Ghana se stává čím dál populárnější destinací západní Afriky, do které se dnes dostanete už i nízkonákladovým letem z jihu Evropy. Ghana, která svého času měla jméno Zlaté pobřeží, je země, která je opravdu plná zlatých lidí – a taky zlatých dolů.

Ghana se často uvádí jako příklad toho, že demokracie a mír může fungovat i v Africe. Od své nezávislosti (1957) má totiž pravidelné volby, je bez vnitřních konfliktů a ekonomika nádherně kvete. Díky vstřícnosti místních obyvatel si vysloužila přezdívku Afrika pro začátečníky: pláže, pralesy, safari, jezera a k tomu fungující a dobře vyvinutá turistická infrastruktura, nápomocní anglicky mluvící lidé.

Tato poměrně velká země vám může hodně nabídnout – vlastně něco pro každého. V nejlevnějším safari parku v Africe – Mole National Park – nespatříte sice velkou pětku, ale je to krásné safari. Kromě zvířat v Ghaně najdete nejvyšší vodopády západní Afriky – Wli, první provazové mosty napínající se v korunách stromů prastarého deštného pralesa Kakum, největší jezero vytvořené člověkem (Volta) a spousty historických budov, festivalů a odpočinkových míst.

ghana

Nádherná a trochu adrenalinová procházka po canopy walk v parku Kakum

Proč jet do Ghany

Do Ghany snad ani nemá cenu jezdit na méně než dva týdny, i tak budete mít problém vše stihnout. Hlavní město Accra vám nabídne moderní nákupní střediska, kina a mezinárodní restaurace, ale také malé přímořské rybářské vesničky či tradiční komunity Ghan. Pokud se spřátelíte s místními (což většinou není problém), budete často zvaní na oběd jako od maminky. Ty jsou vždy nejlepší!

Z dalších měst stojí za zmínku například Cape Coast, přímořská oblast s krásnou pláží, spoustou vegetariánských restaurací, obrovskou pevností a zajímavým festivalem na začátku září.

Pro milovníky přírody je Ghana ráj, v okolí Volta regionu, největšího jezera na světě, které bylo postavené člověkem (jsou na něm dvě přehrady), se můžete projíždět na loďkách nebo si zaplavat. Vydejte se na túru, vyjeďte nahoru do vesničky Hohoe nebo k vodopádům Wli na největší vodopády západní Afriky. Dejte si celodenní výlet. Cestou zpět do Akkry se můžete zastavit v Tafi Monkey Sanctuary, což je posvátný lesík, kde můžete krmit volně žijící opičky.

Mole je národní park – nejlepší ghanský a nejlevnější v Africe. Za pěší safari zaplatíte přibližně 300 Kč za hodinu a v autě asi 500 Kč na hodinu. Když budete mít štěstí, spatříte slony i během pěšího safari.

Vydejte se do pralesa Kakum, jednoho z nejstarších deštných pralesů na světě. Najdete v něm první africké canopy walks – mosty a lanové chodníčky v korunách stromů.

Ghana má také spoustu krásných pláží nedaleko hranic s Pobřežím slonoviny nebo na druhou stranu směrem na Togo u města Tama. Na úplném severu země, u hranic s Burkina Faso, zase najdete známé rybníky v Paga, kde krokodýli žijí bok po boku s místními. Můžete se s nimi vyfotit, pohladit je i třeba nakrmit kuřetem. Oni vám zapózují na fotku a skočí zpět do jezera.

Ghana má také dost barevných tradičních i moderních festivalů – převážně v srpnu a září, nenechte si je ujít.

Jak se do Ghany dostat

Accra má velké mezinárodní letiště a je také nejvýhodnějším bodem pro začátek vaší cesty. Letenky z Prahy vyjdou na 18–20 tisíc Kč, z Vídně levněji (15 až 17 tisíc). Pokud si zajistíte dopravu do Portugalska nebo Španělska, TAG má občas neskutečně nízké ceny na své nízkonákladové lety právě do Accry. Většinou se nevyplatí letět do okolních států, protože Ghana je ve svém okolí turistické i obchodní centrum. Létá sem tedy nejvíc letů a levných spojů.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

ghana

Na trhu stále najdete jeden nebo dva stánky s tradiční západoafrickou medicínou

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejlepší je navštívit Ghanu mezi listopadem a březnem, kdy téměř neprší. Jsou tedy dostupné i vzdálené kouty země. Mezi dubnem a říjnem je období dešťů a některé části (hlavně odlehlé) jsou hůře dostupné. Já ale Ghanu navštívila v srpnu, často nám svítilo sluníčko a nikdy nepršelo déle než půl hodinky. Bez problémů jsem se dostala do všech oblastí zde zmíněných a déšť naopak občas příjemně osvěžil.

V období sucha může být až příliš horko a dusno. Kolem ledna začne vát pouštní vítr a horko je ještě větší.

ghana

Rybářská vesnice v Jamestown, Accra. Oblastí se můžete projít a podívat, jak rybáři žijí, kde spí, když čekají na lepší vlny, a čím krmí ryby

Víza a podmínky vstupu

O víza musíte zažádat ve státě, kde jste rezidentem. Vyřízení víza může trvat i několik týdnů, proto je dobré vše řešit dlouho před odjezdem. Ambasáda je v Praze (Bubeneč), víza stojí 1500 Kč (turistická) a většinou se poprvé vydávají na tři měsíce. V Ghaně se dá jednorázově prodloužit o další tři měsíce.

K vízu potřebujete pas, 4 vyplněné formuláře (podrobně a anglicky), 4 fotografie, výpis z bankovního účtu, rezervaci hotelu a kopie očkovacího průkazu s očkováním proti žluté zimnici. Vyřizování trvá minimálně 10 dní (v Evropě), protože všechny dokumenty se posílají do Ghany na schválení.

Když máte dobrý důvod, jste milí a opravdu se snažíte, s trochou štěstí dostanete víza i v Togu. Obnáší to čtyři fotky, čtyři vyplněné formuláře, 750 Kč a dva dny čekání. To ale jen v případě opravdu dobrého důvodu. Mně to prošlo, protože v ČR jsem o víza požádat nemohla (cestuji už téměř rok), o víza jsem žádala v Togu.

Je dobré vždy letět se zpáteční letenkou, protože bez ní můžete mít na hranicích problémy. Navíc jednosměrný let z Ghany je poměrně drahý.

Veškeré informace o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

ghana

Když se v Ghaně slaví nebo když je zrovna nějaký festival, všechno je ve velkém. Ulice jsou zaplavené plastovými židlemi, bary vyskákají jak hřiby po dešti a tančí se až do rána. Aby ne, když dýdžejové jsou na každém rohu

Peníze a přibližné ceny

Ghana používá svou vlastní měnu cedi a pesos. 1 cedi je zhruba 5 Kč, měna je zde tedy silnější než v Česku.

Bankomaty jsou v každém městě, neměla jsem problém ani s VISA, ani s Mastercard. Směnárny jsou také ve všech větších městech, na trzích a autobusových nádražích často narazíte na mladé kluky, kteří vám vše hbitě vymění. Nepodvedou vás, ale můžou navrhnout nižší kurz, takže se s nimi klidně domluvte na kurzu lepším. Platba kartou je možná v supermarketech, hotelech a dražších restauracích.

Je dobré si měnit velké bankovky (50 a 20 cedi) kdykoliv můžete, protože při placení svačinek na ulici, místních trotro autobusů apod. se vyplatí mít s sebou 1 a 2 cedi v dostatečném množství. Ne vždy mají řidiči a prodavači tolik drobných.

ghana

Historická pevnost ve městě Cape Coast

Ghana není drahá, nejvíc asi utratíte za dopravu, která se dá cenově přirovnat Česku. Za tří- až čtyřhodinovou jízdu v malém autobuse zaplatíte zhruba 150 Kč. Na ulici najdete levné jídlo a spoustu úžasných dobrot a svačinek. Zajít si ale vždy můžete i do luxusnější restaurace – v Kumasi a Akkře je jich spousta, v menších městech jsou většinou součástí hotelů.

  • Ubytování: hotel 500 Kč za hezký čistý pokoj pro dva i s koupelnou, levný pokojík 300 Kč pro dva. Ghana je obzvláště dobrá na couchsurfing, celá komunita zde má WhatsApp skupinu a často vám místní couchsurfeři naplánují hosty po celé Ghaně.
  • Nápoje: balená voda 10 Kč v plastu, 1 Kč 0,5 l sáček s pitnou vodou, pivo v restauraci 50 Kč, v místním baru 35 Kč.
  • Potraviny v obchodě: sušenky 30 Kč, trs banánů 10 Kč, chleba 10 Kč.
  • Restaurace: místní dobré 60–80 Kč za jídlo, lepší restaurace 100–170 Kč.
  • Jídlo na ulici: hrst arašídů 5 Kč, oloupané mango 20 Kč, bageta s omeletou 10 Kč.
  • Památky: národní park pro cizince 200 Kč, pro dobrovolníky asi 150 Kč.
  • MHD ve městech: 8 Kč za jízdu místním autobusem (trotro), taxíky po městě 60 Kč za 20 minut.
  • Data: 1 GB za 50 Kč, wifi najdete v některých restauracích a ve většině hotelů.
  • Litr benzinu: 25 Kč, na benzince vám vždy i natankují.

Lokální doprava

Letecká přeprava

V Akkře má Ghana hlavní letiště, které je velmi blízko města – dokonce můžete dojít pěšky. Dalších asi sedm letišť je rozmístěných po celé zemi. Ta hlavní jsou Accra, Tamale, Kumasi a Takoradi. Hlavní cesty jsou v dobrém stavu, proto lidé moc často nelétají – a ještě méně od doby, kdy hlavní ghanská aerolinka zbankrotovala.

Vlaky

Osobní vlaky již v Ghaně nejezdí, jsou tady jen nákladní.

ghana

Bubeník z kmene Ghan zrychluje rytmus po odpálení z pistole v průběhu tradičního festivalu, který oslavuje příchod kmene Ghan do Akkry a okolního regionu

Auta (autopůjčovny)

V Ghaně se autopůjčovny pomalu rozjíždí, v Akkře najdete třeba Ghana Car Rentals, YOKS Rent A Car nebo Europcar Ghana.

Za dodávku pro skupinu 9 lidí na den s řidičem zaplatíte asi 3000 Kč bez benzinu, menší auto (5 lidí) vyjde na 1800 Kč na den bez řidiče. Slevy jsou až 10 %, pokud cestujete minimálně týden nebo dva.

Taxíky

Taxi jezdí ve všech městech. Nejsou příliš drahé. Ceny začínají většinou na 50 Kč. Dražší k večeru a o víkendech, cena se dá vždycky usmlouvat. Pokud chcete mít cestu levnější, můžete říct řidiči, ať klidně přibere další pasažéry. Tak to třeba funguje, když se necháte vyhodit někde u hlavní cesty (tedy ne až u domu). Cena je pak klidně i poloviční.

MHD

Místní minibusy (trotro) jezdí všude po městě a do všech příměstských oblastí. Stačí se poptat a na ulici pak mávat.

Dálkové autobusy

Autobusy jezdí pravidelně mezi všemi městy. Ne vždy ale odjíždějí ze stejného autobusového nádraží, proto je dobré se den předem optat. Čím delší trasu jedete, tím dřív je lepší koupit lístek. Všeobecně ale den dva předem stačí. Mezi Akkrou, Kumasi, Volta regionem a Cape Coast jezdí neustále i menší dodávky, takže tyto trasy se nevyprodají. Rezervujte si, pokud jedete až do měst Tamale nebo Paga.

Existují velké autobusy – víc místa, ty luxusní jsou dražší a odjíždějí na čas, ty levnější zase vyčkávají, než se naplní, to pak čekáte dlouho. Dál existují větší dodávky v podobné cenové relaci s klimatizací, a nejlevnější jsou malé trotro dodávky bez klimatizace, zato třeba s kozou nebo trsem banánů.

Z Akkry do Pagy (největší vzdálenost – z úplného jihu na úplný sever) vyjde lístek lepším autobusem na 450 Kč, připravte se na 14 hodin jízdy.

Kuchyně

Kuchyně je velmi rozmanitá. Už jen aby člověk zkusil veškeré svačinky na ulici, potřebuje tak týden. Mnoho tradičních svačinek totiž prodávají místní ženy, které je přes noc doma připraví a přes den ve skleněné skříňce prodávají buď tak, že s nimi sedí u cesty, nebo je přenášejí na hlavě (aby všichni viděli, co nesou) a procházejí se ulicemi.

Pouliční svačinky sladké

Iby tofi (ájby tofí) – kokosová karamelová dobrota, prodává se jako malé válečky omotané sáčkem, většinou dostanete jeden za korunu, kapket – arašídová místní sladká snickers, bufruts – koblížky, abolo – na páře vařené těstíčko z kukuřičné mouky zabalené v banánovém listu, bukina je mléčný dezert s různým zdravým zrním.

Pouliční svačinky slané

Určitě nevynechejte wagaši, místní sýr, většinou vařený a poté orestovaný se speciálně namixovaným kořením. Zkusit můžete i smažený africký yam, plantain nebo sladké brambory se super chutnými omáčkami.

Ovoce, zelenina a ořechy

Na ulici vám za 20–25 Kč nakrájí sladká manga, ananasy nebo papáju. Často uvidíte i kousky cukrové třtiny nebo vařené, pražené či čerstvé arašídy. Na zub jsou dobré i tzv. tiger nuts – vypadají jako ořechy, jsou až neuvěřitelně šťavnaté a křupavé, ale jedná se o kořeny trávy.

ghana

Tradiční fufu je složité na přípravu. Vařená kasava se v tomto hmoždíři mlátí, dokud z ní nevznikne lepkavá pasta – fufu

Na pití určitě zkuste bissap, lemonádu z hibisku – je to vlastně ledový dokořeněný a oslazený čaj přímo z květů této rudé rostlinky. Anebo na každém rohu najdete za 10 Kč kokos. Mnoho stánků také dělá za pár korun černý čaj či instantní kafe.

Tradiční jídla

Pokud jde o tradiční jídla, je jich v Ghaně opravdu hodně. Z příloh nejčastěji najdete fufu, garri nebo banku, různé hutné kaše z kasavy, afrického yamu, kukuřice, banánu, anebo kombinace některých ze surovin. Smažený plantain (kousky banánu) je taky super. Omáčky bývají velmi ostré rajčatové, často s rybami. Nebo kuntumre – to je tradiční omáčka ze zelených listů (podobné špenátu).

Ryby jsou v Ghaně velmi chutné a levné. Volta region je známý svou tilapia rybou, najdete ale i malé sardinky nebo krevety.

Nemoci a hygiena

Malárie se v Ghaně stále objevuje, i když v mnohem menší míře, než by se ve státu s tak velkými vodními plochami dalo očekávat. Hodně záleží, jestli cestujete v období dešťů, nebo sucha. Přibalte si repelent s vyšším DEETem už z Evropy, protože ty místní s citronelou sice hezky voní, ale vydrží jen pár minut.

Ghana už je bez politických konfliktů a nestabilit od své nezávislosti (1957). Ghaňané jsou na pokrok velmi pyšní. Nemocniční zařízení mají dobře vybavená, převážně ve větších městech – Akkře a Kumasi.

Jídlo je často ostré. Pokud jste ještě nenavštívili rozvojovou zemi, může si váš žaludek na snížený hygienický standard chvíli zvykat. Klidně si přiberte trochu černého uhlí nebo s sebou noste toaletní papír. I v těch nejchudších oblastech vám lidé rádi nabídnou minimálně svůj záchod.

Pitná voda se dá koupit všude, tu z kohoutku nepijte. Je dobré si vždy koupit pár sáčků pitné vody (stojí korunu) a popř. si takhle umýt i ovoce. Pokud máte citlivý žaludek, pijte jen vodu v plastových láhvích, ta je ještě lepší kvality.

V chudších oblastech uvidíte ve městech kanály zaházené plasty a se špinavou vodou, která neodtéká. Plasty dnes vytváří nový moderní problém spojený s hygienou. Neexistující infrastruktura, která by přebytečný odpad efektivně sbírala a recyklovala, vytváří nové problémy.

Turismus v Ghaně utrpěl během krize eboly, která nikdy v Ghaně nebyla.

Ghana je bohužel známá pro své zvláštní a nebezpečné červy, kteří můžou vlézt pod kůži i do očí a naklást tam vajíčka. Takhle je známá z fotek, které nám ukazují chudé otrhané děti v Africe s prapodivnými úrazy a nemocemi. Nebojte, nic takového tu nepotkáte. Poslední pacientka měla zmíněného červa v roce 2010.

Bezpečnost

Ghana je krásný příklad fungující demokracie v Africe už od začátku nezávislosti. Žádné války, politické konflikty ani podobné nepokoje vás zde nečekají.

V období festivalů je dobré dbát zvýšené pozornosti v místech s větší koncentrací lidí – může se objevit pár kapsářů. Co se týče procházek noční Ghanou, potulujte se klidně sami až do rána. Možná si tak najdete pár nových kamarádů, ale kriminalita je zde opravdu malá.

Dvakrát jsem zapomněla svou nabíječku a power banku – jednou v dodávce a jednou v hotelu. Pokaždé mi ji vrátili a ještě se omluvili, že na to nepřišli dřív. Už jsem i viděla, jak v centru města na rušné ulici někomu vypadlo v přepočtu asi 100 Kč, jeden pán běžel za oním chodcem a vrátil mu to.

Může se zdát, že řidiči trotro riskují na silnicích, ale stačí lehce naznačit a zpomalí.

Náboženství, svátky, tradice

V Ghaně převažuje křesťanství a islám. Tradiční náboženství už se příliš nevidí. Zato křesťanství je na úplně jiné úrovni. Na plakátech a billboardech často uvidíte právě kněze, kteří propagují svou církev nebo speciální událost, kde se modlí za nějaký konkrétní účel.

Církev zde bohužel hodně prostoupila do sektoru byznysu, kněží patří k těm bohatším (ne-li nejbohatším). Čím víc se při mši křičí, tím víc peněz se vybere a tím víc to pak vypadá‚ že ctíte boha. Návštěvu kostela určitě doporučuji i nevěřícím. Ta energie v neděli (nebo i jindy, protože mši najdete v některém z kostelů kterýkoli den v týdnu) je opravdu jiná. Zpívá se hlasitě, tančí všechny generace a nuda to rozhodně není.

ghana

Umělci ztvárňují svůj akt během uměleckého festivalu Chale Wote 2018. Tento akt se odehrál v pevnosti, která původně sloužila jako trh s otroky a později jako vězení

Muslimové jsou zase vidět v některých oblastech o víkendech, kdy slaví své svatby. V Akkře navštivte třeba městečko Nima, o víkendu zde narazíte na svatby. Většinou jsou přímo na ulicích, kde uvidíte spoustu jídla, krásně (a totožně) oblečené zástupy lidí a několik živých krav a koz (ty se někdy obětují, někdy jsou darem pro rodiče nevěsty).

Festivalů najdete v Ghaně nejvíc v srpnu a září. Z těch tradičních Hohowe slaví příchod kmene Ghan a trvá až dva týdny. Každá oblast slaví v jiný termín, takže když budete v srpnu a září projíždět regionem Tema nebo Accra a spatříte spoustu lidí popíjet v červeném oblečení, staré babičky tančí, střílí se z velkých pistolí do vzduchu – tak nemeškejte, lidé z kmene Ghan slaví svůj původ. Rádi vás pohostí a vysvětlí, co a jak.

Různé komunity to mají jinak, třeba v Jamestownu v Akkře uvidíte pochodovat zástupy lidí v krásných červených kostýmech. Vždy je to se spoustou alkoholu a zábavy.

Cape Coast má svůj tradiční festival první týden v září a i tam uvidíte tradiční kostýmy, tance a jídlo.

Z modernějších festivalů je po celé západní Africe možná nejznámější Chale Wote, který se osm let koná každoročně v Jamestownu v Akkře. Jde o umělecký festival, kde si můžete nakoupit spoustu krásných uměleckých děl a suvenýrů, ale hlavně také spatřit některé známé graffiti umělce, různé krátké divadelní hry, fotografické výstavy apod.

Nový účes nebo tetování?

Ghana – stejně jako další africké státy – má kadeřnictví na jiné úrovni. Ženy často mění účes každý týden nebo dva. Za 20 Kč si koupíte všelijaké příčesky a pak stačí dojít ke kterékoliv kadeřnici, nebo vlastně i mladé holce. Často uvidíte, jak si lidé navzájem zaplétají vlasy před krámkem. Vedle obyčejných copánků vám klidně napletou krásné vzory na hlavě nebo vykouzlí více vlasů a nádherné účesy. Za pár korun a vše vydrží i několik týdnů.

Navštivte i místní kosmetický salon. Ještě levněji vám v něm upraví obočí nebo udělají tetování hennou. Krásné vzorce na noze nebo ruce vám vykouzlí rychle a vše je originální. Zaplatíte asi 50 Kč a vydrží vám i dva týdny. Takové henna tetování se nejlépe hledá v okolí mešit, muslimské ženy jej totiž umí nejkrásnější.

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky mají britské, tedy tři kolíky. Se sirkou nebo tyčinkou do uší a známým malým trikem ale zvládnete nabít telefon i s naší evropskou nabíječkou.
  • Spropitné se většinou dává podle útraty. Není nutně očekávané. Zpravidla pár mincí v místním podniku a okolo 50 Kč v dražší restauraci.
  • V Ghaně se mluví anglicky a narazíte na spoustu místních jazyků. Děkuji v Twi (nejčastější jazyk) se řekne medási. V Hohoe zase můžete říct akbe kaka.
  • Největší pokrytí má mobilní operátor MTN.
  • Pokud za vámi někdo mlaská nebo dělá tssss tssss, tak to není neslušné, chce si jen získat vaši pozornost – třeba ať si něco koupíte.
  • Brabra – znamená pojď sem nebo hni se. Když to ale místní říkají rychle, zní to jako blablabla blablabla – často to uslyšíte křičet řidiče autobusů.
  • Jezdí se nalevo.
  • U čaje si vždy řekněte black tea, jestli nechcete ten s mlékem.
  • Ghana je druhý největší vývozce kakaových bobů. Pokud je máte také v lásce, pár kilo si jich nakupte. Levněji je nikde neseženete.
  • Bambucké máslo je zde také velmi levné, kvalitní a dostupné.
ghana

Kakaové boby si můžete koupit jako ovoce. Semínka – kakaové boby – jsou totiž obalené v moc sladkém ovoci

Pár osobních tipů, kam se podívat

Národní park Kakum

Kakumu můžete zažít pravý nefalšovaný deštný prales. Hlavně je ale park známý svou canopy walk, což je procházka po úzkých provazových mostech vysoko v korunách stromů. Trvá to asi hodinku a fakt to stojí za to.

Accra

Hlavní město, kde můžete navštívit muzea, galerie, monument prvního prezidenta nebo zajít na pláž. Kromě moderních restaurací se zde koná většina festivalů moderních i těch tradičních.

ghana

Cape Coast

Menší město s překvapivě vysokým počtem vegetariánských a veganských restaurací na pobřeží. Krásné pláže, kde se často kvůli vysokým vlnám koupat nelze, ale odpočívat a nasávat energii oceánu můžete. Za návštěvu stojí obrovská pevnost.

Volta region

Volta je největší jezero na světě, které bylo vytvořené člověkem. Tento region se rozprostírá přes velkou část Ghany a určitě by na vašem itineráři neměl chybět. Nádherné jsou třeba Wli vodopády, které jsou nejvyšší v západní Africe. Vynechat byste neměli ani již zmíněný opičí lesík Tafi Monkey Sanctuary (nedaleko Hohoe). Stačí koupit pár banánů a za vstupné jdete do posvátného hájku, kde vás neagresivní opičky budou milovat.

ghana

V opičím lese se na vás opičky klidně vrhnou, vždy ale s láskou a nikdy vám nic nevezmou. Místní je mají za tradiční totem, proto je ani neloví, ani neohrožují

Akosombo

je u spodní části jezera Volta a doporučuji pár dní zůstat. Je zde spousta lepších i levnějších hotelů přímo na pobřeží krásného jezera, kde si můžete zaplavat nebo projíždět na loďce. Návštěva přehrady vám taky zabere nějakou tu chvíli, a pokud se budete nudit, minibusem trotro můžete za necelou hodinku dojet do Shai Hills Reserve, kde uvidíte antilopy, zebry a pštrosy.

Kde najdu víc info

Travel Independent

Blog o celé západní Africe se spoustou užitečných informací o Ghaně. Vše často aktualizované.

Blog Steve W

Steve, který tři týdny cestoval po Ghaně, se na svém blogu dělí o zážitky, tipy a rady.

Blog An American in Africa

Leanne je z Ameriky a dva roky se svou rodinou žila v Ghaně. Dobrý blog se spoustou postřehů převážně pro cestovatele s dětmi.

Ghana Guide and Blog

Práce, dobrovolnictví a cestování v Ghaně.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých sedmadvaceti už stihla něco přes 70 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

V prosinci 2018 dokončila magisterský program v Kapském Městě a od té doby stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho v sobě má mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled