Které cestovatelské akce navštívit v roce 2020

09.01.2020|Kategorie: Tipy a triky|

Každý rok vznikají v ČR nové a nové cestovatelské festivaly, přibývá skvělých přednášek a dalších akcí. Dal jsem proto dohromady přehled alespoň těch větších akcí, které by vám neměly uniknout. Pokud víte o dalších, které stojí za návštěvu, dejte prosím vědět, doplníme.

Travel Stand-Up Festival v Plzni

11.–12. 1., RAVEN CITY PUB

Rok zahájí nový festival nejen krátkých cestovatelských stand-upů, ale i cestovatelských přednášek, workshopů, výstav, slam poetry nebo divadla. Těšte se mimo jiné na BigTrip.cz, organizátora akce Slávka Krále, Jindru Böhma či Beer with Travel.

Web akce: www.standupy.cz/plzen/ 

Kolem Světa v Plzni 

1.–2. 2., Měšťanská beseda

Plzeňská odnož největšího festivalu Kolem Světa nabízí hlavně „klasické“ cestovatelské přednášky. Sem rozhodně vyrazte pro inspiraci a podívat se na krásné fotky a videa.

Web akce: kolemsveta.cz/plzen2020/

Kolem Světa v Liberci

7.–8. 2., Lidové sady

Liberecký Kolem Světa bude premiéra, čekal bych ale stejný formát a skvělé přednášky jako v ostatních městech. Pokud jste z regionu, vyrazte.

Web akce: kolemsveta.cz/

360° Travel Trends

14. 2., PVA EXPO Praha
Odborná konference, kde tolik nemluví cestovatelé, ale hlavně lidi, kteří se v cestovním ruchu pohybují pracovně. Od zástupců CzechTourism přes travel aplikace a influencery až po malé projekty, které se snaží zlepšit turistickou scénu v ČR. Těšte se na Ondřeje Krátkého z Liftago, Alexe Ilyashe z DAVINCI travel system či Mikyho Škodu z X-Challenge. Pokud vás cestování zajímá profesně, neměli byste tu chybět.

V ceně vstupenky dostanete i přístup na celý veletrh Holiday World. 

Web akce: 360traveltrends.com 

Zažij Nový Zéland v Praze

15. 2., kino Dlabačov
Celodenní program vás zavede na návštěvu země, kterou tak dobře znáte z filmů Pán prstenů a Hobit. Přednášející vám představí Nový Zéland z několika různých úhlů pohledu, poznáte nejen nádhernou krajinu, ale i kulturu nebo zajímavosti tamní angličtiny. Těšit se můžete na promítání krátkých filmů a další doprovodný program.

Web akce: zazijnovyzeland.cz/ 

Travel Stand-Up Festival v Praze

22.–23. 2., Plechárna

Travel Stand-Up Festival se rozjíždí rovnou i v Praze. Program láká na Tomáše Šebka z Lékařů bez hranic, Vláďu Váchala, Honzu Macháčka z Cestoletu a opět Beer with Travel a Slávka Krále. 

Web akce: www.standupy.cz/praha/ 

Kolem Světa v Brně 

7.–8. 3., kino Scala 

I brněnský Kolem Světa nabízí bohatý program přednášek známých českých cestovatelů a dobrodruhů. Kino Scala sice neumožní tolik souběžných programů jako festival v Praze, zas ale nemusíte dělat kompromisy a zbyde vám víc času na setkávání s ostatními podobnými blázny, jako jste vy. 

Web akce: kolemsveta.cz/brno-2020/

Kolem Světa v Praze

14.–15. 3., PVA EXPO v Letňanech

Největší cestovatelský festival v ČR se v jarním termínu koná v areálu PVA EXPO v Letňanech, kde doplňuje veletrhy For Caravan a For Boat. Těšte se na přednášky a promítání ve čtyřech sálech, špičkové řečníky a známé cestovatele, exotic food court i taneční vystoupení.

Web akce: kolemsveta.cz 

Letem Světem v Plzni

27.–28. 3., Gymnázium Františka Křižíka

Již 9. ročník plzeňského festivalu láká na jména jako Thor Heyerdahl jr., Pavel Pavel či Petr Horký. Čekají vás přednášky o Velikonočních ostrovech, Maroku, Ázerbájdžánu, Ománu, Tasmánii nebo Severní Koreji. I tady hlavní program tvoří komentované fotoprojekce a doplňují ho taneční vystoupení, výstavy fotek, možnosti ochutnat exotické pokrmy, zúčastnit se workshopů a samozřejmě potkat se s partou dobrodruhů a spřízněných cestovatelských duší.

Web akce: www.svetem.net 

Jarní X-Challenge

24.–30. 4., celá ČR

Na X-Challenge nebudete poslouchat přednášky, ale sami cestovat. V průběhu té Jarní vás navíc čeká dobrodružství, které máte za barákem! 

O co jde?

 • šest dní v ČR a blízkém okolí
 • alespoň 100 kilometrů pěšky a checkpointy na božích místech
 • celou dobu jen s věcmi, které si zabalíš dopředu
 • týmy o 1–3 lidech
 • výzvy jako přespat v lese, dát si noční pochod, podojit krávu, potkat nejstaršího člověka ve vesnici a zjistit jeho příběh, rozdělat oheň bez sirek, pozorovat hvězdy, zvládnout za jeden den největší převýšení…
 • na závěr společné čarodky

Letos jde o první ročník, a protože ho s týmem X-Challenge spolupořádám, moc rád se s vámi uvidím v cíli.

Web akce: x-challenge.cz/event/spring2020 

Mistrovství ČR v autostopu

4.–14. 7., Evropa

Na mistrovství vás čeká předem stanovený okruh, který musíte projet stopem. Krom MHD uvnitř měst akce nepovoluje žádné jiné způsoby dopravy. Hodnotí se ale nejen rychlost, důležitou součástí hodnocení tvoří taky body za podporu veřejnosti a několik bodů získáte i splněním bonusových úkolů. Podmínkou k účasti je kvalifikační závod po ČR 6. června.

Web akce: www.mcrautostop.cz

Letní X-Challenge

5.–15. 8., Evropa

Další akce, při které sami budete cestovat. Hlavně stopem, možná ale i vlakem, letadlem či lodí. Spát budete venku nebo u místních a jídlo si často budete muset odpracovat. I Letní X-Challenge spolupořádám a moc se těším, co všechno letos zvládnete!

Při Letní X-Challenge máte ve dvoučlenných týmech za úkol během 10 dní projet co nejvíc ze 100 checkpointů po Evropě. Cestou vás čeká nespočet výzev jako 24 hodin nemluvit, stopnout si vrtulník či pozvat milionáře na pivo. Navíc máte jen 2500 Kč na osobu – musíte se tedy naučit platit i jinak než jen penězi.

Krátký report z loňské Letní X-Challenge si přečtěte na blogu X-Challenge.

Web akce: x-challenge.cz/summer2020 

Nadivoko v Mrákotíně

11.–13. 9., tábořiště u rybníka Dolní Mrzatec

Divoký festival v divočině! No dobře, jenom u rybníka na Vysočině. Ale divoký rozhodně. Tahle akce se trochu vymyká ostatním festivalům, i když o skvělé přednášky samozřejmě nepřijdete. Doplní je koncerty, užitečné workshopy, outdoorové aktivity, čajovna a chill-out zóna či výměnná burza map a průvodců. Stejně ale jde hlavně o pořádnou cestovatelskou party!

Web akce: festivalnadivoko.cz 

NA@NA v Kutné Hoře 

2.–3. 10., GASK

Rodinný a přátelský festiválek v nádherné Kutné Hoře patří mezi moje srdcovky. V roce 2018 jsem na něm poprvé přednášel, rok poté ho moderoval a letos opět přednáším. Právě tady budete mít prostor popovídat si s lidmi trochu víc do hloubky a ne jen rychle pozdravit své známé v davu ostatních. I přes skromný rozsah se NA@NA vůbec nemusí stydět za svůj program, naopak!

Web akce: nanafestival.cz/

Caminos v Karlových Varech

6.–8. 11., Kino Drahomíra

Třídenní festival letos čeká už 14. ročník. Program i termín se zatím chystá, jsem si ale jistý, že organizátoři nezklamou. V minulém roce lákali na jména jako Petr Jan Juračka, Pavel Svoboda či Ladislav Zibura. Rozhodně sledujte web a hlídejte si termín.

Web akce: www.caminos.cz 

Obzory v Praze 

7.–8. 11., FF Univerzity Karlovy

Portál Hedvábná stezka každoročně pořádá další z velkých festivalů, na rozdíl od Kolem Světa zaměřený víc na outdoor, hory, řeky a běhání. Přednášky probíhají v několika sálech současně, jeden z nich je navíc sympaticky vyhrazený speciálně pro děti. 

Web akce: festivalobzory.cz 

Cestovatelský festival Pardubice 

12.–15. 11., Pardubice

Skvělá akce, která pro mě jako přednášejícího byla asi největším (pozitivním) překvapením roku 2019. Profesionální organizace a hezky připravený program, který slepě nekopíruje ostatní festivaly, ale jde svou cestou. K tomu naprosto legendární afterparty každý den. Sem se vyplatí dojet z kteréhokoli konce republiky!

Web akce: www.cestovatelskyfestival.cz 

Kolem Světa Praha

21.–22. 11., Clarion Congress Hotel Prague

Pravidelně největší cestovatelská událost roku a zakončení festivalové sezony. V pěti sálech kongresového hotelu Clarion probíhá souběžně spousta skvělých přednášek. Navíc tu máte možnost potkat velkou část české cestovatelské komunity a užít si legendární sobotní party. Kdybyste měli za celý rok možnost vyrazit na jedinou cestovatelskou akci, doporučuji podzimní Kolem Světa v Praze.

Web akce: kolemsveta.cz 

FESTIVAL KOLEM SVETA 2019 – Clarion Congress Hotel Prague ****

Emotivní videosestřih z Festivalu KOLEM SVĚTA 2019 v Hotelu Clarion (listopad 2019) z dílny 2dstudio.cz Tomáše Lenárda. Další termíny festivalu jsou:1. 2. – 2. 2. 2020 – PLZEŇ, Měšťanská Beseda7. 3. – 8. 3. 2020 – BRNO, kino Scala14.3.-15.3.2020 – PRAHA, PVA EXPO v Letňanech21.11.-22.11.2020 – PRAHA, Clarion Congress Hotel Prague ****

Zveřejnil(a) Kolem světa dne Úterý 3. prosince 2019

Filmové festivaly

Festivalům cestovatelských filmů jsem schválně nechal samostatnou kategorii. Hodně z nich se totiž nekoná v jednom termínu, ale postupně putují (nejen) po kinech v celé ČR. Vybral jsem ty největší, kde opravdu má smysl sledovat termíny.

Kam nejraději chodíte vy? Podělte se v komentářích.

Matouš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!