Není mnoho Evropanů, kteří vědí, kde leží Ekvádor. Přitom ani netuší, že již nesčetněkrát jedli banány dovážené právě odsud. Ale nejsou to jen tropické plody, kvůli kterým stojí za to tuhle jihoamerickou zemi poznat. Je to hlavně prolínání 3 světů, kde každý z nich může nabídnout neopakovatelnou atmosféru – krásné pláže a ostrůvky oceánu, andské velehory a vulkány, těžko přístupná místa amazonského pralesa. To vše lze stihnout projet za pouhých 24 hodin. Ekvádor je sice malá země, to mu však neubírá na rozmanitosti.

Proč jet do Ekvádoru

Pokud máte rádi teplo, Ekvádor je správnou volbou – leží přímo na rovníku. Na své si přijdou milovníci pláží a oceánů, horské turistiky i dobrodruzi toužící lovit piraně v amazonské džungli. Bílé pláže v přírodním parku Los Frailes vám navodí pocit živoucího snu, stejně jako šnorchlování u korálových útesů nebo výlet lodí na jeden z mnoha přilehlých ostrůvků, které hýří životem rozmanitých mořských ptáků. Pokud budete mít štěstí, můžete cestou zahlédnout i velryby.

I pro náročnější cestovatele se zde něco najde – k Ekvádoru patří i souostroví Galapágy, kde narazíte na zvířecí druhy, které na jiném místě naší planety nežijí. Pobyt v Ekvádoru se nesmí obejít bez návštěvy krásných a přívětivých andských velehor, kde není problém pohybovat se v nadmořské výšce nad 4000 m n. m. jen v bundě (díky rovníkové poloze) a bez horolezeckých zkušeností.

galapágy

Galapágy jsou domovem obrovských želv i strašidelně vyhlížejících ještěrů

Právě v Andách jsem pochopil, že moje láska k mořím a plážím byla slepá. Nic nemůže vzít dech víc než pohled do kráteru vyhaslého vulkánu s vrcholky hor v pozadí, doplněný hloučky ovcí a lam pasoucích se za doprovodu indiánských pastýřů. Tyto zážitky budou bojovat o prvenství na žebříčku top zážitků společně s dobrodružstvím z hledání kajmanů, pozorování opic a poslouchání symfonie probouzejícího se pralesa při prvních slunečních paprscích prostupujících korunami stromů, na jejichž vrcholcích protahují svá křídla obrovští pestrobarevní papoušci.

Jak se do Ekvádoru dostat

Z ČR je nejjednodušší, ale také nejdražší variantou let s KLM s přestupem v Amsterodamu. Zpáteční letenka stojí přes 25 000 Kč. Cenu lze snížit kombinací letu z Bratislavy do Madridu s Ryanairem a z Madridu se společností Avianca nebo Iberia buď do Quita, nebo Guayaquilu (většinou s přestupem v Bogotě). Se zpáteční letenkou se tak jde dostat pod 18 000 Kč.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Ideální je spojit návštěvu Ekvádoru ještě s jinou latinskoamerickou zemí, například s Kubou (let Praha – Kolín nad Rýnem – Varadero/Havana – Cancún – Bogota zvládnete za cca 10 000 Kč jednosměrně a z Bogoty autobusem do Quita za 1000 Kč).

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

V Ekvádoru je poměrně stabilní klima, střídá se ale období sucha a období dešťů. Nejlepší období na cestování po Ekvádoru je od května do října, kdy je méně dešťů, je však paradoxně větší zima v horách, méně slunečních dní v nížinách a oceán poměrně chladný. Také komáři jsou všude. Je ale větší šance, že nezmoknete.

I období dešťů od konce října do začátku května má své výhody. Prší převážně v noci, je tepleji (někdy až nepříjemně), víc sluníčka, teplý oceán a méně komárů. Horská turistika ale je loterií, protože počasí se tam mění velmi rychle, navíc je větší riziko mlh, takže můžete přijít o nádherné výhledy.

