Pět tipů, jak si investováním chytře vydělat na příští cesty

07.01.2020|Kategorie: Peníze na cestách, Tipy a triky|

Nejen prací může být člověk živ – a nejen díky ní může cestovat. Otestovali jsme pět způsobů, jak si přivydělávat na cesty díky investicím. Investování je dnes dostupné pro každého a mezi cestovateli je stále oblíbenější. Třeba některou z možností, jak nechat své peníze vydělávat, vyzkoušíte i vy.

Proč začít investovat?

Peníze si umí vydělat snad každý z nás. Co ale s penězi, které už máte? Pokud je ukládáte na spořicí účet s vidinou zhodnocení, máme pro vás pro začátek pár zajímavých (a ne moc pozitivních) čísel.

Průměrné zhodnocení na českých spořicích účtech se pohybuje pod 1 %. Některé banky sice lákají na úrok až 3 % ročně, když se ale podíváte blíže, zjistíte, že nabídka platí třeba na půl roku. A co si budeme povídat, za takovou chvíli opravdu nezbohatnete.

Na druhé straně je tady inflace. Ta se pohybuje kolem 2 % ročně a vaše peníze kvůli ní přicházejí každý rok cca o 2 % své kupní síly. Co si pod tím představit? Věci kolem vás se rok od roku zdražují. Jestliže si dneska můžete za určitou částku koupit třeba pět pomerančů, za pár let už to budou jen čtyři. Platí to tak se vším – nájem a ubytování, oblečení, jídlovšechno je rok od roku dražší a nízký úrok na spořicím účtu inflaci zdaleka nepokryje.

Inflace a spořicí účty: konkrétní příklad

O kolik můžete kvůli inflaci přijít? Představte si, že na spořicí účet s úrokovou sazbou 0,5 % (běžná sazba v bankách) vložíte 100 000 Kč:

 • 100 000 Kč letos – 2 % (inflace) = 98 000 Kč kupní síla příští rok
 • 100 000 Kč + 0,5 % (úrok na spořicím účtu) = 100 500 Kč příští rok

Dík úroku od banky sice získáte 500 Kč za rok, inflace vás ale připraví o 2000 Kč na kupní síle peněz. A s přibývajícím časem je to horší a horší.

Za 30 let už by byla kupní síla vašich původních 100 000 Kč při stejné úrokové sazbě a inflaci jen 55 000 Kč. Takže si budete moci dovolit skoro o 50 % méně letenek, zážitků nebo čehokoliv, co s úsporami plánujete. 

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

Pět investičních možností, které byste měli znát

Při investování je možné inflaci překonat a ještě na investovaných penězích něco vydělat. Jak jistě víte, každá investice s sebou nese rizika. Na spořicím účtu ale přicházíte o hodnotu peněz neustále. Proto se raději seznamte s riziky jednotlivých investic a sami rozhodněte, jestli budete raději s přemýšlením riskovat, nebo necháte své peníze pomalu, ale jistě ztrácet na hodnotě

Ale teď už k tomu hlavnímu. Abychom vám ukázali, co dalšího můžete se svými penězi dělat, chceme vám představit pět investičních možností, které pomáhají překonat inflaci a přivydělávat si na budoucí výjezdy některým cestovatelům. 

Investice na burze: dlouhodobé investování do ETF

Investování na burze může znít nebezpečně a náročně. Přitom se jedná o investiční možnost s velmi dlouhou historií a dohledatelnou průměrnou návratností. Navíc nemusí nutně znamenat ani hodiny sledování grafů a denní kontrolování kurzů.

Jak ale na to, abyste nešlápli vedle? Pro začínající investory je vhodné investovat spíše dlouhodoběji a bez výběru konkrétních akcií. Při investicích na burze byste jako začátečníci měli přemýšlet v deseti- a víceletých horizontech. Tím totiž značně snižujete riziko, že o peníze přijdete.

Světoví investoři doporučují investovat do ETF

Warren Buffett a další význační investoři doporučují veřejnosti investování do indexových ETF. Co to vlastně je? Jedná se o balíky akcií, které mají určité společné charakteristiky. Představte si například balík akcií 500 nejúspěšnějších firem v USA. Takzvaný S&P 500 je index, ve kterém najdete aktuálně nejúspěšnější firmy v Americe. A právě do těch můžete investovat skrze ETF.

