Cestování je vášeň a jen málokdo jí dokáže odolat. Ať už cestujete pravidelně, nebo jednou za přestupný rok, do nemilé situace na letišti se může dostat každý. Od drobných přešlapů typu podcenění přípravy, kdy si omylem zabalíte nevhodné položky do příručního zavazadla nebo přesáhnete jeho váhový či velikostní limit (což vás ve finále bude stát jen nějaký ten poplatek navíc), po horší scénáře, kdy vám například uletí letadlo, zruší se váš let, nebo vám někdo ztratí po cestě kufr.
Na všechny tyto a jiné nástrahy při cestování letadlem vás během následujících řádků připraví Veronika Tomečková.
I pouhé jablko vás může dostat do velkých problémů
Já například na paluby letadel usedám poměrně často a ráda, avšak i mně se jednou za čas stane faux pas. Jako například během jednoho z mých přeletů z Vancouveru do Los Angeles. Při imigrační kontrole ještě na území Kanady jsem se bavila s tamním úředníkem. Dával mi razítko do pasu, proto jsem se ho ptala, zda ještě budu muset projít přes imigrační i po příletu v Americe. On mi s úsměvem odpověděl: „Ne, to je všechno. Jediná věc, o kterou se v LA budete muset starat, je to, co si dáte k večeři.“
S ještě větším úsměvem jsem řekla: „To už mám vyřešené, mám s sebou jablko.“ Popravdě, snad ještě nikdy jsem neviděla, aby někomu na tváři takovou rychlostí ztuhnul úsměv. Ten usměvavý úředník se na mě v tu chvíli začal dívat, jako bych se snažila za hranice propašovat čtyři sošky drog a půl Mexika k tomu. Okamžitě zavolal ochranku a vzápětí mne dva pánové doprovodili do menší tmavé místnosti.
Během dvou minut přišla paní, navlékla si průhledné gumové rukavice jak v detektivním seriálu a nařídila mi otevřít batoh a vyndat to JABLKO, ke kterému jsem se naprosto náhodou přiznala. V rukavicích si ho za stopku vzala a chvíli s ním točila v úrovni očí. Po chvilce důkladně prozkoumala cedulku nalepenou na straně a se slovy „tohle je v pořádku, vyrostlo v Kanadě“ mi ho vrátila a s úsměvem mě poslala vstříc letištnímu prostoru. V LA jsem si potom mohla pochutnat na svém téměř propašovaném jablku k večeři.
Nikdy předtím mě nenapadlo, že se do USA nesmí dovážet jakékoliv neoznačené ovoce, zelenina, živočišné produkty. Člověk se neustále učí novým věcem.
Vyhněte se problémům, přečtěte si článek Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?
Zkušený cestovatel vs. nováček ve stresu v letištní hale
Pokud jde o letiště, bývá to poněkud zdlouhavý rutinní proces, kdy si každý musí projít několika letištními kontrolami. Na letence se zpravidla dočtete, že máte být na letišti zhruba 2–3 hodiny před vaším odletem. Zkušený cestovatel vám většinou řekne, že být hodinu předem na menším letišti pouze s příručním zavazadlem je stále neuvěřitelně brzo.
Moje maminka naopak panikaří, pokud by měla dorazit na letiště s méně než čtyřhodinovým předstihem. Na cestě se prý může stát všechno. Navíc se bojí, že nebude moct najít správnou přepážku, že zabloudí u bezpečnostní kontroly, že nebude moct najít správný gate. Pokud víte, co vás čeká – kudy a kam jít, jak velké je letiště, jakou security kontrolou budete v závislosti na destinaci zhruba muset projít a podobně, rozhodně 4 hodiny nepotřebujete. Avšak být na letišti včas je rada, která se vyplácí vždy. Stejně jako se rozhodně vyplatí věnovat chvilku času následujícím řádkům.
Chystáte se letět poprvé a nejste si jistí, jak na to? Nakoukněte do našeho průvodce Čeká vás první let? Zvládněte jej jako profík.
Jak projít v klidu letištěm v 7 bodech
Pro ty, kteří cestují poprvé, může být letiště jedno velké a nepřehledné místo.
- Po příjezdu do odletové letištní haly příslušného terminálu se nejdřív snažte najít odletovou tabuli. Je vždy hned u východu a jsou na ní detaily všech plánovaných odletů v následujících hodinách.
- Zde zjistíte, k jakým přepážkám se máte jít odbavit (pokud jste neměli on-line odbavení bez zavazadla). Na konci řádku s vaším letem je napsané, jaká čísla přepážek jsou otevřená pro váš let.
- U přepážky předložíte pas (případně svou letenku) a úředník se o vše postará. Zváží a označí vám zavazadlo a vytiskne palubní vstupenku.
- S ní a vaším palubním zavazadlem se už můžete vydat na letištní kontrolu. Tam zkontrolují, že nepřevážíte nic nebezpečného a zakázaného (zbraně, ostré předměty, tekutiny nad 100 ml a jiné).
- Za kontrolou opět budete potřebovat obrazovku či odletovou tabuli. Uvádí totiž, ze které odletové brány (označení gate) vaše letadlo odlétá. Někdy je tento údaj přímo na palubní vstupence, pak stačí hledat to správné číslo.
- Gate je většinou označený písmenem G a následuje číslo. Letiště jsou značená vždy jednoduše a nad hlavou všude uvidíte šipky kam jít. U vaší odletové brány už jen počkáte, až začne nástup do letadla (boarding).
- S palubní vstupenkou a dokladem (pas, občanský průkaz v EU) vás naposledy zkontrolují, že jste to vy, a hurá do letadla.
Vydejte se za letištním dobrodružstvím s dětmi. Návod v článku Nebojte se cestovat letadlem s malými dětmi: kompletní návod od nákupu letenky až po samotnou cestu.
Jak se vyhnout zbytečným poplatkům
Odbavení on-line
Drtivá většina nízkonákladových společností si najde sebemenší důvod, proč vám naúčtovat pár desítek $ či € navíc. Odbavení na letišti rozhodně patří k jednomu z těch důvodů. Pozorně si přečtěte zprávu, která vám po rezervaci letenky přistane v e-mailové schránce.
Pokud máte pouze příruční zavazadlo, odbavit se totiž můžete zdarma on–line, jen následujte kroky uvedené v e-mailu. Zadáte údaje z pasu/dokladu a hurá, letenka je hotová. Takové odbavení je většinou možné několik dní až několik hodin před samotným letem a ušetří vám i čas jinak strávený ve frontě u přepážky.
Váha zavazadla a velikost předem
U většiny leteckých společností se liší přepravní podmínky. Každá společnost má malinko jiné limity na velikost a váhu jak odbavených, tak kabinových zavazadel. Zkontrolujte proto webové stránky své letecké společnosti, ať se vyhnete případným doplatkům.
Při odletech brzy ráno či přestupech přes noc se vyplatí zkontrolovat možnost přespání na letišti
Další prostor pro ušetření pár korun nabízí možnost přespání. Pokud vás čeká odlet ve velice brzkých ranních hodinách (s tím, že nemáte jak se dopravit například ve tři ráno na letiště), nebo desetihodinový přestup v jiné zemi, vyplatí se zjistit informace o vašem letišti. Na spoustě z nich se dá najít pohodlné místo, kde na pár hodin složit hlavu.
Na druhou stranu se pořád najde dost, zejména malých, letišť, která se na noc uzavírají. To, jak si na tom stojí vaše letiště a další skvělé tipy od cestovatelů najdete třeba na stránce Sleeping in Airports.
Například letiště v Dubaji či Amsterdamu poskytují různé lavičky, sedací pytle a jiný pohodlný nábytek, který vám zpříjemní čekání, a nemusíte se hned shánět po hotelu poblíž letiště. Opatrnosti však nikdy není dost a rozhodně bych doporučila dát své věci tak, abyste se nevzbudili bez batohu. Třeba poutko od něj si vždy zaháknu aspoň za nohu nebo pásek a nikde neodkládám telefon ani notebook, aby to žádného kolemjdoucího nelákalo vzít.
Buďte připravení
Příprava na bezpečnostní kontrolu
Aby se váš čas při security kontrole snížil na minimum, připravte se.
- Nechoďte do letadla ve složitém oblečení, ověšení zbytečnými ozdobami, v botách s několika kovovými přezkami a podobně.
- Předem si ve frontě sundejte pásek, bundu, hodinky a případně zujte boty, pokud je na nich materiál, který by mohl pípat (kovy).
- Vyndejte ze svého kabinového zavazadla kameru či laptop a nečekejte, až k tomu budete vyzvaní. Vyndejte i veškeré tekutiny či gely. Mějte je předem připravené v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a uložené v průhledném zapínacím sáčku. Jinak vás s žádnou tekutinou za kontrolu nepustí.
Ušetříte takhle čas nejen sobě, ale i lidem za vámi.
Na letiště včas
Už jsem zmínila, vyplatí se být na letišti s předstihem. Kontroly na některých letištích mohou trvat klidně i hodinu a víc. Může se stát, že se pracovníkům nebude líbit něco ve vašem zavazadle, kdy následuje jeho prohledání. Některé časy odletů jsou frekventovanější a tvoří se tak dlouhé fronty a podobně. Není nic horšího, než sprintovat přes celou odletovou halu s kufříkem vlajícím za vámi, zatímco z reproduktorů slyšíte své jméno.
Tipy na praktické vychytávky v příručním zavazadle najdete v článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.
Přestupy
Pokud letíte do vzdálenější destinace, pravděpodobně vás bude čekat přestup na nějakém letišti.
Velké vs. malé letiště
Hodina a kousek na přestup na letišti v Rize může být s přehledem dostačující, zatímco například v Amsterdamu či Frankfurtu vám bude pravděpodobně trvat nejméně hodinu pouze se přesunout z jednoho terminálu na druhý. Pozor s plánováním přestupů, na větším letišti si nechte minimálně 2 hodiny. Naopak při plánování dlouhého přestupu na malém letišti je potřeba vzít v úvahu, že v samotných prostorách letiště je většinou jen velmi omezená nabídka různých krámků, občerstvení apod. Často je jednoduché a rychlé na pár hodin si odskočit do centra města na kratší prohlídku (samozřejmě pokud nejste svázaní vízem).
Přestup na jiný terminál
Zkontrolujte, ze kterého terminálu odlétá váš navazující let. Na některých letištích (třeba v Praze) to může být na jiný terminál pět minut pěšky, v jiných případech i půlhodina vlakem (Dubaj, Frankfurt, New York…).
Vícehodinové stopovery
V některých případech (záleží na zemi a vízové politice s Českou republikou) můžete bez problémů opustit letiště na několik hodin či dní a následně se vrátit zpět (ideální přestupy například v Evropě, dále Hong Kong, Kuala Lumpur, Singapur atd.). Při chytrém plánování tak navštívíte další destinaci za jednu cenu letenky.
Zrušený let
I tady – víc než kdy jindy – platí pravidlo zachování klidu. Neděje se nic hrozného a vše se může nakonec obrátit ve váš prospěch. Ač se tahle situace děje výjimečně, může se stát, že váš let je zrušený. V tom případě vám aerolinka vždy nabídne náhradní řešení.
Pravděpodobně to bude jiný let se stejnou, nebo jinou aerolinkou do vaší destinace v co nejbližší možný čas. Další možností je nabídnutí vrácení částky za vaši letenku. Tak či tak, v rámci Evropské unie vám díky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 vzniká nárok na kompenzaci. Dopravce má také povinnost poskytnout vám občerstvení a ubytování po dobu čekání na váš alternativní let.
Kompletního průvodce různými situacemi najdete v článku Zpožděné či zrušené lety: práva cestujících a jak se jich dovolat.
Ztracené zavazadlo
Situace je jasná – čekáte u přepravního pásu se zavazadly, ale to vaše ne a ne přijet. Nakonec už jsou všechna ostatní zavazadla pryč a vaše se ztratilo během přepravy. Co dělat v takovém případě? Být na cestách bez svých věcí je noční můrou nejednoho z nás.
Důvodů pro ztracení kufru nebo tašky může být několik: zavazadlo se nestihlo včas naložit nebo přeložit do letadla do dané destinace, nebo se strhnul štítek s detaily. Ztrátu ihned nahlaste zaměstnancům na přepážce u výdeje zavazadel, kde budete požádaní o vyplnění formuláře. Na základě toho získáte číselný kód pro sledování procesu s hledáním a přepravou ztraceného zavazadla zpět k vám.
V případě ztráty poskytne většina leteckých společností finanční kompenzaci pro zajištění nejnutnějších potřeb. Některé aerolinky dokonce zpětně proplácí účtenky za nákup náhradního oblečení apod. Vždy je nutné podrobně si projít přepravní podmínky a pravidla dopravce pro tyto případy. Většinou si pak ztracené zavazadlo najde cestu zpět k vám do 24 až 48 hodin.
Váháte, jestli si pojistit zavazadlo? Pečlivě si přečtěte podmínky, na pojištění zavazadel se vztahuje nespočet výjimek. Na co si dát u pojištění pozor jsme shrnuli v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.
Na co si dát pozor?
Některé věci jsou maličkosti, kdy člověk jen mávne rukou a řekne si, že takovou hloupost si přece nemusí předem pamatovat. Ale věřte mi, vyplatí se to.
Budík, pokud spíte
Pokud máte delší přestup na letišti a chcete si dát při zdlouhavém čekání dvacet, nezapomeňte na budík. Rozhodně byste jinak nebyli první, kdo zaspal svůj vlastní let.
Sledovat tabule s údaji o odletech
Sledujte tabuli s odlety. Občas se stává, že aerolinka je nucená změnit gate vašeho odletu. Potom byste zbytečně čekali na druhé straně letiště. Totéž platí o zpoždění letu. Pro tyto informace také výborně slouží různé aplikace jednotlivých aerolinek, které vás upozorní v případě nějakých změn.
Nezapomeňte, že kabinové zavazadlo se skenuje
Jak předejít trapasům při letištní kontrole? Nezapomeňte si uvědomit, že kabinové zavazadlo projíždí skenerem. Nebalte tedy s sebou něco, co nechcete, aby ostatní případně viděli (každý si domyslí sám…).
Potvrzení pro léky a zdravotní pomůcky
Pokud v příručním zavazadle vezete léky či zdravotní pomůcky (například inzulin), mějte vše v původní krabičce. Také si opatřete potvrzení od lékaře, že lék/pomůcku potřebujete. Já například při převozu batohu plného inzulinu mám vždy potvrzení, ačkoliv jsem se nikdy nesetkala s tím, že by se někdo vyptával a potvrzení skutečně vyžadoval.
Potvrzení od lékaře vás také nemine po 28 týdnu těhotenství. Tipy ohledně létání v těhotenství jsme shrnuli do článku Cestovní plány vám zkřížilo těhotenství. Můžete létat, nebo zbývají už jen přesuny po zemi?
Soška z Pákistánu: nikdy nikomu nic nepřevážejte
Všichni jistě známe příběh slečny, která převážela sošku z Pákistánu do Čech a nevěděla, co v ní bylo. Ať už se děje cokoliv, nikdy nepomáhejte nikomu cizímu cokoliv přivézt. Následky se rozhodně nevyplácí.
Co vám zabaví z kabinového zavazadla, to už pravděpodobně neuvidíte
Znovu zkontrolujte, co máte v kabinovém zavazadle. Pokud vám to security při kontrole zabaví, pravděpodobně už to nikdy neuvidíte. Pozor na různé drahé sporné předměty, parfémy (větší než 100 ml) a jiné.
Zkontrolujte nařízení pro svou aerolinku
Toto platí nejen u velikosti zavazadla, ale například omezení na kabinové zavazadlo. Některé aerolinky vám povolí druhé menší zavazadlo na palubu (laptop, tašku s kamerou, kabelku), jiné budou trvat na tom, že vše musíte vměstnat do jednoho – jinak platíte.
Co skutečně nedělat, pokud nechcete, aby vás ostatní cestující nesnášeli
Existuje pár maličkostí, kterými sice nikomu neublížíte, ale nevědomky naštvete plno lidí. Buďte proto ohleduplní a snažte se vyhnout následujícím nešvarům.
Nestůjte na jezdících pásech
Jezdící pásy jsou na letištích pro urychlení přesunu cestujících mezi terminály a jednotlivými bránami. Fungují tak, že se na nich chodí. Pokud chcete naštvat 20 lidí za vámi, stoupněte si na pás (nejlépe vedle někoho) a blokujte celou řadu. Ne, vážně, na nich se chodí.
Přebalovat zavazadlo před přepážkou
Každému se asi někdy stalo, že jeho zavazadlo vážilo o pár gramů či kil víc, než je limit. Ano, je pochopitelné, že nikdo nechce platit desítky eur za půlkilový stoh prádla. Opravdu se ale snažte zkontrolovat váhu předem (nám se osvědčila tato skladná váha na zavazadla) a neblokovat na 20 minut jednu odbavovací frontu tím, že přehazujete svoje plavky a spodní prádlo z jedné tašky do druhé přímo před přepážkou.
Nenabíjejte si 4 přístroje najednou
Některá letiště nabízí zásuvky a USB porty pro nabíjení různých přístrojů. Myslete prosím na to, že tyto zásuvky jsou pro všechny cestující, ne pouze pro vás. Nenabíjejte proto najednou váš notebook, telefon a ještě iPod.
Zdržování u security
Přípravu na security už jsem zmínila. Pokud si teprve na vyzvání začnete sundávat půlku oblečení, vybalovat celý batoh a hledat průhledný pytlíček, zdržíte tím zbytečně celou řadu o několik minut.
Překážet u pásu se zavazadly
Pokud čekáte u pásu svého letu na odbavené zavazadlo, stůjte pár metrů od něj. Jestliže se všichni nahrnou přímo k pásu, váš kufr tam může jezdit dokola třeba pětkrát a vy nebudete mít nejmenší šanci přes tu stěnu nedočkavých těl ho uvidět.
Tipy a triky před vstupem do letadla
Nakonec pár drobných tipů a rad před samotným vstupem do letadla z vlastní zkušenosti:
- Z batohu si předem vyndám pas a tužku pro případné vyplňování imigračních dokumentů během letu, ať je pak nemusím složitě hledat nad hlavou a přeskakovat lidi sedící vedle mě.
- Při odbavení zkuste požádat, zda můžete dostat emergency exit sedadlo (je vedle nouzového východu). Nabízí mnohem víc prostoru pro nohy a aerolinky ho obvykle obsazují jako poslední, nebo na vyžádání.
- Různé aerolinky mají většinou svoje vlastní aplikace. Letenky pak můžete spravovat jednoduše přes telefon a přes čárový kód se s letenkou na telefonu dostanete až do letadla, to vše bez nutnosti cokoliv tisknout.
- Ceny na letištích a v samotném letadle jsou astronomické, především u jídla a pití. Já s sebou vždy nosím prázdnou cestovní lahvičku. Projdu s ní bez problému kontrolou a před vstupem do letadla ji naplním vodou.
Letištní salonky nejsou tak nedosažitelné, jak se na první pohled může zdát. Jak ušetřit na vstupném a vychutnat si salonkové občerstvení jsme sepsali do článku Jak se dostat zdarma do letištních salonků? Využijte Revolut účet
- Řekněte, že převážíte něco křehkého. Dostanete tak na odbavený kufr nálepku „fragile“ a máte větší šanci, že zaměstnanci letiště s vaším zavazadlem nebudou tolik házet při jeho přepravě.
- Zkontrolujte si, zda máte občerstvení na palubě. Případně si nezapomeňte přibalit svačinku.
Neočekávejte nemožné, ale můžete být i mile překvapení
Jedna moje osobní zkušenost vypráví o tom, že letištní personál je zde skutečně pro vás. Letěla jsem tenkrát domácím letem z menšího indonéského města na Bali. Letiště bylo skutečně malé, pouze jedna runway, jedna odbavovací přepážka, jeden gate. Už přesně nepamatuji, jak se to stalo, ale nějakým nedopatřením jsem do batůžku přibalila jídelní nůž (namísto do odbaveného kufru).
Poté, co ho scanner odhalil, jsem byla smířená s tím, že si ho personál nechá. Naše odbavená zavazadla už totiž byla naložená v letadle. K mému údivu však pohotový zaměstnanec začal zjišťovat, jakou barvu má můj kufr a jak vypadá. Nejdřív jsem nechápala, proč se tolik ptá, po chvíli mi to však bylo jasné. Během pěti minut začaly na malém páse z letadla postupně vyjíždět všechny červené kufry.
Milí Indonésané jednoduše nechali z letadla znovu vyndat veškerá červená zavazadla. Jenom proto, abych to své našla a mohla do něj jídelní nůž bezpečně uložit. Sice to o 10 minut zpozdilo celý let, ale všichni byli spokojení.
Závěrem dodám, že pokud si nevíte s něčím rady, nikdy není na škodu se zeptat. Letištní personál je obvykle velmi milý. Rádi vám s čímkoliv pomohou. Jeden dotaz je lepší než desítky minut zmateného pobíhání či panikaření. Většinou se dají situace nějak vyřešit a není třeba ztrácet hlavu.
Veronika Tomečková
Posledních pár let intenzivně objevuji nádherná místa naší planety i různých zemí. Moc ráda o tom občas napíšu nebo vše zdokumentuju fotkami. Po Austrálii, Švédsku a Kanadě si užívám naší krásné Prahy a levných letenek k cestování po Evropě. Můžete mě sledovat na Instagramu jako whate17ver.
Ty velikosti zavazadel budou potřebovat aktualizovat.