Kongo. Mnoho lidí si pod touto zemí představí nebezpečí a dětské vojáky, což ale není pravda. Konga jsou totiž dvě a minimálně v tom menším – také známém jako Kongo-Brazzaville – žádné dětské vojáky nenajdete. Kongo je naopak známé milými lidmi, stabilitou, klidem a hlavně nádhernými národními parky, kde můžete spatřit gorily, pralesní slony a spoustu jiných zvířat. Pro odpočinek pak můžete zajet na pobřeží, kde je voda sice chladná, ale jídlo skvělé a lidé velmi přátelští.
Proč jet do Konga
Kongo je ještě turisty nepolíbené, přesto zde pomalu začíná turismus kvést. I když kvůli nedostatku velmi levných hotelů a celkově vyšší hodnotě místní měny může výlet vyjít draze, pokud chcete navštívit některou z méně frekventovaných zemí, Kongo je určitě jednou z nich. S populací sotva 4 miliony je ekonomika postavená hlavně na ropě.
Okolo 85 % obyvatelstva bydlí ve městech, což z Konga dělá zemi s jedním z nejvyšších stupňů urbanizace. Kongo má spoustu krásných národních parků, kde můžete sledovat gorily, šimpanze nebo zahlédnout pralesní slony. Kromě toho leží druhé největší konžské město Pointe Noire na pobřeží, takže vám neutečou ani procházky kolem Atlantského oceánu.
Pokud chcete proniknout do hlubin místních pralesů, možná narazíte i na Pygmeje. Ti většinou pracují na polích Konžanů, a protože to v lesích znají nejlépe, jsou často využívaní i pro tyto zkušenosti. Žádné kmeny žijící v divočině ale nečekejte, Pygmejové už zapomněli i svůj jazyk. I když stále žijí v okolí lesů a můžou mít cejch divochů, žijí již usedlým životem.
Kongo je jednou z nejbezpečnějších zemí (převážně ve městech), a tak se nemusíte bát ani večerních procházek.

Brazzaville je klidné a velmi bezpečné město. Přes řeku lze vidět i Kinshasa, hlavní město Konga Demokratického
Jak se do Konga dostat
Kongo má dvě velká letiště – v Brazzaville a v Pointe Noire. Z Prahy je zpáteční letenka do jednoho z těchto měst kolem 23 tisíc Kč s přestupem ve Vídni a Addis Abebě. Pokud poletíte z Vídně, seženete letenku již od 19 tisíc.
Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.
Většinou se nevyplatí letět do okolních zemí, protože do všech potřebujete předem víza. Přeletět se ale dá třeba z Nairobi nebo Kigali do Brazzaville, kde let (jedním směrem) vyjde na 4000 Kč.

I když je v zemi dost možností transportu, někdy je prostě lepší převézt to po svém. Občas uvidíte kozu na střeše auta, jindy stohy matrací na kolečkách
Kdy tam jet a proč v tuhle dobu
Kongo leží na rovníku, teploty se tedy během roku nijak výrazně neliší. Střídá se období deště a sucha. Naše léto (červen–srpen) je zde zima, tedy nejlepší doba na cestování. Teploty nejsou až tak vysoké, hlavně ale je období sucha. Přes den je většinou zataženo a v odpoledních hodinách vysvitne slunce. Teploty bývají kolem 25 °C.
Celkově teploty v Kongu nepřesahují 32 °C. Období dešťů také znamená, že mnoho cest, převážně v národních parcích, je méně přístupných.
Víza a podmínky vstupu
O víza musíte požádat na Honorárním konzulátu Republiky Kongo-Brazzaville v Praze. Většinou potřebujete dvě pasové fotografie, potvrzení rezervace v hotelu (stačí obyčejný Booking.com), rezervaci zpáteční letenky, potvrzení očkování žluté zimnice, vyplněný formulář (dostanete jej na ambasádě) a poplatek. V Nairobi jsem platila 60 USD za víza na počkání, 50 USD by to bylo do druhého dne.

Kongo má mnoho obrovských řek, potůčků i přístup k moři. Proto je zde poměrně dost komárů. Všechny vody jsou ale čisté
Peníze a přibližné ceny
Kongo používá středoafrický frank (CFA) s oficiálním označením XOF. Tím zaplatíte i v dalších zhruba 10 státech (některé státy mají západoafrický frank). Obě měny jsou ale na sebe fixované 1 : 1, takže ve střední a západní Africe mají něco jako své vlastní euro. Kurz CFA se od svého počátku vyvíjí podle kurzu eura: 1 € = 655 XOF.
Bankomaty jsou v každém středně velkém městě, neměla jsem problém ani s VISA, ani s Mastercard, ale VISA braly častěji. Směnárny existují, musíte je ale opravdu hledat, protože hodně okolních států používá stejnou měnu, takže peníze nikdo nemění. Je dobré vyměnit na letišti, popř. v Brazzaville nebo Pointe Noire. V malých městech může být problém. Platba kartou je možná v supermarketech, hotelech a dražších restauracích.
Kongo je o něco dražší než Česko, drahý je hlavně transport a ubytování. Minimálně u jídla a ubytování vždy můžete najít levnou alternativu. Nebude se ale jednat o skvělou lokalitu.
- Ubytování: hotel 600–2000 Kč, levnější (opravdový základ) 300 Kč, Airbnb 500–1500 Kč, couchsurfing je možný ve větších městech.
- Nápoje: balená voda 20 Kč, pivo v restauraci 60 Kč, v místním baru 40 Kč.
- Potraviny v obchodě: bageta 20 Kč, sušenky 50 Kč, trs banánů 25 Kč.
- Restaurace: 200–300 Kč za jídlo, místní malé zapadlé restaurace ale nabízejí jídlo už od 100 Kč.
- Památky: národní parky jsou okolo 400–500 Kč.
- MHD ve městech: 8 Kč za jízdu místním autobusem.
- Data: 2 GB na týden koupíte za 150 Kč. Data jsou poměrně drahá a wifi najdete jen v dražších restauracích a hotelech.

Infrastruktura může být někdy zastaralá, rozhodně to ale není žádný divoký západ. Cesty, mosty i hotely jsou kvalitní ve všech větších městech a důležitých bodech
Lokální doprava
Letecká přeprava
Lety jsou převážně mezi Pointe Noire a Brazzaville. Let jedním směrem vyjde na 30 000 CFA, tedy zhruba 1200 Kč.
Vlaky
I když existuje vlakové spojení mezi Brazzaville a Pointe Noire, v posledních letech není pravidelné ani rychlé. Autobusy jsou levnější, rychlejší a spolehlivější.
Auta (autopůjčovny)
Půjčení auta vyjde na 2500 Kč na den, hlavní cesta spojující dvě největší města je velmi dobrá a není vytížená. Pokud chcete do přírody a do národních parků, pronajmutí řidiče vyjde na 1000 Kč/den (mluví pouze francouzsky). Cena nezahrnuje benzin, který je poměrně drahý, okolo 35 Kč.

Manioc je místní specialita a nejtypičtější jídlo. Je vařený z mouky z kasavy a zabalený do banánových listů. Nejčastěji ho prodávají milé paní u cesty
Taxíky
V Brazzaville i v Pointe Noire jezdí jako hlavní transport právě taxíky (zelené, nebo modré, záleží na městě). Jízdné je jednotné, 1000 CFA (asi 40 Kč) kdekoliv po městě. Delší vzdálenost může být dražší. Taxíky neustále projíždějí všechny ulice a uličky, stačí zamávat.
MHD
Místní minibusy (dodávky) jezdí méně ve městech a více na okrajích měst, cena je okolo 15 Kč. Není úplně jednoduché je najít a vyznat se v nich.
Dálkové autobusy
Autobusy jezdí pravidelně mezi Brazzaville a Pointe Noire, ale i dalšími většími městy. Ne vždy ale odjíždějí ze stejného autobusového nádraží, tak je dobré se den předem poptat. Ve městě najdete tzv. shared taxi, což jsou osobní auta, do kterých se kromě řidiče vejde i 6 dalších pasažérů, i ty jezdí do různých měst a oblastí. Jezdí neustále, takže pokud vám ujel autobus, máte levnější alternativu.

Budova vlakového nádraží v Pointe Noire. I když vlaky dnes jezdí různě a spíš jen do menších vesnic, vlakové nádražní budovy mají vždy něco do sebe
Kuchyně
Menší místní restaurace jsou levnější a nabízejí jen omezené menu. Nehledejte velké nápisy „Restaurace“ ani židle s krásnými stoly, ale zajděte do menších uliček, kde jsou reklamní cedule na pivo nebo mobilního operátora Airtel.
Kuchyně je vcelku dobrá. Je znát, že Kongo bylo kolonizované Francouzi. Těstoviny (ať už vařené, nebo smažené) najdete na stole často. Kromě toho je jídelníček vždy plný ryb (sladkovodních v Brazzaville, mořských v Pointe Noire). V těchto dvou městech je také spousta čínských, libanonských, thajských, italských či francouzských restaurací.
Na vesnicích je jídlo jednodušší. Převažuje manioc, něco jako náš bramborový knedlík (ale z mouky kasava). Listy z kasavy se také jí jako specialita, vypadají jako špenát.
Ryba se připravuje jak vařením, tak smažením. Rybí polévka je také výborná. Doporučuji výborného místního slanečka, tedy rybu nakládanou ve slaném nálevu.
Na ulicích najdete stánky, kde si můžete pochutnat na smaženém nakrájeném sladkém banánu za pár korun, croissantech a „pain au chocolat“ (sladký čokoládový rohlík). Pointe Noire nabízí také větší výběr mořských plodů. Všude na ulici se prodávají bagety, ať už s avokádem, nebo salátem.
Pivo je v Kongu velmi dobré a vybírat můžete z několika druhů. Oblíbený je hlavně Ngok. Tradičním nápojem je palmové víno. Prodávají ho u cesty v demižonech – bělavá tekutina. Když ho koupíte brzy ráno čerstvé, chutná velmi sladce, je téměř bez alkoholu a je to jako palmový džus (nevyrábí se z kokosů, ale z jádra kmene palmy). Během dne džus rychle fermentuje a večer z něj už máte nefalšované víno. Zkrátka jako náš burčák – takže pozor, nezavírat víčko!

Pláže v Pointe Noire a okolí jsou nádherné, písčité a poměrně čisté. Vlny jsou však velké a proud silný, takže ne všude se dá plavat
Nemoci a hygiena
Malárie je stále aktuální hrozbou. I když ji mnoho přátel posledních pár let nedostalo a říkají, že případů je rozhodně mnohem míň (převážně ve městech Brazzaville a Pointe Noire), Kongo má velké vodní plochy – řeky i moře. Komárům také prospívají husté vlhké lesy v národních parcích. Proto je dobré s sebou vždy nosit repelent, popř. brát antimalarika. Komárů (i když ne nutně těch s malárií) je zde opravdu hodně.
Kongo má několikaprocentní menšinu s HIV, proto používejte selský rozum a ochranu.
Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocích, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě přečtěte článek na blogu Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.
Hygiena a celkový rozvoj jsou v dobrém stavu, především v Pointe Noire a Brazzaville, protože drtivá většina obyvatel Konga žije právě v jednom z těchto měst. Vesnice a národní parky jsou méně obydlené a kvalitní lékařskou péči může být těžké najít.

V Kongu (nedaleko Pointe Noire) najdete i záchytnou stanici pro ochranu šimpanzů. Snaží se zde vracet do volné přírody všechny šimpanze, které odchytnou od pytláků
Bezpečnost
Kongo je bezpečná země. Brazzaville je jedno z nejbezpečnějších měst v Africe a možná nejbezpečnější hlavní město. Na cestách není vysoký provoz, nehod se nemusíte bát. V Kongu nejsou gangy a ani kapsáři nepředstavují problém. Beze strachu se můžete procházet Brazzavillem i ve večerních hodinách.
Konžané jsou velmi civilizovaní, milí, přátelští a vždy vám rádi pomůžou, nabídnou střechu nad hlavou nebo pomocnou ruku.
Náboženství, svátky, tradice
Asi polovina obyvatel jsou křesťané, není to ale tak silně zakořeněné jako ve východní Africe. V neděli vás nepřekvapí zástupy před kostely, kterých je málo. Muslimská menšina je tvořená hlavně Libanonci. Ti zde žijí často i po generace, anebo se přistěhovali z jiné africké země. Zbytek obyvatelstva vyznává tradiční místní náboženství.
Kongo je malá země se 4 miliony lidí. Drtivá většina z nich žije ve městech, což se odráží v tradicích. Nenajdete zde žádné velké tradiční festivaly spojené s africkou kulturou. Vánoce a Nový rok slaví stejně jako u nás.
Většina hudebních festivalů je v Demokratickém Kongu (má jiné vízové podmínky než Republika Kongo), které je rozmanitější v zastoupení afrických kmenů v regionech – a tedy i kulturou.

