Cestovatelova filmová knihovnička aneb filmy, které ve vás probudí touhu vydat se do světa

04.02.2018|Kategorie: Tipy a triky|

Listujete atlasem světa, otáčíte globusem, sledujete zajímavé cestovatelské blogery, youtubery, instagramery, ale pořád se nedokážete odhodlat ke své vlastní životní cestě? Přestaňte vzdychat nad tím, kde by bylo krásně, kam se nepodíváte, protože na to prostě nemáte čas, peníze, odvahu, a udělejte další krok k vaší budoucí kariéře cestovatele.

Někoho v dětství ovlivnila cesta kolem světa Willyho Foga, někomu nedaly spát knihy Zikmunda a Hanzelky a pro dalšího mohla být první impulzem dovolená v Jugoslávii s výjezdní doložkou v omláceném žigulovi.

Milujete filmy? Vybrali jsme ty, které zaujaly čtenáře Travel Bible a doporučili by je dalším začínajícím, ale i zběhlým cestovatelům. Často stačí i malý impulz, který ve vás zažehne plamen vášně pro cestování. Jdeme na to!

1. Století Miroslava Zikmunda

Kdo by neznal Zikmunda a Hanzelku, české průkopníky v cestování? Tento skvost oceněný Českým lvem za nejlepší dokument vypráví o životě velmi známého cestovatele 20. století a jeho neméně slavného parťáka. Popis expedičních cest je třešničkou na dortu tohoto díla. Životopisný film Století Miroslava Zikmunda je osobitým pohledem na bouřlivé 20. století očima muže, který poznal celý svět.

Narodil se pět měsíců po vzniku první republiky, přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. Státní bezpečnost ho označila jako „nebezpečnou osobu nejvyšší třídy nebezpečnosti“. V Africe žil v době zániku koloniálního systému. Poznal prezidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym…

Nechte se Miroslavem Zikmundem inspirovat i vy. Dokument vyšel také v knižní podobě.

2. Trosečník

Pokud jste už unavení a zahlcení každodenními povinnostmi dnešního uspěchaného světa, Trosečník je jasná volba. Vypráví život Chucka (Tom Hanks), který má svůj dokonalý život rozplánovaný doslova na hodiny. Uspěchaná a hektická profese ho zcela pohlcuje a jeho milovaná Kelly se mu vzdaluje čím dál víc. Život se mu dramaticky změní po letecké havárii. Přežije, ale ocitne se na odlehlém a opuštěném místě.

Jeho problémy nyní tvoří zajištění potravy, vody a místa, kde může přespat. Film o „novodobém Robinsonovi“ je úsměvný, dechberoucí, dobrodružný i dojemný. Zjistěte, zda také opláčete „postavu“ Wilsona…

3. Jíst, meditovat, milovat

Film, do kterého se zamilují hlavně holky. Romantika každou minutu. Pokud zažíváte krizi nejen v partnerském životě a toužíte si uspořádat priority, odhodlejte se konečně navštívit vaše snové země. Objednejte si například pravou italskou pizzu. Kde jinde než v Itálii. Nebo se duchovně vzdělávejte a najděte sami sebe v Indii či na Bali. To všechno, a ještě víc zažívá hlavní hrdinka snímku Jíst, meditovat, milovat. Na cestách objevuje všechny krásy života a užívá si každé minuty. Možná vás zaujme i stejnojmenná kniha zachycující myšlenkové pochody ženy na rozcestí, Liz v podání Julie Roberts, v mnohem větší šíři.

Vydejte se po stopách hlavní hrdinky a navštivte Ubud na Bali

4. Pláž

Jeden z kultovních cestovatelských filmů. Možná právě díky němu je dnes Thajsko tak populární destinací stejně jako celá jihovýchodní Asie. Když jste mladí a máte možnost cestovat po celém světě, určitě toho využijte, jako to udělal mladičký batůžkář Richard, který přijíždí do Thajska hledat nové dobrodružství. Seznámí se zde s francouzským párem Etiennem a Francoise. Také pozná Duffyho, který je dost poznamenaný drogami.

Vypráví mu historku o tajném ostrovu, který je rájem na zemi. O místě turisty nedotknutém. Dalšího dne najde cár papíru od Duffyho, kde je nakreslená mapa onoho ostrova. Richard přemluví Etienna i Francois a vydají se hledat tajný ostrov, který opravdu najdou, ale má to háček. Jak se poperou s nástrahami, které na ně čekají? Dobrodružná atmosféra a zajímavý erotický podtón střídá výborně zapadající hudba ve snovém Thajsku.

5. Útěk do divočiny

V tomto příběhu budete sledovat dobrodružství čerstvě vystudovaného mladíka jménem Christopher. Navzdory svému okolí se nechtěl podřídit tehdejšímu americkému systému plnému materialismu a šel za svým. „Utekl do divočiny“ a stal se symbolem jedné z generací mladých Američanů. Když si pustíte tento film, jasně uvidíte protiklad čisté panenské přírody a špinavého uspěchaného města, které dokáže tak snadno zničit skutečné hodnoty. Plusem je také podklad ve formě skutečného příběhu, podmanivá hudba, vynikající filmařina i herecké výkony.

6. Milionář z chatrče

Tahle kultovní záležitost oceněná desítkami Oscarů za nejlepší film vám umožní zažít autentickou Indii. Zavede vás do soutěže Chcete být milionářem, kde se vítězem stane chudý indický chlapec jménem Jamal. Prolínají se zde 3 roviny – okamžiky ze soutěžního křesla, z policejní stanice a opravdu drsné momenty z jeho mládí, díky kterým získal potřebné znalosti odpovědět na všechny otázky. Tento snímek s dramatickým i romantickým podtextem navazuje na světový bestseller indického diplomata Vikase Swarupa. Seženete také v knižní podobě.

Film vás zavede i do indických chudinských čtvrtí

7. Walter Mitty a jeho tajný život

Ani vás práce nenaplňuje tak, jak byste si představovali? Vydejte se do Mittyho světa, kde se fantazii meze nekladou. Walter Mitty pracuje jako fotoeditor pro časopis Life. Nudí ho jeho každodenní monotónní život, takže když může, uteče do svého vlastního světa plného fantazií. Ve svém dokonalém světě se Walter mění z nesmělého muže v hrdinu, který dělá svět lepším místem.

Walterovi ale v opravdovém světě hrozí vyhazov. Musí proto udělat zásadní rozhodnutí – má se vydat na dobrodružnou cestu kolem světa, aby našel ztracený negativ fotografie, která má vyjít na titulní straně příštího čísla časopisu, nebo přijít o pracovní místo a mít nejistou budoucnost? Rozhodl se pro první možnost – a odcestoval do nejodlehlejších koutů naší planety. Dokázal, že nic není nemožné. Hlavní je nebát se ničeho a jít do všeho naplno. Celý film podporují dechberoucí záběry na kouzelnou grónskou a islandskou scenerii.

8. Brooklyn

Máte po škole, ale nechcete se hned vrhnout do práce? Vyjeďte na zkušenou do ciziny, jako to udělala Eilis, která se odstěhuje z malého městečka do jednoho z největších měst. A to díky její starší sestře, která pro ni chce lepší budoucnost, jakou irské městečko nemohlo nabídnout. Náhlá změna v úplně odlišném světě je pro ni těžká, Eilis propadá stesku po rodině.

Ve chvíli, kdy se seznámí s milým italským dělníkem, stesk pomalu mizí a začíná si zvykat na život v rušném New Yorku. Pak se kvůli nečekané události musí vrátit zpátky do rodného Irska, kde promýšlí, jestli pokračovat ve svém starém životě, nebo zůstat ve světě, kde si může splnit veškeré sny. Snímek je prostoupen pozitivní atmosférou s kombinací výborné hudby, obsazení, kostýmů i kamery. Uvěřitelný příběh, který vás pohladí po srdci. Ani přečtení stejnojmenné knihy nebudete litovat.

9. Sedm let v Tibetu

V hlavních rolích jsou dobyvatel ženských srdcí Brad Pitt a David Thewlis. Chytlavý životní příběh vypráví o dobrodružství rakouského horolezce Heinricha, který se rozhodl zdolat nejvyšší vrchol Himálaje. Poté, co se ocitá v Tibetu, kde se stane učitelem dalajlamy, vznikne mezi nimi přátelství, které jim přináší moudrost i transformaci. Film je protkaný buddhistickou atmosférou a inspiroval se skutečnou událostí. Nechybí zde ani láska a špetka humoru. Nádherně je zde vyobrazená příroda v pozadí s krásnou hudbou. Vyšlo i v knižní podobě.

Nádherná příroda i neuvěřitelně silný příběh – to vás čeká při sledování Sedm let v Tibetu

10. Divočina

Určitě všichni znáte, když se vám nic nedaří, máte už všeho po krk a vše se vám bortí pod rukama. Cheryl se tak cítí už nějakou dobu, a přestože nemá vůbec žádné zkušenosti s divokou přírodou, rozhodne se zdolat nejobtížnější a nejdelší stezku v celé Americe, jíž se říká Pacific Crest Trail. Je přesvědčená, že po absolvování této výpravy už dokáže zvládnout vše. To ještě netuší, kolikrát bude na pokraji svých sil. Od samého začátku téhle výpravy má chuť to vzdát. Prožije si všechny pocity, jako jsou beznaděj, hněv, samota, vyčerpání. Na konci cesty však znovuobjeví vlastní síly, odvahu a radost. Tento film vás zcela pohltí během několika minut a umožní vám prožívat intenzivní pocity společně s hlavní hrdinkou. Jako plus je okouzlující příroda, která přímo vybízí obout si pohorky a vyrazit.

11. Stopy

Motivační snímek v čele s velmi silnou ženou, mladou cestovatelkou Robyn, která se vydala na neuvěřitelnou výpravu z Nizozemska do Austrálie. Na vyčerpávající cestě ji doprovázel pouze její věrný pes. Během cesty nekonečnou pouští Robyn poznává kouzlo Austrálie – té „původní“. Seznamuje se s australskými domorodci a jejich způsobem života. Díky této neskutečné cestě si ovšem uvědomuje, že samota jí pomohla poznat lépe sebe samu a pochopit tento svět. Zažijete taková dramata, která dokáže napsat jen sám život.

12. Baraka – odysea země

Umělecky laděný dokument zachycující tvář Země a její pozoruhodné nesourodosti. Krásy přírody jsou střídány půvaby velkoměsta. Spousta různorodých záběrů z celého světa, jako jsou chrámy v Kambodži, skalní útvary v Utahu, tance Masajů v Africe, rituály na břehu Gangy… a mnohem víc. K dokonalosti pomáhá spoluvytvářet správnou atmosféru krásná hudba.

13. Vzpomínky na Afriku

Perla mezi cestovatelskými filmy oceněná Oscarem za nejlepší film v roce 1985. Patří i mezi nejromantičtější filmy všech dob. Zachycuje život Karen, bohaté ženy, která se formálně provdá za svého přítele barona Brora a vydává se za ním do Afriky, kde založí kávovou plantáž. Bror se však odmítl na ni vázat a stýká se i s jinými ženami. Karen potkává svou životní lásku Denyse. Přijdou komplikace s plantáží, pohlavní choroba, kterou ji nakazí její manžel a kvůli které nemůže mít děti, a v neposlední řadě světová válka. Ona je však velmi silná a snaží se se vším poprat. Tento příběh je také v knižní podobě.

14. Vzhůru do oblak

Další kousek, který získal Oscara za nejlepší celovečerní animák a který upoutal zájem i u starších diváků. Obzvlášť dost silný začátek filmu vás zcela pohltí a dostane doslova na kolena hlavně díky nádherné hudbě, která ve vás vyvolá rozporuplné pocity smutku a dojetí. Napínavý, dojemný a vskutku dobrodružný děj o plnění velkého snu vás zavede na odvážnou cestu nepříjemného starého pána a neméně sympatického chlapce. Jejich společné putování do odlehlého světa je provázené emocemi, legrací a řadou opravdu originálních příhod.

Který film inspiruje vás? Napište nám na Facebook nebo do komentáře pod tento článek. Šťastnou cestu, ať už vede kamkoliv.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!