Další díl skvělé inspirace je tu! Nemusíte chodit daleko, 11 našich českých cestovatelů zachytilo úžasné momentky a možná vám jejich vysvětlení prozradí jak. Rozepsali se o svých vášních, skvělých zážitcích a věrném vybavení.

Vznikají tak obdivuhodné fotografie milých lidí, širokých lánů, fotky z dechberoucích výhledů, z moderních měst. Možná vám takové snímky pomohou k odhodlání cestovat nebo poradí, jaký foťák na cesty koupit.

Věrní čtenáři nám po zkouknutí minulého dílu doporučili mnoho dalších instagramových účtů, takže pojďme na ně.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

@bara.vavrova

Procítěné snímky při pohledu vyvádí z reality, hrají všemi barvami a odkrývají dynamičnost. Na fotkách jsou většinou ženy, se kterými se jí pracuje lépe, protože se podle ní k tématům více hodí. A pokud nemá při ruce modelku, tvoří autoportréty.

Skrze fotografie sděluje, že lidé patří do hor, k vodě, na pole a louky, sdílí s námi nekonečnost krajiny a milion jejích podob.

Zachycuje spojení člověka s přírodou, které tvoří silnou atmosféru, působí mysticky a často svádí k domýšlení příběhů. Užívá si focení ve starých tmavých lesích a na loukách, které se nachází v Norsku i slovenských horách.

Asi nejfotogeničtější místo, na kterém jsem dosud byla, je norský ostrov Senja. Tam ani nemusíte být skvělý fotograf – s trochou nadsázky stačí střílet fotky kolem sebe a vždy z nich něco bude, protože to tam je famózní, dělí se o své oblíbené místo Bára.

Momentálně používá Nikon D800 a D500.

@tom_hudec alias Tomáš Hudec

Fotí krajinu a hory, kde běhá. Trénuje někdy i tak brzo, že se mu podaří zachytit nádherné východy slunce. Daří se mu snímky v pohybu, kde je Tomáš součástí každodenní přírody, která běží kupředu stejně jako on. V dokonalé harmonii se schází krajina, Tom a jeho fotografie.

Oblíbil jsem si Patagonii, kde jsou nejhezčí východy slunce, odůvodňuje svá nejmilejší místa.

Mezi jeho vybavení patří Nikon D3100 s objektivem 18-105, který zároveň slouží i jako závaží v běžeckém batohu.

@tomkuna

je srdcem i duší cestovatel, navíc cítí, kdy a kde má zmáčknout spoušť. Žádné stereotypy, na tomto účtě naleznete akční fotky nebo úchvatné výhledy. Dokumentuje cestu takovým způsobem, že působí, jako by navštívil všechny země světa.

Fotím si takový svůj malý život cestovatele. Vždy se nadchnu pro nějaké místo, sbalím batoh a jedu. Hlavně v horách jsem se opravdu našel. Není pro mě nic lepšího, než se v tu jednu perfektní chvíli otočit a vidět všechnu krásu kolem sebe, komentuje svou zálibu Tomáš.

Vzpomíná na modrá jezera v kanadských horách, na vyprahlé stěny národního parku v Utahu nebo na Srí Lanku a její obyvatele. Každá destinace ho něco naučila a fotky, které mu zůstávají vzpomínkou, si prohlíží poprvé až doma.

Nejvíce používá GoPro (kvůli váze a hlavně voděodolnosti), dále Fujifilm FinePix, který odvádí perfektní práci.

@anetakubu

Příjemný pocit, který vyzařuje z různorodých momentek v odlišných destinacích. Čas jako by se na nich zastavil, i když zachycují někdy běžné životní situace stejně jako nemilosrdnou krajinu. Rozhodně si umí všímat detailů v okolním světě a naslouchá mu skrze fotoaparát.

Aneta pomocí Instagramu nesdílí pouze fotografie jako takové, ale i zážitky, které se s nimi pojí.

V poslední době ji uchvacuje příroda Slovinska, ale během tohoto půlroku jí každé další navštívené místo připadá dechberoucí.

Na otázku, co nejraději fotí, Anet odpověděla: Nikdy jsem se nad tím nezamýšlela. Nejspíš přírodu ve spojení s lidmi, kde se snažím zachytit krásu kolem sebe.

K focení používá Olympus E-PL7 se základním, ale občas i širokoúhlým objektivem.

@michalvitasek

Obecně preferuje, když může snímat rozevlátou krajinu a architekturu. Také nadevše miluje mlhu v jakékoliv podobě. Čas se úplně zastaví a plyne jen mlha válející se v kopcích při odcházejícím slunci, nebo na zeleném lese. Přírodu i města vystihuje v prchavých okamžicích, čímž dává fotkám opravdu vysokou hodnotu a je cítit úchvatná atmosféra nejen té chvíle, ale celého místa.

U nás nejvíc fotí v Českém Švýcarsku, zamiloval si Benátky i New York, rád se vrací do Skotska, na Island nebo do Bretaně.

Spousta lidí asi dokáže vybrat nějaké top místo, které mají na vrcholu svého cestovatelského života. Tohle já neumím. Viděl jsem toho hodně krásného, zvláštního, zajímavého a na mnoho míst vzpomínám, ale vlastně si uvědomuji, že i kdybych celý život zasvětil toulání po Čechách, vůbec by to nebylo špatně a stejně bych neviděl všechno, tvrdí Michal.

K focení má Canon 5DS plus objektivy, kvůli dlouhým časům také mnoho neutrálních šedých filtrů.

@matescho alias Matěj Šmucr

Prostorné záběry do krajiny, perfektní momentky v přírodě nebo portréty v krajině – to vše najdeme na účtě, který ukazuje místa v nejlepším světle. Obsáhlé pohledy do krajiny nabízí dojem nedotčené přírody a nepatrnosti člověka v ní.

Rád zachycuje přírodu a portréty, nejlépe kombinaci obojího. Jakmile má možnost, utíká ven, protože ve městě je většinu času. Při cestování se snaží zaznamenávat ostatní země svým pohledem.

Mezi mé favority určitě patří Island nebo národní parky v USA. Každý výlet ale má něco do sebe, ať jedete na druhou stranu světa, nebo 50 kilometrů od domova. Mezi mé vysněné destinace patří Japonsko a Čína, kam se snad podívám co nejdříve, říká Matěj.

Ve sbírce má Nikon D750, řadu objektivů a filtrů. Experimentuje s kamerou GoPro a s iPhonem.

@gabitraga alias Gabriela Činková

Snímky z (ne)všedního života na cestách v kterékoli roční době vyjadřují aktuální rozpoložení fotografky. U některých se zasmějete, jinde závidíte, ale často se nedá říci nic jiného než „pecka“.

Uchvacují ji oceány, hory, lesy, pouště. Fotí vlastně vše, co jí stojí za to, aby se k tomu vracela. Například loni ji za srdce chytla Kalifornie, letos jsou to Krkonoše.

Fotím s iPhonem a nyní testuji Olympus OM-D M1. Zatím jsem nadšená, ale uvidím, jestli obstojí ve všech situacích, popisuje své vybavení Gábina.

amazingplaces_cz alias Jana Olšovská

Nezapomíná užívat si krásu naší české země ve všech ročních obdobích. Kontrastují si tak útulné dřevěné sruby obklopené sněhem a hřejivé moderní interiéry. Vše doplňuje zástavba na zeleném pozadí a zajímavé detaily ze života.

Jana procestovala přes 25 zemí, ale přesto se vrací do voňavých českých lesů a celkově do míst s přátelskou atmosférou. Ráda vzpomíná na příjemné focení v podzimní Třeboni, skvělé zimy v Krkonoších a všech chaloupek, penzionů a hotelů v České republice.

V tuto chvíli fotím iPhonem 6 a ráda sdílím fotografie pořízené na kouzelných místech, píše Jana.

@alena.makovcova.photography

Neuvěřitelně nádherná a klidná místa se navždy zaryjí do snímku i s vůní, kterou tyto fotografie vyzařují. Horské masivy dokreslené kvetoucími květinami se odrážejí ve vodních plochách, opodál se prochází vzácná zvířena. Další záběry se točí nad hlavou s oblohou plnou hvězd. Naprostá paráda, každý musí závidět taková místa.

Zamilovala se do Kanady, kde polární záře tančí nad jezery, do pocitu, že příroda je tam pánem a my jsme jen na návštěvě. Dále se jí líbí v JV Asii, kde se dobře zachycuje život místních a přírodní parky.

Vstát za tmy, vyšplhat na kopec, čekat na východ slunce a zkřehlými prsty mačkat dálkovou spoušť – to je pro mě největší relax. Někdy je třeba na chvíli vypnout, na nic nemyslet a nechat na sebe působit přírodu. Není nic krásnějšího, než první ranní paprsky, které tančí po kopcích, chvíle, kdy vidíte vlastní dech a srdce se vám na mžik zastaví nad tou krásou, říká o své tvorbě Alena.

Fotí Canonem 6D a Canonem 5D II s objektivy Canon 16-35/4 IS, Canon 70-200/2.8 II IS a Canon 100/2.8 macro.

@nebeska.l alias Lucka

Venku, kde se dá odpočívat a užívat maličkostí a celkové pohody a vyrovnanosti, fotí úctyhodné pohledy. Oceňuje ulice, pláže i stráně – vlastně všechno, co ji zaujme, od vodopádů po hrnečky s čajem. Proto je celé prohlížení tohoto účtu poklidné, přestože k pořízení snímků musela překonat veliké vzdálenosti. Zatím vítězí Nový Zéland.

Nedokáže odpovědět, co fotí nejraději, ani se nenazývá fotografkou, ale vyjadřuje se takto: Kdybych měla volit mezi focením exteriér/interiér, exteriér je jasná volba. Já vlastně vevnitř ani pořádně fotit neumím. Baví mě, jak si na tvorbě venku nemůžete nic připravit. Západ slunce buď bude, anebo nebude, a vy si na něj musíte počkat – přitom mnohdy zbytečně, protože se udělají mraky. Pro mě to znamená, že svět zastihuji víc takový, jaký ve skutečnosti je.

K focení má Fujifilm X-T10 se základním objektivem a do budoucna plánuje zabývat se analogovou fotografií.

@zmiju se alias Mia Bártová

Zajímavé snímky z cizích (často teplých) krajin srší nápady. Navíc je Mia pořídila na úžasných místech, takže každé oko musí závidět. Předává také příjemnou atmosféru, proto se díky ní všude cítíte jako doma – v klidných ulicích, v zaplněných asijských městech i v zátokách s lákavou pláží.

Ráda pořizuje fotografie západů slunce, jedinečných výhledů i zvířat a domů. Naopak málo fotí lidi – jen jako součástí běžícího života ve městech. Mimo jiné se jí líbí na Srí Lance kvůli fotogenické atmosféře.

Nejčastěji fotím telefonem. Většinou sice vozím foťák, jsem ale prostě telefonický typ, už jen z toho důvodu, že většinou fotky doupravuji, a jelikož nevozím notebook, telefon mi ohromně vyhovuje, vysvětluje Mia.

Vidíte – nemusíte být profesionální fotograf, abyste dokázali pomocí fotografie předat kouzelnou atmosféru místa, které naleznete úplně náhodou ať už v horách, nebo v rušném městě. Každý kout světa totiž skrývá vlastní nádheru a je jen na nás, abychom ji objevili.

Máte raději pohyblivé záběry? Přečtěte si triky Jak na video na cestách.

Nestačí? Na Instagramu Wild Culture najdete každý den nové fotky ze skvělých českých účtů. A rozhodně si nezapomeňte přečíst první díl našeho výběru 14 nejzajímavějších českých cestovatelských účtů na Instagramu.

Pokud se profesionálně zabýváte fotografií, měli byste cítit povinnost podělit se o takové záběry. Případně pokud znáte další šikovné Čechy s pěknými snímky, jak oni, tak my budeme rádi za sdílení v komentářích.

Johana Vinšová

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Honza Kábrt 6.4.2017 v 14:19 - Odpovědět

  Rád se podělím o svůj fotoblog http://cestovanisfotografem.cz/ případně instagram @fotocestovatel Píšu cestopisy a hlavně fotím :)

 2. Ľubomír Drápal 8.4.2017 v 18:39 - Odpovědět

  možno sa bude páčiť…:) https://www.instagram.com/lubomirdrapal/

 3. Jan Jenka 2.1.2018 v 15:05 - Odpovědět

  Cestování a parkour na – https://www.instagram.com/janjenka/

 4. Ondřej Za-vi Závorka 16.3.2018 v 15:16 - Odpovědět

  https://www.instagram.com/za.vi/ život na Icelandu & Europe Travel