V čem je vlastně ta výhoda oproti investování do konkrétních akcií? Když jedna firma nečekaně spadne, ostatní mohou pokračovat v růstu. Investice tedy obvykle není ohrožená takovými poklesy jako při investování do akcií jedné firmy. Při investování do ETF proto můžete získat pomalejší, ale stabilnější růst.

S&P 500 nebo MSCI World

Zmíněný index S&P 500 měl za posledních 40 let průměrný roční růst 8,5 %, jedná se tak o velmi oblíbené indexové ETF. Pokud nechcete sázet jen na americký trh, máte samozřejmě i další možnosti. Například další populární index MSCI World zahrnuje rozvinuté země z celého světa a jeho průměrný růst 7,1 % ročně za posledních 40 let také určitě stojí za zmínku. Při investování do indexového ETF je obecně dobré zvolit široké ETF, které sdružuje firmy z různých odvětví i zemí.

jak si vydělat investováním

Vývoj indexu S&P 500 za posledních 50 let (1969–2019)

Tip: Nedokážete si představit, kolik vám může přinést úrok 7–8 % ročně třeba za 20 let? Když budete reinvestovat své zisky, můžete využít kouzlo takzvaného složeného úročení. Albert Einstein ho nazval osmým divem světa a věděl proč. Zjistěte, kolik vám může přinést v některé z kalkulaček složeného úročení na internetu.

Dividendové akcie: pravidelný příjem na konto

Pokud nechcete čekat na zhodnocení vašich peněz a preferujete alespoň nějaký příjem na účet ihned, máte možnost investovat do takzvaných dividendových akcií. Některé společnosti pravidelně vyplácejí držitelům svých akcií dividendy. Jedná se o pravidelné platby vyjádřené v procentech. 

Když tedy například investujete 100 000 Kč a firma platí 3% dividendu ročně, dostanete z vašich peněz na účet 3000 Kč za rok. Sice to nezní jako moc, ale existují investoři, kteří si na kombinování různých dividend postavili poměrně zajímavé příjmy. U dividendových akcií nevyužijete takzvaného složeného úročení, na druhou stranu ale získáváte okamžitý přísun peněz do vaší kapsy.

Jak vybrat tu pravou společnost, která vyplácí dividendy? Ideální jsou pro začátečníky takzvaní „dividendoví aristokraté“. Jde o společnosti, které už alespoň 25 let zvyšují dividendy vyplácené držitelům akcií. Z nejznámějších jmenujme například McDonald´s nebo Coca-Colu.

Pokud chcete jít trochu víc do hloubky, jako další krok je vhodné kouknout na to, jak si momentálně daná akcie stojí – jestli je její cena vysoká, nebo nízká. K tomu může posloužit například aplikace Seeking Alpha (hlavně pro americké akcie), kterou si můžete stáhnout do mobilu. Pak stačí vybrat společnosti, které vás zajímají, a prohlédnout grafy za poslední roky. V aplikaci také mrkněte na články a analýzy od dalších lidí. To vše vám může pomoci udělat si obrázek, jestli je cena momentálně příliš vysoká, nebo ne.

Jak vidíte, k investování do konkrétních akcií už potřebujete trochu více času a znalostí než u ETF. Na druhou stranu můžete získat zajímavé dividendy, a když vyberete tu správnou akcii za rozumnou cenu, je možné vydělat také na jejím růstu. Pokud vás investování alespoň trochu chytne a budete si studium kolem toho užívat, proč si nepřivydělat na další cesty tímto způsobem…

Nemovitosti: investovat do bytu k pronájmu? 

Neustálá debata o tom, jestli ceny bytů jsou na vrcholu, nebo ne, může od koupě bytu k investici spíše odrazovat. Stále však v ČR existují místa, kde se může koupě nemovitosti vyplatit – a dokonce na ni nebudete potřebovat několik milionů.

Nákup bytu v hlavním městě nebo větších českých městech je finančně velmi náročný. Když se ale podíváte do menších měst, možná vás překvapí, jaké ceny bytů a pronájmů můžete najít. Někteří cestovatelé využívají možnost koupit byt v místě, kde je levnější, a vydělávat na pronájmu. Sami přitom bydlí tam, kde zrovna chtějí.

Jak poznat, kde se koupě bytu vyplatí?

Abyste zjistili, jestli se daná lokalita vyplatí, potřebujete základní informace: ceny bytů ke koupi a ceny pronájmů ve vybraném městě. Dohledat je můžete na některém z velkých realitních webů jako Sreality, Bezrealitky apod. Následující orientační výpočet vám pomůže zjistit, jaké roční zisky může přinést byt v konkrétní lokalitě. 

Spočítejte si snadným výpočtem: cena nájmu × 12 (měsíce v roce) / celková cena bytu.

Ukažme si to na příkladu:

 • za byt zaplatíte 1 200 000 Kč (započtěte poplatek realitce, pokud jej platíte)
 • cena nájmu v lokalitě činí 10 000 Kč (počítejte čistý nájem bez energií a služeb)
 • 10 000 × 12 = 120 000 Kč
 • 120 000 / 1 200 000 = 0,1

Číslo vynásobte 100 (procenta) a výsledná cifra prozradí, jaká je přibližná roční návratnost investice. Zde by na investici byl zisk 10 % ročně. Jedná se samozřejmě o základní výpočet, na který může mít vliv řada faktorů. Pro základní orientaci vám ale postačí.

Výpočet nám tady vyšel na krásných 10 % ročně, což je víc než třeba u investice do ETF. Při koupi bytu navíc máte za svou investicí něco hmotného, takže i nižší procentuální výnos (třeba už od 4 % ročně) může být pro někoho zajímavý. I se čtyřmi procenty totiž překonáte současnou inflaci.

Nevýhodou koupě bytu je nutnost investovat vyšší částku hned na začátku, vzít si třeba i hypotéku. Rozhodně to není bez práce – koupě a pronajmutí bytu vás bude stát mnohem víc času než investování na burze, alespoň na začátku. Pokud na to ale máte prostor a chuť, nemovitosti mohou být i dnes velmi zajímavou investiční možností.

Tip: Při průzkumu mrkněte také na to, jestli je v dané lokalitě hodně bytů k pronájmu, nebo jsou spíše nedostatkovým zbožím. Na základě toho můžete zjistit, jak bude složité byt v běžné ceně, která je na trhu, pronajmout.

P2P půjčky: investování na Mintosu

Protože při investování byste nikdy neměli sázet vše na jednu kartu, představíme vám ještě jeden alternativní způsob investování, který vám může přinést okamžité zisky. Jedná se o P2P půjčky. Pokud plánujete třeba cestu kolem světa za pár let a chcete, aby vám na ni vaše úspory pomohly přivydělat, P2P může být správná volba.

Účet zřídíte on-line, ověření totožnosti také proběhne on-line a okamžitě po zaslání a připsání peněz na Mintos účet můžete začít obchodovat.

Když dnes někdo potřebuje půjčit peníze, nemusí už chodit do banky. Může využít platformu pro zprostředkování P2P půjček a půjčit si přímo od člověka, který má zrovna peněz nadbytek. Dlužník dostane své peníze ihned a věřitel zase získá nějaké to procento z poskytnutých prostředků.

Jednou z takových platforem je Mintos. Na Mintosu je možné získat úrok od 5 do 20 % ročně, nejběžnější je úrok kolem 10–12 % za rok. A to je výnos, který trumfuje zisk z investic do ETF i většinu investičních nemovitostí. Úrok se navíc u P2P půjček přičítá průběžně, takže můžete téměř denně sledovat, jak vaše peníze rostou. U P2P půjček je samozřejmě potřeba počítat s riziky – stejně jako u dalších typů investic. Spočívají například v neschopnosti dlužníka splácet svou půjčku nebo v krachu některého z poskytovatelů půjček. Omezíte je investováním nižších částek do různých půjček u různých společností, ale jistotu samozřejmě nebudete mít nikdy.

Buyback Guarantee u Mintosu

Mintos nabízí populární službu, takzvanou Buyback Guarantee, která má vyřešit právě neschopnost dlužníků splácet půjčky. Když budete u Mintosu investovat pouze do půjček s Buyback Guarantee, poskytovatel půjčky vám při nesplácení delším než 60 dní půjčku sám vyplatí – a za normálních okolností to tak opravdu funguje. Absolutní jistotu ani zde nemáte a je otázka, jak to bude při další finanční krizi.

Auto Invest Strategy

Auto Invest Strategy dělá investování na Mintosu jednoduché. Hned po vytvoření účtu a zaslání peněz na Mintos si můžete nastavit strategii, podle které bude Mintos peníze investovat. Pak už stačí čas od času kontrolovat, jestli strategie funguje. Investice do P2P skrze Mintos je tak téměř bez práce.

investice

Dvě portfolia nastavená v rámci Auto Invest Strategy

Kdy získáte své peníze zpět?

Záleží vždy na tom, na jak dlouho investujete. Na Mintosu existují půjčky od několika dní až po několik let. Když tedy stopnete vaši Auto Invest strategii, peníze se budou při dobíhání půjček hromadit na účtu a vy je můžete postupně vybírat. Pokud potřebujete peníze hned, je možné prodat půjčky na sekundárním trhu. Pak ale můžete přijít o procento svého zisku. Proto je dobré před provedením investice zvážit, za jak dlouho budete peníze potřebovat, a podle toho volit délku půjček.

investice

Ukázka, na jak dlouho a s jakým úrokem můžete na Mintosu investovat

Abyste i během cest efektivně pracovali se svými financemi, zvolte vhodné Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

P2P půjčky: investování na Bondoře

Jako poslední zmíníme ještě jednu platformu pro P2P, a to Bondoru, která nedávno začala nabízet investiční možnost Go & Grow. Tohle patří k jedněm z nejjednodušších způsobů investování.

Program Go & Grow je prezentovaný jako lepší spořicí účet. Získáte sice nižší úrok než na Mintosu (6,75 % ročně), zato byste ale měli mít své peníze druhý den k dispozici. Není tedy třeba čekat, až doběhnou vaše současné půjčky. U Bondory navíc nemusíte sami vybírat investice ani nastavovat strategii jako u Mintosu. Jen vložíte peníze a počítáte zisky.

bondora investice

Bondora vám dá vybrat, na co chcete spořit. Tato informace vám slouží jen jako motivace, na investiční strategii Bondory nemá vliv. Svůj cíl navíc můžete kdykoliv změnit

Zní vám to nějak moc jednoduše? Samozřejmě pamatujte, že na Bondoře nesete rizika jako u dalších druhů investic. Vaše peníze nejsou ničím jištěné a druhý den je budete mít k dispozici za standardních podmínek – momentálně to tak opravdu funguje. Pokud by ale třeba přišla finanční krize a systém Bondory se začal hroutit, časový úsek se může protáhnout. Je tedy potřeba seznámit se s riziky a pak dle uvážení investovat jen určitou část svých peněz. Každopádně to může být zajímavá cesta k diverzifikaci svého portfolia a přivýdělek na cesty.

Nemusíte pracovat jen pro peníze, ale peníze mohou pracovat pro vás

Tady jsou na závěr ještě dva poslední tipy: 

 • zkuste si na nižších částkách, jak budete reagovat, když trh půjde dolů. Udělejte si třeba i test on-line, kde zjistíte, jaký je váš rizikový profil
 • při investování vždycky myslete na to, že byste neměli dávat všechna vejce do jednoho košíku – investici je třeba diverzifikovat

Pak už si můžete užívat cestování, zatímco vaše peníze pracují pro vás

Šetřit na cesty můžete pomocí investic, ale i jinak. Některé možnosti najdete v článku: Tipy, jak ušetřit při dlouhodobém cestování na nejnákladnějších položkách: dopravě, ubytování a jídle

Eva Řeháková

Jako freelancerka vyzkoušela práci z různých zemí a kontinentů – od Asie přes Afriku až po jižní Evropu. Na cestách ji vždycky mrzelo, že tématu investování se aktivně věnují v drtivé většině pouze muži a že v ČR je to stále pro většinu lidí jedna velká neznámá. Proto se začala v tomto odvětví sebevzdělávat a nyní sdílí svoje zkušenosti s investováním jednoduchou a praktickou formou na svém webu www.investovaniproholky.cz.

Některé investiční možnosti z článku můžete hlouběji prozkoumat na jejím blogu.

Pozn. redakce: Autorka není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Komentář

 1. Lenka 8.1.2020 at 14:01 - Reply

  Budu chodit na cesty takovými jachtami https://www.boataround.com/cz z peněz z Coca Coly a Mekáče. To bych nikdy neřekla. : D děkuji za tip.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!