Každý z nás určitě slyšel o panenkách voodoo a praktikách s nimi spojených. Věděli jste ale, že voodoo je původem z Beninu? V této malé a často opomíjené zemi v Západní Africe najdete spoustu jedinečné kultury, bohaté historie a lidí oblečených v těch nejbarevnějších oblecích a šatech. Benin totiž produkuje velké množství bavlny a je také jedním z hlavních producentů tzv. afrického tisku, na který jsou Beninci velmi pyšní. Kromě toho je Benin poměrně rozvinutý v ekoturismu a je známý svou tradiční medicínou, která se pojí právě s antickou voodoo kulturou.

benin

Brána bez návratu (Gate of No Return) v Ouidah. Memoriál postavený otrokům násilně odvlečeným na lodě a následně do Brazílie a USA

Proč jet do Beninu

Benin má velmi bohatou kulturu – především tu, která se pojí s beninským tradičním náboženstvím voodoo. Pro mnoho lidí možná bude novinkou, že voodoo panenky jsou spíše výmyslem amerických filmů. V Beninu můžete obdivovat trhy plné sušených zvířat a jejich částí, bylinek a prazvláštních věcí, které jsou používané k přípravě tzv. fetiš rituálů a oltářů pro bohy místních voodoo náboženství i jako tradiční medicína – podobná té čínské. Různé rodiny mají různé bohy, ti představují jiné speciální síly a potřebují jiné lektvary a bylinky k fetiš oltářům.

benin

Trhy v Ouidah jsou plné vysušených zvířat, která jsou používaná právě k vytváření fetišů (oltářů) a tradičním voodoo ceremoniím

Kromě vlastní voodoo kultury má Benin i bohatou královskou historii. Zachovalé paláce, které jsou dnes v UNESCO, můžete navštívit například v Abomey. Nedaleko těchto paláců našla skupinka Dánů, kteří zde v 90. letech stavěli cestu, stovky podzemních bunkrů a domů, když se do jednoho z nich propadl bagr. Těchto podzemních bunkrů je v Bohiconu a okolí na 1600 a některé z nich můžete navštívit.

Benin byl po téměř tři staletí klíčovým bodem pro obchod s otroky v západní Africe, tato nedílná součást beninské historie je propletena nejen s posledním tradičním králem, ale také vysvětluje, proč si mnoho lidí myslí, že voodoo pochází například z Haiti. Mnoho Haiťanů má předky právě v Beninu a západní Africe, odkud byli jako otroci odvlečení, ale svou kulturu si zachovali a praktikují ji dodnes.

Na pobřeží najdete staré katedrály a historická místa, kde fungoval obchod s otroky. Jelikož západní Afrika měla svůj vlastní obchod s otroky, liší se tato místa od těch na východním pobřeží, kde obchodovali spíše Arabové.

Na severu země můžete navštívit vodopády, národní park i velmi tradiční tata somba domečky. Benin se pyšní národním parkem Pendjari, kde můžete spatřit nejvíc druhů zvířat v západní Africe, takže jeho návštěvě se určitě nevyhýbejte. Čím dále od hlavního města (nebo velkých měst), tím více jsou lidé stále ve spojení s jejich tradiční kulturou a zvyky.

Pokud se chcete dozvědět víc o autentické voodoo kultuře, je to právě sever, kde lidé žijí na vesnicích stále tradičně.

benin

Fondation Zinsou v Ouidah a Cotonou nabízí široké spektrum místních i zahraničních moderních umělců

Jak se do Beninu dostat

Mezinárodní letiště je v Cotonou nedaleko hlavního města Porto Novo. Benin je malinká země a lidé ho většinou navštíví společně s Togem a Ghanou. Letenky přímo do Beninu se můžou vyšplhat až na 25 000 Kč z Prahy, o pár tisíc levněji z Vídně, a pokud letíte pouze do Ghany, můžete zpáteční letenky koupit od 18 tisíc.

Benin má jen 50 až 100 km do šířky, takže z Cotonou autem nebo autobusem bez problému přejedete i Togo, Benin a dojedete do Accry v Ghaně za jeden den.

Mnoho lidí to tak dělá i proto, že víza pro Togo se dají sehnat na hranicích bez problémů a stojí 300 Kč.

benin

Posvátný les v Ouidah je plný soch reprezentujících voodoo bohy

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Benin je západní Afrika s jedním obdobím dešťů, a to v červnu a červenci. Poslední dobou poprchává i v srpnu. Turistická sezona je v průběhu naší zimy – převážně listopad a prosinec, kdy jsou zde příjemné teploty okolo 25 °C. Je sucho, proto máte větší šanci spatřit zvířata v národním parku na severu. Po prosinci začne vát pouštní vítr Harmattan.

Benin jsem navštívila na začátku srpna a i když pro někoho může být příliš dusno, teploty nepřesáhly 32 °C.

Láká vás africké safari? V článku si přečtěte, kde najdete ty nejlepší parky, kolik stojí vstupné a jak vše zorganizovat. Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete

Benin je krásný po celý rok, v zimních měsících možná nespatříte slunce tak často a bude víc pod mrakem, ale někomu vyhovuje právě toto počasí. Teploty určitě neklesnou pod 20–23 °C a i tyto teploty jsou tak nezvyklé, že občas uvidíte místní v zimních bundách.

benin

Na tržištích najdete spoustu zajímavých věcí za pár kaček. Místní misky z dýní poslouží třeba namísto plastových kelímků

Víza a podmínky vstupu

O víza můžete požádat on-line na e-visa Benin. Cena je 50 eur a vyřízení trvá asi jeden den. Někdy můžete na potvrzení čekat i tři dny, proto je dobré mít rezervu. Zároveň dejte pozor, víza totiž začnou platit okamžitě v době, kdy vám je pošlou na e-mail, nežádejte tedy s velkým předstihem. S vytisknutým vízem potom stačí přijít k jakémukoliv hraničnímu přechodu či na letiště.

O víza do Beninu se již nedá požádat na ambasádách, kde vás odkážou na on-line žádost. Stále ale na ambasádách vyřídíte víza pro některé další (převážně africké) země.

Na všech přechodech kontrolují, jestli máte očkování proti žluté zimnici.

benin a domy na vodě

Benin je známý také svými domečky na vodě. Komunita v Ganvie má dokonce celé město o velikosti 40 000 lidí postavené na jezeře Nokoue

Peníze a přibližné ceny

Benin používá západoafrický frank s oficiálním označením XOF. Zaplatíte jím i v dalších zhruba 10 státech, některé státy mají středoafrický frank. Obě měny jsou ale navzájem fixované kurzem 1 : 1, takže ve střední a západní Africe mají něco jako své vlastní euro. Kurz se od svého počátku vyvíjí podle eura, 1 € = 655 XOF. Pokud ale budete měnit středo- a západoafrické franky mezi sebou, vždy je kurz o trochu nižší, aby si na tom směnárny přivydělaly.

Bankomaty jsou v každém městě, neměla jsem problém ani s VISA, ani s Mastercard, ale VISA braly častěji. Směnárny existují, mimo letiště a město Cotonou však musíte opravdu hledat, protože hodně okolních států používá stejnou měnu, takže peníze nikdo nemění. Je dobré vyměnit už na letišti.

Na hraničních přechodech a na trzích vám také vymění peníze, a pokud se vám zdá, že kurz je nízký, vždy můžete smlouvat, hlavně při směně vyšší částky. Nemusíte se bát falešných bankovek a podvodů, protože nejvyšší bankovka odpovídá cca 10 eurům. Je dobré předem si na internetu (třeba přes www.xe.com) zjistit, jaký je kurz. V malých městech může být problém. Platba kartou je možná v supermarketech, hotelech a dražších restauracích.

pláž benin

Pláže jsou naprosto překrásné. Na písečné cestě mezi Cotonou a Ouidah je najdete téměř všude a určitě stojí za alespoň jedno odpoledne odpočinku

Benin je levnější než Česko. Na ulici najdete levné jídlo. Města jsou většinou malá a vždy se dají zvládnout delší procházkou, nebo vás kamkoliv za pár korun odveze všudypřítomný zem (motorka).

