V Travel Bibli jsme vám ukázali, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Ale jak dlouhodobé cestování na mnoho měsíců financovat, když zrovna nemáte miliony na účtě? V knížce Travel Jobs jsme dali dohromady 135 způsobů, jak si na cestách vydělávat. V tomto článku představíme 7 neobvyklých profesí z knihy pro inspiraci. Vůbec při tom nemusíte pracovat na počítači ani umět stavět jaderné elektrárny. Některé z těchto zahraničních prací taky bez problémů zvládnete i bez znalosti jazyka.

Hacker

Nabourali jste se už ve třetí třídě na základce na školní server, abyste mohli v hodinách počítačů hrát Counter-Strike? Pokud jste opravdu dobří v hledání různých skulinek, kterými se dostat do zabezpečených systémů, máte o práci postaráno. A ne, nemáme teď na mysli vykradení banky.

Firmy jako Google, Oracle či Microsoft, banky a další finanční instituce či státní a bezpečnostní úřady vám rády zaplatí za to, že se nabouráte do JEJICH systémů. Proč? Samozřejmě se potřebují proti „opravdovým“ hackerům co nejlépe bránit a bezpečnostní chyby a skulinky v software odhalí nejlépe právě sami hackeři.

Google například v roce 2016 vypsal soutěž o $200 000 USD, které vyhraje ten, kdo jako první hackne operační systém Android na několika typech telefonů v případě, že zná jen telefonní číslo a e-mail uživatele. Můžete se zapojit i do veřejných hackerských soutěží, které vám sice nepřinesou stovky tisíc dolarů, ale pravděpodobně se díky nim dočkáte velmi diskrétního oslovení od některé z firem, které bezpečnost svých systémů řeší. Jedna z nich je Global Cyberlympics, další sledujte třeba na HackerRank.com.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Herec

Pokud při svých toulkách zavítáte do Bombaje, dřív nebo později vás určitě osloví agent Bollywoodu. Asiaté se prostě rádi koukají na „Zápaďany“. Stoupněte si na roh nějaké ulice ve čtvrti Colaba a čekejte na příležitost. Žádné speciální herecké vlohy nepotřebujete, vyděláte si alespoň jako komparz. Něco podobného se prý už povedlo dokonce u filmu v Keni.

Nevěříte, že je to možné? Dlouho jsme hledali Čecha, kterému se něco takového povedlo, až nám to Karel Štěpánek z Travel4ever naservíroval na zlatém podnose. Občas totiž sdílí historky z cest do naší biblické VIP skupiny a tohle je jedna z nich: „Není den, aby se v Indii něco nestalo! Chtěli jsme jet do Bombaje a ucházet se o práci Bollywoodu. Film si nás však našel sám na ulici v Džódhpuru a dnes jsem si zahrál roli britského vojáka u pevnosti Mehrangarh. Honorář 1000 rupií a jídlo na den, dobrý ne? Řeknu vám ale, že točit 12 hodin film v zateplené britské uniformě v 35stupňovém vedru indického Rádžasthánu je k nezaplacení! Vypadám teď jako rajče a vlka mám až na zádech, ale zážitek neuvěřitelnej!“

Karel Štěpánek v roli britského vojáka u pevnosti Mehrangarh

K zúročení dramatické výchovy na základce nebo vlastního talentu můžete zkusit divadla v okolí, případně kontaktovat zábavní parky nebo aspoň Fiverr. Také se dívejte, jaké konkurzy vypisují televize a tvůrci reklamy, nebo se jim rovnou nabídněte. Na rozdíl od Hollywoodu, v Asii máte minimum konkurence.

Osobní cestovní konzultant

Baví vás hledání letenek, zařizování bydlení a příprava itinerářů? Čím dál víc lidí (a firem) si uvědomuje, jakou hodnotu má jejich čas, a rádi ho ušetří tím, že vše jen trochu možné přenechají odborníkům. Plánování dovolené i služebních cest mezi takové činnosti patří.

Zaměřte se buď jen na hledání letenek či další dopravy, jako to například dělá náš kamarád Lukáš, nebo poskytujte komplexní službu od A do Z, jako třeba Lucie Čambálová. Případně se zaměřte na větší firmy – takto funguje například travel support firmy Some Move. Jen pozor – pokud byste prodávali kompletní zájezd se vším všudy, pravděpodobně se na vás vztahuje nutnost získat živnostenské oprávnění na provozování cestovní kanceláře. Hezky je to vysvětlené v článku na iPodnikatel.cz.

Tvůrce hudby

Matouš nějakou dobu hledal způsob, jak se živit psaním, focením a hudbou. Hudbu vzdal jako první, na českém trhu je to skoro nemožné. Jenže pak potkal člověka, který mu úplně změnil perspektivu. Matouši, máš slovo: „Český trh je příliš malý na to, aby uživil umělce mimo hlavní proud. A když už, jsou jediným pořádným zdrojem příjmu koncerty, které pro změnu nejde příliš spojit s dlouhodobým cestováním. Pokud si tour po Evropě představujete jako úžasné dobrodružství plné poznávání, téměř nemůžete být dál od skutečnosti. Jakékoliv turné je plné dřiny, odříkání, nepohodlí a každodenních problémů. Pokud chcete něco vydělat, na poznávání a dobrodružství není čas. Poznal jsem osobně několik kapel, které z koncertních peněz žijí a bylo mi jasné, že takhle nikdy nechci dopadnout.

V zimě 2015/2016 jsem ale potkal týpka, který mi jasně ukázal, že stačí trochu (víc) změnit pohled na celou věc. Živí se hudbou, dokonce velmi dobře – vydělával tehdy něco kolem 4 tisíc dolarů měsíčně. Jak? Využívá své silné stránky, skvělé příležitosti a možnosti globálního trhu – skládá hudbu pro televizní pořady a cokoliv se klientům nehodí, nahrává do ‚hudbobank‘, jako například AudioJungle. Vozí si s sebou kytaru, malou MIDI klaviaturu, počítač, malý mixážní pult a pár mikrofonů. To mu bohatě stačí. Kombinuje přitom aktivní příjem od klientů, pro které skládá hudbu na zakázku, s téměř pasivním příjmem z online prodeje své hudby. Dnes totiž téměř každá firma vytváří různá instruktážní videa, videoreklamy, podcasty či znělky, kde všude samozřejmě potřebují hudební podklad. Stejně jako na fotobankách je možné na ‚hudbobankách‘ prodávat hudbu stále a stále dokola a čím víc se jí prodá, tím lepší pozice má v žebříčcích popularity a vyhledávání, takže ve výsledku se jí prodává ještě víc.“

Počítač, kvalitní sluchátka a midi klaviatura. Nic víc vlastně nepotřebujete.

Pokud je hudba vaše silná parketa, projděte si soubory, které se na AudioJungle nejlépe prodávají a zamyslete se, co byste pro firmy mohli vytvořit vy. Často vám z celého Matoušem jmenovaného vybavení stačí k tvorbě pouze počítač s vhodným programem. K získávání klientů pro kreativnější a lépe placenou práci pak pomůže například profil a skladby volně k použití na freemusicarchive.org.

O zkušenosti se podělil i Jaroslav Vyhnička, herní a filmový skladatel, fotograf a manažer, který má svůj vlastní sólo hudební projekt Coldnoise: „Už ako malého chlapca ma veľmi lákala hudba a rád som ju počuval. Obdivoval som umelcov, ktorí dokázali tvoriť sami bez toho aby potrebovali kapelu. Tým pádom u nich nevznikali žiadne konflikty a robili veci tak, ako chceli. Postupne som skúšal a publikoval prvé skladby. Časom sa ich nazbieralo viac, pridala sa práca pre filmy, spoznanie tých správnych ľudí, ktorí ma nasmerovali a pomohli. A to je aj výhoda tejto prace – je to koníček a dá sa povedať, že sa neustále hráme. Hráme sa s tónami, melódiami, emóciami. To ma na tom očarilo.

Najhoršie sú vždy začiatky. Neúspech býva väčší ako úspech, to veľa krát odradí. Taktiež ľudia už v bežnom živote sa k sebe vedia správať veľmi nepekne, to isté platí aj v kreatívnej oblastí. Netreba sa nechať znechutiť a odradiť. Nikto sa nenarodil múdry, učime sa celý život a každý môže dosiahňút svojho cieľa, už dávno neplatí, že je to o talente.

Určite si treba dať pozor, čo podpisujete a s kým. Veľakrát sa stretávam s tým, že ľudia podpíšu zmluvu a tá je nevýhodná, alebo strácaju určité práva v duševnom vlastníctve. Sám som sa popálil v začiatkoch. Taktiež v budúcnosti je dobré sa vždy krýt zmluvne. S niekym spolupracujete, nahrávate, kupujete, dávate súhlas na použitie. Vždy zmluva. Nemusí byť profi, ale máte dôležité potvrdenie, nemôže nik povedať ‚ale my sme sa dohodli inak‘.

Ak hovoríme o vzdelanie, mám len základnú umeleckú školu, ale tú som nedokončil. Som samouk, ale priznám sa mám okolo seba skvelých ľudí, ktorí ma smerovali a učia. Medzi nich radím hlavne Alexandra Guirauda. Je to Francúz, ale tvoríme spolu tím už 4. rok. Ja sa starám o vybavovanie zákazok, on je produkčná jednotka a mozog hudby. Výhoda je, že naše hudobné žanre sa prekrývajú, a vzniká tak priestor pre nové veci.

Nevýhoda filmového a herného skladateľa je v tom, že je závislý na zákazkách. Ak nie je práca, tak nie je príjem. Pre tieto prelomové obdobia sa využíva pasívny príjem, ten sa dá získať na tzv. placementoch – vytvorí sa album, ten poskytuje spoločnosť klientom a následne z toho plynie pasívny príjem. No momentálne, keďže ešte študujem, je to určité privyrobenie, niečo ako brigáda. Poznám mnoho skladateľov, ktorí popri hudbe robia aj niečo iné na privyrobenie, pretože ak máte rodinu, nie je rozumné žit v neistote. Čiže je dobre kombinovať hudbu, nahrávacie štúdio, manažérstvo, marketing… vtedy nápadovo nevyhoríte a zároveň budú väčšia istota. Ja osobne kombinujem hudbu s fotografovaniam a manažérstvom.”

Posádka na jachtě

Pro tuto práci se hodí zkušenosti z pohostinství, znalost několika jazyků a certifikáty. Obvykle také podstoupíte trénink, který vás zaškolí do práce a fungování na jachtě. Podle velikosti jachty máte na starost jen část povinností. Mimo jiné je potřeba se postarat o jídlo, nápoje a jejich servírování, doplňování zásob, úklid a zútulňování jachty, program v místě kotvení, pochopitelně technické zázemí atd. Odměnou za tvrdou práci vám budiž cestování po moři, přístavech a plážích, stejně jako dobrý plat.

Co přesně dělají jednotliví členové posádky? Na stránce Super Yacht najdete přehled toho, co se od vás očekává na konkrétní pozici. Pokud jste vybrali tu nejvhodnější pro vás, podívejte se na SuperyachtJobs na nabídku pracovních pozic. Dostat se můžete i na menší lodě. Stačí chvilka surfování (po internetu) a vyplouváte!

I na takových jachtách je samozřejmě potřeba posádka

Mystery shopper

Tajemní nákupčí přijdou do obchodu a tváří se jako běžný zákazník. Mezitím, co naoko vybírají zboží, hodnotí zákaznický servis. Vedení se pak dozví, v čem obchod pokulhává. Jako mystery shopper jim dáváte za peníze zpětnou vazbu, buď ve vyplněném dotazníku, nebo vámi sepsaném dokumentu.

O tyto služby mají zájem obvykle obchody a restaurace, které získaly nějaké ocenění zákaznické péče nebo o něj aspoň usilují. Předem se ale dohodněte, že zboží, které v rámci mystery shoppingu kupujete, hradí váš zaměstnavatel, nikoliv vy.

Prací mystery shoppera se nejspíš neuživíte, ale může to být fajn přivýdělek na cestách. V kapse vám za jednu návštěvu přistane deset euro/dolarů, trochu více dostávají placení mystery shoppeři se skrytou kamerou. Existují také stránky jako Market Force, které vám sice neplatí odměnu v hotovosti, zato si v hodnoceném obchodě do určité částky nakoupíte.

Sochař z písku

Všimli jste si někdy na pláži člověka, který z písku staví obří hrad, sfingu či hlavu Kafky? Pokud máte výtvarné nadání a značnou dávku trpělivosti, můžete se do stavění soch pustit i vy. Lidi se s nimi totiž rádi fotí a samozřejmě pak rádi hodí pár drobných do klobouku.

„Když jsem squatoval v Barceloně, potkal jsem na pláži kluka z Čech, který sochy stavěl. Jako squatera bez práce mě to samozřejmě zaujalo. Ten kluk mě naučil, co mohl, ale ve výsledku jde stejně především o kreativitu a šikovnost,“ říká Jakub Gregor, který si roli „pouličního sochaře“ vyzkoušel. „Na sochaření je fajn, že na rozdíl od hraní na ulici jsou reakce lidí buď pozitivní, nebo si vás prostě nevšímají. Když sochy kolemjdoucího zaujmou a chce si je vyfotit, hodí ti drobné, co má v kapse, což je obvykle něco mezi 50 centy a 5 eury. Někteří ale jen jdou okolo a peníze ti také hodí, protože je jim jasné, kolik je se sochami práce. Za den se tak dá vydělat něco mezi 30 a 50 eury,“ dodává Jakub.

Výše příjmu bude samozřejmě záviset na mnoha faktorech, nejdůležitější ale je, nakolik lidi dokážete zaujmout. Nejhorší je vždy začátek – první den nebo dva totiž lidi vidí jen hromadu písku, ze které teprve pomalu vzniká něco konkrétního. Jakub k tomu doplňuje své tipy: „Je dobré stavět ve dvou, protože sochy musíte pořád hlídat, musíte u nich dokonce i spát. Nikdy se mi nestalo, že bych musel sochy bránit tělem, ale když u ní v noci nejste, někdo ji prostě rozbije a to je konec – začínat znovu je náročné. Když sochy dostavíte, vydržte u nich ještě alespoň pár dní. Nemělo by cenu stavět den a půl sochu, vydělat 50 euro a jít pryč.”

Líbilo? Stáhněte si zdarma ukázku knížky Travel Jobs, kde se dočtete spoustu dalších tipů. Nebo si rovnou na travelbible.cz/travel-jobs/ objednejte celou knihu.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

A jakou profesi jste si na cestách vyzkoušeli vy? Dejte nám vědět do komentářů ;-)

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled