Jak na cestu kolem světa za 20 až 30 tisíc

05.02.2016|Kategorie: Členská sekce, Letenky|

Cesta kolem světa je sen snad každého cestovatele. V knize jsme vám ukázali pár možností a popsali, jak letenky kolem světa fungují. Cenově vás ale vždy nejlépe vyjde varianta, kdy si cestu kolem světa postavíte sami. Velkou roli hraje také typ cesty. Chcete jen obkroužit zeměkouli, nebo zažít a vidět co nejvíce? Jak takovou cestu vymyslet, dohledat a dostat se s cenou letenek pod hranici 30 tisíc se dočtete právě zde. Přidáváme i několik konkrétních příkladů.

Jakou cestu kolem světa chci?

V první řadě je potřeba si ujasnit, jakou cestu kolem světa chcete zažít. Čím více zastávek po cestě uděláte, tím se cena za letenky bude zvyšovat. Co je tedy váš cíl?

Chci obletět svět za měsíc a méně?

V tom případě příliš míst neuvidíte. Počítejte s 3 kontinenty, 2-3 většími zastávkami a několika krátkými stopovery. Podobná cesta bude s největší pravděpodobností zahrnovat Evropu, Jihovýchodní Asii a Severní Ameriku. Při troše štěstí se vám povede i delší zastávka na Středním východě. Taková cesta má své výhody i nevýhody.

Výhody:

 • Většinou nižší náklady nejen na letenky
 • Cestu relativně rychle naplánujete
 • Letenky je možné koupit hned
 • Vystačíte si s jedním, ideálně dvěma chybovými tarify
 • Obletíte svět 🙂

Nevýhody:

 • Málo navštívených míst
 • Časové omezení
 • Hodně času v letadlech
 • Hůře se hledá
 • Z toho vyplývající menší variabilita při plánování

Několik měsíců na cestě a co nejvíce zážitků?

Druhou variantou je několikaměsíční cesta pro ty, kdo mají více času, chtějí navštívit větší množství destinací a nikam moc nespěchají. Více destinací sice často znamená i větší výdaje za letenky, z takové cesty ale nakonec máte větší radost a o hodně víc si to užijete. Při této variantě cesty kolem světa můžete navštívit i více než 4 kontinenty a bude vypadat nějak takto: Evropa, Střední východ, Asie, Austrálie, Severní Amerika. Případně Evropa, Afrika, Asie, Austrálie, USA. Nebo další varianta: Evropa, Střední východ, Asie, Jižní Amerika, Severní Amerika. Možností je celkem hodně.

Výhody:

 • Více navštívených míst
 • Více zážitků
 • Větší poznání a proniknutí do místních kultur
 • Díky času na cestě větší šance, že chytnete víc chybových tarifů a nakonec bude vaše cesta levnější
 • Obletíte pořádný kus světa 🙂

Nevýhody:

 • Více míst = pravděpodobně vyšší celkové náklady na letenky i na cestu
 • Ne vždy koupíte všechny lety najednou
 • Cenově výhodnější je lety dokupovat postupně, musíte tak sledovat nabídky. Pořád ve střehu 🙂
 • Neznáte dopředu celkové náklady na letenky

Jaká místa navštívit?

Cesta kolem světa není cesta do Bangkoku, Manily, Sydney a San Franciska. Chceme obletět svět, a pokud je cílem srazit cenu letenky na minimu, potřebujeme být relativně nekonkrétní v tom, jaká místa navštívíme. Jde nám o návštěvu kontinentů. Snažit se za každou cenu dostat do cesty řekněme JAR, protože ji prostě chcete vidět, není nejrozumnější nápad. Podobný požadavek nám může letenky hodně prodražit. Chcete do JAR? Počkejte si na nějakou chybku zpátečního letu z Evropy. Objevují se celkem často. Při stavbě laciné cesty kolem světa hledáme jednoduše ty nejlevnější možné varianty, bez ohledu na naše přání co navštívit. Bohužel.

Principy hledání letenky kolem světa

Koukejte, kde co lítá. Mít zevrubnou představu o jednotlivých aerolinkách a jejich trasách je obrovská výhoda. Ušetříte si tak spousty času při hledání. Dostat se z Evropy do Asie nebo USA za rozumnou cenu kolem 5 tisíc není žádný velký problém. Cesta kolem světa se skládá z jednosměrných letů. Což je výhoda i nevýhoda. Jednosměrné lety mohou být u klasických aerolinek dražší než ty zpáteční. V zásadě jdou principy hledání rozdělit do několika kategorií.

Nízkonákladovky nejen za oceán

Na levné cestě kolem světa se nevyhnete letům s nízkonákladovými aeroliniemi. Je dobré vědět, které létají za oceán a kam, a podle toho plánovat. Nízkonákladové aerolinky často nabídnou cenově zajímavý let jedním směrem, ale zpět už je mnohem dražší. Protože většina lidí hledá zpáteční lety. Nalákají na nízkou cenu tam a zpáteční pěkně osolí. Na cestě kolem světa nám je zpáteční let ukradený. Takže toho můžeme využít.

Nízkonákladové aerolinky ale nelétají pouze po Evropě. Pro přiblížení se k dalšímu zaoceánskému letu je většinou nejlepší využívat právě je. Například – přiletíte do Bangkoku, ale další let do Austrálie máte z Kuala Lumpur. Využijete tak asijských nízkonákladovek pro přesun mezi Bangkokem a Kuala Lumpur. Nebo je tu další možnost.

