Burkina Faso – festivalová královna Afriky

01.07.2019|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Burkina Faso je jeden z těch států, které donedávna nikdo neznal vůbec. Dnes si ho pár lidí splete se jménem zpěváka či skupiny a pár lidí spojí s terorismem. Bohužel je to škoda. Burkina Faso – což znamená „Země počestných lidí“ – má totiž spoustu skvostů. I když je aktuálně vstup na sever – tedy do Sahelu – omezený kvůli hrozbě terorismu, zbytek země to bezpečnostně neovlivňuje a procestovat se dá bez problémů.

Turismus zde dřív dokonce kvetl. Upadl ale ne kvůli zmíněnému terorismu, kterého se bojí Evropané v Evropě víc než Evropané žijící v Burkině Faso, ale kvůli ebole. Nebojte, ta v Burkině Faso nikdy nebyla, dokonce nebyla ani v žádném z okolních států. Stačilo, že Burkina Faso je součástí Západní Afriky – a ebola byla v Západní Africe. Všechno to ukazuje, jak jsme vůči Africe zaslepení a neznalí. Pokud jste ale dobrodruzi a chcete znovuobjevit klenoty této země, vřele vám doporučuji v Západní Africe právě Zemi počestných lidí. Ti jsou zde totiž opravdu počestní a pohostinní.

I když turisty často lákaly zvláštní a velmi originální prastaré stavby mešit či zajímavé skalní útvary, největším lákadlem byla, je a nejspíš vždy bude kultura ve formě hudby, tance a umění. Festivaly se to tu jen hemží, pro tanečníky sem jezdí světoví producenti – burkinafaští obyvatelé jsou totiž vyhlášení. Právě zde dokonce najdete nejdůležitější a největší filmový festival celého kontinentu.

burkina faso

Mešita v městě Bobo-Dioulasso, postavená tradičním způsobem z přírodních materiálů, stará víc než sto let

Proč jet do Burkiny Faso

Burkina Faso je zemí, která se bude zamlouvat hlavně filmovým nadšencům, tanečníkům a choreografům, sochařům, milovníkům kultury, hudby a originálních hudebních nástrojů a umění všeho druhu.

V březnu se můžete zúčastnit FESPACO (Festival panafricain du cinéma et de la télévision de Ouagadougou), což je největší africký filmový festival na kontinentě. Zahajovací noc je přímo na sportovním stadionu v Ouagadougou a festival se koná již od roku 1969.

V Burkině narazíte na mnoho dalších festivalů. Obyvatelé mluví víc než 60 jazyky svých kmenů a každý kmen má svou historii, kterou si rádi připomínají právě skrze písně, tradiční nástroje a hudbu v podobě festivalů. Kromě festivalů má ale Burkina Faso co nabídnout i běžným turistům s fotoaparáty.

Burkina Faso je obrovský stát, jehož severní část se rozprostírá v pískem zasypaném Sahelu. Zde můžete zažít, jak se žije poutníkům a nomádům, jak se cestuje na velbloudovi, a pokud vás láká kultura a život Tuaregů z Mali, tak si dokážete představit, co vás zde čeká. Na severu, který je dnes bohužel hůře přístupný (stále to ale jde, jen potřebujete vyřídit povolení, popř. se musíte domluvit s policejní hlídkou), najdete známý Gorom-Gorom trh. Je to obrovský barevný trh uprostřed Sahelu, tedy pouště.

burkina faso

I na ulicích najdete zajímavé trhy a stánky prodávající směsice užitečných, zajímavých i tradičních artefaktů

Jih je zase plný zeleně, stromů a lesů – v období dešťů zde nepřestane pršet. Nabídne vám rezervaci se slony, jihozápad pak nádherné skalní útvary v Sindou, jezero, kde se při projížďce na loďce můžete potkat tváří v tvář plavajícímu hrochovi, nebo třeba baobab, který v sobě má ukrytou místnost, do níž si pohodlně sedne přes deset lidí. Opomenout by se neměly ani originální a krásné mešity po celé zemi, tu známější a lehce přístupnou najdete třeba v Bobo-Dioulasso.

Burkina Faso stále patří k nejchudším státům vůbec. V dobrém stavu jsou cesty hlavních tahů, vlak je spíše pomalý (i když překvapivě spolehlivý a jeho první třída nadměrně luxusní) a i v hlavním městě je většina cest stále neasfaltovaných. I přesto zde najdete banky, restaurace, nemocnice a vše, co potřebujete.

Rozdíl je v tom, že nadstandard existuje opravdu jen pro expaty a turisty. Díky tomu ale můžete navštívit turismem nezničené vesnice, naučit se hrnčířství, vidět, jak se tradičně odlévají bronzové sochy a jak se kuje železo, nebo zažít opravdový život té Afriky, která na nás „kouká“ z časopisů. Večer pak můžete ulehnout ve svém hotelovém pokoji, kde s trochou štěstí budete mít wifi a dáte si k tomu třeba hranolky.

burkina faso

V hrnčířské vesnici se děti vždy učí od svých matek vyrábět tradiční nádoby, které se v neděli na trhu prodávají. Kluci se starají o dobytek a rybaří

Jak se do Burkiny Faso dostat

Pokud letecky, tak buďto přímými lety z Francie, nebo přes Etiopii s Ethiopian Airlines. Ceny letenek z Prahy jsou okolo 21 000 Kč. Z Vídně vyjde zpáteční letenka na 19 000 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Pokud cestujete po Západní Africe, dá se přijet autobusem z Ghany, Pobřeží slonoviny nebo třeba Mali. Všechno jsou to ale celodenní dlouhé cesty v autobuse, někdy po rozbitých cestách, někdy v příšerném horku.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Burkina Faso má pouze jedno období dešťů, a to hlavně v červnu a červenci – s tím, že se déšť objevuje až do září. Po červenci ale prší vždy jen pár hodin, takže i v období dešťů si užijete sluníčko.

burkina faso

Jezero nedaleko města Banfora je přístupné po celý rok, v období sucha zde ale můžete spatřit skupinky hrochů

Největší sezona je v naší zimě, převážně tedy listopad a prosinec, kdy jsou zde příjemné teploty okolo 26 °C. Díky suchu budete mít i možnost navštívit krásy Bobo-Dioulasso, kde v období dešťů prší mnohem víc než v hlavním městě Ouagadougou, a tak například vodopády, na které jsou zde všichni pyšní, jsou hůře přístupné. V období dešťů je i jezero Tengrela naplněné, hroši jsou tedy pod vodou. Také cesty k malým vesnicím plným zajímavostí jsou často méně přístupné. Proto je opravdu lepší plánovat si zde dovolenou až od září.

Pokud nemáte rádi teplo, vyhněte se březnu a dubnu. V těchto měsících teploty vystoupají i k 40–45 °C, v domech i víc, protože většina má plechové střechy. Čím víc na sever jste, tím tepleji potom může být. Bobo-Dioulasso je i během této doby mnohem zelenější a mokřejší.

burkina faso

Turistická atrakce Domes de Fabedougou nedaleko Banfory je také zajímavým denním výletem

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Informace v češtině o tomto státě je v rámci turismu těžké sehnat, ani v angličtině jich totiž není mnoho.

Cestuj nezávisle

Velmi rozsáhlý blog popisující mnoho zemí Západní Afriky včetně Burkiny Faso. Je stále poměrně aktuální.

Wikitravel

Wikipedie také nabízí dost informací. I když nabádá lidi, aby zemi okamžitě opustili, má rozsáhlý popis míst k navštívení i aktuální informace o dopravě a kultuře.

TravelBlog

Zkušenosti jiných cestovatelů, jejich fotografie, informace a rady.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých šestadvaceti už stihla něco přes 60 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!