Jak volat i přijímat hovory na své číslo kdekoli na světě za pár šupů

11.12.2015|Kategorie: Digitální nomádství|

Odjiždíte mimo EU a potřebujete, abyste byli pořád zastižitelní na telefonu? Roaming by se pěkně prodražil, existuje ale způsob, jak to udělat za cenu jen o trochu vyšší než ta, za kterou voláte po ČR. Ceny virtuáních čísel totiž výrazně klesly.

Problém s příjmem telefonních hovorů hodně lidí odrazoval od toho, aby vyrazili pracovat na dálku. U některých by to kvůli roamingu byla ta nejdražší položka. Dlouho jsme se tomu snažili přijít na kloub a až poslední dobou se konečně začaly služby, které už nomádi z jiných zemí dávno využívají, vyplácet i v ČR. Řádně jsme některé otestovali a už vás nebudeme napínat, tady je podrobný návod.

Klíč spočívá v tom, aby se hovor člověka, který vám volá na české číslo, přesměroval na vaši lokální SIM, ať už jste kdekoliv na světě. Pouhým přesměrováním si ale moc nepomůžete, pořád budete českému operátorovi platit za mezinárodní hovor. Vlastně by to bylo ještě dražší, než hovor v zahraničí přijmout na české SIM. Prvně tedy pojďme vyřešit tento problém. Jak? Elegantně. Přes zprostředkovatele – v našem případě Sonetel.

Na sonetel.com si vytvoříte virtuální české číslo a nastavíte si, kam vám hovory z něj přijdou. U nás tedy momentálně na thajský mobilní telefon. Jednorázová cena za nastavení je 0.99$ a měsíční poplatek za vedení pak 0.99$. Abyste české virtuální číslo dostali, musíte zadat adresu bydliště.

Za příchozí hovor pak platíte 0.01$ za minutu (tedy 0.25 Kč/min) + taktéž po minutách cenu za jeho přesměrování na lokální mobil. Cena opět začíná na 0.01$ za minutu, hodně závisí na „exotičnosti” země. Například u Thajska je to ale jen 0.018$ (0.45 Kč) za minutu.

Ceny na Sonetel

Ceny na Sonetel

Pokud službu plánujete využívat hodně, můžete si aktivovat premium účet za 10.94$/měsíc (cca. 270 Kč) a mít tak příchozí hovory zdarma a jejich přesměrování buď také zdarma, u dražších zemí pak s výraznou slevou. Poplatku za přesměrování se vyhnete i tak, že si na telefon nainstalujete aplikace Sonetel, kam hovory přesměrujete vždy zdarma (resp. za cenu dat).

Spojení není úplně dokonalé, ale na vyřízení urgentní záležitosti nebo domluvení online hovoru bohatě stačí.

Jakmile se přesunete do jiné země a pořídíte jinou SIM, jednoduše si přímo na Sonetel přenastavíte číslo, kam vám budou hovory přicházet. Hovory si také můžete přesměrovat do hlasové schránky.

Účet Sonetel

Účet Sonetel

Na podobném principu funguje i mnoho dalších služeb, cenově se ale vyplácí hlavně v případě, že přijímáte opravdu hodně hovorů, nebo jste v nějaké „západní” zemi. Do ceny vždy musíte započítat paušál za vedení čísla, cenu příchozího hovoru (často je součástí paušálu) a cenu přesměrování na vaše lokální číslo v cizině. Jde například o tyto služby:

Přesměrování mobilu na virtuální číslo

Kdybyste teď všem rozdali virtuální číslo, můžete si v podstatě volat do alelůja. Nic navíc by to totiž už nestálo. Jenže vy pravděpodobně chcete, aby vám kdokoliv mohl zavolat na číslo, které běžně používáte, když jste v ČR. Musíte ho teď tedy přesměrovat na nové virtuální číslo, aby mohlo proběhnout další přesměrování v rámci Sonetel.

mv infog volanizahr v2

  1. Vložte do telefonu svou českou SIM a ověřte si, že máte signál
  2. Jděte do nastavení telefonu a hledejte „Přesměrování” – většinou je schované pod položkou „Volání” nebo „Hovory”
  3. Nastavte přesměrování na všechny hovory (to je naprosto zásadní a v našem případě jediná funkční varianta)

Pokud to v nastavení nenajdete, zavolejte na číslo s GSM kódem ve tvaru: **21*+420virtuálníčíslo 

Virtuálním číslem teď myslíme to, které jste si zařídili u Sonetel. Pro kontrolu můžete použít kód *#21# a kód ##21# přesměrování zruší.

Za přesměrování pak platíte stejně, jako byste z mobilu volali po ČR. Můžete tedy využívat běžné paušály, volné minuty, neomezený tarif… Jen pozor, někdy to nemusí fungovat z předplacených karet – zásadně proto doporučujeme jakýkoli tarif se zpětným vyúčtováním.

Hotovo!

Pokud chcete v zahraničí příjmat i české SMS (občas to budete muset udělat tak jako tak), doporučujeme pořídit druhý telefon, kde bude česká SIM. Petr si na to sehnal legendární Nokii 6310i. Hodí se to i v momentě, kdy se dostanete do maléru, a chytrý telefon je jako na potvoru zrovna vybitý…

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jak volat do ČR tak, aby se příjemci zobrazilo vaše české číslo?

Většina lidí dnes nebere neznámá a skrytá čísla, jak tedy zajistit, aby se příjemci na telefonu zobrazilo vaše číslo, které má uložené, a neplatili jste přitom majlant? Využijte kredit na Skype. Na české mobilní telefony z něj voláte za 0.12$ za minutu (3 Kč/min).

mv infog volanizahr

Skype pak umí zobrazovat vaše číslo jako číslo volajícího, stačí ho přes SMS ověřit. Jak na to se dozvíte přímo v nápovědě Skype. Stačí se na webu přihlásit do svého účtu a v jeho nastavení kliknout na „Caller ID”.

Nastavení Skype ID

Nastavení Skype ID

Shrnutí: Jak to celé funguje

  1. Někdo zavolá na váš mobil → dojde k přesměrování na české virtuální číslo → to je přesměrováno na lokální číslo, které používáte v zahraničí
  2. Voláte někomu v ČR – ze svého čísla → hovor se uskuteční přes Skype (z počítače, nebo mobilní aplikace) → Volajícímu se díky nastavení Caller ID zobrazí mobilní číslo vašeho českého telefonu. Nepozná, že voláte ze Skypu.
  3. Někdo vám chce zavolat zpět → vidí, že jste mu volali z českého mobilu a tak na něj zavolá → následuje proces popsaný v prvním kroku

Podobné vychytávky budeme dále přidávat hlavně do členské sekce. Přístup k nim tedy budou mít jen ti, kteří si buď koupili Travel Bibli u nás na e-shopu, nebo si dokoupili samotné členství.

Mohlo by vás zajímat:

Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 5 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Milevsko
 
Jak vyzrát na cizí jazyky
Před 17 hodinami zakoupil(a) Radmila z města: Praha 2
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 19 hodinami zakoupil(a) Natálie z města: Staré Brno
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 20 hodinami zakoupil(a) Zuzana z města: Praha 6
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 23 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 24 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 4 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6