Réunion – tropický ráj milovníků outdooru

11.03.2019|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Ostrov velikosti dvou českých okresů překvapuje svou rozmanitostí. Nabízí stovky pěších stezek ve třech nádherných horských údolích, činnou sopku, desítky vodopádů i písečné pláže. Příroda se tu během cestování mění před očima – v jednom dni můžete vidět vyprahlou měsíční krajinu, neprostupný tropický prales, impozantní horské masivy i korálové útesy. Také místní kultura – francouzská a zároveň svébytně réunionská – stojí za poznání.

Proč jet na Réunion

Réunion zůstává Čechům stále poněkud neznámý. Většina turistů pochází z metropolitní Francie nebo z Německa. Přitom má hodně co nabídnout, hlavně milovníkům aktivní dovolené, kteří hledají perfektní kombinaci horské přírody, moře a teplého počasí.

Unikátním lákadlem ostrova je aktivní sopka Piton de la Fournaise. V případě erupce (i několikrát do roka) nabízí nezapomenutelnou podívanou na prýštící lávu, v období klidu zase jedinečná panoramata a možnost výstupu na hlavní kráter.

Piton de la Fournaise

Piton de la Fournaise

Dalším důvodem návštěvy jsou tři horská údolí – Cilaos, Salazie a Mafate. Do prvních dvou se můžete vypravit autem a podnikat celodenní pěší výlety. Mafate je dostupné pouze pěšky a je dobré si na něj vyhradit alespoň dva dny. Ve vesničkách v srdci údolí můžete přespat v horských chatách či v kempu a užít si dechberoucí výhledy a přístupné vodopády daleko od civilizace.

Vyhlídka Cap Noir (foto Miloš Jodas)

Vyhlídka Cap Noir (foto Miloš Jodas)

Co se fauny týče, nesetkáte se na Réunionu s žádnými velkými savci, zato můžete pozorovat všudypřítomné ještěrky, barevné ptáky a motýly. Možná narazíte i na bodlína (fr. tangue), roztomilé zvířátko připomínající ježka. Absenci různorodosti zvířat vynahradí tropická flóra: za návštěvu stojí prales Bélouve.

Réunion je také rájem sportu. Pokud peněženka dovolí, určitě stojí za to vyzkoušet potápění, canyoning či paragliding. S průvodcem se také můžete vydat prozkoumat lávové tunely.

Ani ten, koho na dovolené láká spíš odpočinek, nemusí jezdit na sousední Mauricius. Na západě ostrova je množství pláží chráněných před žraloky, kde se dá celoročně koupat. Některé z nich nabízí překrásnou podívanou korálových útesů s mnoha druhy barevných ryb – šnorchl a masku určitě vezměte s sebou. Od června do září můžete na moři pozorovat i skákající velryby.

reunion, západ slunce

Západ slunce na pláži Ermitage

Réunion je opravdový kulturní „melting pot“. Místní populace je směsicí potomků francouzských kolonizátorů, otroků přivezených z různých afrických zemí a imigrantů z Indie a později z Číny. I přes přítomnost mnoha kultur a náboženství se tu takřka nesetkáte s rasismem a místní jsou obecně velmi přátelští a hovorní lidé, kteří nemají problém přispěchat na pomoc tápajícímu turistovi.

Jako kulturní zážitek stojí za to navštívit tradiční trhy. Některé jsou víc zaměřené na turisty (Saint-Leu), ale na většině potkáte převážně místní, kteří tam přichází nakupovat čerstvé ovoce a poklábosit (např. Marché du Chaudron v Saint-Denis).

Jak se na Réunion dostat

Na Réunion se aktuálně dostanete pouze letadlem. Trajekt se sousedním Mauriciem už nefunguje. Nejběžnější způsob dopravy z Česka je přestup v Paříži na letadlo Air France, Air Austral, anebo Corsair, z low cost společností můžete zvolit French Bee nebo XL Airways France.

Zajímavou variantou může být přestup na Mauriciu se společností Air Mauritius vzhledem k častým levným letenkám do této destinace. Pokud vám pro pobyt stačí příruční zavazadlo, můžete se s letenkami vejít do 20 tisíc Kč, v opačném případě se připravte na cenu o několik tisíc vyšší. Pokud se do Paříže dopravíte alternativně, můžete najít zpáteční letenky i okolo 13 tisíc.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Ideální dobou pro návštěvu ostrova jsou měsíce květen až listopad, tedy v období zimy na jižní polokouli. V tomto sušším období se teploty na pobřeží pohybují mezi 21 a 27 stupni. Nejstudenějšími měsíci jsou červenec a srpen, ale i v tuto dobu je teplota moře vhodná ke koupání (24 stupňů). Pro pěší túry v horách počítejte s teplotami nižšími – na nejvyšších vrcholech je okolo pěti stupňů, v noci tam můžou teploty v nejchladnějších měsících klesnout i mírně pod nulu. V horských městech očekávejte příjemných 15–20 stupňů.

Pro relax na plážích mohou být vhodné i deštivější měsíce jako prosinec a duben, kdy teploty mohou stoupat až ke třicítce.

Leden, únor a březen nejsou příliš vhodnými měsíci k návštěvě z důvodu vyššího rizika cyklonů.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Randopitons

Nejdůležitější stránky pro každého návštěvníka Réunionu, který má v plánu výlety do přírody. Skvěle zpracovaný portál včetně interaktivní mapy a vyhledávání tras podle zajímavosti, délky, převýšení atd. U každé trasy najdete podrobné informace včetně fotek a komentářů cestovatelů, kteří ji prošli. Vše od dvouhodinových procházek po několikadenní přechody.

Fournaise.info

Tady můžete sledovat, zda se neblíží výbuch sopky. V případě erupce vám poradí, odkud ji lze bezpečně pozorovat a nabídne webkamery, prognózy vývoje a zajímavá data.

Réunion mon amour!

Krásně zpracovaný „neformální průvodce“ od společnosti Pardon!. Zakoupíte v jejich obchodech ve francouzštině a angličtině za 6,50 €. Nenabízí příliš informací o turistických cílech, zato vám dá velmi čtivou formou unikátní vhled do všech aspektů réunionské kultury.

Réunion.fr

Oficiální stránky ostrova jsou poněkud chaotické, ale nabízí informace ve francouzštině, angličtině a němčině. Můžete si přes ně zarezervovat ubytování v horských chatách bez nutnosti přímé telefonické komunikace.

Kristýna Zemková

Milovnice cestování a snad již brzy diplomovaná učitelka angličtiny a francouzštiny. Na Réunionu právě tráví čtvrtý měsíc v rámci Erasmu. Do ostrova se naprosto zamilovala a tímto miniprůvodcem ho chce trochu víc proslavit i v Česku. V případě otázek ji můžete kontaktovat na kristyna.zemkova@gmail.com.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!