16 praktických tipů pro cestu kolem světa

21.03.2017|Kategorie: Tipy a triky, Život na cestách|

Snili jste vždy o cestě kolem světa? V dnešní době určitě nemusíte čekat, až budete staří a budete mít hodně peněz. Možností je už teď celá řada. Cesta se dá spojit s jedním z mnoha nabízených pracovních programů. Nechtěli jsme déle čekat, abychom mohli cestu uskutečnit.

Říkali jsme si: „Teď máme tu energii, nemáme závazky, hypotéky ani děti. Je správná chvíle. Skončíme v práci a jedeme.“ Většina lidí se bojí udělat krok do neznáma. Je potřeba přestat žít v budoucnosti a soustředit se na přítomnost. „Chci cestovat… a budu cestovat hned.“ Ve stáří přece můžete ten svět objet ještě jednou.

Cestovatelé z Travel4ever.cz dali sbohem kancelářské práci a vyrazili na dvouletou cestu kolem světa přes 25 zemí. Svůj cestovatelský projekt nazvali Z kanclu kolem světa aneb stop otlačeným zadkům! Pokud se chystáte na delší cestu, poradí vám, na co nezapomenout a jak se správně připravit.

Dva roky kolem světa:

Hnací motor vaší životní cesty

Nechat všeho a odjet z domova na dlouhou dobu do zahraničí je velké životní rozhodnutí. Pokud chcete ve světě chvíli zůstat, nemyslete si, že budete bydlet v all inclusive hotelu. Jde právě o to, naučit se cestovat levně, vařit vlastní jídlo, nebát se spát ve stanu a cestovat místními prostředky nebo stopem. Život se vám převrátí naruby, budete postrádat svoji rodinu, občas si budete připadat ztraceni, ale zážitky, které vám dlouhodobé cestování přinese, vám jistě vše vynahradí a určitě nebudete svého rozhodnutí litovat.

Každý může mít svůj vlastní motiv, proč na cestu vyrazit. Který je ten váš?

 • Nespokojenost s prací či způsobem života.
 • Vystoupit z každodenních stereotypů, které udává společnost.
 • Splnit si cestovatelský sen.
 • Poznat nová místa a lidi.
 • Získat nové nápady a pracovní kontakty.
 • Udělat si kamarády po celém světě.
 • Poznat novou kulturu a způsob života.
 • Natočit film, pořídit fotografie.

Motivem naší cesty byla především touha cestovat. Chtěli jsme poznat daleké země Oceánie a Jižní Ameriky, na které běžná dovolená nestačí. Při vysoké škole jsme vždy hodně cestovali, a proto byl pro nás začátek práce s 5 týdny dovolené doslova šokem. Chtěli jsme opustit zaběhnuté koleje a ukázat mladým lidem, že po škole nemusí být už jen zavření v kanclu.

Plánování trasy

Je dobré připravit alespoň rámcový plán, ale cestování bez plánu má také své kouzlo. Určitě nemusíte u delší cesty zacházet do podrobností – doladíte je až na místě. Potkáte další lidi, kteří vám představí nové možnosti. Rozmyslete si, jak budete po světě cestovat. Každý styl cestování má své výhody a nevýhody; nám se nejvíce osvědčilo využívání místní dopravy a stopování. Dostanete se tak do maximálního kontaktu s místními lidmi a poznáte, jak skutečně žijí.

 

Jak jsme tedy cestu plánovali:

 • Naším prvotním plánem bylo odjet pracovat na Nový Zéland. Později jsme k tomu přidali Austrálii, Asii, země Jižní a Střední Ameriky… a byla před námi 20měsíční cesta přes asi 20 zemí.
 • Plán cesty samozřejmě můžete dle okolností měnit. My jsme nakonec navštívili 25 zemí a vrátili se až po 2 letech. Je dobré přidat orientační dobu, kterou chcete v zemi strávit.
 • S dalšími členy jsme vytvořili sdílený XLS soubor, do kterého jsme přidávali termíny letenek a další informace o cestě.
 • Vždy si zjistěte, zda je do dané země potřeba vízum. Museli jsme důkladně naplánovat hlavně úvodní cestu do Číny, do které je potřeba vízum s žádostí v ČR a povinné rezervace ubytování.
 • Pracovní vízum si zažádejte s předstihem. Z Taiwanu jsme měli koupenou letenku na Nový Zéland už z domova. Pracovní vízum jsme měli již půl roku.
 • Další plánování už bylo vždy operativní. Letenky jsme se většinou snažili kupovat alespoň s měsíčním předstihem. V Asii je to jednodušší. Využívali jsme především levnou společnost AirAsia, která měla příznivé ceny letenek i při koupi týden dopředu. K vyhledávání letenek jsme používali též Kiwi a Cheap0air. Z Argentiny do Mexika jsme se plánováním nijak nestresovali a prostě jsme jeli stopem na sever. Nemuseli jsme letadlo vůbec využívat.
 • Cestování bez časového omezení a plánu nás neuvěřitelně osvobozovalo. Hodně jsme dali na rady dalších cestovatelů a místních lidí, které jsme potkali.

Queenstown se stal naším domovem na Novém Zélandu

Financování cesty

Finanční částka může hodně ovlivnit délku vaší cesty. My měli část peněz našetřenou z dvouleté práce v kanceláři, zbylou část jsme si vydělali prací na Novém Zélandu v rámci pracovního programu Working Holiday New Zealand.

Naší dlouhodobou strategií je vydělat si peníze v některé z bohatých zemí (Nový Zéland, Austrálie, USA či Kanada) a poté je utratit v ekonomicky slabších zemích v Asii nebo Jižní Americe. Z tříměsíční tvrdé práce např. na Novém Zélandu můžete strávit i 10 měsíců v jihovýchodní Asii.

Nemalou položkou na cestě kolem světa jsou letenky. Lze cestu uskutečnit v rozmezí 20 až 30 tisíc?

Další možností je tzv. woofing (WWOOF) – práce za stravu a ubytování. Na Workaway si najdete práci i ve velmi exotických destinacích. Při delším pobytu navíc danou zemi poznáte z úplně jiného úhlu.

Karel vyměnil manažerskou práci za strašení lidí na Novém Zélandu

Výpověď v práci

Řekli jsme si, že Austrálii s pár týdny dovolené prostě neobjedeme, proto byla výpověď v práci nevyhnutelná. Nemá cenu se s výpovědí stresovat. V tomto okamžiku musíte myslet hlavně na sebe a na to, kam chcete jet. Nikdo vám totiž nemůže vyčítat, že chcete poznávat svět. Je však dobré oznámit svůj odchod férově a s dostatečným předstihem.

Se svým zaměstnavatelem se tak rozejdete v dobrém a budete mít vhodné kontakty do budoucna. Z šéfů jsou většinou ve finále ti nejlepší fanoušci, kteří vás budou na cestě podporovat. Sami totiž cítí, že by podobný krok rádi udělali. V přerušení kariérního postupu problém nevidíme, neboť cestování vás vždy obohatí. Naučíte se jazyky, poznáte nové lidi, naučíte se řešit těžké situace, získáte samostatnost, rozhled a vnitřní klid. Na Novém Zélandu jsme prováděli nejrůznější druhy prací. David roznášel pizzu, Edita s Káťou pracovaly v hotelech a já strašil turisty ve strašidelném hradě.

Exploze barev jihovýchodní Asie:

Hledání partnerů

Chystáte-li podobný cestovatelský projekt, určitě se nebojte oslovit potenciální partnery. Vytvořte webovou prezentaci a PDF dokument, kterým budete firmy oslovovat. Dokument by měl být jednoduchý, přehledný a úderný. Měli byste něčím zaujmout, přidat váš příběh, motiv cesty, trasu a hlavně výhody vzájemné spolupráce.

Nabídněte přidání loga firmy na vaše internetové stránky, do propagačních materiálů, do připravovaného filmu. My jsme na oplátku pro některé z partnerů psali články pro firemní blogy. Nežádali jsme o peníze, spíše o vybavení na kempování, oblečení, vlajky, trika projektu a další drobnosti, které partneři mnohem snadněji poskytnou.

Nebojte se odmítnutí a pošlete zdvořilou žádost o podporu na všechny strany. Z dvaceti oslovených firem se možná ozve jedna, se kterou navážete zajímavou spolupráci. Pro získání peněz můžete využít též crowdfunding, např. Startovač. V tomto případě je nutné udělat poutavé video a celou kampaň dobře rozmyslet. Za zkoušku ovšem nic nedáte, není důvod to nezkusit. Přinejmenším svůj projekt zviditelníte.

Nádherné scenerie při přejezdu bolivijské náhorní plošiny Altiplano

Pojištění

Pokud je cesta delší než 6 měsíců, můžete se v ČR odhlásit od zdravotního pojištění bez doplácení. Musíte však po návratu doložit cestovní pojištění na celou dobu, kdy jste byli v cizině. Cestovní pojištění rozhodně nepodceňujte, neboť nikdy nevíte, kdy můžete být v zahraničí hospitalizováni. Nechcete přece, aby se vaše cestování změnilo v noční můru a jeden velký dluh.

Na cestu jsme měli celkem dvakrát sjednáno cestovní pojištění na rok, které vycházelo nejlevněji. První jsme sjednali osobně před odjezdem, druhé až ze zahraničí po internetu. Sjednání ze zahraničí se ukázalo poněkud složitější a dražší, ale nakonec jsme jedno rozumné našli.

Srovnání 6 různých ročních cestovních pojištění najdete v nedávném článku na blogu.

Vybírejte tak, abyste měli dostatečně vysoké pojistné limity. Určitě je alespoň jeden z vašich kamarádů finanční poradce, proto s ním situaci konzultujte. Případnou pojistnou událost v zahraničí okamžitě nahlaste zvolené pojišťovně a všechny obdržené dokumenty (např. z nemocnice) převeďte do elektronické podoby.

Očkování

Na očkování se před cestou zeptejte v jednom z očkovacích center. Vždy záleží na tom, jaká očkování jsou pro danou zemi doporučená, nebo dokonce povinná. Vzhledem k naší cestě po Asii, Jižní a Střední Americe jsme si nechali očkovat povinné minimum, kterým je žloutenka A i B, břišní tyfus, žlutá zimnice a vzteklina.

Velkým strašákem pro nás byla malárie, proti které jsme s sebou vezli antimalarika. Užívali jsme je nakonec pouze ve Východním Timoru. Mají totiž hodně vedlejších účinků a pro vaše tělo mohou představovat silnou zátěž. V amazonském pralese nebo v džungli ve Střední Americe už jsme se soustředili jen na prevenci a snažili se i ve velkém horku nosit dlouhé rukávy a nohavice. Neustálá aplikace kvalitních repelentů nejlépe s vysokým obsahem látky DEET je pak nutností.

Za šamany do amazonského pralesa:

Co si (ne)zabalit do batohu

Klasické dilema cestovatelů – co si zabalit?

 • Na dvouletou cestu přece musíte vzít od každého typu oblečení alespoň 5 kusů. 🙂 Až vše ponesete na zádech, budete každý den hledat ubytování nebo stopovat u cesty, pak se sami rádi některých věcí zbavíte.
 • Oblečení vezměte méně, než si myslíte. Raději volte kvalitní termo odění. Levná trika, mikiny a kalhoty ve světě v případě potřeby vždy lehce koupíte.
 • Základem je nést pouze jeden batoh. Zjistíte, že být ověšen druhým batohem na břiše je velmi nepraktické.
 • Na kratší túry si můžete přibalit nějaký menší skládací batoh, který moc neváží a dá se sbalit.
 • Průvodce Lonely Planet kupte raději v elektronické formě, abyste ušetřili pár kilogramů.
 • Je dobré všechny věci v batohu zvážit, abyste věděli, co nesete a kde máte případné rezervy.
 • Kvalitními a nepromokavými pouzdry zajistěte fotoaparáty, nabíječky, mobily a notebooky, abyste nepřišli o cenné materiály z cesty.

Výběr správného batohu nepodceňujeme, proto jsme vydali obsáhlý článek Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční.

Obsah našich věcí se nám trošku namočil na lodi v Nikaragui

Na co ještě nezapomenout

Podělíme se s vámi i o několik drobností, na které jsme přišli až na cestě:

 • Rozhodně lze doporučit vyhotovení více pasů. Může se vám to hodit hned z několika důvodů. Mně např. rychle docházely stránky v pasu a na konci mi zůstaly pouze dvě, které jsou nutným minimem pro vstup do některých zemí. Káťa zase podcenila platnost – nevšimla si totiž, že pro vstup může být vyžadována 6měsíční extra platnost pasu. Davidovi dokonce pas ukradli na Novém Zélandu a nejbližší ambasáda byla v Sydney. Na Novém Zélandu nebo v Austrálii se musí cizinci prokázat pasem při vstupu do baru, takže jsme při každé akci trnuli, kdo pas ztratí.
 • S sebou na cestu si určitě přibalte oba typy mezinárodních řidičských průkazů a výpis z trestního rejstříku, který mohou u některých prací vyžadovat. Jeho získání v zahraničí je velice obtížné.
 • Doma nechte u někoho z rodiny plnou moc na přebírání pošty a provádění dalších úkonů.
 • Určitě požádejte o platební kartu s nízkým limitem pro výběry ze zahraničních bankomatů, ideálně s nulovým. V mnoha zemích jsou výběry velmi omezené, budete proto muset vybírat hotovost opakovaně.

Při cestování na Rudém kontinentu ztratíte pojem o čase

Styl cestování, doprava a ubytování

Způsoby cestování jsou různé. V Číně jsme cestovali místní dopravou, na Novém Zélandu a v Austrálii jsme koupili automobil. Bylo to výhodné, vždyť jsme se složili na jeho nákup i provoz. Ceny ubytování a dopravy jsou v těchto dvou zemích dost vysoké. Později jsme ale od cestování autem ustoupili a v jihovýchodní Asii a Jižní Americe už jen stopovali.

Máte-li vlastní automobil, jste nezávislí na okolí, nepotřebujete pomoc ostatních a nakonec skončíte sami. Cestování stopem nám navíc přineslo úžasné zážitky. Poznali jsme velké množství lidí, z nichž mnozí nás neváhali pozvat k sobě domů nebo nám představili místo, o kterém jsme vůbec nevěděli.

Náš styl cestování byl úsporný nejen přepravou. Snažili jsme se žít skromně, vařit si jídlo na vařiči nebo v hostelech, nepít v drahých barech atp. Když na sebe budete přísní, můžete si vaše cestování značně protáhnout. Hodně jsme spali ve stanech nebo v levných hostelech. Vždy se vyplatí obejít víc hostelů a usmlouvat nejvýhodnější cenu. Dobrou volbou je též couchsurfing, který vám nejen pomůže ušetřit peníze za ubytování, ale i poznat nové lidi.

Jak nejlépe najít bydlení přes Couchsurfing?

Dobrodružná cesta stopem přes Jižní Ameriku

Nemoci, zranění a hygiena

Nemoci a zranění jsou jedním z největších rizik, která vám mohou překazit cestu kolem světa. Pohybujete se v různých zemích a místech, proto pravděpodobnost, že se vám něco stane, je přirozeně mnohem větší než za kancelářským stolem. Nám se naštěstí zranění celkem vyhýbala.

Příprava dlouhodobé cesty po zdravotní stránce pod drobnohledem.

Na dvouleté cestě jsme se museli potýkat s těmito problémy:

 • Na Novém Zélandu jsem si na pár stehů rozsekl bradu při snowboardingu. To se vám může stát kdekoliv.
 • Někteří z nás měli problém se zuby. Díky zdravotnímu pojištění byli bez problémů ošetřeni na Novém Zélandu.
 • Všichni čtyři jsme měli velmi silné zažívací problémy na Samojských ostrovech. Určitě je dobré mít s sebou živočišné uhlí a prášky na průjem.
 • V lékárničce by neměla chybět ani antibiotika, dezinfekce na rány, obvazy a další vhodná výbava.
 • Buďte připraveni, že v některých zemích hygiena zdaleka nedosahuje našeho standardu. Veřejné záchody v Číně nebo do země vyhloubené díry v Indonésii toho byly příkladem.
 • Mějte po ruce vlastní mýdlo, antibakteriální gel a toaletní papír. Ve většině zemí můžete postrádat teplou sprchu, splachovací záchod a další věci, které považujeme za zcela samozřejmé.

Hygienické standardy v Číně vás občas mohou překvapit

Bezpečnost, ztráta a odcizení věcí

Ačkoliv se bezpečnost mezi zeměmi různí, ke ztrátě nebo odcizení věcí může dojít kdekoliv. Mluvím z vlastní zkušenosti – na naší cestě jsme byli okradeni v jedné z nejbezpečnějších zemí světa, Novém Zélandu. Vykradli nám auto a Davidovi odcizili batoh se všemi věcmi, notebookem, mobilním telefonem, všemi fotografiemi a bohužel i pasem. Byl to paradox, protože jsme nikdy u našeho domu na Novém Zélandu ani nezamykali dveře.

Musíte si proto dávat pozor naprosto všude.

Dodržujte následující zásady:

 • Vytvořte kopie všech dokladů a uložte je též v elektronické formě na e-mail.
 • Důležité věci, jako jsou doklady a peníze, mějte vždy bezpečně u sebe.
 • Nenechávejte batoh bez dozoru.
 • Zvýšené pozornosti dbejte při stopování a v autobusech.
 • Velký batoh většinou budete nuceni umístit v autobuse do dolních úložných prostor. Určitě v něm nenechávejte cennosti jako notebook nebo fototechniku. Snažte se vystoupit z autobusu mezi prvními, abyste předešli eventuální krádeži.
 • Jsou známé též případy okradení na palubě autobusu během vašeho spánku. Proto si věci dobře uschovejte např. k nohám ve spacím pytli.
 • Během stopování občas odhodíte batoh na korbu auta a půjdete si sednout k řidiči. To by se vám v Latinské Americe nemuselo vyplatit. Nikdy nevíte, kdo vám batoh při průjezdu městem hbitě vyfoukne.
 • Nechoďte nikde sami nocí a vyhněte se nebezpečným čtvrtím. S místními lidmi či v hostelu si vždy zjistěte bezpečnostní situaci.
 • Mějte u sebe falešnou peněženku s menším obnosem a pár dolary pro případ okradení.
 • Mobilní telefon si nechávejte na hostelu, alespoň si od něj odpočinete.
 • Zkuste se vyhnout taxikářům na ulicích. V Kolumbii a Peru jsme slyšeli o případech, kdy vás odvezou na jiné místo, kde vás okradou.
 • Používejte zdravý rozum a dejte na vaši intuici. Nelíbí se vám nějaká situace nebo lidé kolem vás? Seberte se a místo jednoduše opusťte.

V Jižní a Střední Americe je ale situace přece jen poněkud divočejší než u nás. Jednou jsem byl přepaden třemi muži ve Valparaísu v Chile – udeřili mě pěstí do obličeje a chtěli mě okrást. Naštěstí jsem útočníkům utekl. Byla to však moje chyba, neboť jsem se sám toulal nocí. Pokud budete dodržovat alespoň výše uvedené zásady, měli byste riziko snížit na minimum a váš výlet si naplno užít.

Ztráta či odcizení vašich věcí by vás neměla odradit v dalších plánech. Je to součást cestování a jedná se pouze o hmotné věci. Buďte rádi, že vám se nic nestalo a můžete pokračovat.

Davidovi po krádeži na Novém Zélandu zbyly jenom tepláky a pohorky

Cestování s dalšími lidmi

Cestovat s kýmkoliv delší dobu je nesmírně náročné. Spojit životy čtyř lidí pro nás byla velká výzva a zajímavý experiment. Měli jsme výhodu, že jsme se znali již dlouho před cestou. Několikrát jsme spolu pracovali v USA a v Kanadě a následně spolu vydrželi cestovat i déle než měsíc. Přesto se samozřejmě dostaví ponorková nemoc.

Nám pomohlo, že jsme si zhruba po roce cestování dali několikaměsíční pauzu, v které si každý dělal, co chtěl. Vrátili jsme se pak k sobě na Jižní Ameriku s mnohem větší energií.

Snažili jsme se také praktikovat jeden den v týdnu volno bez cestování. Ne vždy se nám to povedlo, ale určitě to i jednou za čas pomůže. Já jsem se ve třetí zemi rozešel se svojí dlouhodobou přítelkyní Editou, která byla jedním ze členů. Byla to dost náročná situace, ale naštěstí jsme zůstali kamarádi a mohli spolu dál pokračovat.

Pro většinu lidí by to asi byla nepředstavitelná věc, ale nám právě pomohla ta zmíněná přestávka. Dva roky jsou dlouhá doba a nikdy nevíte, co se může stát. Právě tou délkou to bylo ale zajímavé.

Tým kamarádů Travel4ever se spolu vydal na dlouhou cestu kolem světa

Co vám cesta dá

Z mého pohledu vám jakákoliv cesta do zahraničí otevírá dveře do nového světa. Získáte nové zkušenosti, rozhled, naučíte se jazyky, poznáte nové lidi a přátele. Za největší přínos považuji, že jsem získal jakýsi vnitřní klid z toho, co všechno jsem viděl a poznal.

Nemám rád černá místa v mé pomyslné mapě, když jsem předtím nevěděl, jak žijí lidé na Filipínách nebo jak vypadá Uluru uprostřed Austrálie. Samozřejmě si dnes můžete vyhledat fotografie a videa snad všech míst na světě, ale osobní zkušenost je nenahraditelná.

Je také zajímavé vidět, jak se žije jinde ve světě. Máte pak možnost srovnání a výběru toho nejlepšího. Připadá mi, že lidé ve vyspělých zemích se neustále za něčím honí a pořád myslí na budoucnost. Naproti tomu např. obyvatelé na Samojských ostrovech jsou mnohem chudší, přesto mi připadali šťastnější právě tím, že žijí přítomností a užívají si každý moment.

Co vám cesta vezme

Pokud se vydáte na dvouletou cestu, musíte počítat s tím, že vám doma něco uteče“. Bude to čas s rodinou a přáteli. Já propásl dvoje Vánoce a svatbu sestry, což mě určitě mrzelo. Díky moderním technologiím je dnes spojení s domovem naštěstí mnohem snazší.

Během cestování většinou omezíte také preventivní prohlídky u doktorů a čekáte až do doby, kdy vás něco bolí. Prohlídka u zubaře byla po našem příjezdu už pět minut po dvanácté. Další věcí, která nám chyběla, bylo pravidelné sportování. Cestování je samo o sobě fyzicky náročné, zvláště když se neustále přesouváte, chodíte s těžkým batohem a stopujete. Někdy pak na sport nemáte chuť ani čas. Nemůžete být součástí např. fotbalového týmu a pravidelně docházet na tréninky.

Těšili jsme se, že se v Karibiku konečně ohřejeme:

Co dělat po návratu

Po návratu byste určitě neměli zapomenout na následující věci:

 • Přihlásit se ke zdravotnímu pojištění a doložit cestovní pojištění za dobu, kdy jste byli pryč.
 • Své známé můžete přivítat soukromou projekcí materiálů z cesty, abyste nemuseli své příběhy opakovat stokrát. Pravděpodobně budete první týdny trošku v šoku, ze kterého vám pomůže právě rodina a přátelé.
 • Napište článek, který nabídněte nějakému cestovatelskému serveru nebo časopisu. Dozví se o vás víc lidí. Určitě budete mít spoustu zajímavých a nevšedních zážitků, které se nebojte předat.
 • O své zkušenosti se můžete podělit také pořádáním cestovatelských projekcí pro veřejnost, které probíhají ve většině měst. Můžete začít něčím menším a pronajmout si k tomuto účelu třeba vaši oblíbenou kavárnu.
 • Já osobně po návratu vytvářím videa navštívených zemí, točil jsem pořad do televize, píši články do novin a časopisů, mluvím v rádiu a pořádám cestovatelské projekce po ČR. Cítím, že své zkušenosti musíme někomu předat.
 • Cestovatelé si musí pomáhat, proto je dobré nenechávat si informace jen pro sebe.

Stop otlačeným zadkům!

Nejspíš budete po tak dlouhé cestě tzv. „travel addicted“ – závislí na cestování. Nebojte se toho, že už vám v hlavě visí plán další cesty. Určitě je to lepší, než být závislí na práci. Užili jste si cestu? Bavilo vás to? Tak proč nejet znovu? Sám už přemýšlím o další cestě do Indie a Nepálu.

Karel Štěpánek

Liberecký rodák, který si po ukončení vysoké školy našel práci projektového manažera v Praze. Cítil však, že ho to stále táhne do světa, proto založil cestovatelský projekt „Z kanclu kolem světa aneb stop otlačeným zadkům!“ Během dvouleté cesty s přáteli navštívil 25 zemí a celkem si jich prohlédl už více než 50. Sledujte další dobrodružství na Travel4ever a na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!