Peru – nejen po stopách Inků

16.04.2018|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Peru turistické i bájné, objevené i ukryté. Na některých památkách stojíte hodinové fronty, na jiných, neméně úchvatných, můžete být naprosto sami. Peru nabízí oceán, velehory i džungli. Mnohdy málo probádané preincké kultury, velkolepou inckou říši i koloniální skvosty. Výborně a levně se zde najíte, dobře vyspíte a i relativně rychle (vzhledem k vzdálenostem) přepravíte. Peru může splnit cíl pohodové poznávací dovolené, ale také si tu, chcete-li, dáte opravdu do těla.

peru

Vstup do země z bolivijské části jezera Titicaca

Proč jet do Peru

Peru je nejčastěji zmiňované v souvislosti s inckými památkami – v prvé řadě Machu Picchu –, městem Cusco (bývalé incké hlavní město), Svatým údolím, dále s jezerem Titicaca či obrazci kultury Nazca. Tato místa jsou také nejčastějším cílem turistů. A to oprávněně – i přes desítky, stovky až tisíce dalších návštěvníků jsou prostě úchvatná.

Peru má ovšem bezpočet dalších míst, která stojí za to navštívit. V kombinaci přírodní rozmanitosti dané extrémními nadmořskými rozdíly s pestrou historií regionu je toho opravdu hodně. Na západě Tichý oceán, pouště, písečné duny. Jedna z nejsušších pouští Atacama, kde neprší i desítky let. Pobřežní vegetace většinou žije jen ze silných mlh přicházejících od moře. Vystupte na nejvyšší dunu na světě s jednoduchým jménem Duna Grande (nachází se v regionu Nazca).

Prudce se zvedající Andy – Cordillera Blanca – ráj trekařů a horolezců – 3000 km2, 269 jezer, 663 ledovců – to mluví za vše. Podnikejte zde treky, výstupy, sjezdy na kole. Nenechte si ujít největší bromélii na světě – Puya raimondii.

Altiplano – bájné jezero Titicaca – vynechte Uros (v současnosti je to spíše hon na turisty), zamiřte dál na hranice s Bolívií.

Nelze nezmínit – festivaly, fiesty – barevné, živé, tradiční, bujaré. V Peru se stále něco slaví, ať se již jedná o velké celonárodní svátky či oslavy, nebo „jen“ malé venkovské fiesty lokálního významu. Ať tak či tak, užijete si je. Krásné suvenýry – výrobky z vlny alpaca, stříbro, káva, čokoláda. Na turistických místech budete o tyto produkty doslova zakopávat. Pokud chcete, najdete opravdu kvalitní kousky, takže nelze nic nepřivézt.

Peru

Lokální fiesta v Yanque, kaňon Colca

Jak se tam dostat

Lety z Evropy míří výhradně do hlavního peruánského města – Limy. Příjemné lety (poměr cena/výkon) nabízí KLM či Air France, popřípadě Lufthansa. Cena zpáteční letenky z Prahy, pokud dobře koupíte, může být do 20 tisíc, někdy v akční nabídce (nemyslím chybový tarif) i mírně pod 18 tisíc. Samozřejmě při koupi déle dopředu a mimo Vánoce, Velikonoce, státní svátky, začátek prázdnin.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

O něco levněji vyjdou letenky z Vídně či Mnichova. Pokud vám nevadí dva přestupy, dají se sehnat levné lety například s přestupem v Panamě (často Lufthansa), či USA (tam je potřeba zařídit si ESTA – jednoduché, zvládnete on-line). Dá se letět i do/z Cusca, ale standardně vyjde většina letů levněji do Limy a případně si pak dokoupíte vnitrostátní lety samostatně.

peru

Katedrála v centru Limy s ostatky Francisca Pizarra

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Počasí v Peru je různé dle sezony a lokality. Dá se jet celoročně, záleží však na tom, co chcete navštívit a jaké máte preference.

Sezonnost – hlavní sezona je od května do září s vrcholem červenec, srpen. Je sucho v horách, převážně jasno, ale větší množství turistů (k čemuž přispívá i fakt, že Evropa a USA mají prázdniny). Pokud můžete, ideální je jet buďto těsně před, nebo těsně po sezoně (květen, začátek června, nebo září). Mimo sezonu je vhodný například únor – je období karnevalů.

Dle lokalityhory (většina inckých památek, jezero Titicaca, kaňon Colca, treky, oblast Bílé Kordillery) – ideálně červen, červenec, srpen, dá se i květen, září. Málo deště, oblačnosti, pouze v noci větší mrazy. Deště začínají říjnem, končí cca březen, duben. Období dešťů ale neznamená, že prší neustále. Spíše odpoledne/podvečer, na treky ani výstupy to ovšem moc není. Pobřežíceloročně teplo, květen až září více mlhavo, listopad až duben jasno, vedro.

Amazonie – dá se navštívit celoročně. Deště a vysokou vlhkost ale očekávejte taky celoročně. V období sucha (červen až říjen) je deště jen méně (odpolední spršky), vlhkost se pohybuje okolo 80 %. V období dešťů (prosinec až duben/květen) vlhkost dosahuje 100 %, kvůli hutnějším dešťům může být také komplikovanější doprava (špatně sjízdné cesty).

peru

Duny pobřežní peruánské pouště

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Visit Peru

Komplexní informace nevládní organizace, která se snaží prosadit Peru jako přední turistickou destinaci.

Peru

Turistické informace o Peru.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jana Troupová

Geografka, cestovatelka, publicistka článků a knih (Mezi dvěma kontinenty, Ajťákem v pralese a ženou indiána). Pořádá cestovatelské přednášky, pracuje v CK DoJizniAmeriky.cz. Již téměř patnáct let jezdí do Latinské Ameriky. Občas tam i pracovně pobývá – půl roku v Ekvádoru, půl roku v bolivijském La Pazu. Ráda má i jihovýchodní Asii a severní Evropu (Barma, Nepál, Lombok, Island). Mezi její nejoblíbenější místa patří jakékoli zákoutí vysoko v horách, bezprostřední lidé a živé tradice. Cestuje sama, ve dvojici, s dvěma malými dětmi i jako průvodce.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!