Albanian Challenge: Hory, které pořád znamenají dobrodružství

22.06.2016|Kategorie: Nezařazené|

Nejizolovanější obydlená horská vesnice v Evropě, neobjevená příroda, hory s výškou kolem 2500 m a 110 kilometrů stezek skrze ně, vyznačených partou dobrovolníků a nadšenců z Česka. Přidáte se?

Foto: Jan Čermák

Foto: Jan Čermák

Albánie je země nespoutaná – a o to otevřenější nespoutaným nápadům. Za jeden z takových by se dalo označit jádro nezávislého neziskového projektu Albanian Challenge, který ve vesnici Curraj i Epërm v Albánských Alpách působil poprvé minulý rok v srpnu, a to celkem 3 týdny. Jde o pomoc ještě donedávna se vylidňující izolované oblasti v jedněch z nejkrásnějších hor v Evropě. Pomoc zahrnuje značení a mapování pěších stezek, rekonstrukci památek, stavbu mostů vlastní konstrukce i vytvoření báze pro aktivní turisty tam, kde ji doteď nikdo nečekal. Curraj a okolí je ztracenou perlou, které její izolace od okolního světa ještě přidává na lesku – bez 6 hodin skrze hory v nohách se tam zkrátka nedostanete.

Komanská přehrada, foto: Filip Veškrna

Komanská přehrada, foto: Filip Veškrna

Hiking bez okolků

Proč vlastně zrovna tady? Vesnice se nachází v podkově tvořené horským pásmem, jehož výška sahá až k 2500 m a tvoří nezapomenutelné výhledy. Staré stezky propojují Curraj s nejvyhlášenějšími lokalitami v Albánských Alpách i s největší přehradou v zemi – a přesto o nich dosud jen málokdo (kromě místních) věděl. Oblast se od 90. let vlivem těžkých podmínek pro život vylidňovala. Spousta místních odešla do měst a z původních více než 1000 obyvatel jich v Curraji zbylo celoročně pouze 5 (na léto přijíždí kolem 50 z nich).

Pokud milujete hory a chcete si je užít naplno, je to místo právě pro vás. Značení stezek (a volně dostupná mapa) totiž výše zmiňovaná místa zpřístupňuje bez nutnosti oblast znát a v okolním údolí tak lze podnikat 2–3denní výpravy oblastí, která je ještě pořád takřka nedotčená civilizací, neobjevená, protkaná jeskyněmi, vodopády, ruinami starých domů a kamenitými vrcholy okolních hor. Značení je vytvořeno podle českého modelu, stezek je více než 110 km a v roce 2016 přibude dalších cca 50, čímž si tato síť udrží pozici nejrozsáhlejší v Albánii.

Foto: Filip Veškrna

Foto: Filip Veškrna

Letní základna, kde vás signál jen tak nedoběhne

Curraj je romantická horská vesnice, kde se zastavil čas. V prolukách mezi typickými kamennými domy se na terasovitých zahradách a polích v létě pase dobytek, ledově studená a křišťálově čistá horská řeka šumí a přes kaskády padá do kaňonu začínajícího nedaleko. Není tu elektřina, internet a na většině míst ani normální telefonní signál – těžko hledat větší klid. V centru stále stojí katolický kostel (jeden z mála, který v horách přežil běsnění komunistického režimu), který Albanian Challenge zevnitř opravilo.

Kostel shlíží na kemp na druhé straně řeky, jenž je spravován ve spolupráci s jedním místním člověkem a tvoří centrum letní základny. Nedaleko pak stojí ruiny věže krevní msty („kulla e ngujimit“), která tu ještě na začátku 20. století sloužila v rámci zákonů poslední kmenové společnosti v Evropě. Stejně jako v roce 2015 je kemp přístupným všem příchozím. K dispozici už je i první guesthouse, kde je možné přespat stylově, na ovčích kůžích u rozpáleného krbu (přes den je horko, noci jsou však dost chladné). Projekt má i dimenzi pomoci místním lidem – svou aktivitou jim přináší možnosti přivydělat si, aniž by museli opouštět rodný kraj.

Dobrovolníci, foto: Jakub Raus

Dobrovolníci, foto: Jakub Raus

Aktivity, které tento rok plánujeme, nejsou omezené jen na značení stezek – v rámci pobytu bude probíhat stavba mostu vlastní modulární konstrukce přímo ve vesnici, oprava starého mlýna i nejrůznější workshopy se zaměřením na albánskou kulturu, okolní přírodu, hvězdy, jazyk a další. Na začátku srpna se také bude konat již druhý ročník festivalu v Curraj i Epërm, na němž se bude podílet řada místních i českých umělců a skupin.