  • Ubytování: hotel 250 Kč za vlastní čistý hezký pokoj i s koupelnou (často se jim říká Auberge, což je zde levnější verze hotelu), dražší hotel 500 Kč, levný pokojík 150 Kč (většinou „horší“ lokalita).
  • Nápoje: balená voda 20 Kč, pivo v restauraci 20 Kč, v místním baru 25 Kč.
  • Potraviny v obchodě: bageta 5 Kč, sušenky 30 Kč, trs banánů 10 Kč.
  • Restaurace: 60–80 Kč za místní dobré jídlo, maki (něco jako u nás jídelna nebo menza) 30 Kč za jídlo.
  • Památky: muzea jsou většinou za 80 Kč.
  • MHD ve městech: 3 Kč za jízdu místním autobusem, ty ale mají jen limitované linky. Většinou se přepravuje s využitím zem, což jsou mototaxi projíždějící všude po městě, často mají žluté vesty, a když vás uvidí stát, zastaví. Cesta po městě vyjde na 5–15 Kč.
  • Data: 1 GB asi 40 Kč, wifi najdete v některých restauracích a všech hotelech.

Dřevěnky postavené podél pláží nedaleko Ouidah

Lokální doprava

Letecká přeprava

Benin má pouze jedno (již zmíněné) letiště, všude se dostanete autobusy.

Vlaky

Vlaky jsou zde jen nákladní, osobní vlaky už v Beninu nejezdí.

Auta (autopůjčovny)

V Beninu zatím nejsou autopůjčovny příliš rozšířené. Země je opravdu malá a do většiny míst pohodlně dojedete motorkou, taxi nebo autobusem. Litr benzinu vyjde na benzince na 20 Kč, ten z Nigérie (prodávaný ve skleněných nádobách všude viditelně u cesty) 10 Kč za litr.

Taxíky

Zem (mototaxi) slouží jako místní taxíky, jsou rychlé a spolehlivé. Jsou také všudypřítomné a bez problému vás za dobrý peníz odvezou i 30 km do nedalekých měst a turistických míst. Jezdí zde také normální taxi, samozřejmě dražší (30–50 Kč po městě, o trochu víc z letiště). Se všemi řidiči se dá vždy lehce smlouvat, smlouvání je zde na denním pořádku.

MHD

Místní minibusy (dodávky) jezdí méně ve městech a více na okrajích měst. Cena je okolo 3 Kč. Pokud nevíte, kam jedete a odkud dané minibusy vyjíždí, je těžší je najít a vyznat se v nich.

benin

V Ganvie funguje vše na loďkách, řídit je umí již sedmileté děti

Autobusy

Minibusy jezdí pravidelně mezi všemi městy. Ne vždy ale odjíždějí ze stejného autobusového nádraží, tak je dobré se den předem poptat. Autobusy (velké, dálkové – které známe z Evropy) jsou pomalejší, ale levnější alternativa. Jezdí také přímo mezi městy a mají méně zastávek. Využijte je, pokud jedete delší vzdálenost.

Shared taxi

Ve městech najdete tzv. shared taxi, což jsou osobní auta, která pojmou 5–6 pasažérů a jedou do různých měst a oblastí. Jezdí neustále a jsou rychlejší. Většinou řidiči zaplatíte přímo cenu do konečného místa, kam jedete, a on, pokud až tam nejede, vás přemístí v některém městě do jiného auta, kterému už nic nedoplácíte.

Může se tak stát, že mezi jihem a severem vyměníte i čtyři auta. Tím, že se jedná o osobní auta, je to rychlejší v rámci sousedních měst, zato na delší vzdálenost to se zmíněným přesazováním nakonec může trvat déle. Jsou také o trochu dražší. Cesta mezi Abomey a Cotonou vyjde na 100 Kč v osobním autě a na cca 60 v autobuse.

Doprava v Beninu rozhodně stojí za vyzkoušení, zpestříte si tak svou cestu a určitě se zasmějete.

Kuchyně

Beninská kuchyně je velmi dobrá. Západní Afrika měla a má mnoho vlivů z jiných států, rozmanitost kultur je znát. Na ulicích najdete spoustu lidí, kteří vám za pár korun udělají bagetu či sendvič na počkání. Se salátem, avokádem, cibulí a rajčetem nebo vajíčkem.

