Réunion, ostrov velikosti dvou českých okresů překvapuje svou rozmanitostí. Nabízí stovky pěších stezek ve třech nádherných horských údolích, činnou sopku, desítky vodopádů i písečné pláže. Příroda se tu během cestování mění před očima – v jednom dni můžete vidět vyprahlou měsíční krajinu, neprostupný tropický prales, impozantní horské masivy i korálové útesy. Také místní kultura – francouzská a zároveň svébytně réunionská – stojí za poznání.

Proč jet na Réunion?

Réunion zůstává Čechům stále poněkud neznámý. Většina turistů pochází z metropolitní Francie nebo z Německa. Přitom má hodně co nabídnout, hlavně milovníkům aktivní dovolené, kteří hledají perfektní kombinaci horské přírody, moře a teplého počasí.

Piton des Neiges ostrov Réunion

Piton des Neiges

Unikátním lákadlem ostrova je aktivní sopka Piton de la Fournaise. V případě erupce (i několikrát do roka) nabízí nezapomenutelnou podívanou na prýštící lávu, v období klidu zase jedinečná panoramata a možnost výstupu na hlavní kráter.

Dalším důvodem návštěvy jsou tři horská údolí – Cilaos, Salazie a Mafate. Do prvních dvou se můžete vypravit autem a podnikat celodenní pěší výlety. Mafate je dostupné pouze pěšky a je dobré si na něj vyhradit alespoň dva dny. Ve vesničkách v srdci údolí můžete přespat v horských chatách či v kempu a užít si dechberoucí výhledy a přístupné vodopády daleko od civilizace.

Cirque Mafate

Cirque Mafate

Co se fauny týče, nesetkáte se na Réunionu s žádnými velkými savci, zato můžete pozorovat všudypřítomné ještěrky, barevné ptáky a motýly. Možná narazíte i na bodlína (fr. tangue), roztomilé zvířátko připomínající ježka. Absenci různorodosti zvířat vynahradí tropická flóra: za návštěvu stojí prales Bélouve.

Réunion je také rájem sportu. Pokud peněženka dovolí, určitě stojí za to vyzkoušet potápění, canyoning či paragliding. S průvodcem se také můžete vydat prozkoumat lávové tunely.

Ani ten, koho na dovolené láká spíš odpočinek, nemusí jezdit na sousední Mauricius. Na západě ostrova je množství pláží chráněných před žraloky, kde se dá celoročně koupat. Některé z nich nabízí překrásnou podívanou korálových útesů s mnoha druhy barevných ryb – šnorchl a masku určitě vezměte s sebou. Od června do září můžete na moři pozorovat i skákající velryby.

pozorování velryb na ostrově réunion

Od června do září můžete pozorovat i velryby

Réunion je opravdový kulturní „melting pot“. Místní populace je směsicí potomků francouzských kolonizátorů, otroků přivezených z různých afrických zemí a imigrantů z Indie a později z Číny. I přes přítomnost mnoha kultur a náboženství se tu takřka nesetkáte s rasismem a místní jsou obecně velmi přátelští a hovorní lidé, kteří nemají problém přispěchat na pomoc tápajícímu turistovi.

Jako kulturní zážitek stojí za to navštívit tradiční trhy. Některé jsou víc zaměřené na turisty (Saint-Leu), ale na většině potkáte převážně místní, kteří tam přichází nakupovat čerstvé ovoce a poklábosit (např. Marché du Chaudron v Saint-Denis).

Jak se na Réunion dostat?

Na Réunion se aktuálně dostanete pouze letadlem. Trajekt se sousedním Mauriciem už nefunguje. Nejběžnější způsob dopravy z Česka je přestup v Paříži na letadlo Air France, Air Austral, anebo Corsair, z low cost společností můžete zvolit French Bee nebo XL Airways France.

Bassin des Aigrettes

Bassin des Aigrettes

Zajímavou variantou může být přestup na Mauriciu se společností Air Mauritius vzhledem k častým levným letenkám do této destinace. Pokud vám pro pobyt stačí příruční zavazadlo, můžete se s letenkami vejít do 20 tisíc Kč, v opačném případě se připravte na cenu o několik tisíc vyšší. 

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy jet na Réunion a proč v tuhle dobu?

Ideální dobou pro návštěvu ostrova Réunion jsou měsíce květen až listopad, tedy v období zimy na jižní polokouli. V tomto sušším období se teploty na pobřeží pohybují mezi 21 a 27 stupni. Nejstudenějšími měsíci jsou červenec a srpen, ale i v tuto dobu je teplota moře vhodná ke koupání (24 stupňů). Pro pěší túry v horách počítejte s teplotami nižšími – na nejvyšších vrcholech je okolo pěti stupňů, v noci tam můžou teploty v nejchladnějších měsících klesnout i mírně pod nulu. V horských městech očekávejte příjemných 15–20 stupňů.

Pro relax na plážích mohou být vhodné i deštivější měsíce jako prosinec a duben, kdy teploty mohou stoupat až ke třicítce.

Leden, únor a březen nejsou příliš vhodnými měsíci k návštěvě z důvodu vyššího rizika cyklonů.

flora Réunion

Flóra na ostrově Réunion hraje všemi barvami

Víza a podmínky vstupu

Réunion je zámořským departementem Francie, patří tedy do schengenského prostoru. Žádné vízum ani cestovní pas vyřizovat nemusíte. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Nezapomeňte si před cestou vyřídit cestovní pojištění. Jak vybírat a na jaké pojišťovací praktiky si dát pozor se dočtete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Peníze a přibližné ceny

Na Réunionu se platí eurem. Kartou můžete platit téměř všude, ale hotovost se vám bude hodit v horských chatách, na trzích a ve stáncích s občerstvením. Z bankomatu vybíráte za stejné poplatky jako v Evropě.

S jakou kartou vyrazit? Přečtěte si Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc anebo si rovnou zařiďte Revolut.

Pro Čechy je tu bohužel velmi draho – ceny jsou cca o 30–40 % vyšší než v metropolitní Francii, tedy až trojnásobně vyšší než v ČR.

 • Bydlení: v hotelu 60 € / 2 osoby / noc, Airbnb 50 € / 2 os. / noc. Hostelů tu moc není.
 • Jídlo: v restauraci 20 €, na ulici 6.
 • Nápoje v obchodě: balená voda 1 €, pivo 1 € (33 cl), víno 5 €.
 • Potraviny v obchodě: bageta 1 €, máslo 3 €, sýr 3 €, ananas 2 €.
 • Vstupy: muzeum o sopce La Cité du Volcan 9 €.
 • MHD: Citalis 1,30 €, Car Jaune 2 €.
 • Data: domácí tarif v rámci EU, případně 25 GB/měsíc za 10 € u Free Réunion.
ostrov réunion

Réunion, ostrov velikosti dvou českých okresů

Lokální doprava

Letecká přeprava

Lokální letecká přeprava není vzhledem k velikosti ostrova potřebná, existují tu ale vyhlídková letadla a vrtulníky, které nabízí přelet nad částmi ostrova, kam se nedá dostat pěšky (100–300 €).

Vlaky

Vlak na Réunionu už přes 40 let nejezdí.

Auta (autopůjčovny)

Půjčení auta je nejvhodnějším způsobem, jak se na ostrově přepravovat. Při včasné rezervaci vás vyjde na cca 25 € za den a umožní vám svobodný pohyb po ostrově (benzin stál v listopadu 2018 1,43 €). Lepší ceny vždy získáte u lokálních půjčoven než u mezinárodních na letišti. Při pohybu autem se připravte na časté dopravní zácpy v okolí větších měst.

Najděte si auto na Rentalcars

MHD

Na ostrově funguje 6 autobusových společností: Citalis (sever), Kar’Ouest (západ), Alternéo (jihozápad a Cilaos), CarSud (jih), Estival (východ) a Car Jaune (dálkové autobusy spojující všechna velká města + letiště v Saint-Denis). Pro cestování MHD je nutné se obrnit trpělivostí. Regionální linky fungují poměrně dobře, ale poslední spoje jezdí už před osmou hodinou večer.

U Car Jaune je třeba počítat s tím, že autobus může mít velké zpoždění nebo vás nemusí vůbec vzít. Při zastávce autobusu se totiž vytvoří dav u vstupních dveří a řidič vezme pouze tolik lidí, kolik má volných sedadel. Stát se v autobuse nesmí. Při neúspěchu je nutné čekat na další, často okolo hodiny.

Kola

Vzhledem k hornatému profilu ostrova je kolo vhodné pouze pro sportovní nadšence, případně pro přesuny v rámci jednoho města. Síť cyklostezek je poměrně omezená, v půjčovnách najdete horská kola.

Taxíky

Taxíky jsou dostupné, ale velmi drahé (1–3 €/km podle denní doby, 25–35 € za trasu letiště – centrum Saint-Denis).

Jiné možnosti

Spolujízda typu BlaBlaCar na Réunionu zatím není, zato autostop funguje výborně a většinou vás hned někdo vezme.

Boucan Canot

Boucan Canot

Kuchyně

Réunionská kuchyně je hodně o mase, které je vždy doprovázené rýží (tu místní obyvatelé bez problému jedí k snídani, obědu i večeři), luštěninami a zeleninou. Typickým jídlem je kari z různých druhů masa nebo ryb, či rougail (nejznámější je rougail saucisse s klobásou). Přílohou je často zelenina chouchou, která se tu hojně pěstuje. Chuťově vzdáleně připomíná brambory.

I na ulici ve všudypřítomných stáncích s jídlem nemusíte mít obavu ochutnat různé dobroty, jako je například samosa (smažený trojúhelník plněný masem, sýrem nebo zeleninou) či bouchon (maso v těstíčku).

Klasické francouzské pekárny jsou na každém rohu a kromě běžného sortimentu nabízejí ještě typické místní housky (macatia) nebo sladké minizákusky jako bonbon miel a bonbon cravate.

Kreolská (=réunionská) kuchyně je často pálivá (pozor na slovo „pimenté“). Pokud by vás omrzelo kreolské jídlo, najdete tu i mnoho restaurací čistě francouzských, ale i indických, čínských apod.

Vegetariánské a veganské stravování je možné, ale velmi jednotvárné. Pokud i jako vegetarián chcete navštívit typicky kreolskou restauraci, nezoufejte nad menu: místo toho vysvětlete personálu, co nejíte, a většinou vám bez problému připraví jídlo z rýže, luštěnin a zeleniny.

Příjemným aspektem místního stravování je množství druhů exotického ovoce, které můžete koupit na trzích. Ochutnejte například místní ananas Victoria, různé druhy manga, papáju, maracuu, jackfruit či velmi sladké ovoce zvané coeur de boeuf – býčí srdce. V prosinci okuste liči, které pro místní značí příchod Vánoc.

kokos

Tropického ovoce se nebudete moci nabažit

Určitě vyzkoušejte místní pivo Bourbon, kterému nikdo neřekne jinak než Dodo. Najdete ho jak v supermarketu, tak v každém stánku, na kterém je nápis „la Dodo lé La“ (v kreolštině „zde je Dodo“).

Další výbornou místní specialitou je aranžovaný rum – bílý rum, ve kterém bylo několik měsíců naložené ovoce. Na ostrově se nachází 3 destilerie, kde se výborný místní rum vyrábí.

Milovníci sladkých nápojů mohou v Cilaosu koupit cilaoské víno – pozor, je daleko silnější než běžné víno.

mafate

Mafate

Ubytování

Baťůžkáře nepotěšíme, na celém ostrově narazíte jen na pár hostelů. Při prohlížení booking.com zjistíte, že většina ubytování je provozovaná soukromými hostiteli a převažují tak apartmány, vily nebo prázdninové domy. Jednoho zaskočí i kempy, které se liší od těch tradičních českých. Třeba tento kemp s vířivkou, grilem a venkovním bazénem může být zajímavým zpestřením vaší dovolené.

Po příletu do hlavního města se ubytujte v některém z pronajímaných bytů. Za nás nejlepší poměr cena/kvalita ubytování nabízí Parking Intérieur, který také za příplatek zprostředkovává dopravu z/na letiště.

Nemoci a hygiena

Na Réunionu aktuálně není třeba se obávat tropických nemocí, snad kromě komáry přenášené horečky dengue. Moskytiéru přesto můžete nechat doma, postačí repelent. Pro návštěvu nejsou potřeba žádná zvláštní očkování a úroveň zdravotnictví je stejná jako v metropolitní Francii.

Kromě žraloků zde nežijí žádná nebezpečná zvířata. Voda je na většině míst pitná z kohoutku, i když může být špatné kvality. Pozor, několik dnů po eventuálním cyklonu voda z kohoutku pitná není.

Bezpečnost

Při dodržování základních bezpečnostních opatření je Réunion bezpečný. Raději se vyhněte nočním procházkám po městech, pokud nejste minimálně ve dvou. Každé město má své horší čtvrti. Pokud opouštíte auto na odlehlém parkovišti, nenechávejte v něm žádné cennosti a nemějte nic položeného viditelně na sedačkách – krádeže v autech jsou tu časté.

Pozor na žraloky

Nejdůležitějším bezpečnostním pravidlem je za žádnou cenu se nekoupat v moři mimo konkrétní pláže, kde je koupání povolené. Před zavedením těchto opatření zaznamenal Réunion vysoký nárůst útoků žraloků. Na západní straně ostrova jsou krásné pláže, kde útok žraloka nehrozí – jsou chráněné buď korálovými útesy, anebo nainstalovanými sítěmi.

želva reunion

V moři kolem ostrova narazíte na nejrůznější zvířata, mezi nimi i žraloky

Náboženství, svátky, tradice

Réunion je unikátním prostředím, kde spolu žijí vyznavači mnoha náboženství, aniž by docházelo k jakémukoli konfliktu. Nejvíc na ostrově žije křesťanů, ale je zde i výrazná menšina muslimů, hinduistů a dalších minoritních náboženství. Ve větších městech tedy můžete navštívit jak kostely, tak i mešity a chrámy. Mimo návštěvu těchto svatostánků není třeba dodržovat žádná zvláštní pravidla, chovejte se, jako byste právě byli ve Francii.

Za návštěvu stojí svátek zrušení otroctví 20. prosince, který se slaví po celém ostrově, či hinduistický svátek Dipavali, který se koná v listopadu v Saint-André. Svátky či oslavy obvykle nebrání v pohybu po ostrově, spíš sledujte, zda se nechystá nějaká demonstrace, která může dopravu velmi zkomplikovat.

hinduismus réunion

Na ostrově žije i početná hinduistická menšina

Co byste ještě měli vědět

 • Na Réunionu mluví francouzsky. Naprostá většina populace zároveň mluví i réunionskou kreolštinou, kterou kolem sebe uslyšíte častěji než francouzštinu. Tento jazyk francouzštinu hodně připomíná, ale problém s porozuměním mají zpočátku i rodilí mluvčí. Znalost francouzštiny je pro návštěvu ostrova ideální, ovšem na turistických místech se domluvíte i anglicky – obecně jsou na tom s tímhle jazykem místní stejně jako metropolitní Francouzi.

Chcete si oprášit francouzštinu? Vyzkoušejte online kurz od Online jazyky.

