, takže při nedělní procházce vždy uslyšíte hudbu a zpěv.

Přesto zde ale neexistují žádná přísná pravidla. Ženy většinou nosí delší sukně, zkuste se vyhnout minisukním nebo kraťasům nad kolena. Hlavně na vesnicích se doporučuje být trochu konzervativní (sukně alespoň pod kolena).

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky mají stejné jako britské, tedy tři hranaté kolíky. Adaptéry najdete ve většině hotelů (a všude na ulici za 20 Kč). Pokud strčíte zápalku do vrchní dírky, bez problému do zásuvky zapojíte i naši evropskou nabíječku (zápalku pak vytáhněte).
  • Zaskočit vás mohou pravidelné, i několikahodinové výpadky proudu. Kvalitnější hotely vždy mají generátor, u těch levných to pár hodin musíte zvládnout.
  • Spropitné je zvykem dávat jen v kvalitnějších nebo „západních“ podnicích, které s sebou přinesla kultura západu a expatů. Pokud je kolem vás v restauraci několik turistů, dejte 10 %. Jestliže si jen kupujete obyčejné hranolky, spropitné se určitě nedává.
  • Pokud máte průvodce (ať už safari, národním parkem, nebo kdekoliv jinde), je zvykem dát mu něco navíc. Ceny nejsou tak přemrštěné jako v Tanzanii, takže za dva dny na horách můžete dát okolo 100–200 Kč.
malawi

Malý stánek s oblečením. Takové obchůdky najdete ve všech menších městech a vesnicích

  • Určitě začněte trénovat trpělivost. Čas utíká pomalu, lidé ho mají spousty a nikam se nespěchá. Naučte se místní panono-panono (pomalu, pomalu).
  • Stejné je to s autobusy, vždy si sedněte do těch plných. Prázdnému autobusu trvá i hodinu dvě, než se naplní (dálkové autobusy). Když vám někdo řekne 10 minut, vynásobte to klidně i třemi.
  • Pokud cestujete jako samotná žena, budete si muset zvyknout na častou pozornost mužů. Občas může být dotěrná, většinou je to ale jen pokus navázat kontakt s cizinci.
  • Většina dětí na vás bude volat mzungu (bílý člověk) a mávat, jsou ale i místa, kde za vámi rodiče občas pošlou děti žebrat. Peníze dětem nikdy nedávejte. Je to nezákonné a místo, aby šly do školy, rodiče je nechají žebrat. Pokračujte zkrátka v chůzi a ignorujte je.
malawi

Místní umělci vám budou nabízet spousty nádherných, originálních a ručně malovaných obrazů

  • Malawi je jedna z mála zemí, kde si lidé občas řeknou o peníze za fotografii (nebo vůbec nechtějí, abyste je fotili). Já se vždy o svolení fotit zeptám, ale párkrát jsem ho dostala jen po zaplacení. Turisté sem často jezdí „fotit chudobu“, fotky otrhaných dětí pak prodají a vydělají takhle na chudobě jiných. To se místním logicky nelíbí a chtějí alespoň podíl. Jestli se rozhodnete zaplatit, nebo ne, je na vás.
  • Pojmu, kdy lidé jezdí fotit „škaredou, špinavou a chudou Afriku“ a jako objekt často volí děti, se říká „poverty porn“. Než na dovolené vytáhnete foťák, něco si o tom přečtěte.
  • Na ulici vás budou lidé často zdravit a usmívat se na vás, ptát, odkud jste, snažit se navázat jakoukoliv konverzaci. Malawijci jsou milí, přátelští a opravdu nemají nic za lubem, jen se s vámi chtějí pobavit.
  • V severní části země je všeobecně míň bankomatů, hlavně proto, že turistická místa na severu jsou v odlehlejších vesnicích a u malých měst. Před cestou na sever si vyberte víc peněz. Země je velmi bezpečná a nosit větší obnos není žádný problém.
  • Wifi je v Malawi stále nedostatkové zboží. Až na lepší hotely a vybrané hostely je většinou neexistující, nebo nefunkční. Data jsou ale cenově přijatelná. Airtel má nejlepší signál, ale převážně v okruhu Livingstonie a na severu je signál slabší.
  • Záchody najdete ve většině restaurací a benzinových pump. Při delší jízdě autobusem budete mít pravidelné čůrací pauzy.
malawi

I na vesnicích můžete nakoupit ovoce a zeleninu všude. Každý si s vámi i rád popovídá

Pár osobních tipů, kam se podívat

Mulanje masiv

Největší hora Malawi se tyčí do výše 3002 m n. m. a leží ve stejnojmenném masivu u městečka Mulanje Boma. Má 4 vrcholy a nabízí cokoliv od jednodenních procházek k vodopádům a čajovým plantážím až po pětidenní výšlapy. Toto malé, klidné a levné městečko je nedaleko Mosambiku na jihovýchodě země.

Zomba

Bývalé hlavní město je dnes nádherným klidným místem, kde můžete strávit pár dní. Nad Zombou se totiž rozprostírá Zomba plateau, ze které máte nádherný výhled do okolí. Na plošině můžete procházkami strávit klidně celý den – je zde několik vodopádů a vyhlídkových bodů.

Cape Maclear

Moje asi nejoblíbenější místo v Malawi. Malá vesnička (nedaleko Monkey Bay) se rozprostírá podél nádherné písečné pláže, pokryté bary, restauracemi a romantickými dřevěnými chatrčemi na pláži. Je to takový Zanzibar bez 5* resortů a jen s minimem turistů… Mnohem klidnější, pomalejší a autentičtější.

Nkhata Bay

Maloměstská verze Cape Maclear. Nabízí několik hostelů a lodges podél pobřeží jezera Malawi. Čeká na vás potápění, plavání, kajak a spousta jiných aktivit, které vás určitě zabaví na několik dní. Oproti Cape Maclear je tady víc restaurací, větší trh, bankomaty i lepší přístup k dopravním prostředkům.

Livingstonia nebo Mushroom Farm

Livingstonia je malé univerzitní město nad jezerem Malawi. Ubytovat se můžete například v Chitimba přímo na pobřeží u písečných pláží jezera, odkud je to asi tříhodinový výšlap do Livingstonie. Dojet (nebo dojít) můžete také na Mushroom Farm, což je oblíbený hostel s nádherným výhledem na jezero i hory v okolí. Najdete jej na cestě do Livingstonie.

malawi

Výhled z druhé strany Zomba plateau. Místní zde za pár korun prodávají vzácné kameny z celého Malawi

Kde najdu víc info

Travel Blog

Obsáhlé a detailní informace, které nabízí aktuální vstupné, přístupnosti cest, popis všech turistických destinací a mimo jiné i informace o choleře. Najdete zde i tipy na půjčovny aut a hotely.

MyFunkyTravel

Pár tipů na safari, levné šnorchlování, anebo noční život ve městech.

Explore Malawi

Stránky nabízí především mnoho informací ohledně levného ubytování v Malawi.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých 26 už stihla něco přes 60 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války. Přesvědčit se o tom můžete i v našem dalším článku Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled