Abcházie – země, která neexistuje, perla Černomoří

26.08.2019|Kategorie: Asie, Členská sekce|

Tento malý region je považovaný za nejhezčí část pobřeží Černého moře. Panuje tu velmi příjemné subtropické klima a v minulosti se zcela jistě jednalo o nejvýstavnější a nejluxusnější přímořskou destinaci v bývalém SSSR. 

Proč jet do Abcházie

Průzračně čistá mořská voda a téměř 200 km pláží na jedné straně a na druhé několikatisícové štíty Kavkazu. Velehory a mořské pobřeží si tu vyloženě podávají ruce a tím vzniká velmi zajímavý dovolenkový region, který doplňují příjemné subtropické klima a vegetace a poměrně dobrá dovolenkářská infrastruktura

Vodopád a kostelík v centru Nového Afonu

Vodopád a kostelík v centru Nového Afonu

Dalším důvodem, proč se sem vypravit, je skutečnost, že mnoho lidí kolem vás nemá o existenci Abcházie ani tušení. Země sice vyhlásila samostatnost, ale uznává ji jen málo zemí, a tak ji většinou nenajdete ani na různých seznamech zemí a závislých území světa. No není zajímavé navštívit zemi, která oficiálně neexistuje a o jejíž existenci nemá většina vašeho okolí ani ponětí? 

Zkuste vyslovit slovo Abcházie“ před kýmkoliv, kdo pochází z postsovětských zemí, a jeho reakcí bude, že se začne rozplývat nad krásami tohoto regionu. Když oni, proč bychom se nemohli rozplývat i my? 

V neposlední řadě si tu v praxi velmi dobře vyzkoušíte znalosti ruského jazyka a svou slovní zásobu obohatíte. 

Jak se do Abcházie dostat

Pouze po zemi. V hlavním městě Suchumi sice je letiště, slouží ale jen pro občasné lety. Do Abcházie se proto dostanete pouze po zemi: jeden hraniční přechod má s Ruskem a jeden s Gruzií

V Gruzii je třeba dojet na hranici, tu přejít pěšky a za ní pokračovat místní abchazskou dopravou. Na ruské straně obdobně, v sezoně jezdí i pravidelné autobusové linky z nedalekého Soči. Celoročně jezdí z Moskvy do Suchumi jednou denně vlak (cesta trvá 40 hodin), v sezoně je frekvence vyšší a přidávají se vlaky i z dalších ruských měst. 

Pokud uvažujete o cestě do Abcházie vlastním autem, nastudujte si informace na konzulárních stránkách, kde najdete detailní informace, protože vstup je komplikovaný.

Nejbližší letiště jsou v ruském Adleru a gruzínském Kutaisi. Cena zpáteční letenky s nízkonákladovou společností Wizz Air, která jako jediná z Prahy do Kutaisi létá, může být už 2000 Kč, pokud chytíte akční cenu, jinak běžně 5000–6000 Kč za zpáteční z Prahy/Vídně/Katovic/Wroclawi. 

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Od poloviny května do poloviny října. Mimo tuto dobu nebude moře ještě teplé ke koupání a v horách může ležet sníh. Chcete-li se vyhnout velkým davům turistů, jeďte mimo hlavní prázdniny, které jsou v Rusku červen až srpen. 

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Turistické informace téměř nenajdete, tištěné průvodce – pokud se o Abcházii vůbec zmiňují – jsou velmi stručné. 

Nejlepší informace poskytují soukromé cestopisy a příspěvky na různých internetových fórech a portálech. Z knižních průvodců budou nejlepší a většinou stále aktuální průvodce z doby SSSR

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Abkhazia

Oficiální stránky abchazského ministerstva zahraničních věcí.

Discover Abkhazia

Stránky pro britské turisty.

APSNY.ru

Základní informace o zemi v ruštině.

Abkhaz World

Zprávy z Abcházie v angličtině.

Veronika Škvárová 

Pracuje jako učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Proto podniká časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a za českou historií vykročíte v knížce 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je také autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!