Seznam změn v Travel Bibli pro rok 2019

21.11.2018|Kategorie: Členská sekce|

Před několika měsíci zase nastal čas pořádně projít celou Travel Bibli a aktualizovat vše, co je třeba. Oproti minulému vydání se toho změnilo výrazně méně, přesto jsme do některých kapitol museli pořádně říznout. A aby se neřeklo, přidali jsme i pár nových tipů a zkušeností. Kdybychom ale knihu psali dnes od nuly, nenapíšeme ji o moc jinak 🙂

V seznamu uvádíme čísla z tištěné knihy z 2. aktualizovaného vydání pro rok 2016. Pokud máte tu první či jen ebook, řiďte se prosím názvy kapitol. Kosmetickými změnami vás v přehledu zatěžovat nebudeme.

Novou verzi ebooku si stáhněte na travelbible.cz/muj-ucet/downloads/

Část 1 – Před cestou

Část 2 – Na cestě

Část 1 – Před cestou

Zbavte se auta

St. 49 – ZMĚNA

Auto je hodně drahá hračka. S narůstající životní úrovní si pořizujeme i auto. Proč? Protože proto. Auto do velké míry znamená svobodu. Kdykoli se můžete kamkoli přesunout. Jenže pokud neplánujete cestovat a přesouvat se právě autem, zvažte, jestli není rozumnější se ho zbavit. Pracujete-li z domova nebo někde, kam se bez problémů dostanete veřejnou dopravou a maximálně si o víkendu zajedete na výlet a jednou týdně nakoupit, pak vlastní auto pravděpodobně vůbec nepotřebujete.

Pokud máte auto a dojdete k závěru, že ho nepotřebujete, hurá. Prodejte ho a můžete rovnou koupit letenku a odcestovat. Z dlouhodobého hlediska navíc ušetříte spoustu peněz za benzín, pojištění a údržbu (a nová auta…). Možná víte, že auto opravdu občas musíte mít k dispozici, ani v tomto případě ho ale nemusíte vlastnit. Vyzkoušejte carsharingovou službu jako autonapul.cz, ajo.cz, hoppygo.com či car4way.cz.

I když už si spočítáte, že se vám auto skutečně vyplatí mít vlastní, stále se můžete právě díky carsharingu podělit o náklady s ostatními. Většina carsharingových společností nakupuje vlastní auta a ty dále pronajímá, ve světě se ale čím dál víc šíří právě služby, které umožňují lidem velmi jednoduše sdílet i vlastní auto. U nás tak fungují minimálně SmileCar a HoppyGo, které nejen, že lidem nabídnou vaše auto k zapůjčení, ale řeší i havarijní pojištění a pojištění případu, kdy vám nájemce auto nevrátí. Můžete si tak snadno přivydělat desítky tisíc ročně.

Pronajměte pokoj na Airbnb 

St. 51 – NOVÉ

Pokud bydlíte v zajímavé lokalitě, zvažte, zda raději než kamarádovi nepronajmout volný pokoj na Airbnb. Je s tím sice více práce, ale můžete také výrazně víc vydělat a ještě poznat fajn lidi z celého světa. A zajímavou lokalitou zdaleka nemyslíme jen centrum Prahy. Byli byste překvapení, kam všude lidé jezdí. Můžete dokonce zkusit pronajmout třeba i zrovna nevyužívaný karavan zaparkovaný na zahradě nebo chalupu v Krkonoších. Matouš třeba bydlel v krásném karavanu v Melbourne, v Dolomitech zas někdo nabízel přespání na seně za pár babek.

Jak to funguje? Jednoduše. Připravíte nabídku, zveřejníte ji na Airbnb a už jen čekáte, až se vám někdo ozve. A můžete si být skoro jistí, že ozve – poptávka na Airbnb často výrazně převyšuje nabídku. V ČR to platí dvojnásob.

Podrobný návod k Airbnb hostitelství se dočtete na webu Travel Bible, přesto ale rovnou přidáme pár tipů. V první řadě si ujasněte, co vlastně nabízíte. Levné přespání pro backpackery? Nebo pěkný byt v centru Prahy, kde může celá rodina strávit dovolenou? Či snad poklidné bydlení v moravské vesnici, kde by člověk mohl napsat knihu? Odpovězte si i na další důležité otázky: Kdo asi budou vaši nejčastější hosté? Co při bydlení na cestách nejvíce ocení? Co potřebují? 

„Žádné bydlení není nafukovací. Představte si, jak by váš byt vypadal při plném obsazení. Kolika hostům můžete zajistit pohodlí, aby se nikdo necítil jako platící černý pasažér? Ujasněte si, kolik hostů jste schopni ubytovat, a nepřepalte to,“ říká zkušená hostitelka Lenka Papřoková.

Máte jasno? Připravte podle toho nemovitost nebo její část, nafoťte pěkné fotky a sepište to všechno do slov. Klidně se inspirujte u podobných nabídek, které už na Airbnb jsou a fungují. Poznáte to jak podle ceny, tak podle referencí. Profesionální fotky vám dokonce zdarma nafotí přímo fotograf Airbnb, stačí si domluvit schůzku. A fotky jsou opravdu VELMI důležité.

Zjistěte si také, v jakých relacích se pohybují ceny ubytování ve vaší lokalitě, a dbejte na to, abyste na začátku cenu nepřestřelili. Většina cestovatelů se totiž při výběru bydlení rozhoduje podle ceny a referencí. Reference na začátku nemáte, proto bojujte cenou a s přibývajícími hodnoceními cenu zvyšujte.

Kolik peněz vám tak přiteče do rozpočtu? Výdělek samozřejmě závisí na typu bydlení a na lokalitě. I v ČR se ale dostanete na desítky tisíc měsíčně za celý byt (s pěkným bytem v Praze i na víc), případně zhruba 5 až 30 tisíc za pokoj. Přímo na Airbnb si můžete udělat představu díky kalkulačce výdělků. Jen nezapomeňte: Pronájem přes Airbnb je podnikání jako každé jiné a potřebujete na něj živnostenské oprávnění. Vše důležité se dočtete ve zmiňovaném článku na travelbible.cz/airbnb-hostitelstvi

Nechcete prodat? Půjčte to!

St. 54 – Nové odkazy

Možná máte doma spousty věcí, které prostě prodat nechcete, protože je jednou za čas potřebujete. Může se jednat o přívěs k autu, dětskou sedačku, party stan, karavan nebo třeba tenisovou raketu. Všechny tyto věci a mnoho dalších můžete za poplatek začít půjčovat a vydělávat na nich místo toho, aby vám ležely ladem doma.

Jaké služby vám umožní půjčovat si věci navzájem?

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!