  • Fromage peulh je tradiční sýr vyráběný farmáři na severu, často se jí s omáčkou z cibule a rajčat (něco jako naše lečo) a kuskusem. Chutná trochu jako tofu.
  • Super příloha je také aloko, což jsou smažené plátky plantain banánu. Typickou přílohou je také gari – doslova umlácená pasta z kasavy. Takové žužlavé a nakyselkavé, ale zvyknete si rychle. Řekla bych, že je to alternativa nám známých brambor.
  • Na ulicích je spousta kokosů za pět kaček, říká se jim l’eau de coco. Osvěží a jsou velmi zdravé.
  • Mimo to najdete většinou postarší paní prodávat v plastových láhvích tmavě růžovou vodu (džus z hibisku) nebo limetkovou limonádu.
benin

Mešita v Porto Novo je postavená podle předlohy obrovského kláštera v Brazílii, jako klášter však nikdy nesloužila

  • Benin je zemí ryb. Smažená nebo vařená ryba určitě stojí za vyzkoušení. Ryby tilapia jsou často podávané vařené (smažené jen trochu na oleji) s rajčatovou omáčkou a rýží, nebo úplně smažené (doslova namočené v horkém oleji), to je pak trochu sušší, ale také výborné. Mají taky malinké rybičky – většinou smažené a přidané do různých omáček.

Za vyzkoušení určitě stojí jídelny maki, které najdete většinou u škol a v oblastech, kde jsou kanceláře. Kdykoliv se poptáte na nějakou maki, místní vás rádi nasměrují. Spousta lokálního jídla, vždy si vyberete, kolik čeho chcete, a konečná cena za talíř je okolo 30 Kč.

Pokud se vám zasteskne po něčem víc západním, v Cotonou najdete spoustu mezinárodních restaurací, mnoho hotelů taky má západoevropské menu. Shawarma (arabská placka s grilovaným masem a zeleninou) je docela populární a najdete ji i v místních restauracích. Stejně tak vám všude udělají na přání, co budete chtít, pokud to nebude nic složitého – omeletu, hranolky, špagety.

V pohodě se nají i vegetariáni, vegani a ti, kdo mají alergie na některé suroviny.

Nemoci a hygiena

Jako na turistu na vás v Beninu nečekají žádná překvapení. I když je to poměrně chudá země, kde v menších městech nejsou ani pořádné chodníky a menší cesty nemusejí být z asfaltu, turistická místa i infrastruktura jsou dobře rozvinuté.

Voda z kohoutku není pitná, ale chlazenou pitnou vodu seženete všude na ulici v láhvích nebo sáčcích. Ta v sáčcích je velmi levná, takže když na ulicích prodávají džusy, nemusíte se jich bát. Taky led se vždy dělá z pitné vody. Často uvidíte, že si muslimové před modlením myjí ruce a nohy právě pitnou vodou ze sáčků.

Nehrozí vám tu žádná faraonova pomsta jako v Egyptě. Na ulicích se nemusíte bát ničeho, nejlepší a nejzaručenější stánky jsou ty, které mají už jen trochu jídla. Znamená to, že jsou populární a jídlo mají vždy čerstvé. Přesto se může stát, že celková změna stravy a o trochu horší kvalita vody (oproti Evropě) vám v prvních pár dnech způsobí menší zažívací problémy, než si tělo zvykne.

benin

V Abomey můžete navštívit královské paláce, které jsou na seznamu UNESCO. Fotit uvnitř bohužel nemůžete

V Beninu se vyskytuje malárie. Pokud cestujete déle a neberete antimalarika, je dobré mít s sebou repelent, nebo v ranních hodinách a večer natáhnout delší rukáv a nohavice. V období dešťů je výskyt komárů vyšší, a to převážně na jihu, kde je velké jezero, moře a spousta vody. Hotely většinou mají moskytiéry, sítě v oknech a často vám na požádání vystříkají pokoj repelentem. Na vás tedy je řešit ochranu, když se procházíte venku.

Na ulicích uvidíte spoustu odpadků, hlavně v menších městech. Mezi nimi se volně pohybují zvířata jako kozy nebo slepice.

Povinné očkování je jen proti žluté zimnici, doporučuje se ale také očkování proti žloutence A a B a tyfu.

Bezpečnost

Z afrických zemí je Benin nejdéle bez jakéhokoliv konfliktu, války nebo vnitřních problémů. Poslední válku zažili zhruba před stoletím. Nebezpečí vám hrozí snad jen na cestách, jejichž kvalita je obdobná jako v okolních zemích. Nebojte se řidiči říct, ať jede pomalu a opatrně.

Na kapsáře moc nenarazíte. Kvůli voodoo kultuře jsou hodně pověrčiví a bojí se, že by za takové věci mohli být zakletí.

Při výměně peněz je dobré předem zjistit směnný kurz. Dejte pozor hlavně ve směnárnách u hranic.

Podobné to je, pokud s sebou nemáte drobné. Řidiči zem či autobusů budou často říkat, že nemají drobné zpět. Může se jednat třeba jen o pár korun – pak je na vás, jak se zachováte. Když krátce počkáte, peníze najdou. Je to hra o trpělivosti. :-)

Když v Beninu něco ztratíte, lidé za vámi přiběhnou třeba i s telefonem, že jste si ho zde zapomněli. Procházet se můžete bez problému i v noci.

benin

Sever Beninu je plný hor a zelené krásy, zažít můžete i zajímavou kulturu

Náboženství, svátky, tradice

Asi třetina až polovina obyvatelstva jsou křesťané, není to ale tak silně zakořeněné jako ve východní Africe. V neděli vás nepřekvapí zástupy před kostely, kterých je málo. Muslimská menšina je tvořená hlavně Libanonci na jihu. Ti zde žijí často i po generace, nebo se přistěhovali z jiné africké země. Zbytek obyvatel vyznává tradiční místní náboženství voodoo. S tím se pojí i spousty festivalů a tradic. Většina z nich je ale cizincům nepřístupná.

Pro místní je možná nejvýznamnější Den voodoo, který slaví 10. ledna. Oslavy se odehrávají v Ouidah, hlavním „náboženském městě“. Kromě toho, že všichni zastánci voodoo můžou před publikem vyzvat své bohy, uvidíte na festivalu spoustu tanců, tradičních instrumentů, šamanů a oblečení.

Yam festival (La fete de l’Igname) bývá 15. srpna každý rok, můžete jej navštívit v městě Savalou. Yam je tradiční pochutina, podobná kasavě nebo bramborům, a je velmi oblíbená v západní Africe. Říká se, že první yam byl vypěstovaný v této oblasti. Na festivalu lidé vzdávají díky svým bohům za dobrou sklizeň. Obnáší to mnoho tanců, zpěvu i ceremonií.

Oblečte se do barev

Benin je známý svými látkami. I když narazíte na dovoz z Číny nebo výrobky z pravé beninské bavlny, ale zpracované a potištěné v Nizozemí, jsou na pagne všichni velmi pyšní. Prodávají se na každém rohu, ovšem v Cotonou je můžete najít ve velkém a levném třeba v marketech Marché Dantokpa nebo Marché Missebo, které se specializují hlavně na látky. Buďte trpěliví – výběr toho nejlepšího vzoru vám zabere dost času.

Cena je asi 100 Kč za 3 metry látky. Z této velikosti vám ušijí šaty, kabelku a čelenku, nebo kalhoty a triko… i povlečení na polštáře, pokud chcete. Krejčí a švadleny jsou všudypřítomní a velmi levní. Za ušití šatů vlastního návrhu zaplatíte kolem 75–100 Kč, za 200 můžete mít vlastní, originální, na míru ušité šaty nebo kostýmek.

V hotelu vám mohou doporučit krejčí, ale stačí vyjít na ulici, švadleny mají své obchůdky podél cest v malých pokojíčcích. Na místě vás změří, dají cenu, poprosí o malou zálohu a většinou druhý třetí den si můžete svůj nový kousek vyzvednout. Umí pracovat rychle, pokud ví, že spěcháte. Můžete se inspirovat spoustou jejich fotek a návrhů, ale šijí i podle vašeho přání.

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky jsou stejné jako u nás.
  • Spropitné se většinou dává podle útraty. Není nutně očekávané. Obvykle jde o pár mincí v místním podniku, popř. nějaké to zaokrouhlení. Když někde necháte 100–300 franků (5–15 Kč), určitě neurazíte.
  • Mluví se zde francouzsky, i když občas najdete mladé lidi, kteří trochu umí anglicky, ale nespoléhejte na to. Drtivá většina lidí umí pouze francouzsky.
  • Na jihu jsou cesty velmi dobré, ty na severu už o něco horší. Je dobré předem zjistit, kterou cestou je nejlepší vyrazit do vaší destinace na severu, protože delší cesta někdy může znamenat kratší.
  • Lidé zde jsou opravdu nezištní, klidně se zapovídejte s kýmkoli, kdo vás osloví, může se stát, že z něj bude váš nový kamarád a průvodce zadarmo. Lidé si chtějí angličtinu procvičit nebo se seznámit s cizinci, takže když budou mít možnost strávit s vámi nějakou hodinku, ukážou vám všechno možné.
  • Cotonou je mnohem modernější a větší než hlavní město Porto Novo.
  • Mladé holky – začněte si zvykat na nápadníky. Hodně mladých kluků bude chtít vaše číslo, rádi se na první pohled zamilují.
  • Pokud budete jíst rukama, tak pouze pravou; levá se používá na toaletě, takže by to tady jinak bylo neslušné.
  • V Beninu je zakázané fotit kolemjdoucí, aniž byste se předem zeptali. Podle jejich víry fotografie kradou duši, proto se mnoho lidí fotit nechce. Často spatříte, jak se lidé před turisty schovávají pod tašky, zahalují si tváře, nebo pokud je fotíte, tak na vás i vykřiknou.
benin

Ženy zde vždy nosí věci na hlavě, až máte pocit, že to opravdu musí být lehčí, než se s tím smýkat v rukách

Pár osobních tipů, kam se podívat

Ouidah

Kdysi hlavní město, dodnes hlavní město voodoo náboženství. Historické město plné památek. Od posvátného lesa přes chrám hroznýšů, první katedrálu v Beninu až po dlouhé zástupy voodoo a fetiš trhů. U moře najdete memoriál postavený na památku otrokům, kteří byli násilně uneseni a odvezeni do Ameriky. Po celém městě najdete přes 20 soch, které reprezentují voodoo bohy. Je zde také muzeum otroctví.

Porto Novo

Hlavní město, které stojí za návštěvu, pokud chcete uniknout rušnému Cotonou. Má dvě zajímavá muzea a najdete zde zemědělskou organizaci Regional Centre Songhai, která ráno v 10 a odpoledne ve 13 hodin organizuje za příspěvek procházky přes svá pole a statky. Ukážou vám, jak organicky vyrábějí například plyn z humusu, chovají kuřata a jinou zvěř, nebo jak vyrábějí bambucké máslo či palmový olej. Vždy si vše můžete i koupit v jejich obchůdku.

Cotonou

Nejmodernější a největší město. Pokud chcete nakoupit suvenýry, zajděte do kulturní vesničky, dále je zde Fondation Zinsou – nádherná galerie moderního umění beninských i jiných světových umělců. Pokud chcete někde k baru u moře nebo si dát pořádnou pizzu, francouzskou kuchyni, prostě užít si trochu toho moderna, určitě se zde zastavte.

Natitingou

Malé městečko, odkud se vyjíždí do národního parku a odkud také můžete navštívit vyhledávané tata somba domečky. Je zde několik levnějších i dražších hotelů a turistických agentur. Domečky jsou nejlepší v Boukombé: svezte se tam motorkou, poproste nějakého motorkáře nebo místního, ať vám domeček ukáže (za návštěvu se rodině většinou dává asi 30 Kč). Neexistuje tam žádné pořádné muzeum (jsou až v Togu), ale o to autentičtější to je.

benin

Tradiční tata somba, kde rodina stále žije. Tata somby mají dvě patra a můžete vyjít i na střechu, kde se většinou suší různé bylinky

Národní park Pendjari

Nejznámější národní park v Beninu a celé Západní Africe. Výlety jsou většinou jedno- i dvoudenní. Vše se dá zorganizovat z Natitingou. Jsou zde lvi, levharti, sloni… spousty krásných zvířat, která stojí za vidění.

Ganvie

Na jezeře, asi půl hodinky za Cotonou, kam se můžete dopravit i místní zem motorkou, můžete navštívit město postavené na vodě. Žije zde kolem 40 000 lidí, kteří uprchli před králem, chtěl je totiž poslat do otroctví. Domy jsou kompletně postavené na vodě, stejně tak obchody jsou na lodičkách, které se mezi domy volně plaví. Za 200 Kč si můžete koupit dvouhodinovou projížďku právě přes město.

Kde najdu víc info

Wikitravel

Wikitravel nabízí poměrně dost aktualizovaných informací o Beninu, převážně co se dopravy po jeho území týče. Určitě tím usnadní plánování vašeho výletu.

World Travel Guide

Nabízí nejen zajímavá místa k vidění, ale také víc všeobecných informací o státních svátcích, o historii a jak to všechno stihnout.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých 27 už stihla 75 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci BookFeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled