Dítě není limit, ale výzva

26.07.2016|Kategorie: Cestování s dětmi, Členská sekce|

Cestování s jedním dítětem je hračka, pokud se nebojíte už předem. Chci vám ukázat, že to jde. Nový člen rodiny – ať už je mu pár měsíců, nebo několik let – nemusí znamenat zásadní omezení, nebo dokonce dovolené v all inclusive hotelech s animátorem, ležením u bazénu a programem, který vám za těžký peníz zorganizuje cestovka. Pro mnoho rodičů to však bývá pochopitelná a logická volba.

Naše editorka Alena sepsala malý návod vycházející z osobní zkušenosti z cestování s teď již téměř čtyřletým klukem. Mohl by se stát inspirací pro ty z vás, kteří se bojí, že je dítě v cestování bude omezovat. Primárně je určen „rodičům začátečníkům“, cestujícím zatím jen s jedním malým dítětem, což je logisticky i finančně snadnější a dostupnější i méně limitující.

Srí Lanka

Srí Lanka

S dítětem zvolněte, ale nezastavujte

Na příchod dítěte se můžete připravovat sebevíc, přečíst spoustu knih, vyslechnout si příběhy a rady spřátelených rodičů… a stejně nebudete připraveni. Dítě je vaše nová životní výzva, mění směr myšlení, chování a pohled na život samotný. Setkala jsem se s dvěma skupinami rodičů, resp. hlavně matek. Jedna, ta mně blízká, dítě zařadí do svého dosavadního života jako nedílnou součást a dál pokračuje ve svém aktivním žití s určitými limity. Druhá skupina rodičů svůj život pozmění a zcela ho přizpůsobí dítěti.

Důvody mohou být různé a jsou pochopitelné. Ne každé dítě je bezproblémové, dokáže usnout v jakékoliv posteli, vydrží sedět v autě, v novém prostředí se rychle aklimatizuje. Je mnoho překážek a jsou jistě oprávněné. Dítě bylo dodáno bez návodu, poruchovost nebyla otestována a strach o něj dokáže pochopit jen rodič. Co jsem ale zjistila až na cestách? Že limitem není dítě, ale právě já a moje předsudky a strachy, které ve mně zaseje okolí. Dítě zvládne cokoliv, protože rodič udělá maximum, aby mu zajistil komfort i za cenu svého nepohodlí.

Albánské rybaření

Albánské rybaření

Než vyrazíte do zahraničí, zahajte přípravu v Čechách

Čechy krásné, Čechy mé. Je to pravda a je to ideální způsob, jak si otestovat možnost cestovat s dítětem. Čeští hoteliéři a provozovatelé kempů pochopili, že rodiče s dětmi cestovat chtějí a mohou si to dovolit, začínají se tedy rozrůstat baby friendly ubytovací kapacity, kde najdete dostatek zábavy pro děti. Odpadá spousta otázek a překážek spojených s cestou do zahraničí, například:

Platný cestovní doklad

Doba, kdy jsme měli dítě zapsané v pase, je pryč a platí, že každý, kdo cestuje do zahraničí, musí mít svůj vlastní cestovní doklad. Vyfotit dítě, které ještě ani nesedí, je docela oříšek. Platnost pasu je sice 5 let, ale zároveň si dítě musí být na fotografii podobné, což v jednom roce již skoro není. Možná se zasmějete, ale já jsem si při psaní tohoto článku teprve uvědomila, že jsem už v pase 2 roky starém nezkontrolovala, zda si je syn ještě podobný. Nestojím o dohadování se s policisty, jestli dítě v sedačce je moje vlastní, nebo jsem ho ukradla a na dovolenou si vydělávám obchodem s bílým masem.

Zdravotní péče

Nespornou výhodou je, že neřešíte žádné očkování ani nové bacily. Lékaři jsou všude dostupní, domluvíte se, péče je krytá ze standardního zdravotního pojištění a některé lékárny ve městech jsou otevřeny nonstop.

Baby friendly přístup

Není asi nic horšího než znuděné a otrávené dítě (tedy horší už je jen nemocné dítě). Zajišťovat nonstop zábavu je natolik vyčerpávající, že je snadnější zůstat v pohodlí domova. Naštěstí roste počet míst, kde se s dětským křikem počítá a je vítán. Hotely mají dětské koutky, hřiště, dětské menu, animační programy a další vychytávky, které rodiče ocení, protože jim umožní si odpočinout.

Zde je malý výčet míst prověřených matkami, které znám – četla jsem recenze:

 • Šumava – Penzion U Černého kohoutka (dospělý od 460 Kč, dítě od 2 let od 310 Kč na noc).
 • Šumava – Apartmány Braníčkov (dvojlůžkový apartmán 1850 Kč, dítě do 3 let zdarma, do 12 let za 200 Kč na noc).
 • Jižní Čechy – Borovany – Borovanský mlýn (dospělý od 650 Kč, dítě do 2 let zdarma, dítě 3–10 roků za 420 Kč na noc).
 • Jizerské Hory – Hotel Peklo (dospělý od 345 Kč, dítě do 2 let zdarma, dítě od 3 do 6 let sleva 40 % na noc).
 • Jizerské Hory – Pension a restaurace Uko (dospělý od 770 Kč, dítě 3–6 let sleva 50 % za noc).
 • Vysočina – Věcov – Chalupa Kadeřávek (dospělý od 350 Kč, dítě od 3 do 10 let za 250 Kč za noc).
 • Jižní Morava – Moravská Nová Ves – Ubytování v soukromí Oliverius (osoba 300 Kč na noc).

DSC_6615

Dostupné cestování s přáteli

Pokud máte přátele s dětmi ve stejném věku, máte vyhráno. Cestujte společně, ať už jen na víkend, nebo na celou dovolenou. Děti se znají a dokáží se společně zabavit. Spoustu tipů, jak zabavit děti při cestování, jsme sepsali do článku. Je snadnější sehnat partu na víkend v Čechách než na cestu do zahraničí. Výhodou může být i to, že pokud někdo onemocní (pravděpodobnost je vysoká), nepropadne vám záloha. Není pokaždé požadována, anebo majitel nabídne pobyt v jiném termínu.

Pro dobrodružné duše

Skvělou alternativou je kemping, který je ekonomicky velmi výhodný. Musíte sice počítat s počáteční investicí do stanu, spacáku, karimatky a vařiče, ale potom už jen dokupujete vychytávky k zvyšování komfortu. Cestujete pak v podstatě za cenu pohonných hmot, stravování řešíte i doma a případně zaplatíte za ubytování v kempu. Ano – už i české kempy jsou připraveny na malé návštěvníky.

Velmi oblíbený je Kemp Sedmihorky (3členná rodina s dítětem do 6 let se stanem a autem za noc zaplatí pod 300 Kč), který byl 3 roky po sobě zvolen nejlepším kempem pro rodiny s dětmi. Loni jsme otestovali vodácký kemp Sázavský ostrov (3členná rodina se stanem a autem za noc zaplatí 310 Kč v hlavní sezoně), kde kromě několika hřišť a zvířátek měli i večerní program v šapitó s místy na zemi pro děti a nikdo neřešil, jestli sedí, leží, spí, chodí nebo mluví nahlas. A to rodič dokáže ocenit. V kempu nemusíte bydlet jen pod stanem – nabízejí chatky, mobilhomy, teepee… jen si vybrat.

Pak už je to krůček ke kempování ve volné přírodě, trempování a spaní ve srubech. Stačí mít dobrou výbavu (pár tipů pro kempovací výbavu najdete v tomto článku), mapu a najít si nezapomenutelná místa. Děti milují pomoc se stavěním stanu, sbíráním dříví v lese na oheň, chtějí si samy opéct špekáček… a co si budeme povídat, i neumyté dítě je šťastné dítě a imunita je posílena.

Někdy se staví stan v bouřce

Někdy se staví stan v bouřce

Cestování s dítětem po Čechách je taková malá generálka na zahraničí se spoustou pozitiv:

 • všude se domluvíte,
 • v případě problému jsou nablízku přátelé, na které se můžete obrátit,
 • ušetříte si nervy s posunem času, jiným jídlem, úplně jiným klimatem nebo kulturními odlišnostmi,
 • na co nevíte odpověď, zná ji Google, nepotřebujete žádnou zahraniční SIMku nebo lovit wifi signál zdarma,
 • pokud je špatná předpověď počasí, prostě výlet/dovolenou přeložíte na jindy, je-li to možné,
 • nižší finanční náročnost,
 • a to určitě nejsou všechna pozitiva.

Autem napříč Evropou

11měsíční dítě ještě část cesty prospí

11měsíční dítě ještě část cesty prospí

Zjistili jste, že cestování s jedním dítětem jde po Čechách vcelku hladce a je na čase se posunout dál. Zkuste Evropu – kamkoliv, záleží na preferencích, finančních možnostech, výbavě, času, možnostech dopravního prostředku. Pak už samozřejmě snižujete vlastní komfort, musíte více plánovat, vstupujete do rizika.

Organizace dovolené může být plně ve vaší režii, anebo využijete komfortu nabízeného cestovní kanceláří. Ať už vyrazíte na prodloužený víkend a budete objevovat města, zvolíte si relax u moře nebo cestu po vlastní ose, nebudete litovat a utužíte rodinná pouta. Nezapomeňte plánovat společně s dětmi a zohlednit jejich přání a touhy, vyplatí se to. Syn chodí s mapami, ukazuje, kam pojedeme a kde jsme byli, a k 4. narozeninám, které letos oslaví na Korsice nebo Sardinii, dostane svůj vlastní dětský atlas světa, protože si ho přeje.

My jsme se loni vydali na off-roadové dobrodružství do albánských hor. Pro milovníky panenské přírody a dobrodružství je to země zaslíbená a zatím ještě turisticky neobjevená. Můžete kempovat, kde si zamanete (i uprostřed národního parku) a je více než jisté, že krom ovcí, krav a pastevců nikoho nepotkáte. Tím však na sebe berete riziko, že v případě nouze je pomoc daleko, o to více tedy musíte být opatrní. Musíte hodně plánovat, aby vám uprostřed hor nedošla nafta, měli jste zásoby jídla a pitné vody a nejmenší člen posádky nebyl otrávený z dlouhé cesty autem. Taková cesta vás ale zocelí, sblíží, rozhádá a pochopíte, že cestovat s dítětem je ještě větší potěšení než bez něj. Radost v očích dítěte je k nezaplacení a je větší odměnou, než si vlastnoručně roztáhnout vlajku na Mont Blanc.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Zbytek článku je přístupný pouze členům Travel Bible. Co se ještě dozví?

 • Jestli raději vyjet s cestovkou, nebo na vlastní pěst
 • Jaké jsou další možnosti a zlatá střední cesta
 • Jak řešit létání na další kontinenty
 • Jak nejlépe předcházet problémům

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Problémům předejdete, pokud budete opatrní a budete používat hlavu. Sbalte si dostatek léků pro krajní nouzi, zkontrolujte si platnost pasu, zajistěte víza, přijďte včas na letiště, vyhněte se tmavým uličkám ve městech, nepouštějte se do hádek, mějte oči na stopkách, nenechávejte dítě bez dozoru. Dělejte vše, jako byste byli doma, jen s větší opatrností a rozvahou.

Přečtěte si článek Jak zařídit, aby cestování bavilo děti i vás

Pokud máte v žilách dobrodružnou krev a cestování vám dobíjí baterky, začněte plánovat. Obohatí vás to, stmelí a nebudete litovat. Dítě není problém, který by limitoval k all inclusive pobytům v hotelu, ale výzva pro nás rodiče. Předáváme informace, učíme samostatnosti a toleranci k ostatním lidem a kulturám. A jak mi jednou řekl jeden světem protřelý a známý cestovatel: „Naše tříletá dcera si nepamatuje, že jsem ji v krosně nesl přes půl Ameriky, ale miluje fotky a vyprávění z této cesty“. Vzpomínky nám nikdo nevezme a jsou tím nejcennějším, co nám zbude, pokud přijdeme o vše… A ještě jedna výhoda cestování s malým dítětem – neřešíte školní docházku, můžete kdykoliv. Vyrazte, ať máte na co vzpomínat.

Pokud cestujete s dětmi, máte jiné zkušenosti, tipy a zážitky, podělte se s ostatními přímo v komentáři, nebo nám napište na redakce@travelbible.cz a pojďme se domluvit na článku s vaším pohledem na věc.

Alena Bartošová

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!