Souostroví Hebridy tvoří velké množství ostrovů a ostrůvků ležících na západním pobřeží Skotska. Patří k nejrozmanitějším oblastem severní Evropy a nekončící divočina nabízí několik možností, jak uspokojit i ty nejhladovější cestovatele a dobrodruhy. Návštěvou souostroví Hebridy získáte i povědomí o historii starodávných evropských kultur Vikingů a Keltů. 

Proč se vydat na ostrovy

Skotské ostrovy jsou výjimečné a ideální pro cestování z několika důvodů. Rozmanitá a divoká příroda včetně písčitých pláží a útesů vás okouzlí během několika málo minut. V kombinaci s pozorováním zvířat v jejich přirozeném prostředí (ať už na pevnině nebo na moři) vám dodává nezapomenutelnou atmosféru. Ostrovy nabízejí i velké možnosti pro wild camping či vanlife = cestování v dodávce. 

Skotové hebridy

Tradiční skotská kultura

Pokud se rádi pídíte po historii evropské kultury, nebudete zklamaní. Na každém ostrově nebo ostrůvku jsou pozůstatky vikingské či keltské kultury a nespočet muzeí. Na ostrově Iona je údajně pohřbených až padesát skotských, norských, irských a francouzských králů.

Přátelští Skoti jsou velmi ochotní podělit se s vámi nejen o místní historii, ale také o současný život na ostrovech. A co lokální jídlo? Milovníkům ryb a mořských plodů pravděpodobně vyrazí dech. 

Které ostrovy mezi Hebridy patří?

Jak už jsme psali, jako Hebridy se označují všechny ostrovy a ostrůvky na západním pobřeží Skotska krom těch v zálivu Firth of Clide u Glasgow. Jejich celý přehled najdete na Wikipedii. Pro přehlednost se dělí na vnější a vnitřní a my teď zmíníme jen ty největší a nejznámější.

Vnější a Vnitřní Hebridy, zdroj: Wikimedia Commons

Vnější Hebridy:

  • Barra
  • Lewis a Harris
  • Jižní a severní Uist
  • Benbecula

Vnitřní Hebridy:

  • Skye
  • Mull
  • Islay
  • Jura
  • Rùm
  • Eigg

Jak se dostat do Obanu

Neoficiální bránou na Hebridy je rybářské městečko Oban, které leží na západním pobřeží Skotska. 

Oban Hebridy

Městečko Oban

Let z Česka do Skotska trvá cca dvě hodiny. Přímé linky z Prahy do Edinburghu zajišťují nízkonákladové společnosti easyJet a Ryanair. Letět přímo do Glasgow lze se společností Jet2. Ceny jednosměrných letenek se pohybují od 600 do 4000 Kč. Vždy záleží, v jakou dobu chcete do Skotska vyrazit a jak dopředu letenky sháníte. Když v létě v Edinburghu probíhá měsíční Fringe festival a město puká ve švech, jsou letenky i dvojnásobně dražší. 

A v rámci Skotska? Buď vlakem, nebo autobusem (Citylink). Například z centra Glasgow zabere cesta okolo tří hodin. Cena vlaku z Glasgow se pohybuje kolem třiceti liber, u autobusu je cena poloviční (bez možnosti vrátit nebo změnit jízdenku). V letních měsících doporučuji spíš autobus, ve kterém budete mít zajištěné místo k sezení. Vlaky jsou totiž v letní sezoně často přetížené a stát tři hodiny jízdy není zrovna příjemné.

Z Česka je možné se do Skotska dostat i po pevnině. Cesta autem až do Obanu zabere přes třicet hodin a je důležité předem naplánovat a rezervovat buď trajekt, nebo eurotunel z Calais. 

Další alternativou je pravidelná autobusová linka Praha–Londýn. Můžete využít například společnost RegioJet (cena v rozmezí 1200–2000 Kč za osobu) nebo FlixBus (cca 1300–3500 Kč). 

Do Londýna je možné z Česka dojet také vlakem, ač se jedná o trochu komplikovanější způsob cestování. V tomto případě je důležité trasu předem zorganizovat, během cesty totiž několikrát přestoupíte. Z Prahy nejlépe vychází buď cesta přes Brusel (přestup v Drážďanech a Frankfurtu), nebo Paříž (přestup v Kolíně nad Rýnem). Pro vyhledávání jízdenek využijte stránky DB (Deutsche Bahn), Trainline nebo Eurostar.

Trajekt Hebridy

Ranní cesta na trajektu

Každopádně autobusy a vlaky z Prahy končí vždy v Londýně, odkud je potřeba dostat se ještě dál. Pro cestu do Skotska využijete buď přímý vlak do Glasgow (z nádraží Euston, jízda trvá cca 4,5 hod.), nebo autobus (např. se společností Megabus či National Express). Počítejte, že cesta autobusem je dlouhá a může zabrat klidně i deset hodin. U vlaku i autobusu je nutná rezervace jízdenky as soon as possible. Čím dřív jízdenku koupíte, tím víc ušetříte (i několik desítek liber).

Pokud plánujete cestovat dlouhodobě a prozkoumat skotské ostrovy dosytosti, doporučuji vydat se autem – ať už vlastním, nebo půjčeným (autopůjčovny jsou ve všech větších městech). V okolí Obanu moc velkých měst není, tam se dá auto půjčit nejblíže ve Fort William. 

Podmínky vstupu na souostroví Hebridy

Souostroví je součástí Skotska, které patří do Velké Británie, takže zde platí stejná pravidla jako při vstupu do Velké Británie.

Pokud však chcete vyrazit na ostrovy jako např. Colonsay, Coll, Tiree a další, je nutné před odjezdem vyplnit registrační formulář, který obdržíte v přístavu. Není čeho se bát – personál vás při nákupu jízdenky na vyplnění formuláře vždy upozorní. Tyto registrační formuláře se vyplňují v případě cest nad 20 mil (tj. asi 32 kilometrů) od vnitrozemí. Vyplňuje se např. jméno a příjmení, věk, pohlaví, nebo zda potřebujete speciální zdravotní asistenci. Formulář se odevzdává při nástupu na trajekt – dostavte se minimálně deset minut před plánovaným odjezdem trajektu.

Místní doprava 

Pokud přemýšlíte, na který ostrov přesně vyrazit, doporučuji začít rybářským městečkem Oban. V letní sezoně odtud vyjíždí nejvíc trajektů na největší počet ostrovů, a to včetně výletních lodí a člunů, které vás zavezou daleko od pevniny pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Během plavby není nouze ani o okouzlující přírodní scenerie.

Dalším důvodem pro zakotvení v Obanu je velký terminál lodní společnosti Caledonian MacBrayne (ve Skotsku zvaném CalMac). Terminál je otevřený 24 hodin denně a lze zde i přespat, pokud má váš trajekt zpoždění nebo odjíždí časně ráno. 

Caledonian MacBrayne Hebridy

Lodní společnost Caledonian MacBrayne

Cesta trajektem může trvat od pouhých několika minut (např. na nejbližší ostrov Kerrera patnáct minut) až po několik hodin, např. na ostrov Barra (přes šest hodin). Na všech trajektech lze sedět uvnitř či venku (a kochat se výhledy na divokou krajinu), větší trajekty mají dokonce zařízení jako restaurace či menší obchody, kde se dá koupit káva a něco menšího (i většího) k snědku. Většina trajektů přepravuje za poplatek všechny druhy silničních vozidel. Avšak pozor: na některé ostrovy jsou motorová vozidla zakázaná (např. Canna, Rùm, Eigg, Muck). Nejaktuálnější informace ohledně plaveb a veškerých změn v jízdních řádech najdete na webu společnosti Caledonian MacBrayne

Na trajektu se nerezervují místa, takže to funguje ve stylu „kdo dřív přijde, ten dřív jede“. Pokud cestujete bez auta, s velkou pravděpodobností se nestane, že by vás trajekt nevzal. Jestliže máte auto či něco většího, počítejte s tím, že v případě malého trajektu (bývá to na trase Oban–Craignure, tj. na ostrov Isle of Mull) se na vás v koloně aut nemusí dostat. Lístky na trajekty koupíte on-line na webu společnosti; žádné výhody (kromě toho, že nemusíte čekat frontu na místě) to však nenabízí. 

Na západním pobřeží a na vybraných ostrovech operují autobusy společnosti West Coast. On-line jsou k nalezení jízdní řády, avšak pro spoje po ostrovech jsou to časy spíše orientační. Např. v již zmíněném Craignure čeká autobus na příjezd trajektu a vyjíždí, jakmile se zaplní. Zpáteční jízdenka z Craignure do přístavu Fionnphort stojí cca 17 liber a do městečka Tobermory ještě o pár liber víc.

Hebridy průvodce

Skotská příroda a ostrovy

Vlaky jezdí pouze do Obanu a pak až do městečka Fort William, které leží ještě severněji. Na ostrovech žádné železniční spojení nenajdete, stejně tak ani taxíky, MHD nebo autopůjčovny. Jak už jsem uvedl, nejbližší autopůjčovna je ve Fort William. Taxíky fungují pouze v okolí Obanu. 

Co na skotských ostrovech funguje efektivně, je půjčování kol a stopování. Cena za půjčení kola bývá kolem 25 liber na den nebo 100 na týden. Při stopování není problém se domluvit s jinými cestovateli či s místními (třeba už na trajektu), z mé zkušenosti to výlet ještě o něco obohatí.

Chcete vyzkoušet autostop? Tady máte návod, jak začít: Ultimátní návod, jak cestovat bez peněz

Jachtění

Hebridy své návštěvníky přímo vybízí k jachtění. Ne nadarmo se městečku Oban přezdívá Malá zátoka. Jeden kotevní přístav pro lodě je v přístavu North Pier před hotelem Columba. Cena je 12,30 liber za celou dobu stání mezi 11. a 16. hodinou. Pokud chcete zůstat déle, pak je cena 3,10 liber za každý metr lodě. V Obanu mohou lodě kotvit nejdéle tři noci za sebou.

Další možností, kde zakotvit, je patnáct minut po moři vzdálený ostrov Kerrera, konkrétně zátoka Oban Marina. Zde je možné kotvit měsíc i déle. Platí se za každý metr lodě dle platného ceníku. Z Kerrera pak do Obanu jezdí každou hodinu trajekt, který je třeba rezervovat buď on-line, nebo přímo na ostrově. 

Jachtění Hebridy

Jachtění mezi skotskými ostrovy

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Ideální dobou na cestování po skotských ostrovech jsou měsíce březen až říjen, tedy prodloužená letní sezona. Hlavní výhodou je, že v tomto období jezdí mnohem víc trajektů, a to i několikrát denně od šesti ráno až do jedenácti večer. V letní sezoně nenastávají výraznější výkyvy počasí, které by ovlivnily jízdní řády lodní dopravy. Ve Skotsku je ovšem vždy nutné počítat s deštěm či přeháňkou a případnou změnou časů trajektů.

 V létě jsou hotely (i další ubytovací zařízení, např. Airbnb či B&B penziony) dlouho předem zamluvené a plné, totéž platí pro trajekty. Budete tedy muset být při cestách po ostrovech flexibilní, a to zejména při cestování autem. Může se stát, že vám sem tam nějaký trajekt ujede, anebo na něj budete muset (v dlouhé koloně aut) nějakou chvíli počkat. 

V zimě jezdí trajektů méně a člověk na ostrově snadno uvízne v případě zrušeného trajektu, pak musí improvizovat. Počasí je víceméně deštivé, vlezlé a větrné, proto je objevování skotských ostrovů vhodné spíše pro pokročilé a otrlejší cestovatele.

Místní jazyk

Angličtinou se na souostroví dorozumíte bez problému. Možná člověka trochu zarazí skotská slovíčka a skotský přízvuk. Na ostrovech se kromě angličtiny setkáte i s dalším původním jazykem, a to s gaelštinou. Právě na ostrovech jsou názvy měst a vesnic, historických památek a symbolů nejen v angličtině, ale také v gaelštině. Někteří místní obyvatelé gaelštinu využívají i v běžné řeči. 

Potřebujete si vypilovat angličtinu? Pak čtěte 7 důvodů, proč neděláte pokroky v angličtině, a jak s nimi zatočit

Kuchyně

jídlo hebridy

Mořské plody: mušle a ústřice

Máte chuť na tradiční rybu s hranolky? Nebo si radši dáte lososa na grilu? A co takhle ochutnat nějaké krevetky, kraby, raky, mušle na víně, nebo dokonce i nějakou malou chobotničku? To všechno se dá najít v místních restauracích nebo stáncích typu street food. Jedno z nejlepších míst pro ochutnávku různých druhů ryb a mořských plodů je opět přímořské městečko Oban, kterému se dokonce přezdívá Seafood Capital of Scotland (hlavní město mořského jídla). 

Pochoutky jsou zde zaručeně čerstvé, místní a často i stále živé. A ceny? Levnější rozhodně jsou místní stánky na pobřeží, avšak návštěva alespoň jedné z vyhlášených restaurací rozhodně stojí za to. Kvalita ryb a mořských plodů je srovnatelná. 

Kromě mořských pochoutek je ve Skotsku klasikou skotská snídaně, která se od anglické liší tím, že nejenže zahrnuje smažené vajíčko, klobásu, pečené rajče, black pudding, ale také tradiční haggis a roasties. 

V restauracích často na jídelním lístku najdete lokální skopové maso, kachní či zvěřinu. Rozhodně se vyplatí ochutnat i oblíbené obědové sendviče – obvykle plněné uzeným lososem, krevetkami nebo třeba sýrem. 

Pro vegany a vegetariány je menu obvykle uzpůsobené a například téměř každá kavárna zahrnuje ve své nabídce i alternativní mléko od sójového po kokosové. 

Z nápojů můžete ochutnat nejrůznější lokální whisky, které se pálí na několika ostrovech. Za ochutnávku stojí i místní piva, například Islay Ales.

Street food

  • Grilovaný losos, hranolky a zelenina = 10 liber
  • Ryba (cod nebo haddock) s hranolky = 8 liber 
  • Seafood platter (ochutnávkový talíř, obvykle zahrnuje mušle, chobotnice, krevetky, lososa, kraby atp.) = 25 až 30 liber

Restaurace

  • Ryba s hranolky = 12 až 15 liber
  • Seafood platter = 30 až 40 liber
  • Venison (zvěřina) = 15 až 20 liber
  • Duck (kachna) = 12 až 16 liber

Ostatní

  • Skotská snídaně = 7 až 15 liber
  • Sendvič = 1,5 až 4 libry
  • Místní sýr = 2 až 6 liber
  • Jura whisky (láhev) = 25 až 35 liber
  • Pivo Islay Ales (láhev) = 3 až 4 libry

Ubytování

Pokud nepreferujete wild camping či vanlife, je na souostroví, ale i v Obanu dostatek možností, kde najít vhodné ubytování. A to nejen pro samostatné cestovatele, ale také pro rodiny s dětmi.

ostrov Lismore Hebridy

Wild camping na ostrově Lismore

Ceny hotelů se během letní sezony v Obanu pohybují od 2000 do 4000 Kč za noc a pokoj pro dvě osoby. Záleží však na daném hotelu, jaké všechny služby budete mít k dispozici. Na ostrovech počítejte s vyšší cenou za pokoje, protože jsou často rezervované dlouho dopředu

Vyšší ceny otevírají další možnosti pro Airbnb i pronájem tzv. cottages – chatek či chalup, které jsou ideální na delší dobu a pro rodinu nebo větší skupinu lidí. Airbnb se pohybuje v rozmezí od 1000 do 3000 Kč za noc v Obanu, na ostrovech je to opět vyšší. Jednotlivé ostrovy nabízejí k pronájmu různě velké chalupy. Například na ostrově Lismore vás chalupa vyjde přibližně na 200 až 300 liber týdně. 

Jak ušetřit na bydlení?

Pokud jste milovníci wild campingu a chcete získat i nějakou pracovní zkušenost, pak se vám otevírají další možnosti, jak ušetřit za bydlení. Je tady velký počet místních farmářů, kteří vám nabídnou přespání za krátkodobou výpomoc na farmě. 

Pro wild camping jinak funguje jednoduché pravidlo. Pokud nespíte nikomu na zahradě, před domem, nebo na místě, kde je to vysloveně zakázané, tak můžete postavit stan kdekoliv. Pro rozdělání ohně platí všeobecná pravidla (ne tam, kde je sucho, mít poblíž zdroj vody, nerozdělávat oheň v lese apod.). 

Ve Skotsku je hodně ohrad, už kvůli ovcím. Jsou prakticky všude. To však neznamená, že nejsou přístupné. Většinou tam vede nějaká branka nebo brána, kterou si sami můžete otevřít, na louce klidně přespat (pokud nebudete stavět stan na příjezdové cestě pro místní farmáře) a ráno po sobě uklidit a zas pokračovat dál. 

ovčí farmy Hebridy

Místní ovčí farmy

Samozřejmě, že Hebridy jsou dost kopcovité, trochu skalnaté a musíte myslet na větší vítr (například na ostrově Isle of Tiree nejsou stromy a vítr tam fouká fakt hodně) i na příliv a odliv. To však opravdové cestovatele vybízí k velkému dobrodružství a každé ráno, den i večer, kdy přespíte ve stanu, jsou jiné. 

Na ostrovech fungují také tzv. „camping spot“, což jsou vlastně místa upravená pro stanování. Například na ostrově Isle of Coll to je Garden House Camping, nebo kousek od Obanu je přístav Gallanachmore, který nabízí také místa pro karavany. Pokud chcete zjistit víc, doporučuji zajít do knihkupectví a prohlédnout si místní mapy ostrovů, kde jsou většinou kempovací místa zakreslená. Nebo se zeptejte místních lidí, využijte Google Maps. 

Víte, jak funguje WWOOFing? Dobrovolnictví na farmě: ubytování a strava zdarma, nezapomenutelné zážitky v ceně

Co vás na Hebridách uchvátí

Proč vůbec cestovat na souostroví Hebridy? Důvodů je hned několik. Nádherná, pestrá, tajuplná příroda. Není moc míst, kde na pár metrech budete mít moře, písečné pláže, útesy – a na druhé straně hory, jezera, husté lesy a rašeliniště. 

Dále je to pozorování divoké zvěře v přirozeném prostředí. Na pevnině to jsou jeleni, vydry, orli mořští, lišky, jezevci nebo nespočet druhů ptáků. Na moři tady spatříte tuleně, delfíny, mnoho druhů ryb a ptáků, žraloka velikého či velryby. 

Máte rádi wild camping a vanlife? Pak neváhejte a vyrazte na Hebridy. V Obanu jsou vyhrazená místa k parkování, kde s dodávkou můžete stát zadarmo na pobřeží od večerních do ranních hodin a počkat na první trajekt z města. Za Obanem je i několik míst, kde můžete rozložit váš stan. Pokud vám to nestačí, pak cca 3 km za městem najdete Ganavan Beach, odkud jsou v létě vidět nádherné západy a východy slunce. 

ostrov Iona

ostrov Iona

Velikou výhodou je, že jakékoliv kempování je ve Skotsku povolené a Hebridy nejsou označené jako národní park. To znamená, že rozdělat oheň můžete prakticky kdekoliv (samozřejmě při dodržení pravidel).

V okolí Obanu je hrad Dunollie, muzeum, palírna whisky nebo tržiště, kde koupíte čerstvé ryby a mořské plody. Ale hlavně: Oban Chocolate Company – domácí čokoládová výrobna. Tady vám udělají ty nejlepší vafle na světě, horkou čokoládu z pravé čokolády a další různé sladké pochoutky. 

Na ostrově Mull (z Obanu cca 50 minut trajektem) je překrásné městečko Tobermory, které je vyhledávané také mezi filmaři, protože jednotlivé domy na pobřeží jsou zbarvené jinou barvou. 

Pokud chcete zažít chvíli klidu a relaxace, zjistit něco o keltské kultuře a navštívit maličké obchůdky, určitě zajeďte na ostrov Iona. Po několik staletí byl centrem křesťanství a jde o ostrov, kde jsou pohřbení skotští králové a panovníci. Trajekty na ostrov Iona jezdí z přístavu Fionnphort, který leží na ostrově Mull.

Z Fionnphortu jezdí výletní lodě na ostrov Staffa, na kterém se rozléhá tajuplná jeskyně Fingal’s Cave, nebo na ostrovy Treshnish, kde je možné v letním období pozorovat rozkošné (a fotogenické) ptáky papuchalky

Cestou na ostrovy Coll a Tiree je možné spatřit v létě delfíny, tuleně a při troše štěstí i velryby. Během plavby trajektem míjíte další ostrovy jako Lismore nebo Mull s hradem Duart až přes zátoku kolem městečka Tobermory na malé ostrůvky Coll a Tiree. Ty jsou mezi cestovateli populární pro písčité pláže, útesy a pozorování tuleňů. Na ostrově Tiree se každý červenec pořádá tradiční hudební festival ve stylu skotské hudby

Pokud je váš životní styl wild camping a vanlife, doporučuji z Obanu navštívit ostrovy Barra a Colonsay. Nabízejí opět nejen nádherné scenerie, několikahodinové cesty na trajektu, místní a čerstvé jídlo, ale také další přestupní spoje na jiné ostrovy. 

Ostrov Barra patří už mezi Vnější Hebridy. Do přístavu Castlebay vede trasa stejně jako na ostrovy Coll a Tiree. Pak ovšem trajekt pokračuje na otevřené moře, kde můžeme spatřit hejna velryb a žraloka velikého. Je možné pokračovat dál na ostrovy Uist, Harris, Lewis nebo s dalšími přestupy i na populární ostrov Skye. 

Ostrov Colonsay je vyhledávaný kvůli písčitým plážím i archeologickým nálezům. Trajekt na Colonsay projíždí kolem ostrova Kerrera (nejbližší ostrov u města Oban). Z trajektu je možné spatřit vrak rybářské lodě nebo Gylen Castle. Z Colonsay je možné pokračovat dál po jižních Hebridech, jako jsou ostrovy Jura nebo Islay. 

ostrov Mull hebridy

Pláže na ostrově Mull

Necelou hodinu cesty od Obanu leží ostrov Lismore, který je ideálním místem na stanování a kempování. Skalnaté útesy nám ráno a večer nabízejí nezapomenutelné zážitky. Místní lidé jsou velmi příjemní a rádi vypráví o keltské historii, která tady má hluboké kořeny. Jsou zde i keltské památníky, přírodní jezera a také Gaelic Heritage Centre (keltské muzeum a kavárna).

Jste Hebridami fascinovaní? Pročtěte si průvodce Skotsko: Hory, ovce, Keltové a whisky

Pár tipů na závěr

Ve Skotsku – a především na ostrovech – je vždy důležité mít co nejméně promokavé anebo rychleschnoucí oblečení. Hlavním důvodem jsou dešťové přeháňky, a to i několikrát za den. S tím souvisí oblečení, které jen tak neprofoukne, protože na pobřeží často fouká silnější vítr. Kvalitní, pohodlné a nesmekavé boty jsou další výhodou. Platí to hlavně, pokud se pohybujete na pobřeží nebo skalnatých útesech. 

Neváhejte s sebou vždy přibalit i dostatek jídla a pití, protože se může stát, že na ostrově několik kilometrů nenarazíte na žádný obchod, restauraci či kavárnu. Vždy mějte po ruce i nějakou hotovost – ne všude fungují platební karty a na některých místech je možné platit kartou až od určité výše (většinou 5 nebo 10 liber). 

Užitečné odkazy

Michal Šperk

Jsem nadšenec do přírody, která mě vždy inspiruje k další tvorbě. Rád cestuji, poznávám nová místa, lidi, jídlo a jsem zastáncem pomalého cestování. Ve Skotsku jsem nejen cestoval, ale také nějakou dobu žil a pracoval. Kromě toho jsem kousek života strávil třeba na Srí Lance nebo v anglickém národním parku Lake District.

Najdete mě na projektu ZA HRANICEMI, kterého jsem spoluautor a který pojí cestování s osobním růstem.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

 

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled