Rakousko – Alpy tyčící se k nebi, adrenalinové zážitky i bohatá kultura

13.06.2017|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Rakousko je jedním z našich čtyř sousedů, proto je téměř povinností tuto zemi navštívit. Z Česka jste tam za pár hodin, přesto si ale můžete připadat jako v naprosto jiném světě. Užijete si dechberoucí přírody (to nemluvím pouze o Dachsteinu), světové kultury, vydatné kuchyně a široké nabídky extrémních sportů. Jedna zastávka na Rakousko rozhodně nestačí a i po měsících žití zde mám neustále co objevovat.

Dolní Rakousy

Dolní Rakousy

Proč Rakousko

O Rakousku slyšel snad každý, ale jen málo z nás si uvědomí, co tato země dokáže nabídnout. Na většině rozlohy zemi dominují Alpy, takže milovníci všech možných zimních sportů si přijdou na své, v létě můžete vyrazit na túru nebo se jet vykoupat do průzračně čistých jezer. Rakousko může nabídnout bohatou kulturu ve všech možných směrech – hudba, divadlo, muzea, umění, historie, také ale téměř netknutou přírodu. Užijete si jak naprosto adrenalinových zážitků, tak skromného odpočinku.

Jak se do Rakouska dostat

Přímo do Vídně jezdí mnoho autodopravců. Nejjednodušší možností z Prahy je jízda FlixBusem nebo žlutým Student Agency. Cesta trvá z Prahy okolo čtyř hodin, z Brna poloviční dobu. Za jednosměrnou cestu Praha–Vídeň zaplatíte cca 300 Kč.

Nevíte si rady s autobusy? Prostudujte kompletní přehled dopravců a slevy jízdného

Pohodlnější je jízda vlakem, sice dražší a občas s přestupem, zato vás doveze až do centra na hlavní vlakové nádraží – na rozdíl od autobusů, které přijíždějí k Pratersternu či na Wien Nord. Odtud ale jezdí metro každých pár minut. Pokud máte auto, nejjednodušší je jízda po dálnicích, které jsou téměř všude a ve výborném stavu. Nejkratší desetidenní dálniční známku koupíte za 8,9 €.

Letecky se dostanete přímým letem z Prahy do Vídně za cca 5 tisíc, což se tedy moc nevyplatí. Nejlevnější variantou je doprava po zemi.

Vídeňský trh na Karlsplatz; často máte na trhu možnost odkoupit rodinné jmění i s fotkami rodiny

Vídeňský trh na Karlsplatz; často máte na trhu možnost odkoupit rodinné jmění i s fotkami rodiny

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Celoročně. Záleží, za čím do Rakouska jedete. Počasí je stejné jako u nás, jen v horách bývá chladněji.

Na jaře a v létě je nádherná Vídeň s rozkvetlými parky a zahradami. V letní sezoně doporučuji koupání v jezerech, vycházky do hor, objevování měst nebo návštěvu spousty hudebních festivalů – nejznámější je Nova Rock, který je hodinu cesty od Vídně, Electric Love v Salzburgu nebo FM4 Frequency.

Na podzim se hodí termální lázně – nejbližší jsou na hranicích s Českem v Gmündu –, nebo návštěva některého z řady muzeí ve Vídni. A v zimě? Rakousko je přece ráj zimních sportů. Nejlíp uděláte, když pojedete do spolkových zemí – Salzburg, Tyrolsko či Vorarlberg – do některého z mnoha zimních středisek, nabízejících stovky a stovky kilometrů sjezdovek (například Obertauern, St. Anton, Kitzbühel, Innsbruck a další). Pro Rakousko je zimní sezona ta nejdůležitější a nejpopulárnější z celého roku.

Víza a podmínky vstupu

Stačí jen občanský průkaz nebo cestovní pas. Aktualizované a podrobné informace najdete na stránkách MZV ČR.

Ceny

Rakousko se v němčině nazývá Republik Österreich a „reich“ znamená v překladu jak „říše“, tak i „bohatý“ – a je to svým způsobem pravda. Rakouské ceny (i platy) se od českých dost liší. V turistických lokacích jsou ceny občas dokonce 3x vyšší než v Čechách, zato v obchodech s potravinami seženete často stejně drahé (občas dokonce levnější), hlavně ale kvalitnější zboží než u nás.

Platí se v eurech a směnit můžete ve směnárně či v bance. Bankomaty najdete v každém sebemenším městě a jsou označeny nápisem ATM.

 • Cena bydlení: hostel od 300 Kč (cca od 10 ), hotel od 1000 Kč (cca od 35 ).
 • Cena lokálního jídla: za pořádné jídlo jako např. Wiener Schnitzel či Backhendl okolo 10 €. Kafe si objednáte od 3 €.
 • Cena MHD: jedna jízda metrem ve Vídni vyjde na 2,2 , denní jízdenka je za 7,6 . Metro jezdí každých pár minut, o víkendu nonstop. Revizory téměř nepotkáte, když ale ano, udělají razii po celém městě a není jim úniku. V případě jízdy načerno dostanete pokutu minimálně 100 €.
 • Cena za vodu/pivo/víno: balená voda se prodává za cca 1 €, za vodu v restauraci zaplatíte 2 €, pivo a víno si dáte za cca 3,5 €.
 • Ceny vstupůve Vídni je památek, které rozhodně musíte navštívit, víc než dost. Nejnižší ceny vstupů se pohybují většinou nad hranicí 10 €. Platí se za muzea, hrady, zámky a významná místa. Pro představu – návštěva Schönbrunnu stojí od 14,20 € (cca 370 Kč), Belvederu 12 € (310 Kč), vídeňské zoo 18,50 € (cca 490 Kč). Pokud máte v plánu navštívit hodně památek v krátkém čase, vyplatí se koupit Vídeňskou městskou kartu, která začíná na ceně 13,90 € (cca 360 Kč) a obsahuje dopravu po celé Vídni plus desítky slev na všechny možné aktivity a vstupy.
Velmi oblíbeným nápojem v Rakousku je Hugo-Sekt, soda a limetka

Velmi oblíbeným nápojem v Rakousku je Hugo-Sekt, soda a limetka

Hledáte magická místa, kde zastavíte se svým autem či karavanem a strávíte zde několik nocí? Objevte Camperguru – Best camping spots

Lokální doprava

Metro, tramvaje i autobusy jsou ve Vídni velice přesné, doprava v zemi perfektní. Celé Rakousko pokrývají státní železnice OBB. Peníze za jízdy vlakem raději nepřepočítávejte na české, ceny jsou opravdu vysoké (i pro samotné Rakušany), vlakem se ale dopravíte všude (do některých měst autobusy nejezdí). Vyplatí se kupovat jízdenky předem.

Vídeň propojuje se spoustou měst WESTbahn a obvykle je levnější. Pokud cestujete po Rakousku vlakem častěji, vyplatí se pořídit „Vorteilskarte“ (slevová kartička na počkání za 20 na rok, o kterou může zažádat každý) a dostanete okamžitou 50% slevu na každou jízdu (neplatí na vlaky WESTbahn). Jízdní řády najdete zde.

Mezi většími městy také jezdí autobusové společnosti FlixBus či WESTbus.

Taxíky nejsou po Vídni příliš rozšířené, vždyť rychlejší je jízda metrem. Do odlehlejších částí Vídně vás taxík vezme za cca 20 €, tahle služba funguje podobně jako u nás. Doporučuji zavolat si Uber, který je levnější.

Dálniční síť propojuje většinu měst a koupí známky ušetříte spoustu času a nervů, než kdybyste se vydali po malých cestách přes vesnice. Pokud někudy vede tzv. Bundestraße, můžete se vydat po ní, je to malá neplacená dálnice. Dálniční známku koupíte na jakékoli benzinové pumpě či ve směnárně. V některých úsecích ještě počítejte s placením mýtného. Podrobné info o mýtném a poplatcích najdete zde.

Komu nevadí trocha nepohodlí, může zkusit jízdu stopem – v Rakousku stopování funguje velice dobře, Rakušané většinou zastavují a nemáte se čeho bát. Odkud a kam stopovat najdete na Hitchwiki.

Salzburg

Salzburg

Lidé

Rakušané (jako ostatní germánské státy) jsou oproti Slovanům trochu chladnější a uzavřenější. Obecně jsou vzdělaní, (roz)vážní, slušní, přesní. Jsou poměrně puntičkářští, je na ně spoleh, mají rádi svůj standard a dobré kvalitní jídlo. Zejména lidé z vesnic jsou velmi srdeční a pohostinní. Pokud chcete navázat rozhovor, dobrou volbou bude kultura, umění, hudba či sport.

Jídlo

Rakouská kuchyně je velmi podobná české. Za dob Rakouska-Uherska mnoho českých kuchařek jezdilo za prací do Vídně a od té doby je spousta receptů i tamních názvů podobná těm našim.

Velice známým je Wiener Schnitzel mit Preiselbeeren (řízek s brusinkami) či Backhendl (pečené kuře). Hodně milovaným jídlem je Kaiserschmarrn. Rakušané si také rádi pochutnají na Marillenknödl, tedy meruňkových knedlících. Ze sladkých pokrmů je vyhlášený Sachertorte se šlehačkou nebo Apfelstrudel. Pravý Sacher můžete ochutnat ve Vídni v Sacher Hotelu (anebo jeho napodobeninu v jakékoli kavárně) a Apfelstrudel je nejlepší kdekoli, kde je ještě teplý.

V Rakousku ale můžete najít všechny možné světové kuchyně.

Vegetariáni se nemusí bát, že se nenají. Rakušané rádi chodí do restaurací, proto je výběr široký a kvalita vysoká.

Ať půjdete do restaurace či supermarketu, počítejte s cenami až třikrát vyššími než v ČR. Spousta výrobků je bio či od místních farmářů. Kvalita produktů je vyšší než u nás.

Nemoci a hygiena

Protože je Rakousko hned vedle nás, není se ohledně hygieny ani nemocí čeho obávat. Voda z kohoutku je pitná.

Bezpečnost

Z vlastní zkušenosti považuji Rakousko za ještě o stupeň bezpečnější než Česko či Slovensko.

Náboženství, tradice, zvyky

Rakousko jako silně katolická země dodržuje velké množství křesťanských svátků. Státních svátků má více než my v České republice. Spousta zvyků a státních svátků je podobných jako u nás – Allerheiligen (Dušičky), Fasching (masopust), Öster (Velikonoce). 1. máj je nejen lásky čas, ale u našich sousedů – stejně jako u nás – státní Svátek práce.

V Rakousku se těší oblibě trhy, na kterých můžete koupit opravdu všechno – od zeleniny přes telefony a nábytek až po cennosti ze 17. století. Trhy se většinou konají v sobotu ráno.

Krampusácký průvod

Krampusácký průvod

Velmi populárním svátkem, kvůli kterému stojí za to přijet do Rakouska, je v prosinci St. Nicholas s děsivými maskami krampusáků. Na vesnicích často probíhají soutěže o nejděsivější masky – a většina jich je opravdu strašidelných.

Tracht neboli nošení krojů

Současným velmi oblíbeným rakouským zvykem je nosit tradiční kroj, německy zvaný Tracht. Na mužích můžete vidět Lederhosen a na ženách Dirndl. Tradiční Lederhosen jsou ušité z kůže jelena a nosí se s kšandami a košilí. Ženy nosí různě barevné šaty s blůzou a krátkými rukávy.

Každý kraj má něčím specifický kroj. Nepleťte si rakouské kroje s našimi českými neforemnými folklorními kroji – ty rakouské byly dřív používané na běžné nošení při práci na poli a dnes je hrdě nosí všechny možné generace klidně jen tak pro radost. Často jsou také k vidění na zábavách, svatbách, oslavách, anebo i jako uniformy v restauracích.

Co byste ještě měli vědět

 • V Rakousku si v klidu můžete pochutnat na pivě či dvojce vína a sednout za volant. Hranice povoleného alkoholu v krvi je 0,5 promile.
 • Rakušané jsou velmi ekologičtí, proto nezačínejte debatu o Temelíně a Dukovanech a třiďte poctivě odpad.
 • Pokud chcete jet nakupovat nebo jedete za zábavou, vězte, že v neděli je téměř všechno zavřené a lidé zůstávají doma. Rakušané berou neděli jako den, kdy se chodí do kostela a zůstává doma s rodinou.
Výhodou Dirndlu, ale i Lederhosen je, že padnou každému

Výhodou Dirndlu, ale i Lederhosen je, že padnou každému

Jazyk

Ačkoli je Rakousko země, kde se mluví německy, brzy zjistíte, že rakouská němčina se dokáže hodně lišit od pravé německé Hochdeutsch. Pokud se léta učíte německy a po příjezdu do Rakouska máte pocit, že nerozumíte ani nejjednodušším slovům, nepanikařte.

Rakousko má po celé zemi neuvěřitelně mnoho dialektů a občas si ani samotní Rakušané navzájem nerozumí. Nejtěžší dialekty mají právě vesnice v horách, kam se obvykle jezdí v zimě lyžovat. Němčinu, která se nejvíc podobá té spisovné, najdete ve Vídni. Zajímavostí je, že rakouská slovíčka umí být podobná češtině či slovenštině.