I na vesnicích, kde lidé nemají spousty peněz, je dnes přístup k pitné vodě a lidé mají satelity. Chatičky už nejsou stavěné z bláta, ale drtivá většina ze dřeva
Co byste ještě měli vědět
- Zásuvky jsou stejné jako u nás.
- Spropitné se většinou dává podle útraty. Není nutně očekávané. Většinou se jedná o pár mincí v místním podniku a okolo 50 Kč v dražší restauraci.
- Pokud pojedete v tzv. shared taxi, jako ženu vás nenechají sedět vpředu u okna (na předním sedadle většinou sedí dva lidé kromě řidiče). Ženu se tak snaží chránit v případě nehody.
- Pokud jde o cesty, moc nevěřte Google Maps. Ty jsou dobré ve městech, ale třeba novou dálnici mezi Brazzaville a Pointe Noire, která je kvalitní (dva proudy v každém směru), na Google mapách zatím nenajdete.
- Mluví se zde francouzsky. I když občas najdete mladé lidi, kteří trochu umí anglicky, nespoléhejte na to.
- Největší pokrytí má mobilní operátor Airtel.
- I tady jde život velmi pomalu. Vždy je dobré ověřit, jestli se autobus nebo schůzka odehrává v africkém, nebo evropském čase. Africký čas znamená, že můžete klidně přijít i o nějakou tu hodinku později.
- Mimo hlavní tahy nejsou cesty vždy v dobrém stavu, a to hlavně v období dešťů.
Pár osobních tipů, kam se podívat
Brazzaville
Hlavní město, které je bezpečné a klidné. Nabízí krásnou procházku podél pobřeží řeky, na jejímž druhém břehu leží hlavní město druhého Konga – 11milionová Kinshasa. Můžete zde navštívit starou baziliku a vyzkoušet spoustu dobrého jídla.
Pointe Noire
Toto druhé největší konžské město je na atlantském pobřeží. Najdete zde spoustu mořských plodů, restaurací a barů s výhledem na oceán, dlouhé písčité pláže, architektonicky zajímavé staré budovy (např. vlakové nádraží) a spoustu dalšího.
Gorges de Diosso
Menší verze Grand kaňonu, na kterou jsou místní docela pyšní. Krásný jednodenní výlet z Pointe Noire. Cestou můžete navštívit projekt Čecha Arthura Sniegona z neziskové organizace Save Elephants (cvičí psy např. na odhalování pašované slonoviny) v nedaleké rezervaci.

Gorges de Diosso jsou nádherné a nedaleko od Pointe Noire. Nejlíp je navštívit o víkendu, kdy se otvírají všechny restaurace v okolí s nádherným výhledem
Léfini Reserve
Rezervace nedaleko hlavního města, není až tak komplikované se tam dostat. Nabízí zajímavé safari.
Více o afrických safari si můžete přečíst v článku Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.
Odzala národní park
Nejznámější národní park v Kongu. Gorily, sloni a spousta dalšího. Cestovní agentury v Brazzaville vám safari zařídí, bohužel je to ale většinou dražší (cena se může vyšplhat na 400 dolarů za dvoudenní výlet). Kontaktujte moji kamarádku, která má cestovní kancelář, hovoří plynně anglicky a francouzsky – safari vám zařídí. Spojíte se s ní přes Instagram, Facebook nebo mailem na contact@zambatravel.com.
Kde najdu víc info
Congo Travel and Tours
Kongo zatím nemá příliš rozvinutý turismus. Je zde jen hrstka cestovních kanceláří, které organizují výlety do národních parků.
Wikivoyage
Wikipedia nabízí poměrně obsáhlého průvodce po Kongu v angličtině, většina informací je jinak dostupných ve francouzštině.
TravelBlog
Tento anglicky psaný blog (spousta článků je právě o Kongu) nabízí detailně popsané turistické atrakce v Brazzaville i okolí.
Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých 26 už stihla něco přes 60 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.
Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho v sobě má mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Nejlepší pojištění na cesty?
Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller.
Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:
Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty
V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty.
Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.
Nejste si jisti angličtinou?
Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to.
Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.
Jak na levné letenky?
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:
Jak najít bydlení?
Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb.
V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.
Vybíráte vybavení?
Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz.
Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Jedete na hodně dlouho?
V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.