Pojedete po zemi

V mnoha částech světa je možné se efektivně přesouvat mezi destinacemi po zemi autobusem nebo vlakem, případně i po moři lodí. K podobným přesunům je nejvhodnější použít oblíbený vyhledávač Rome2Rio.com, případně spoje na Googlu.

Ať žije strýček Google

Ať žije strýček Google – krom dálkových spojů už často překvapivě umí i ty lokální

Využijete chyby nebo akce

U delších a zaoceánských letů s klasickými aerolinkami se na zajímavou cenu dostává obtížněji. Buď musíme vychytat fakt dobrou akci, nebo chybový tarif. Protože letíme kolem světa, je nutné sledovat data z více zdrojů, než nabízíme v knize. Bez dalších zdrojů, které najdete v členské sekci, se to neobejde. Níže najdete upřesnění, které jsou nejlepší. Jak chybové, tak akční nabídky mají jednu nevýhodu – hledáte-li jen jednosměrný let, chyba ani akce u něj nemusí fungovat.

Kterým směrem kolem dokola?

Otázka směru, kterým chceme obletět svět, je v zásadě závislá na cenách, na které zrovna narazíme. Budeme-li mít cenově zajímavý let Evropa – Severní Amerika a současně druhý z Asie do Evropy, je to jasné. Naše cesta bude z Evropy do Severní Ameriky, pak dohledáme cenově přijatelný let mezi Amerikou a Asií a šup do Evropy. Máme obletěno. Mezi tím si můžeme pohrát s možností návštěvy dalších kontinentů.

Kde je to nejhorší?

Nemyslíme ve kterém městě nebo státě. Máme na mysli úsek, kde se cesta kolem světa nejhůře napojuje. Na komplikace většinou narazíte mezi Amerikou a Asií. Nejhorší jsou asi přelety z Jižní Ameriky do Asie – tam se něco zajímavého hledá jen velmi těžko. Ze Severní Ameriky to také není žádná sláva, ale pořád lepší než jih. Často se na půli cesty využívá zastávka na Havaji – tento stop sice letenku většinou prodraží, na druhou stranu je to ale na cestě kolem světa velmi lákavý cíl.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Ze severní Ameriky je nejvíce cenově zajímavých letů do Jižní Ameriky. To není dobrá zpráva, protože z Jižní Ameriky se těžko dostává dál a někdy je i zajímavější se vrátit na sever.

Z Austrálie se často objevují zajímavé lety směrem do Jižní i Severní Ameriky. Stejně tak se za přijatelnou cenu dostanete do Asie. Pokud byste chtěli na cestě kolem světa navštívit Austrálii, respektive Oceánii, většinou je zajímavější hledat lety směrem Evropa > Asie > Austrálie > Amerika > Evropa.

Z Evropy se dostanete jednoduše jak na západ tak na východ. Tady problém není. Spíš jde o to, jaký směr zvolit, aby hledání nevedlo do slepé uličky.

Afrika je komplikovaná. Minimálně pokrytá. Pokud ji nehcete navštívit za každou cenu, doporučuji se jí při hledání vyhnout. Ceny jsou v zásadě nepoužitelné a jediné, co člověka může při hledání zachránit, jsou dva chybové tarify. Jeden do Afriky a druhý z ní. Pravděpodobnost, že budou ze stejného místa v Africe, je minimální a přelety po Africe jsou i na naše poměry hodně drahé.

Co k hledání cesty kolem světa potřebujete?

V první řadě dost času a trpělivost. Většinou to na poprvé nevyjde nikterak cenově zajímavě a za pár dní na to musíte kouknout znovu. Nezbytností je časová osa/kalendář, kam si můžete lety zakreslovat. Jinak se v tom za chvíli ztratíte. Pokud jde o vyhledávače, použijeme jich několik.

Bude to něco stát

Letenky kolem světa jsou jen část celého výletu. Navštívíte víc míst než u klasického zpátečního letu. Některá budou dražší, jiná levnější. Počítejte tedy i s dalšími výdaji. Jak na ně už určitě víte z Travel Bible.

Netahejte velká zavazadla

Nemá cenu opakovat, co jsme psali v knize. Levná cesta kolem světa skoro vždy zahrnuje více či méně nízkonákladových aerolinií, kde se za zavazadla připlácí. I svět jde obletět s příručním zavazadlem. Můžeme to potvrdit z vlastní zkušenosti.

Ukázky několika cest kolem světa a jak jsme postupovali při hledání

Dost bylo teorie, pojďme se podívat na praxi. Jaké vyhledávače, jaké zdroje a chybové tarify jsme využili při hledání cesty kolem světa? Tato část je již určena výhradně lidem s členskou sekci. Pokud přístup nemáte, s knihou ho získáte. Pokud máte knihu z knihkupectví, můžete si členskou sekci dokoupit. Pro všechny ostatní pár obrázků, jak naše cesta kolem světa vypadá:

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

2 komentáře

 1. Hoan 26.1.2017 at 13:10 - Reply

  Ahoj, akorat planuji cestu kolem sveta – zatim tam mam praha-dubaj- manila a rad bych do USA letel nejakym způsobe pres Havaj, ale bohuzel mi to tam cenove vubec nevychazi pod 20k. Zkousel jsem vsechny zminene odletey Hong kong, Tokio apod…. Neporadil byste nekdo prosim?
  Diky

  • Petr Novak 26.1.2017 at 13:19 - Reply

   Zkus to nějak nablížit přes Austrálii. Odtud létají občas lowcosty i na Hawaii.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!