Cestovatelovo novoroční předsevzetí aneb Kam to bude v roce 2018?

27.12.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Kam můžeš jet hned, neodkládej na příští rok. Kam to bude v roce 2018, to je sice jen na vás, pokud ale stále váháte, tento článek vám pomůže v rozhodování. Každá země nabízí osobitou krásu, ke které je potřeba přistupovat s respektem. Pak zažijete, co jiným turistům zůstává skryté.

Etiopie

Země legend, kolébka lidstva a kávy zůstává před cestovateli stále zahalená tajemstvími, kterým je potřeba přijít na kloub.

Země plná kontrastů, to je Etiopie

Tam, kde vidíte zapadat obří pomeranč, se čas zastavil. Čekají na vás starobylé chrámy vytesané do kamene, nejhlubší místo na světě a především divoká příroda. Naleznete zde také obrovské kontrasty – Etiopie patří k nejchudším zemím světa, přitom se tu těží zlato. Vše utváří unikátní atmosféru, kterou můžete pochopit při přemítání pod nejstarším kávovníkem.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Japonsko

Jarní a podzimní barvy Japonska k nám proniknou jen přes módu a gurmánské pochoutky. Proč jen spousta lidí myslí, že v této starobylé zemi se jí jen sushi? Nejlepší odpovědí je zemi spatřit na vlastní oči. Ochutnat správné sake, místní nudle a z obřího hrnce tradiční vývar se zeleninou a klíčky…

Japonsko nejsou jen rychlé vlaky, ale také okouzlující příroda

Země budoucnosti, zároveň však staleté tradice s konzervativními lidmi. Projet se shinkansenem můžete jen v jediném státě, a to právě v Japonsku. Přestože patří mezi technologicky nejvyspělejší státy, můžete zavítat do míst jako „tisícileté“ Kyoto, s jeho 1600 chrámy a 400 svatyněmi považované za nejkrásnější město na světě.

Gruzie

Mezi Kavkazem a Černým mořem leží nenápadný stát s nádhernými horami a spoustou neosídlených míst. Tady najdete jak pohostinné obyvatele, tak samotu v přírodě, která umí vždy překvapit novou krásou.

V Gruzii vás ohromí divoká příroda i pohostinost místních

Máte na výběr teplý jih a moře, nebo chladnější hory, kde vše odkrývá své kouzlo. Navštivte středověkou vesnici, nebo si dopřejte trek po Kavkazu.

Řecko

Že se v Řecku dá odpočívat v olivovém háji, posvačit balkánský sýr nebo se projít po pobřeží, to ví všichni. Málokdo se ale podívá do hor v severní části a užije si Řecko nezkažené turisty.

Členité pobřeží skýtá romantické výhledy za každé denní doby, stejně jako starověké památky, které vás vtáhnou do pradávných příběhů.

Kultura, která toho má s naší mnoho společného, přesto však nabízí mnoho překvapení, o kterých se nám ani nesní.

Botswana

Téměř neobjevená africká země plná národních parků, zvířat a domorodců. Čeká na vás nejlepší safari na jihu Afriky (a možná nejlepší z celého kontinentu). Sloni koupající se v obrovské deltě řeky nebo kýčovité západy slunce jsou parádní pro expedice, ale i rodinnou dovolenou.

Sloni k Botswaně neodmyslitelně patří

Tibet

Z této střechy světa se můžete pokochat obrovitými horami a nahlédnout nad oblaka, kde poletují jen modlitební praporce. Velmi izolovaná země, kde se nachází chrámy a kláštery s buddhistickou tematikou, ve kterých se můžete schovat před drsnými podmínkami v horách. Výšlap na vrchol jedné z šestitisícovek vás bude stát mnoho sil, ale zažijete nezapomenutelné chvíle. Do Tibetu není snadné se dostat, ale rozhodně to stojí za námahu.

Z Tibetu budete odjíždět s těžkým srdcem

Kanárské ostrovy

Ostrovy věčného jara s všudypřítomným příjemným sluncem místy připomínají vesmírnou scenerii. A co takhle spatřit delfíny, okusit čerstvé banány nebo se po ránu při východu slunce projít po nejdelší pláži v Evropě?

Obyvatelé nabití sluncem stále něco slaví. Nenechte si ujít Las Palmas de Gran Canaria Carnaval, který je jedinečným a hluboce zakořeněným karnevalem. Naplánujte si cestu mezi 26. lednem a 18. únorem 2018 a nechte se vtáhnout do karnevalového veselí na Kanárských ostrovech.

Grónsko

Pokud se vyžíváte v létání, Grónsko je pro vás ta pravá země. Neexistující infrastrukturu mezi městy nahrazují letadla, při každém přesunu se vám tak naskytne úžasný výhled na obrovské zamrzlé plochy.

Grónská městečka jsou lemována vysokými horami i ledovými plochami

Od května do července slunce vůbec nezapadá, což rozhodně patří k jednomu z ojedinělých přírodních divů světa. Máte tedy dostatek času na sledování velryb a jiných vzácných živočichů, kterým se podařilo najít domov v tak drsných podmínkách.

Tonga

Pokud vám přijde, že z Nového Zélandu už to dál nejde, Tonga vám dokáže, jak jste se mýlili. Objevovat pacifické ostrovy není nijak levná záležitost, tonžské království ale oproti třeba Francouzské Polynésii představuje podstatně levnější variantu, jak se ztratit uprostřed Tichého oceánu. Navíc si tu můžete i zaplavat s velrybami… a to jen tak někde nezažijete.

Vietnam

Za vynikajícím jídlem a milými lidmi vás bude do Vietnamu lákat kdekdo. Odcestujte mezi rýžová políčka, kouzelné babičky nebo čerstvé ústřice. Co pokrm, to originál, jídel mají opravdu nepočítaně. Nebojte se street foodu ani experimentů. Tato asijská země navíc má ještě jednu výhodu: co utratíte za letenku, to se vám rozhodně vrátí – ceny jsou ve Vietnamu neuvěřitelně nízké.

Vietnamci patří mezi nejmilejší a nejpohostinnější lidi na světě

Půjčit si motorku a objet hory klikatou pralesní cestou, vidět písečné duny, nebo si pochutnat s místními na mořských plodech rozhodně stojí za to. Obzvláště milovníci motokrosu si smlsnou na štěrkových cestách směrem k vodopádům…

Do Vietnamu se rád vrací Matouš, zážitky i fotky najdete například v článku Vietnam – organizovaný chaos v Hanoji.

Madeira

Jednoduše řečeno, Madeira je ideální relaxační destinace. Bezvadné výlety po okolí s výhledy na moře, kde voní různorodé květy a vítr vám je fouká rovnou do tváře.

Milovníci červstvého ovoce a zeleniny najdou na Madeiře ráj na zemi

Rozmanitý ostrov leží sice blízko naší domovině, přesto však skrývá pravou exotiku. Ovoce hrající všemi barvami a různé druhy ryb se přímo nabízí k ochutnání, za zkoušku rozhodně stojí procházka po levádách (původně zavlažovací systém), nakonec si vychutnejte velkolepé západy slunce a příjemnou dovolenkovou pohodu.

Nemůžete se rozhodnout mezi dovolenou v horách, nebo u moře? Na Madeiře najdete obojí

Už se těšíte?

Já ano. Na světě existuje tolik úchvatných míst, některá dokonce leží tady u nás, a život je příliš krátký na to, abychom je všechna navštívili. Alespoň máme možnost výběru, kam se zrovna podíváme. Jakmile si vyberete, neváhejte a vyrazte splnit si sen.

Johana Vinšová

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Nový rok, nový notes: Začni cestovatelský rok s božím notesem

angle-double-right
angle-double-left