Víza a podmínky vstupu

Ekvádor nemá pro občany většiny zemí světa vízovou povinnost při pobytu nepřesahujícím 90 dnů. Stačí cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců po opuštění Ekvádoru. Budete muset vyplnit imigrační formulář, který doporučujeme neztratit, protože jej musíte předložit i při opuštění země. Také může nastat situace, kdy imigrační pracovník bude požadovat předložení letenky na cestu z Ekvádoru. Není to však striktní.

Pro delší pobyt je nutné zařídit víza na stránkách ambasády v Berlíně a pak tam pro ně dojet. V případě práce nebo dobrovolnictví nad 90 dnů pobytu v Ekvádoru se požaduje mimo jiné také pozvánka organizace, u které budete pracovat/dobrovolničit. Tato víza stojí cca 6500 Kč na rok.

V případě cesty motorovým vozidlem potřebujete mezinárodní řidičský průkaz.

Galapágy

Peníze a přibližné ceny

Měnou v Ekvádoru je americký dolar (USD). Platit se dá bankovkami 20 USD a menšími vcelku běžně, ve větších obchodech přijmou i 50 USD. Platba kartou ve větších obchodech je možná, ale je to celkem složitý a dlouhý proces. Bankomaty jsou v každém městě a většinou vydávají 20dolarové bankovky a menší. Výběr z bankomatu s českou kartou většinou není problém, poplatky se pohybují od 100 do 200 Kč za výběr (dle banky). Směnárny i banky najdete v každém středně velkém městě. CZK vám nikdo nesmění, s eurem naopak není problém.

V menších obchodech a na ulici zaplatíte pouze hotově. V pouličních obchodech a na tržištích se zeleninou se téměř nesetkáte se smlouváním. Stejně tak i v dopravě nebo restauracích. Jediným místem, kde je dobré smlouvat, jsou indiánská tržiště. A možná taxíky.

Ceny jsou v obchodech i mnohých službách podobné jako u nás, výrazně levnější je některé ovoce, doprava a jídlo na ulici, výrazně dražší jsou například sýry, maso, jídla v restauraci a některá zelenina.

  • Bydlení: nejlepší poměr cena/výkon je asi přes Airbnb, kde kvalitní pokoj seženete od 350 Kč za noc. Hotely začínají na 500 Kč. Dobře funguje couchsurfing.
  • Jídlo: v restauraci je jídlo poměrně drahé, od 150 Kč výše. Na ulici se najíte od 40 Kč.
  • Nápoje: balená voda 6 Kč, 0,5l pivo v plechovce 25, točené pivo (jen v některých velkých městech) od 100 Kč, láhev vína v obchodě od 150 Kč.
  • Potraviny v obchodě: podobně jako u nás. Pečivo je nejlepší kupovat v pouličních pekárnách.
  • Památky: od 75 Kč.
  • MHD ve městech: 10–20 Kč za jízdu, v Quitu 10 Kč přestupní.

 

západ slunce ekvádor

Lokální doprava

Letecká přeprava

Ekvádor je poměrně malý na to, aby se vyplatily letecké přesuny. Existují spoje mezi městy Guayaquil a Quito, též mezi Cuencou a Quitem. V akčních nabídkách společnosti Avianca nebo Iberia se výjimečně lze přiblížit k cenám autobusu (tedy cca 400 Kč), ale je to o štěstí.

Vlaky

Vlaková přeprava není v Ekvádoru moc běžná. Prakticky vede Ekvádorem jen jedna hlavní trať v horách, sloužící ale jako turistická atrakce: můžete si koupit jízdenku spojenou se zážitky – v podstatě je to celý zájezd. Ceny jsou však hodně „turistické“.

Autobusy

Nejvyužívanější dopravou mezi městy jsou autobusy, které nahrazují absenci vlakové dopravy. Většinou platí pravidlo „hodina jízdy = 1 USD“. Autobusy jsou velké, pohodlné a většinou klimatizované, někdy až moc. Přes den zastavují téměř kdekoliv, ale přes noc jen na terminálech (na zastávkách stojícím lidem málokdy, ochrana před „pochybnými existencemi“). Přes den v autobusech často chodí prodejci všeho možného – od jídla a pití až po drogerii. Není třeba se jich bát, nic nikomu nenutí. Nejlepší výchozí bod pro cestování autobusem jsou velké terminály (autobusová nádraží), kde získáte informace o trasách. V autobusové dopravě je velká konkurence, existuje zde nepřeberné množství dopravců. Cena ale je u všech velmi podobná, většinou se předhání jen pohodlím nebo silnějšími hlasivkami „naháněčů“.

ekvádor

Ekvádorský autobus

Auta (autopůjčovny)

Půjčování aut není v Ekvádoru běžné. Ve větších městech to jde.

Kola

Ve větších městech je možné půjčení kol od 150 Kč na den. Ideální na to jsou některá horská města, především Baños de Agua Santa, o kterém ještě bude řeč.

Taxíky

V malých městech je jízda taxíkem obyčejně za 25 Kč. Ve větších jsou ceny srovnatelné s ČR. Cenu je dobré stanovit předem, případně po nějaké zkušenosti a získání odhadu sami nabídněte cenu. Po městech jezdí i různé tuktuky (mototaxi), které jsou levnější než klasické taxi.

MHD

Ve větších městech funguje celkem rozsáhlá síť autobusů, které ale nemají jízdní řády, zato jezdí přes den pořád. Kromě Quita a Guayaquilu navíc neexistuje mapa linek, ale každý autobus má svou trasu. Většinou se stačí zeptat. Autobusy po městech stojí cca 10–20 Kč a platí se někde při nástupu, jinde při výstupu.

Jiná možnost

Mezi vesnicemi, převážně v horách, hojně funguje doprava pick-upy. Jsou dva druhy – pro turisty a pro místní. Rozeznáte je: ty pro místní jsou většinou plné lidí, materiálu a zvířat. Někdy je to nepohodlné, ale jde o zážitek a možnost setkat se s místními, navíc jsou velmi levné: co hodina svižné jízdy, to jeden dolar. Zato turistické (často bílé pick-upy se zeleným pruhem na boku) začínají na cenách 200 Kč.

ekvádorský pick-up

Pick-up

Kuchyně

V podstatě zde není mnoho jídel, která by nebyla k ochutnání i v Evropě, až na některé výjimky. Stravování v restauracích je dost nákladné, zato na ulici nabízí to pravé na cestách. Platí stará poučka – jezte tam, kde jedí místní.

Očekávejte ke všemu rýži, bez které si Ekvádorci nedokážou představit snad žádné jídlo. Doporučuji tortillas de verde, což není tortilla, jak ji znáte u nás, ale v podstatě jen placka z drcených banánů typu verde (zelené, nesladké) plněná sýrem, nejčastěji podávaná s volským okem. Vynikající!

V horách, obzvlášť v okolí Ambata, se setkáte s Llapingachos, bramborovými plackami se zeleninou a opečenou klobásou. Indiáni také rádi prodávají pečená morčata, stojí za to zkusit. Velmi oblíbené jsou empanadas (tašky plněné masem) a místo brambůrek chifles (chutnají podobně, jen jsou z banánů).

Na trzích lze koupit velmi levně tropické ovoce, hlavně banány, ananas, mango, avokádo, papayu, guayabu, karambolu, achotillu, maracuyu, pomeranče apod. Například hrozny, jahody, třešně, jablka či hrušky se dováží, tomu odpovídá vyšší cena. Úžasný chuťový zážitek jsou žluté kaktusové plody pitahaya, ovšem levné jsou pouze v sezoně od února do května.

Sladkosti jsou cenově srovnatelné s ČR, ale čokoláda je o dost dražší, také kakao (i když na kakaové plantáže narazíte po celém Ekvádoru). Pečivo je nejlepší kupovat v pouličních pekárnách, kde naleznete mnoho druhů jak sladkého, tak slaného pečiva, většinou bílého.

Pivo je relativně dobré od značky Pilsener (založené plzeňským sládkem). Víno je přemrštěně drahé (i krabicové, za které dáte víc jak 200 Kč). Jako nejlepší z toho, co jsme vyzkoušeli (poměr cena/chuť), bylo víno z Argentiny za cca 100 Kč.

ekvádorské jídlo

Tortillas de verde

Nemoci a hygiena

Před návštěvou Latinské Ameriky se doporučuje očkovat proti žloutence typu A a B, žluté zimnici a břišnímu tyfu. Není to však povinné. Občas se v Ekvádoru vyskytne lokální epidemie horečky dengue, jinak je v tomto ohledu země poměrně bezproblémová.

V celém Ekvádoru (až na výjimky) voda z kohoutku není pitná, na což je nutné myslet.

V období sucha jsou v nížinách a přímořských oblastech velice rozšíření komáři. Budete potřebovat repelent, ovšem ten evropský nechte doma, nebyl by tu moc platný. Kupte jej na místě (mně se nejlépe osvědčila značka Detan, dá se koupit ve větších supermarketech nebo v lékárně).

Také je dobré myslet na sluníčko, které je tu opravdu ostré. Opalovací krém kupte už doma, protože tady je 3x dražší.

Vezměte s sebou i vitaminy, léky a vše lékařské, co používáte. V Ekvádoru seženete téměř cokoliv, ale za mnohem vyšší cenu.

Bezpečnost

Ekvádor je považovaný za relativně nebezpečnou zemi. Všeobecně platí, že v nížinách a Amazonii je bezpečnost horší než v horských městech. Je dobré na to myslet a nechodit po setmění mimo turistické části (obzvlášť jako „gringo“, což je výraz pro bělocha). Ve městech pozor na kapsáře. V některých částech Ekvádoru hrozí riziko napadení. Je dobré řídit se intuicí, zbytečně neriskovat a vždy se ptát místních na bezpečnost v dané lokalitě, protože se může město od města lišit.

Všeobecně vzato jsou turistická místa více bezpečná než neturistická. To ovšem přestává platit v případě, kdy jste někde s místními (svými přáteli), kteří vás mohou vzít i na místa, kam byste se obyčejně neodvážili, ale přitom jsou bezpečná, plná zdejší atmosféry a kultury. Při respektování určitých bezpečnostních pravidel se není čeho bát: za celého půl roku mne nikdo neokradl ani nenapadl.

Pouliční psi jsou mnohdy nebezpečnější než lidé. Bohužel jsou všude. Většina psů si vás nebude všímat, někteří ale budou dorážet. Jsou dvě strategie – nevšímat si jejich dorážení a klidně, pomalu jít, anebo se je pokusit zastrašit. Na každého platí něco jiného, většinou však zabere vaše lhostejnost a pomalé pohyby. Na zvážení je i očkování proti vzteklině.

lama

Náboženství, svátky, tradice

Ekvádorci jsou většinou katoličtí křesťané. Indiáni v horách a Amazonii mnohdy také, ale jsou i místa, kde zachovávají ještě původní, předkoloniální náboženství.

Svátky a tradice jsou víceméně podobné jako u nás, vycházející z křesťanských svátků. Ovšem jejich oslavy jsou velkolepější, barevnější, hlučnější. Velikonoce a Vánoce jsou často slavené pestrobarevnými průvody. V Ekvádoru bývá v půlce února velký karneval podobný světově slavnému karnevalu v Rio de Janeiru, ovšem v menším měřítku.

Silvestr a Nový rok slaví podobně jako u nás petardami a ohňostroji, ale to není vše. Dle tradice si rodiny před silvestrem vyrobí (nebo koupí) figuríny z papíru, malé i velké, vyobrazující různé filmové, pohádkové, politické a slavné postavy. S těmi se přes den dělá průvod a o půlnoci se všechny zapálí. Do jejich velkých plamenů pak lidé často hází navíc petardy k umocnění efektu.

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky jsou amerického typu – je dobré si přivézt redukci (dá se ale sehnat i na místě, byť je to trochu složitější). Uzemnění je vzácná výjimka.
  • Záchody jsou prakticky stejné jako u nás. Jen nesplachujte toaletní papír, na ten jsou koše.
  • Všichni se předhání v nabízení produktů a služeb. Na autobusových nádražích očekávejte křik dopravců oznamujících své destinace. V autobusech pak jsou zcela běžní prodejci, neobávejte se ale – nikdo nikomu nic nenutí.
  • Není to pravidlem, ale většina autobusů vám zastaví kdekoliv (kromě MHD). Stačí říct.
  • Nadmořská výška v Andách umí pěkně zamotat hlavu. Doporučuje se aklimatizace před túrami, sladké (ideálně hroznový cukr, ten ale v Ekvádoru neseženete) a šetřit silami.
  • Na většině míst se domluvíte pouze španělsky. Angličtinu moc běžných lidí neovládá. Samozřejmě mimo typické turistické atrakce.
  • Wifi ve městech je velmi rozšířená – v podstatě tak, jak jsme zvyklí u nás. Totéž platí i pro mobilní síť a mobilní data.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Jezero Quilotoa

Úchvatné jezero v kráteru sopky v nadmořské výšce 3500 metrů. Při dobrém počasí dechberoucí podívaná na okolní hory. Po pěšině můžete sejít do kráteru až k jezeru a půjčit si kajak nebo zaplavat. Okolo kráteru vede také trekingová trasa. Všude potkáte indiány, jejich obchůdky a kulturu.

ekvádor příroda

Laguna Quilotoa

Chimborazo

Nejvyšší hora Ekvádoru (6268 m n. m.), která vlastně ani není horou, ale vyhaslým vulkánem. Až do 4800 m n. m. vás může bez problémů vyvézt auto. Je to jedno z mála míst v Ekvádoru, kde se dá sáhnout na sníh. Kamenitá půda díky vulkanické činnosti připomíná povrch Marsu. Až do 5100 m n. m. dojdete bez průvodce i s dětmi. Dál už je nutný odborný doprovod a patřičná výbava.

nejvyšší hora ekvádoru

Chimborazo

Národní park Cajas

Jedno z nejkrásnějších míst, která jsem kdy navštívil. A také jedno z mála míst v Ekvádoru, kde jsou v přírodě značené turistické trasy. Ty vedou téměř panenskou vysokohorskou přírodou, klikatí se mezi skalami a víc než 200 lagunami. Je na vás, kterou trasu zvolíte. Pro méně zdatné je nejvhodnější dojet autobusem k výchozí stanici a sejít některou trasou k městu Cuenca. Za celý den jsme potkali jen divoké lamy a dravce.

národní park cajas v ekvádoru

Laguny v národním parku Cajas

Isla de la Plata

Ostrov nedaleko městečka Puerto Lopez. Ne nadarmo se tento ostrov nazývá „Galapágy pro chudé“. Je zde totiž několik druhů flóry a fauny, které se jinak vyskytují i na Galapágách. V období od června do října můžete mít štěstí a vidět cestou i velryby. A jak se sem dostanete? Stačí zaplatit (cca 900 Kč) celodenní výlet lodí s průvodcem. Je to jediný způsob, protože ostrov je zároveň národním parkem, a určitě stojí za to.

ostrov ekvádor

Piqueros na Isla de la Plata

Cuenca

Město dýchající koloniální architekturou, kde naleznete české stopy a dokonce i český pivovar s hospodou. Cuenca je hodnocená jako jedno z nejkrásnějších míst pro život v důchodu. Senioři z celého světa sem jezdí strávit svůj podzim života. Je to taky město plné kultury, street artového umění, pulzuje životem, navíc je na Ekvádor nezvykle čisté a velmi bezpečné. Rozhodně stojí za návštěvu.

Street artisti v Cuence Ekvádor

Street artisti v Cuence

Guayaquil

Největší město Ekvádoru, větší než hlavní město Quito. Divoké, moderní – a přitom staré, plné zajímavých míst i obrovských ghett (do kterých nedoporučuji chodit, ale uvidíte je cestou autobusem). Letiště je hned vedle autobusového terminálu vykrývajícího celý Ekvádor. Je to nejlepší přestupní místo k cestování do všech koutů země. Určitě stojí za to navštívit čtvrť Las Peñas s výhledem na celé město, a také zoologicko-historickou zahradu Parque Histórico.

Karneval v Guayaquilu

Karneval v Guayaquilu

Quito

Hlavní město Ekvádoru, moderní, kulturní, historické a poměrně čisté. Navíc v horách – s nadmořskou výškou 2800 metrů je druhým nejvýše položeným hlavním městem na světě. Je to centrum mnoha firem, univerzit, kultury a městského života. V moderní části města je bezpečno, nachází se zde mnoho parků k odpočinku, kopec Panecillo se sochou panny Marie a můžete se lanovkou vyvézt na Rucu Pichincha, odkud je nádherný výhled na celé město i okolní Andy. Je i výchozím bodem pro zdolání hory Pichincha. V historické části (také bezpečné) můžete obdivovat koloniální architekturu. Město má skvělou síť MHD, což v Ekvádoru není běžné.

Quito a Rucu Pichincha

Quito a Rucu Pichincha

Baños de Agua Santa

Město v horách, hojně navštěvované turisty. Má to svůj důvod – jsou zde termální prameny, hory, největším lákadlem ale je Casa del Arbol, kde se můžete pohoupat na houpačce nad úchvatným hlubokým údolím. Ideální je půjčit si tady kolo (120 Kč na den) a sjet vybranou trasu, během níž potkáte několik menších, větších i obrovských vodopádů, canopy a další zážitkové turistické atrakce. Téměř bez šlapání takhle urazíte i 20 km. U největších lákadel čekají nákladní auta, která za 50 Kč vyvezou kola i s vámi zpět do Baños.

výhled ekvádor

Casa del Arbol v Baños de Agua Santa

Salinas de Guaranda (někdy zváno de Bolívar)

Malá malebná vesnice v horách, která může nabídnout téměř rajský klid a také kontakt s místní komunitou. Ta je v Salinas velmi činná – vyrábí zde proslulé sýry, čokoládu, produkty z lam a mnoho dalšího. Do většiny výroben lze jít na exkurzi s výkladem. Určitě stojí za návštěvu okolní příroda. Když budete mít dobré počasí, může se vám naskytnout i nádherný výhled na Chimborazo.

Pastviny v Salinas de Guaranda

Pastviny v Salinas de Guaranda

Kde najdu víc info

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Hedvábná stezka

7 nejkrásnějších památek Ekvádoru.

Ekvádorská aventura

Blog Ivety a Dana, předchozích dobrovolníků.

Ecuador Travel

Oficiální stránky věnující se cestování po Ekvádoru.

Klára a Roman Čechovi

Roman a Klára Čechovi

V Ekvádoru jsme strávili 6 měsíců jako dobrovolníci v nadaci, která pomáhá chudým dětem a jejich rodinám. Nadace funguje díky adopci na dálku a jejími hlavními úkoly je zabezpečit pro děti jedno teplé jídlo denně, školní uniformy a pomůcky a také hrazení zdravotní péče. Jako dobrovolníci jsme přes týden pracovali a o víkendech cestovali po Ekvádoru a poznávali spoustu krásných míst, milých lidí a nezapomenutelných zážitků. Pokud vás zajímá dobrovolnická činnost, nebo se jen chcete podívat na fotky, navštivte náš blog Dobrovolníkem v Ekvádoru, poslechněte si podcast Roman a Klárka: Dobrovolníky v Ekvádoru nebo se staňte dobrovolníkem přes oficiální stránky nadace Fu Shen Fu. Neváhejte se ozvat – je to mnohem jednodušší, než se zdá, navíc hledáme dobrovolníky. ☺

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na SkyscannerKayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napište svůj komentář ke článku