Pobřeží slonoviny – království masek o dvou hlavních městech

20.01.2020|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Pobřeží slonoviny je zemí, která si přes dvě občanské války ve 21. století zachovala stále nejrychleji rostoucí ekonomiku francouzské západní Afriky. Podle toho také vypadá ekonomické hlavní město Abidjan, kterému se přezdívá Paříž Afriky. Vysoké mrakodrapy, obrovská nákupní centra, krásné parky, kavárničky a restaurace nabízející jen to nejlepší zde najdete na více než jen jednom rohu. 

Kromě Abidjanu má Pobřeží slonoviny ještě druhé hlavní město, a to politické. Yamoussoukro je známé hlavně největším kostelem na světě. Jmenuje se Basilique Notre-Dame de la Paix a vejde se do něj až 18 000 lidí. I když při normální bohoslužbě je zde jen pár set lidí, určitě stojí za návštěvu. Kromě hlavních měst má Pobřeží slonoviny i nějaké národní parky, liánové mosty, opičí města a krásné pláže. Opomenout nesmíme hlavně to, co je na Pobřeží slonoviny nejzajímavější – kulturu masek, tanců a kostýmů různorodých kmenů.

pobřeží slonoviny

Přímo v Abidjanu najdete deštný prales, kterým se můžete projít

Proč jet do Pobřeží slonoviny

Pobřeží slonoviny má pět sousedů – dva státy jsou anglicky mluvící (Libérie a Ghana) a zbytek je francouzský. Stejně tak Pobřeží slonoviny je francouzské a se svým kolonizátorem má dodnes dobré vztahy. Dokonce by se dalo říci, že jedny z nejlepších, a proto tu i dnes najdete poměrně velké procento Francouzů, a dokonce Libanonců.

I přes dvě občanské války ekonomika stále rostla, země nikdy nepropadla žádnému šílenému nepřejícímu diktátorovi, infrastruktura se tak neustále udržovala (alespoň ve městech) na úrovni. Svou přezdívku Paříž Afriky si Abidjan opravdu zaslouží. Osobně musím dodat, že tohle město, které leží na několika ostrovech propojených kvalitními mosty a několikaproudovými dálnicemi, mi vyrazilo dech.

Etnicky se dá Pobřeží slonoviny rozdělit na čtyři větší skupiny, a to Kwa, Kru, Gur a Mande. Jeden z kmenů – Sanwi, který se v 60. letech snažil odtrhnout – dokonce korunoval Michaela Jacksona za svého krále (ten korunovaci přijal a účastnil se jí). 

Rezonují vám v hlavě z hodin zeměpisu vzpomínky o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Zajímavých příhod, kulturních překvapení a hlavně tanců a kostýmů najdete po celé zemi spousty. Ať už začnete návštěvou muzeí v Abidjanu, nebo do toho skočíte po nohách a Pobřeží slonoviny začnete objevovat přímo ve vesnicích, kde se dané kultury a tradice stále ještě často do nějaké míry udržují, určitě nebudete litovat. Pobřeží slonoviny není typická destinace pro turisty, kteří hledají všem známé skvosty. Zato tu najdete klenoty stále neobjevené

V okolí města Man najdete hned několik tradičních liánových mostů, krásných vodopádů nebo skálu ve tvaru zubu. V okolí pak také posvátný les, kde žijí stovky malých opiček v míru s lidmi, kteří je tam občas chodí krmit banány, ale jinak je jen považují za své bohy / převtělené předky. O roztomilé selfie s opičkou na Instagram tak nepřijdete. 

Další zajímavost, především pro milovníky čokolády: asi 25 % veškerých kakaových bobů pochází právě z Pobřeží slonoviny, je to totiž největší vývozce kakaových bobů na světě. Nakoupit pár kil kakaových bobů tak není problém a doporučuji i přinést nějakou čokoládu do vesnic, kde třeba chcete navštívit kakaovníkové farmy. Velmi často totiž farmáři tohoto „černého zlata“ – čokolády – nikdy neokusili, takže ani neví, co se z  kakaových bobů vyrábí. Určitě by kousek čokolády uvítali. 

pobřeží slonoviny

Kostely různých tvarů i velikostí najdete všude po zemi, i ty v Abidjanu jsou zajímavé

Přestože své jméno dostalo Pobřeží slonoviny díky dnes již nelegálnímu vývozu slonoviny, velká stáda slonů už v zemi nenajdete. Stále tu naštěstí nějací jsou (stejně jako pumy a pygmejští hroši), ale africkou „Velkou pětku“ jako v Keni tu nečekejte. Přesto je tady dostatek lesů s hustým zastoupením fauny a flóry.

Plánujete cestu do Afriky a chcete navštívit ta nejlepší i tradiční safari? Přehled najdete v článku Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Jak se do Pobřeží slonoviny dostat

Pobřeží slonoviny má dvě mezinárodní letiště – v Abidjanu Felix Houphouet Boigny International a Bouake Airport. Z Prahy nebo Vídně je zpáteční letenka do Abidjanu i za 14 000 Kč s TAP Air Portugal. Turkish Airlines mají cenu zpáteční letenky kolem 17 000 Kč. Přestup je většinou v Lisabonu nebo Istanbulu. Cenově moc nedává smysl doletět do okolních zemí a potom přijet po zemi. Pokud ale chcete navštívit víc zemí najednou, je možné spojit to s Ghanou a Burkina Fasem, popř. Beninem.

pobřeží slonoviny

Abidjan má vše, co velké město mít má: vysoké budovy, nákupní centra, široké cesty…

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Pobřeží slonoviny je nejlepší navštívit v období sucha, což je většinou mezi listopadem a květnem. Během hlavní sezony dešťů můžou být některé cesty do odlehlejších míst hůře sjízdné. Pláže jsou také lepší během sucha, tedy mimo období dešťů, které je od května do července a od října do listopadu. 

Pro ty, kdo chtějí navštívit hory na severu, je ideální období mezi říjnem a červnem. Předem si zjistěte víc informací o počasí dle míst, která plánujete navštívit. Podél pobřeží všeobecně prší víc a jsou tam dvě období dešťů. Severněji je pouze jedno, což vám dává větší prostor k příjemným výšlapům bez deště. 

Víza a podmínky vstupu 

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info 

TransAfrica

Pro vás, kteří stále máte zájem dozvědět se víc o festivalech – zde je v angličtině přehlídka několika dalších tanců, rituálů a festivalů.

Africa.com

Užitečné tipy a triky k cestování po Pobřeží slonoviny.

The Ajala Bug

Nejen o Abidjanu je tento blog, kde pisatelka vysvětluje, co a jak navštívit. 

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých sedmadvaceti už stihla něco přes 70 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

V prosinci 2018 dokončila magisterský program v Kapském Městě a od té doby stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho v sobě má mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!