Africká expedice s dětmi: nedejte na předsudky a zažijte africké safari na vlastní pěst

Cestovat s dětmi je pro někoho přirozené, pro jiného limitující a pro dalšího může být naprosté sci-fi. My z vlastní zkušenosti (a také ze zkušeností světem protřelejších cestovatelů) víme, že to možné je – a nejen s jedním dítětem, ale celkem na pohodu i se třemi dětmi do Asie na 8 měsíců. Pro začátek stačí vydat se po Evropě, v další fázi letecky dál. Třeba do Afriky na safari.

Děti milují zvířátka. A upřímně: králíci a slepice se časem okoukají… tak co je vzít na žirafy, lvy a opice – ne do zoo, ale do jejich přirozeného prostředí – a zprostředkovat rodině celoživotní zážitek?

Lenka, autorka článku Nemůžu jet, mám přece děti! v srpnu 2017 vyrazila s celou rodinou (2 dospělí a 2 děti ve věku 11 a 13 let) na třítýdenní cestu do JAR. Letadlem z Prahy do jihoafrického Johannesburgu, dál potom půjčeným autem přes Svazijsko a horské království Lesotho až do Kapského Města. Spali v kempech ve stanu. Autem nakonec najeli přes 5000 kilometrů. Viděli spoustu divokých zvířat, koupali se v oceánu, vylezli na pár vrcholů a autem vyjeli k nejvýše položené hospodě v této zemi (2876 m n. m.). Přidejte se k expedici.

Proč se vydat právě sem?

Jihoafrická republika je dnes jedním z nejbohatších a nejvyspělejších států Afriky. Republika vznikla v roce 1910, tedy o osm let dříve než Československo. První úspěšná transplantace srdce se jim podařila již v roce 1968 (v Kapském Městě).

Nepotřebujete žádné vízum, žádné povinné očkování, není zde časový posun, ceny potravin jsou podobné jako u nás, benzin a nafta dokonce o něco levnější. Domluvíte se anglicky. Čeká vás úchvatná příroda, divoká zvířata, vstřícní lidé. Máte rádi víno? Na jihu země objevíte bezpočet vinařství a můžete ochutnávat, co hrdlo ráčí. Co víc si přát?

Hlavním lákadlem jsou samozřejmě zvířata a nádherná příroda. Uvidíte zde třetí největší kaňon na světě. Najdete 13 národních parků a spoustu soukromých rezervací, díky kterým můžete spatřit zvířata v jejich přirozeném prostředí. Parky mají obrovské rozlohy, jsou v nich i kempy, kde se dá přespat. V každém kempu je bazén a většinou i obchod.

V zemi je značné množství vodopádů, dokonce i nejvyšší vodopád na světě (jak tvrdí skupina českých geodetů). Hluboká údolí, hory tyčící se do výšek přes 3000 m n. m., krásné písečné pláže, rozlehlé duny, oceán, vinice v oblasti Kapského Města…

Velmi příjemně vás překvapí kvalita zdejšího asfaltu, luxusní nákupní centra, přednosti potravin i vody, skvělé zázemí v kempech a moc milí a ochotní lidé.

Připravte se, že na jižní polokouli je skoro vše obráceně. V srpnu vládne zima a brzy se stmívá, v lednu vedro a komáři, vidět je dlouho. Na severu je obvykle tepleji než na jihu. Na silnici se jezdí vlevo, ale za to mohou Angličané.

Víza, doklady a peníze

Do JAR, Lesotha ani Svazijska dnes už nepotřebujete vízum. Stačí platný pas, jen musíte mít nejméně dvě volné stránky vedle sebe (a to si nedělám srandu). Pozor, pokud cestujete s dětmi: musíte s sebou mít jejich rodný list, nejlépe ještě úředně přeložený do angličtiny. Kontrolovali to už v Praze na letišti a pak ještě asi stokrát.

Národní park Mlilvane, Svazijsko

Měnit u nás peníze před cestou nemá smysl. Jihoafrický rand (ZAR) u nás stejně nekoupíte. Aktuálně (XII/2017) dáte za 1 ZAR asi 1,70 Kč. My s sebou vezli eura a dolary, ale byl pak problém najít směnárnu. První (a na dlouho poslední) byla na letišti. Bankomaty jsou totiž doslova na každém rohu. I v každé zapadlé vesnici. Lepší tedy je mít s sebou debetní platební kartu (raději dvě různé) a kartu kreditní na půjčení auta.

Kód jihoafrického randu je ZAR, protože pochází z nizozemského Zuid-Afrikaanse Rand. Často se ale používá jen R.

Pokud chcete mít jistotu, že o vás ministerstvo zahraničí bude vědět a v případě nouze vám pomůže, můžete se před cestou registrovat na stránkách DROZD.

Očkování, cestovní lékárnička

Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A i B a tyfu. Je to na uvážení každého, my žádné speciální očkování neměli, pouze žloutenku typu B. Antimalarika užijete jen v oblasti Krugerova národního parku nebo národních parků v provincii KwaZulu-Natal (a to ještě jen v určitém období). Aktuální informace si raději ověřte na stránkách parku.

Chcete se vyhnout komárům a malárii?

Pečlivě zvolte termín a trasu cesty. V srpnu na komára nenarazíte. Malé riziko je snad jen na severu republiky, kde jsou i v srpnu teploty přes den poměrně vysoké. V noci však teploty dramaticky klesají, v horách klidně až pod nulu.

Do cestovní lékárničky přibalte základní léky, náplasti, dezinfekci, něco na průjem, na zácpu a bolest v krku. To, co berete obvykle na cesty.

Neuděláte chybu, když si přečtete článek Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Co ještě s sebou

Určitě papírovou mapu a průvodce (co nejnovějšího), lépe v angličtině – v češtině tak často nevycházejí, takže nejsou aktuální. Dá se koupit v Čechách, nebo klidně až na místě. Mapu seženete v prodejně MAPIS v Praze, mají i e-shop.

Jasně, je dobré mít staženou mapu i v mobilu, ne všude je ale k dispozici signál.

Počítejte s tím, že mají jiné zásuvky. Běžný cestovní adaptér „ježek“ je vám na nic, potřebujete adaptér se třemi tlustými kolíky. Nezoufejte, za pár randů ho mají v každé větší samoobsluze.

Jak se tam dostat

Nejlíp letadlem. Cesta je dlouhá, přestup vás nemine. Naštěstí nehrozí časový posun, jste stále ve stejném časovém pásmu. Z Prahy se nejčastěji létá do Johannesburgu nebo Kapského Města přes Dubaj, Istanbul nebo Amsterdam. My zvolili (hlavně s ohledem na děti) let přes Dubaj s Emirates. Tuhle společnost máme vyzkoušenou, na palubě dostaneme dobré jídlo, pití je k dispozici po celý let. A letenka ani nemusí být nejdražší.

Pro přílet si ale můžete vybrat z mnoha jiných letišť (Durban, Port Elizabeth atd.). Záleží, jakou oblast chcete vidět a co máte v plánu absolvovat – jestli prohlídky měst, pobřeží, nebo výstupy do hor.

Ceny letenek se většinou pohybují mezi 15 a 20 tisíci korun (podle sezony a letecké společnosti).

Kdy se vypravit

Záleží, jakou trasu zvolíte. Pokud – jako my – z Johannesburgu do Kapského Města, tak v srpnu jedete v podstatě z tepla do zimy. Přesněji: na severu země je tepleji, na jihu chladno a deštivo. Jste na jižní polokouli, mají to obráceně. Taky počítejte s tím, že v létě všude mají kalendářní zimu.

Znamená to, že se brzy stmívá (už kolem 18. hodiny na severu, na jihu o něco později). S tím je třeba počítat, protože kempy v národních parcích zavírají brány se setměním. A ještě pozor, v červenci a srpnu tady v podstatě není sezona (mimo Krugerův národní park a okolí). Některé kempy jsou proto zavřené a otevírají až v říjnu.

Počasí

Jihoafrická republika je svou rozlohou obrovská, počasí se liší. Z hlediska turistiky jsou zde tři základní oblasti:

 • Kapské Město – nejvíc deštivo je od května do září, sucho od října do března. Ostatní měsíce jsou přechodné. Teploty jsou tu nejnižší, a to od listopadu do března 13–25 °C a květen až září 8–18 °C.
 • Okolí Johannesburgu, Pretorie a Krugerova národního p. – zde je nejvíc deštivé období od listopadu do května a suché období od května do září. V našich zimních měsících se teplota pohybuje v rozmezí 17–26 °C a v našich letních měsících
  9–19 °C.
 • Durban a St. Lucia – období dešťů listopad až březen, naopak nejsušší jsou letní měsíce. Nejtepleji je zde samozřejmě od listopadu do března, kdy teploty kolísají v rozsahu 20–36 °C. Nejchladněji je v našich letních měsících, kdy teplota v noci může být 12 °C a přes den až 23 °C.

Hroši u Santa Lucia

Pokud chcete hlavně pozorovat zvířata v parcích na severu země, pak je dobrou volbou květen až září. Není takové vedro, a protože je sucho, vegetace je nízká, listy opadané a zvěř se dobře pozoruje. Jinak můžete vyrazit v podstatě kdykoli – záleží na tom, co budete podnikat.

Půjčení auta

Auto si můžete půjčit hned na letišti a vrátit až v cíli cesty někde jinde. Budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Autopůjčovny jsou obvykle na letišti, ale i ve větších městech. Pro představu se podívejte na stránky Rentalcars.

V Jihoafrické republice jsou velmi populární pick-upy. Hodně turistů si půjčuje auta se stanem na střeše, ale je to celkem drahá sranda. My vystačili s Toyotou Hilux 4 x 4. Prostor pro zavazadla má obrovský, dalo by se v něm v případě nouze i vyspat. Čtyřkolku ale využijete jen v případě, že se chcete hnát nezpevněnou cestou nahoru přes průsmyk Sani Pass do Lesotha (viz foto níže). Tam taky je zmíněná nejvýše položená hospoda.

Pozor – jezdí se vlevo, takže auta mají pravostranné řízení.

Půjčení auta sice není úplně nutné, dá se cestovat i dálkovými autobusy, ale s dětmi bych to rozhodně nedoporučovala.

Pokud si auto na místě půjčíte a chcete navštívit i jiné země než JAR (například Svazijsko nebo Lesotho), musíte mít na autě značku ZA (jako je u nás CZ). Kdyby na autě nebyla, nevadí. Koupíte ji v obchodech se suvenýry v národních parcích.

Náš vůz cestou vzhůru na Sani Pass

Potraviny a voda

Vážně nemějte obavy. Potraviny se dají nakoupit v každé vesnici. Nám se osvědčil řetězec Pick n Pay (něco jako náš Globus), často měli i čerstvá hotová jídla za slušné ceny. Ve městech bývají velká obchodní centra jako u nás. Voda z kohoutku byla všude v kempech pitná a chutná.

Vybavení na cestu – co zabalit a co koupit až na místě

Protože do letadla máte omezený váhový limit, zabalte jen to nejnutnější. My měli stan, spacáky (teplé!), karimatky, polštářky na spaní, minivařič na plyn, nádobí (hrnky, misky na jídlo, příbory apod.). Plynovou bombu do letadla vzít nesmíte, ale dá se koupit na místě (ve větší samoobsluze nebo outdoorovém obchodě).

Biblický výběr vybavení pro kempování v přírodě.

Jídlo skoro žádné, jen svačinu na cestu. Naše první cesta z letiště stejně vždy vede do prvního supermarketu, kde nakoupíme na několik dní. Až jídlo dojde, kupujeme další. V kempu často není lednice, to se pak naučíte s jídlem hospodařit.

Důležitou kapitolou je oblečení. V srpnu jsme s sebou brali vše od plavek až po teplou zimní bundu. Přes den bylo často vedro na padnutí, ale ráno a večer hodně chladno. V horských oblastech noční teploty klesají k nule, ale i pod ni – takže jak kraťasy, trička a sandály, tak i čepice a teplé kalhoty. Osvědčilo se nám prádlo a trička z vlny merino. Krásně hřeje a nezapáchá ani po pár dnech.

Ubytování

Všechny noci kromě jedné jsme spali v kempech. Cenově to bývalo kolem 300 ZAR pro celou rodinu za noc. Někdy víc, jindy míň. Záleží na sezoně (viz ceny kempů níže v tabulce).

Kemp ve Svazijsku

Mimo kemp spát rozhodně nedoporučuji. Vlastně ani často není kde, moc lesů nepotkáte. Všude jsou vesnice a kolem silnic se stále pohybují lidé a stáda krav nebo ovcí.

Určitě vám radím ubytování v kempu v národních parcích zarezervovat co nejdřív předem. My to řešili až asi 3 měsíce dopředu a málem měli smůlu. Kempy v Krugerově parku byly skoro plné. Kdo nechce spát ve stanu, obvykle má možnost pronajmout si chatku.

POZOR: na letišti v Johannesburgu kontrolovali, jestli opravdu máme rezervaci do kempu.

Pokud trváte na luxusnějším ubytování, jste ve správné zemi. Můžete vybírat mezi chatkami, luxusními lodžiemi, hotely, B&B. A už jste slyšeli o „glampingu (glamorous camping)? Kolébkou tohoto stylu luxusního cestování je právě i Jihoafrická republika. Jen se připravte na tučný účet. Něco málo si o tomto stylu ubytování můžete přečíst třeba tady.

Co vás možná překvapí

 • Místní lidé vždy a všude grilují. Říkají tomu „braai“. Grilují ráno, v poledne, večer. Kdekoli, kdykoli, i když venku mrzne. Mnohde jsou proto připravená místa na gril, vše potřebné si často můžete půjčit na místě. V každém obchodě seženete maso na gril, speciální grilovací klobásy a hovězí, jehněčí nebo pštrosí steaky. Griluje se vše a všude.

Je ráno, mrzne až praští, beranice na hlavě. Ale bez grilování to prostě nejde. Horské království Lesotho, přehrada Katse

 • V JAR je celkem 11 oficiálních úředních jazyků. Jedním z nich je i angličtina, ale většina obyvatel se ji učí ve škole jako další cizí jazyk. Určitě nečekejte, že všichni mají britskou výslovnost… ale snaží se.

Čemu se vyhnout

Za celou dobu našeho pobytu jsme se nedostali do žádné nebezpečné situace. Jasně, je důležité nenechávat v autě nic cenného, nezastavovat v noci na odlehlých místech, vyhnout se po setmění centrům velkých měst, zbytečně na sebe neupozorňovat luxusním oblečením a drahým fotoaparátem. Chovejte se zodpovědně. Lepší je vypadat jako chudý příbuzný než jako bohatý turista.

Při jízdě autem po setmění dávejte velký pozor na chodce podél silnice. Chodí jich spousta a naprosto všude. Nikdo nemá reflexní vestu! Vidíte je vždy až na poslední chvíli.

Místní nás také upozorňovali, že nemáme zastavovat v blízkosti townshipů (slumy pro nejchudší obyvatele). Úplně nám stačilo, co bylo vidět z auta během jízdy. Jestli vás to ale zajímá, jistě najdete nespočet agentur, které vás vezmou na prohlídku.

Klidně oželte návštěvu města Durban. Už to není, co bývalo. Infocentrum ve městě je zrušené, všude spousta lidí – hlavně tmavší pleti, takže nezapadnete a na první pohled je vidět, že jste turisté. Bezpečně se můžete projít po promenádě nebo zajít do zábavního parku. Mnohem zajímavějším místem na prohlídku je Pietermaritzburg (od Durbanu autem jen hodinu po dálnici). Centrum městečka projdete pěšky, cihlová budova radnice stojí za vidění.

Náš nejlepší zážitek

Hned první den jízdy Krugerovým národním parkem byl nezapomenutelný. Jééé antilopa, jééé další antilopa a celé stádo, jééé zebra, stádo slonů, lev… To vše máte skoro „na dosah“.

Nejhorší zážitek

Když nás v jednom kempu odmítli bez předchozí rezervace ubytovat. To bylo nepříjemné, museli jsme za tmy hledat jinde. Pak ještě jednou šok po setmění… seděli jsme spokojeně v autě se sklenkou vína, venku tma jak v pytli, děti spaly ve stanu. Najednou ťuk ťuk na okno. Tam černá hlava! Krve by se ve mně nedořezal. Manžel statečně stáhl okénko a chlapík venku povídal: „Tady vám nesu peníze nazpět.“ Neměl totiž předtím při placení drobné. Nebylo mu zatěžko ještě večer peníze rozměnit a v kempu nás najít. To bylo vážně překvapení. Nakonec příjemné.

Co ochutnat?

Rozhodně něco z grilu. V restauraci, nebo grilujte sami. V obchodech mají speciální balíčky masa připravené pro tento účel.

Pokud máte rádi ryby, tak určitě místní fish & chips. Na to jsme se těšili nejvíc. A pak ještě na místní vína a pivo. Fish & chips se nebojte dát kdekoli, výborné měli všude… Většinou v malém krámku s pultovým prodejem. Vybrat si můžete tresku nebo jinou rybu, k tomu hranolky. Pozor – porce jsou často hodně velké. Ceny bývají od 15 ZAR za porci (26 Kč).

Masožrouti jistě ocení pštrosí steak. Ochutnali jsme ho přímo v Oudtshoornu, městě pštrosů. Mohu jen doporučit, bylo to naprosto famózní. V okolí je mnoho pštrosích farem. Další africkou specialitu, pomalu vařené maso se zeleninou, zase můžete otestovat v restauraci „The Fig Tree Restaurant“ poblíž Hluhluwe (místní někdy čtou jako šlašlůví). Mají tu i saláty a panini pro vegetariány.

Pár tipů, co navštívit

Jestli máte jen týden času a chcete vidět hlavně zvířata, leťte do Johannesburgu a vyberte na severu země oblast kolem Blyde River Canyon a Krugerův národní park. Anebo můžete letět do Kapského Města a prozkoumat jižní pobřeží, Stolovou horu, vinice a krásné město.

Pokud máte času víc (alespoň tři týdny), přidejte ještě cestu podél pobřeží mezi tím.

My to vzali z Johannesburgu severně přes Krugerův park, Svazijsko, národní park Hluhluwe-Imfolozi, St. Lucia, Durban, Lesotho, Port Elizabeth a dál podél pobřeží až do Kapského Města.

Národní rezervace Blyde River Canyon

Autem z Johannesburgu dojedete na jižní okraj kaňonu asi za 4 hodiny. Jde o třetí největší kaňon na světě. Padá do hloubky bezmála 800 metrů a při pohledu dolů se vám tají dech. Podél řeky se vine krásná asfaltka. Na několika místech jsou vyhlídky, stánky s občerstvením a různými suvenýry (dřevěné sošky zvířat, malované misky, šátky, trička…).

Není to drahé a navíc můžete smlouvat. Zaváhali jsme a nic nekoupili, pak litovali. Měli zde asi to nejlepší a za rozumné ceny. Okružní jízda přes Blyde River Canyon vás bude stát jen náklady na benzin, vstupné se nikde neplatí. Nechte si dost času – budete na každém kroku zastavovat, fotit a jásat „wow, to je nádhera“.

Blyde River Canyon, Tři rondavely

Krugerův národní park

Ten určitě nemůžete minout, pokud chcete pozorovat divoká zvířata. Je největší, nejstarší a nejnavštěvovanější v JAR. Výhodou je, že se zde můžete pohybovat vlastním vozem. Potřebujete jen podrobnou mapu, kterou koupíte v obchodě v kempu. Mapa je zároveň i atlasem zde žijících zvířat. V parku žijí gepardi, levharti, lvi, hyeny, nosorožci, pakoně, zebry, sloni, žirafy, mnoho druhů antilop, hroši, 507 druhů ptáků, 50 druhů ryb a 33 druhů obojživelníků.

V Krugerově národním parku je několik kempů. Největší z nich je Skukuza, tam jsme přespávali. K vybavení patří i bazén, jen počítejte s tím, že v africkém zimním období (červenec až září) je voda studená. Je to tím, že ač přes den jste v tričku, noci jsou chladné. Ubytování rezervujte co nejdřív – 3 měsíce předem už může být pozdě. A pozor, v srpnu je tu dost plno (asi i proto, že přes den je příjemných 25 °C a na stromech není listí, takže se dobře pozorují zvířata).

Do národních parků se platí vstupné. Jestli plánujete navštívit víc parků, vyplatí se Wild Card. Je to něco jako permanentka, má zvýhodněné rodinné vstupné apod. S kartou máte přístup na některá místa s velkou slevou, nebo dokonce zdarma. Dá se zajistit jen on-line, takže raději ještě před cestou z domova.

Ubytování v některých parcích (Kruger) je nutné rezervovat předem. Bez předchozí rezervace vás nepustí ani do brány. Moc neváhejte a udělejte to včas, mnohé parky jsou malé a počet míst omezený. Máte na výběr z několika možností ubytování: vlastní stan, safari stan, bungalov… Cena od 100 R za osobu a noc po klidně až 5000 R za luxusní ubytování. Aktuální ceník na rok 2018 zde.

V obchodě se suvenýry určitě kupte mapu parku. Je pěkně přehledná a podrobná, zároveň slouží i jako atlas zvířat. Mají různé typy v ceně od 80 R.

Krugerův národní park

Království Lesotho – přehrada Katse

Do Lesotha se dostanete po asfaltové silnici ze západu směrem na hlavní město Maseru. Anebo – pokud toužíte po off-road zážitku – jeďte přes Sani Pass v Dračích horách. Dostanete se až do výšky 2876 m n. m. a můžete si dát drink v nejvýše položené hospodě v Africe. Nezapomenutelný zážitek zaručen. 🙂 Je ale nutné mít vhodné auto, pohon 4 x 4 a zkušeného řidiče. Cesta je kamenitá, úzká.

Průsmyk Sani Pass

Vodní dílo Katse Dam má několik prvenství. Je nejvýše položenou přehradou v Africe (1993 m n. m.) s výškou hráze 185 metrů, která je také nejvyšší. Celá přehrada je dlouhá 710 metrů. A proč ji tu postavili? Tomu nebudete věřit. Zásobuje vodou oblast Gautengu (okolí Johannesburgu) a JAR za to Lesothu velmi slušně platí.

Za silnice ani za krásné výhledy se v Lesothu nic neplatí. Zaplatíte jedině za zajímavou prohlídku přehrady Katse (s průvodcem). Prohlídky se organizují v novém infocentru, které najdete hned nad přehradou, prohlídka trvá asi hodinu. Cena 10 R za dospělého, děti polovic. Z terasy infocentra je nádherný výhled.

Přehrada Katse, můžete zde absolvovat i prohlídku s průvodcem

Hluhluwe-Imfolozi National Park

Jak už název napovídá, jde vlastně o dva spojené parky. Žije tu obrovský počet nosorožců dvourohých i tuponosých. Samozřejmě i spousta dalších zvířat, jako je krokodýl, hroch, levhart, lev, gepard, hyena, slon, buvol, pakůň, šakal, žirafa, zebra, voduška, nyala, oryx, různé druhy antilop, prase bradavičnaté, paviáni.

Žirafa v Hluhluwe

Příroda je úplně jiná než v Krugerově parku. V severní části jsou kopce a horský terén, na jihu je krajina zvlněná s otevřenými a křovinatými savanami. Opět zde můžete jezdit a kochat se ve vlastním autě. Na mnoha místech se dá zastavit na piknik s grilováním, většinou u napajedel – můžete tak pozorovat zvířata přímo během svačiny.

Jedním z nejlepších ubytování v JAR je zdejší Bushbaby camp. Podívejte se sami, na stránkách Booking.com najdete podrobnosti o ubytování v chatkách. Pokud přijedete vlastním autem, platíte vstupné 210 R (dospělý; dítě polovinu). Je možné připlatit za safari s průvodcem – ceny začínají na 620 R za osobu.

Rezervace Tsitsikamma

Mezi městy Knysna a Humansdorp leží úchvatná rezervace Tsitsikamma. Ubytovat se můžete v kempu přímo na skalnatém pobřeží. K pronajmutí mají chatky s úchvatným výhledem na oceán. Místa pro stany leží hned pár metrů od vody.

Z kempu se podnikají různě dlouhé túry – k vodopádům, nebo přes visutý most na zdejší vyhlídku. Do těchto míst se jezdí za přírodou, ze zvířat tu potkáte maximálně damany (savci připomínající přerostlé morče).

Visuté mosty v parku Tsitsikamma

Přírodní rezervace Robberg (Plettenberg Bay)

Poloostrov nabízí trek po pobřeží dlouhý 9 km, počítejte ale, že tu strávíte nejméně 4 hodiny. Cestou můžete pozorovat obrovské kolonie tuleňů, v dálce na moři i velryby. Narazíte i na velkou zátoku s písečnou pláží.

Autem dojedete k bráně, kde zaplatíte mírné vstupné (dospělí 40, děti 20 R, za auto nic). Popojedete na nedaleké parkoviště, kde jsou toalety zdarma a informační tabule.

Poloostrov Robberg

Knysna (čti „najzna“)

Krásné městečko v zátoce, určitě stojí za návštěvu. Je srdcem legendární „Zahradní cesty“ (Garden Route). Z útesů jsou úchvatné vyhlídky na Indický oceán. Dole ve městě i v přístavu je spousta restaurací, kde určitě ochutnejte plody moře. Cestou zastavte v místním Mitchell’s pivovaru, za 75 R dostanete k ochutnání šest menších sklenic (asi 2 dl) různých druhů piv a navrch jedno velké dle vlastního výběru. Ochutnala jsem vše – pivo bylo výborné, rozhodně pivařům doporučuji.

Kapské Město a okolí

Ve městě a okolí můžete strávit týden i víc. Nudit se rozhodně nebudete, je tu hodně co objevovat. Jen namátkou: výstup na Stolovou horu, botanická zahrada, muslimská barevná čtvrť Bookap, centrum města s trhy, přístav a nábřeží. V okolí spousta vinic, půvabné městečko Franschhoek s francouzským šarmem. Tady nás to hodně oslovilo, ochutnali jsme mimo vína a kávy i výbornou horkou belgickou čokoládu.

Pro většinu turistů je největším lákadlem výlet na Stolovou horu (Table Mountain). Za jasného počasí jsou shora nádherné výhledy na město a oceán. Pěší výstup (ta nejkratší a nejfrekventovanější varianta) je sice příkrý a náročný, ale nahoře je potom několik stezek skoro po rovině. Cesta z parkoviště až nahoru nám zabrala něco málo přes hodinu. Hlavně s sebou vezměte pitnou vodu a větrovku, budete obojí potřebovat. 🙂

Cesta lanovkou nemusí být rychlejší – hned od rána se tvoří dlouhé fronty. Cena je 290 R za dospělého a 140 R dítě (zpáteční lístek).

Podrobnější info o cenách lanovky na Stolovou horu je zde.

Paarl

Asi 60 km od města směrem na SV leží městečko Paarl, třetí nejstarší evropské sídlo v JAR (po Kapském Městě a Stellenboschi). Má přibližně 190 tisíc obyvatel. Až vás omrzí ochutnávky vína ve zdejších vinařstvích, vydejte se na piknik pod horu Paarl (Perlová hora). Jsou to vlastně tři žulové masivy, po australském Uluru nejvyšší na světě.

Hora Paarl

Tučňáci na Boulders Beach

Kousek od Kapského Města směrem na jih, blízko Simon’s Town, můžete pozorovat tučňáky brýlové. Údajně tu žije asi 2300 jedinců. Mají zde svou vlastní pláž, lidé se pohybují v jejich těsné blízkosti po dřevěných chodnících. Platí se vstupné – dospělí 70 a děti 35 R.

Boulders Beach a tučňáci brýloví

Střelkový mys, L’Agulhas

Dojedete autem, zaparkovat zdarma se dá u majáku a pak asi kilometr pěšky. Celé okolí předělávají, bude tu větší památník. Za poplatek vyjdete nahoru na maják, který v roce 1988 zrestaurovali a znovu uvedli do provozu.

Nejjižnější místo JAR – L’Agulhas neboli Střelkový mys. Trošku tady foukalo

Ceny

 • Ceny benzinu se pohybují kolem 12,5 R za litr, tedy o něco méně než u nás.
 • Jídla v restauraci také podobně jako u nás. Steak z pštrosa kolem 250 R, větší porce fish & chips 15 až 30 R v rychlém občerstvení.
 • Potraviny: pivo v samoobsluze 750 ml za 14 R, ananasová Fanta 2 litry za 13 R, jablka 1,5 kg za 20 R, cider Savanna 0,5 l za 20 R. Obecně se ceny potravin pohybují na podobné úrovni jako u nás.

Ceny kempů v ZAR na noc (aktuální kurz zde) uvádím v tabulce:

Název kempu / národního parku Cena za místo pro stan Dospělý Dítě
Krugerův NP – Skukuza

cena vstupu

285 88

304

44

152

Bushbaby camp 0 120 60
Tsitsikamma 0 216 108
Plettenberg Bay (Robberg), kemp 120 60
Plettenberg Bay (Robberg), rezervace 80 40
Sabie, kemp celkem 480

Kolik to stojí?

Jak hluboko je třeba sáhnout do peněženky? Celkové přibližné náklady naší cesty:

 • Letenky s Emirates za osobu 20 000 Kč (dají se pořídit i levnější, my byli limitovaní termínem).
 • Půjčení auta Toyota Hilux 4 x 4 na 21 dní za 25 000 Kč (opět se dá pořídit i levněji, ale my chtěli čtyřkolku).
 • Benzin celkem asi 10 000 Kč. Najeli jsme 5100 km, spotřeba ± 8 l na 100 km.
 • Speciální cestovní pojištění jsme neřešili. Celá rodina máme sportovní pojištění od Alpenverein na celý rok, celý svět. Běžné cestovní pojištění např. u pojišťovny UNIQA vyjde na 704 Kč/osobu (na 23 dní). Jinde klidně i 2000 Kč. Určitě tedy podrobně prostudujte podmínky několika pojišťoven.
 • Jídlo nás stálo jen o trošku víc než doma. Přece jen jsme chtěli ochutnat nějaké místní speciality a párkrát vyzkoušet místní restaurace.
 • Ubytování: spát pod stanem nás baví, navíc zázemí zdejších kempů bylo prostě luxusní (přestože jsme, pokud to šlo, vybírali ty nejlevnější). Průměrná cena za osobu a noc byla kolem 125 Kč. Dohromady 20 nocí, celkem cca 10 tisíc Kč.
 • Právní překlad rodného listu dítěte do angličtiny 500 Kč/dítě. Vyplatilo se, kontrolovali je všude.
 • Suvenýry obvykle moc nekupujeme, stejně to doma není kam dát. 🙂 Přivezli jsme jen pár drobností: dřevěnou figurku nosorožce (100 Kč), krásný obraz malovaný na plátno (500 Kč), dřevěnou malovanou mísu (250 Kč). Ceny můžete většinou smlouvat.
 • Samozřejmě jsme přivezli jihoafrické víno, koupené ve vinařství i v samoobsluze. Láhev maximálně za 120 Kč.
 • Vstupné: záleží, kolik národních parků navštívíte – v našem případě to bylo asi 6000 Kč. Znovu připomínám, že s kartou Wild Card dost ušetříte.

Takže: tři týdny v Africe ve 4 lidech můžete pořídit kolem 140–150 tisíc. Nejvyšší položkou jsou letenky. Jídlo nepočítám – jíst se musí i doma a tady to nebylo nijak drasticky dražší. Hodně ušetříte, když si vaříte sami. Jídlo v restauracích je sice výborné, ale leze to do peněz.

Pro srovnání: týden safari s cestovkou v Krugerově národním parku vyjde kolem 45 tisíc Kč na osobu.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jihoafrická republika je pro nás Evropany rozhodně nevšední země. Na obrovském území tady uvidíte neskutečné kontrasty – široké kvalitní dálnice rovné jak pravítko, o pár kilometrů dál cesta vhodná leda pro těžkou vojenskou techniku. Cestovní rychlost klesá ze 120 na 20 km za hodinu.

Ve městech luxusní vily obehnané ostnatým drátem (často pod napětím). Za městem township, kde není ani splachovací WC. Pláže nekonečné, liduprázdné, moře průzračně čisté, spousta zvířat, ptáků, rostlin.

Mám ráda cestování jen se stanem, proto se mi moc líbí jedno motto: „V Evropě tomu říkáte kurz přežití, v Africe to nazýváme kempování.“

Návštěva této části Afriky rozhodně stála za to a kdyby byla možnost, jedu hned zítra zase. 🙂

Důležité odkazy

South African National Parcs

Podrobné informace o parcích, o rezervacích ubytování atd.

MZV ČR

Informace o vízové povinnosti do JAR.

Wild Card

Zmiňovaná slevová karta Wild Card.

Coast to Coast

Výborný průvodce psaný místními. Nabízí info o ubytování, atrakcích, kde se najíst, co podniknout… Tištěný ho můžete získat v některých kempech a informačních centrech.

Lenka Trnková

Matka dvou dětí ve věku 11 a 13 let. Cesty s dětmi podniká již od jejich útlého dětství. Pokud se chystáte třeba na Korsiku, brzy bude k dispozici její e-book o cestě po tomto krásném ostrově, samozřejmě s dětmi.

Kam dál?

Přečtěte si velkého průvodce po afrických safari včetně praktických rad pro cesty do Afriky.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!