Souboj se špatnou pověstí

Albánie u nás pořád dost často naráží na nedůvěru, potýká se s tím občas i Albanian Challenge. Velká většina fám, které o Albánii a Albáncích v našem prostředí kolují, však nemá valný faktický základ. Země je pohostinná a bezpečností srovnatelná s rozvinutějšími evropskými státy. Největším nebezpečím, které turistům hrozí, jsou většinou oni sami a příroda, kterou procházejí. Hory jsou hory, vždy je třeba se adekvátně připravit.

Problémům je samozřejmě nejlepší předcházet – nejbližší zdravotní středisko se nachází zmiňovaných 6 hodin chůze daleko. Ačkoliv je ve vesnici telefonní signál pouze omezeně, vždy existuje možnost přivolat rychlou pomoc pomocí satelitního telefonu, projekt též má své vlastní zdravotníky a štědře vybavenou lékárničku. Navíc lze vždy počítat s maximální mírou nasazení ze strany místních.

Foto: Filip Veškrna

Foto: Filip Veškrna

Jedna vesnice hory nedělá

Sám Curraj je unikát – ale co okolí? Díky stezkám je možné vydat se jak do Thethu, tak do Valbony, tedy na dvě dosud nejznámější místa v Albánských Alpách, která jsou stejně tak nádherná, jen už daleko více dotčená turismem (do obou je možné dostat se po silnici autem).

Další stezka propojuje Curraj s Kománskou přehradou, po níž lze podniknout několikahodinovou scénickou plavbu trajektem. Od přehrady vede nejkratší (tedy 6hodinová) přístupová cesta do vesnice.

Prozkoumávat lze i na kratších výpravách, např. k jeskyni Shpella e Zezë (Černá jeskyně), která se pyšní dosud objevenou délkou 4,5 km, případně do okolních průsmyků, kaňonů a bezpočtu dalších míst, která mnohdy teprve čekají na objevení.

foto: Filip Veškrna

foto: Filip Veškrna

Kdy a kudy?

Během léta (konkrétně od 26. 6. do 13. 8. 2016) v Curraji znovu vyroste letní základna otevřená pro všechny, v níž se v 7 turnusech vystřídá více než 160 dobrovolníků z nejrůznějších zemí světa, primárně pak znovu z Česka. Chcete přijet? Pokud vás neláká zapojit se do tvorby našich projektů jako dobrovolník, doporučuji se na stránkách Albanian Challenge registrovat jako turista. Logistika (realizovatelná pouze na oslech a mulách) je ošemetná záležitost, projekt zařizuje i stravování – registrací nám pomůžete odhadnout, jaké kapacity bude třeba zajistit.

foto: Filip Veškrna

foto: Filip Veškrna

Samotná cesta do Curraje je nejsnáze proveditelná autem – tranzitem přes Srbsko a Kosovo (skrze Gjakovë) až do Albánie (přes Bajram Curri a Fierzë do Curraj i Poshtëm, kde je před výstupem do vesnice možno v hlídaném areálu hydroelektrárny nechat auto, případně i v místním pohostinství jednu noc přespat). Projekt také zavedl vlastní dopravu, kterou je možné využít – pro podrobné info se podívejte na stránky Albanian Challenge.

foto: Jan Čermák

foto: Jan Čermák

Chcete přispět jinak?

Albanian Challenge je nezávislá iniciativa, financovaná výlučně z prostředků dobrovolníků a z darů. Chcete-li přispět zapůjčením výbavy nebo finančním příspěvkem, můžete tak učinit na našem webu.

Na viděnou v Curraji

Pokud chcete zažít nevšední dovolenou v divočině, jaká se vám jinde v Evropě těžko naskytne, volba je jasná. My už balíme krosny. Tak na viděnou v horách!

Dobrovolníci, foto: Jan Čermák

Dobrovolníci, foto: Jan Čermák

Robert Dobra je studentem balkanistiky na FF UK v Praze, kde se zaměřuje na albánskou oblast a jazyk. Zároveň je jedním ze spolutvůrců nezávislého mezinárodního projektu Albanian Challenge a nejen v jeho rámci se věnuje i grafice a focení. Do Albánie (a Kosova) jezdí s ohromnou vášní tak často, jak to jen jde. S místním prostředím má už několikaletou zkušenost.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!