 • Místní časové pásmo je GMT + 4 a změna času neprobíhá.
 • Pokud se chcete pokochat výhledy v horách, je nutné být na vrcholu už před desátou ráno. Pak se všechny výhledy zahalí mraky. Na horské výlety se proto hodí přibalit čelovku pro brzké ranní výšlapy.
 • Kvůli existenci mikroklimat je předpověď počasí na Réunionu ošemetná. Obecně se dá říct, že východ ostrova je daleko deštivější než západ (mraky se zastaví uprostřed v horách). Pokud na nějaké části ostrova prší, neznamená to, že se o několik desítek kilometrů dál nemůžete opalovat.
 • V autobusech neztrácejte čas hledáním tlačítka STOP – pokud chcete, aby řidič zastavil na příští zastávce, prostě dvakrát třikrát hlasitě zatleskejte.
 • Nápis „péi“ vždy značí, že produkt pochází z Réunionu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Osobní tipy, kam se podívat

Piton de la Fournaise

Sopka je právem jedním z největších lákadel ostrova. Poslední roky vybuchuje několikrát za rok. Protože erupce může trvat i několik týdnů, existuje šance, že ji i při kratším pobytu zastihnete. Stojí však za návštěvu, i pokud zrovna erupce neprobíhá. Při cestě k ní přes Plaine des Sables si budete připadat jako na Marsu. Za zastávku určitě stojí i Cratère Commerson. Pokud vás láká pohled přímo do hlavního kráteru, vyrazte tak, abyste na vrcholu byli co nejdříve (nejpozději okolo deváté ráno). Pokud je sopka aktivní, cesta je uzavřená a k pozorování slouží vyhlídkový bod. Organizovaný výlet na sopku si můžete zabookovat třeba tady.

Plaine des Sables

Plaine des Sables

Cirque de Salazie

Salazie je ze všech tří horských údolí nejpřístupnější a nejzelenější (i díky rostlině chouchou, která tam hojně roste). Ve vesnicích jako Hell-Bourg můžete obdivovat typickou kreolskou architekturu. Téměř 360° výhled do údolí nabídne výlet na Piton Maillot.

Hell Bourg

Hell-Bourg

Cirque de Cilaos

Už cesta do Cilaosu je zážitek sám o sobě. Silnice do hor se klikatí a nabízí jak pěkné výhledy, tak trochu adrenalinu při projíždění zatáček v místech, kde je pouze jeden pruh. Nezapomeňte troubit, ať o vás protijedoucí auto ví. Sympatické město Cilaos je ideálním centrem pro pěší výlety do hor za výhledy a vodopády.

Cirque de Mafate

Díky obtížné dostupnosti a krásné přírodě zůstává Mafate nejoblíbenějším údolím pro mnoho cestovatelů. Vesnice ležící v centru údolí udivují tím, jak autonomně fungují i bez přítomnosti silnice, která by je spojovala se zbytkem ostrova. Za přespání v horské chatě tady zaplatíte cca 16 €, a pokud máte zájem o tradiční kreolskou večeři, připravte si dalších 15 €.

Mafate

Mafate

Piton des Neiges

Pokud vás láká zdolat nejvyšší horu Indického oceánu (3071 m n. m.), dobrou variantou je v předstihu si zarezervovat noc v horské chatě Caverne Dufour. Většina cestovatelů absolvuje první etapu z parkoviště/zastávky Bloc poblíž Cilaosu první den, na další etapu vyráží druhý den okolo třetí ráno (v závislosti na měsíci). Sledovat východ slunce na Piton des Neiges je nezapomenutelným zážitkem.

Caverne Dufour

Caverne Dufour

Jihovýchod ostrova

Na jihovýchodě ostrova nenajdete žádné město, zato však tajemnou krajinu pokrytou lávou ze sopky, která se tyčí přímo nad ní. Na některých místech sotva začínají rašit první rostliny, jinde už lávu dávno pokryl les. Udělejte si procházku po pobřeží, například v okolí Pointe de la Table. Za zastávku také stojí Notre Dame des Laves – kostel, který zázračně přežil erupci v roce 1977, kdy (na rozdíl od erupcí posledních let) dotekla láva až k moři.

Forêt de Bélouve

Les Bélouve, to je pravá džungle. Vyjeďte brzy ráno k Gîte de Bélouve (od této chaty je krásný výhled na Salazie) a pokračujte pěšky směrem k vyhlídce na vodopád Trou de Fer. Na zpáteční cestě si můžete okruh prodloužit o procházku tímto lesem tak dlouhou, jak se vám bude chtít (na mapy.cz jsou všechny pěší cesty zaznačené).

ještěrka réunion

V džungli narazíte také na barevné ještěrky

Ermitage

Krásných pláží najdete na ostrově mnoho, ovšem ty, kde se dá koupat, jsou na západě. Pláž Ermitage (někdy psaná Hermitage) nabízí nádherný zážitek v podobě šnorchlování mezi korálovými útesy obklopenými mnoha druhy pestrobarevných ryb a mořských tvorů.

Vodopády

Na ostrově jsou desítky vodopádů a pod mnoha z nich se můžete i koupat. Mezi nejnavštěvovanější patří například majestátní vodopád Grand Galet na jihu nebo (oficiálně zakázaný) Bassin des Aigrettes vedle města Saint-Gilles. Nejvíc vodopádů najdete na východě, např. Cascade Niagara (stojí za návštěvu po deštivém dni) nebo Bassin la Paix, v jehož okolí si můžete vyzkoušet canyoning. Při troše hledání najdete i nepříliš známé vodopády, kde si budete moct zaplavat úplně sami.

Grand Galet

Grand Galet

Maïdo

Pokud se chcete pokochat nádherným výhledem na Mafate, aniž byste museli absolvovat pěší túru, vyrazte brzy ráno autem na Maïdo. Pro aktivnější cestovatele je tahle vyhlídka výchozím bodem túry na třetí nejvyšší horu ostrova, Grand Bénare.

Maïdo

Maïdo

Co dalšího vidět, zažít a navštívit?

 • KéloniaKélonia v Saint-Leu nabízí možnost pozorovat mořské želvy
 • Domaine Du Cafe Grilleetnobotanická zahrada, která ukáže vývoj od moderní kreolské zahrady k původním lesům s léčivými rostlinami objevenými v roce 1665
 • Saint-Denis – hlavní město je plné historie a kultury, můžete navštívit místní trhy, muzea a kostely a ochutnat místní kreolskou kuchyni

Kde najdu víc info

Randopitons

Nejdůležitější stránky pro každého návštěvníka Réunionu, který má v plánu výlety do přírody. Skvěle zpracovaný portál včetně interaktivní mapy a vyhledávání tras podle zajímavosti, délky, převýšení atd. U každé trasy najdete podrobné informace včetně fotek a komentářů cestovatelů, kteří ji prošli. Vše od dvouhodinových procházek po několikadenní přechody.

Fournaise.info

Tady můžete sledovat, zda se neblíží výbuch sopky. V případě erupce vám poradí, odkud ji lze bezpečně pozorovat a nabídne webkamery, prognózy vývoje a zajímavá data.

Réunion mon amour!

Krásně zpracovaný „neformální průvodce“ od společnosti Pardon!. Zakoupíte v jejich obchodech ve francouzštině a angličtině za 6,50 €. Nenabízí příliš informací o turistických cílech, zato vám dá velmi čtivou formou unikátní vhled do všech aspektů réunionské kultury.

Réunion.fr

Oficiální stránky ostrova jsou poněkud chaotické, ale nabízí informace ve francouzštině, angličtině a němčině. Můžete si přes ně zarezervovat ubytování v horských chatách bez nutnosti přímé telefonické komunikace.

Kristýna Zemková

Milovnice cestování a snad již brzy diplomovaná učitelka angličtiny a francouzštiny. Na Réunionu právě tráví čtvrtý měsíc v rámci Erasmu. Do ostrova se naprosto zamilovala a tímto miniprůvodcem ho chce trochu víc proslavit i v Česku. V případě otázek ji můžete kontaktovat na kristyna.zemkova@gmail.com.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled