Ghana – Afrika pro začátečníky

26.03.2019|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Ghana se stává čím dál populárnější destinací západní Afriky, do které se dnes dostanete už i nízkonákladovým letem z jihu Evropy. Ghana, která svého času měla jméno Zlaté pobřeží, je země, která je opravdu plná zlatých lidí – a taky zlatých dolů.

Ghana se často uvádí jako příklad toho, že demokracie a mír může fungovat i v Africe. Od své nezávislosti (1957) má totiž pravidelné volby, je bez vnitřních konfliktů a ekonomika nádherně kvete. Díky vstřícnosti místních obyvatel si vysloužila přezdívku Afrika pro začátečníky: pláže, pralesy, safari, jezera a k tomu fungující a dobře vyvinutá turistická infrastruktura, nápomocní anglicky mluvící lidé.

Tato poměrně velká země vám může hodně nabídnout – vlastně něco pro každého. V nejlevnějším safari parku v Africe – Mole National Park – nespatříte sice velkou pětku, ale je to krásné safari. Kromě zvířat v Ghaně najdete nejvyšší vodopády západní Afriky – Wli, první provazové mosty napínající se v korunách stromů prastarého deštného pralesa Kakum, největší jezero vytvořené člověkem (Volta) a spousty historických budov, festivalů a odpočinkových míst.

ghana

Nádherná a trochu adrenalinová procházka po canopy walk v parku Kakum

Proč jet do Ghany

Do Ghany snad ani nemá cenu jezdit na méně než dva týdny, i tak budete mít problém vše stihnout. Hlavní město Accra vám nabídne moderní nákupní střediska, kina a mezinárodní restaurace, ale také malé přímořské rybářské vesničky či tradiční komunity Ghan. Pokud se spřátelíte s místními (což většinou není problém), budete často zvaní na oběd jako od maminky. Ty jsou vždy nejlepší!

Z dalších měst stojí za zmínku například Cape Coast, přímořská oblast s krásnou pláží, spoustou vegetariánských restaurací, obrovskou pevností a zajímavým festivalem na začátku září.

Pro milovníky přírody je Ghana ráj, v okolí Volta regionu, největšího jezera na světě, které bylo postavené člověkem (jsou na něm dvě přehrady), se můžete projíždět na loďkách nebo si zaplavat. Vydejte se na túru, vyjeďte nahoru do vesničky Hohoe nebo k vodopádům Wli na největší vodopády západní Afriky. Dejte si celodenní výlet. Cestou zpět do Akkry se můžete zastavit v Tafi Monkey Sanctuary, což je posvátný lesík, kde můžete krmit volně žijící opičky.

Mole je národní park – nejlepší ghanský a nejlevnější v Africe. Za pěší safari zaplatíte přibližně 300 Kč za hodinu a v autě asi 500 Kč na hodinu. Když budete mít štěstí, spatříte slony i během pěšího safari.

Vydejte se do pralesa Kakum, jednoho z nejstarších deštných pralesů na světě. Najdete v něm první africké canopy walks – mosty a lanové chodníčky v korunách stromů.

Ghana má také spoustu krásných pláží nedaleko hranic s Pobřežím slonoviny nebo na druhou stranu směrem na Togo u města Tama. Na úplném severu země, u hranic s Burkina Faso, zase najdete známé rybníky v Paga, kde krokodýli žijí bok po boku s místními. Můžete se s nimi vyfotit, pohladit je i třeba nakrmit kuřetem. Oni vám zapózují na fotku a skočí zpět do jezera.

Ghana má také dost barevných tradičních i moderních festivalů – převážně v srpnu a září, nenechte si je ujít.

Jak se do Ghany dostat

Accra má velké mezinárodní letiště a je také nejvýhodnějším bodem pro začátek vaší cesty. Letenky z Prahy vyjdou na 18–20 tisíc Kč, z Vídně levněji (15 až 17 tisíc). Pokud si zajistíte dopravu do Portugalska nebo Španělska, TAG má občas neskutečně nízké ceny na své nízkonákladové lety právě do Accry. Většinou se nevyplatí letět do okolních států, protože Ghana je ve svém okolí turistické i obchodní centrum. Létá sem tedy nejvíc letů a levných spojů.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

ghana

Na trhu stále najdete jeden nebo dva stánky s tradiční západoafrickou medicínou

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejlepší je navštívit Ghanu mezi listopadem a březnem, kdy téměř neprší. Jsou tedy dostupné i vzdálené kouty země. Mezi dubnem a říjnem je období dešťů a některé části (hlavně odlehlé) jsou hůře dostupné. Já ale Ghanu navštívila v srpnu, často nám svítilo sluníčko a nikdy nepršelo déle než půl hodinky. Bez problémů jsem se dostala do všech oblastí zde zmíněných a déšť naopak občas příjemně osvěžil.

V období sucha může být až příliš horko a dusno. Kolem ledna začne vát pouštní vítr a horko je ještě větší.

ghana

Rybářská vesnice v Jamestown, Accra. Oblastí se můžete projít a podívat, jak rybáři žijí, kde spí, když čekají na lepší vlny, a čím krmí ryby

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Travel Independent

Blog o celé západní Africe se spoustou užitečných informací o Ghaně. Vše často aktualizované.

Blog Steve W

Steve, který tři týdny cestoval po Ghaně, se na svém blogu dělí o zážitky, tipy a rady.

Blog An American in Africa

Leanne je z Ameriky a dva roky se svou rodinou žila v Ghaně. Dobrý blog se spoustou postřehů převážně pro cestovatele s dětmi.

Ghana Guide and Blog

Práce, dobrovolnictví a cestování v Ghaně.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých sedmadvaceti už stihla něco přes 70 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

V prosinci 2018 dokončila magisterský program v Kapském Městě a od té doby stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho v sobě má mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!