Pár ukázek, jak se liší německá a rakouská němčina:

 • Kartoffel – Erdapfel (brambory)
 • Tomaten – Paradeiser (rajčata)
 • Kuchen – Kolatsch (koláč)
 • Januar – Jänner (leden)
 • Mais – Kukuruz (kukuřice)
 • Erdbeeren – Ribisel (rybíz)
 • Anrichte – Kredenz (příborník)

Pár osobních tipů, kam se podívat

Vídeň

Město kultury. Vídeň má naprosto všechno. Ne nadarmo je každým rokem na nejvyšších příčkách v kvalitě života. Vídeň je bezpečná, krásná, čistá, vzdělaná, (nejen) historicky bohatá… Tzv. 1. Bezirk, ohraničený okruhem Ringstraße (po kterém se můžete projet historickou tramvají), se považuje za střed města, kde najdete památky jako Stephansdom, Rathaus, Stephansplatz, Hofburg, Parlament, Karlskirche…

Rozhodně nesmíte Vídeň opustit bez návštěvy známého Schönbrunnu a přilehlých zahrad, Belvederu či zábavního parku Prater. Turistickým lákadlem také je známý Hundertwasserhaus s netypickou architekturou, ve kterém najdete umělecké muzeum. O Vídni a jejím vyžití by se dalo mluvit měsíce. Ve Vídni je pořád co dělat, ať už přijíždíte za uměním, koncerty, kulturou, zábavou, sportem, relaxem… Je tu prostě všechno, co člověk potřebuje. Co je zde ale opravdu třeba, to jsou peníze – Vídeň je drahá.

Belveder

Belveder

Hallstatt

Kromě Vídně nesmíte opomenout světoznámý Hallstatt v oblasti Salzkammergut. Po prohlídce městečka navštivte také Salzwelten (solné jeskyně) i místní kostnici a poznejte historii tohoto krásného místa. Hallstatt, jeho atmosféra, historie, příroda – to všechno je naživo ještě mnohem krásnější než na fotkách. Opravdu kouzelné místo.

Hallstatt

Hallstatt

Hallstattská kostnice

Hallstattská kostnice

Salzburg

Nejen jako do rodiště Mozarta, ale také kvůli jedinečné atmosféře doporučuji zavítat do Salzburgu. Rozhodně se podívejte do pevnosti Hohensalzburg, která dominuje celému městu, a nezapomeňte ochutnat místní specialitu – Salzburger Nockerl, na kterou jsou domácí pyšní. V okolí stojí za zhlédnutí zámek Hellbrunn (kde se natáčel film The Sounds of Music) a zámek Mirabell a jeho zahrady.

Výhled z Hohensalzburgu

Výhled z Hohensalzburgu

Wachau

Vinařskou oblast zapsanou v UNESCO jsem si zamilovala na první pohled. Dunaj, víno, cyklostezky. Vinařské oblasti Wachau či Kremstal najdete hodinu od českých hranic. Nejlepší je půjčit si zde kolo a projet na něm podél Dunaje – najdete nádherné památky a mimo jiné spoustu místních „Heurigen“. Cestou se můžete kochat přírodou a zastavit u památek, jako je zámek Melk, Göttweig nebo zřícenina Dürnstein, až dojedete do malebného městečka Krems an der Donau. Pokud jste nadšení cyklisté, můžete se projet z Linzu až do Vídně.

Ne nadarmo je Wachau v UNESCO

Ne nadarmo je Wachau v UNESCO

Neusiedler See

Rakousko se může pyšnit desítkami jezer a Neusiedler See je největší z nich. Jezero pouze hodinu od Vídně na maďarsko-rakouských hranicích vám dá pocit, že jste u moře. Je tak veliké, že nedohlédnete na konec. Ačkoli nejde o jedno z nejkrásnějších jezer, příjemně teplé klima, přilehlá příroda a všudypřítomný klid vám to vynahradí. Když budete chtít naopak aktivní odpočinek, můžete zde surfovat, kitesurfovat nebo se oddávat pro Neusiedler See nejznámějšímu sportu, plachtění.

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Kde najdu víc info

Austria, Austriatourism
Zde najdete všechny oficiální informace ohledně Rakouska.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Lenka Kosmatová
Studentka vysoké školy v Rakousku, která před dvěma lety strávila půlrok v různých částech Rakouska na výměnném pobytu a nyní studuje obor Tourism and Leisure Management, žije a částečně pracuje v Dolních Rakousích. Díky spoustě času strávenému v Rakousku už ho považuje za svůj druhý domov. Můžete ji kontaktovat e-mailem lenkakosmatova@gmail.com nebo na Facebooku Chica Checa.

 

 

 

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!