Jak se naučit anglicky, nebo angličtinu zlepšit při cestování? Vyrazte na brigádu, au pair nebo Work and Travel

26.06.2017|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Spoustu z vás určitě láká možnost vyrazit, naučit se anglicky, nebo si angličtinu (anebo samozřejmě jiný jazyk) přímo v zahraničí zlepšit, je vám ale jasné, že během týdenní dovolené u moře se to asi nepovede a na intenzivní kurz třeba nemáte ty patřičné finance.

Jak spojit příjemné s užitečným? Jak zažít na vlastní kůži, jaké to je pobýt chvíli v zahraničí a naučit se jazyk přímo v jeho přirozeném prostředí od místních? Můžete si něco (při)vydělat a nemusíte se kvůli tomu stěhovat do Anglie nebo Ameriky.

Na jak dlouho jet

Každý se učíme a vstřebáváme nové věci různě rychle, takže někomu přinese pomyslné jazykové ovoce třeba i měsíční pobyt, ale jiný bude potřebovat mnohem delší dobu. Za rozumné období považuji z vlastní zkušenosti alespoň 2 až 3 měsíce (pokud samozřejmě z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete v zahraničí strávit víc).

Je to období, které máte každý rok o prázdninách volno na vysoké, nebo na které se třeba zvládnete domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, aniž byste o práci přišli. Kromě délky pobytu bude samozřejmě záležet i na vaší vnímavosti, akčním přístupu k nasávání nových znalostí a ochotě aktivně je používat.

Co už musím umět

Dlužno říci, že pro všechny programy a pobyty, o kterých se tu bavíme, je potřeba mít alespoň minimální základy daného jazyka. Platí přitom nepřímá úměra mezi jazykovými znalostmi a smělostí, tedy čím hůř umíte předem mluvit, tím odvážnější a zdravě drzejší byste měli být.

Což neznamená, že neznám řadu lidí, kteří jeli pracovat do zahraničí jazykem nepolíbení. Bylo to ale pro ně mnohem těžší a v zemi pobývali výrazně delší dobu (i několik let).

Jak se naučit jazyk za 3 měsíce, abyste cestovali alespoň trošku připraveni a snížili tak své nepohodlí?

Všechny níže uvedené pobyty doporučuji hlavně vám, kteří máte školní znalosti jazyka, ale cítíte, že neumíte mluvit, nebo máte pocit, že nerozumíte běžné mluvené řeči. Vyrazte, pokud máte základy z jazykových kurzů, pokud jste věční začátečníci a ne a ne se posunout dál. Jazyková škola života vás nakopne a nenechá opakovat pořád ten samý ročník.

Co dělat, když… jste studenti

Jako studentům se vám nabízí řada ideálních příležitostí vyrazit v létě na studentské krátkodobé pobyty (2–4 měsíce) jako au pair třeba do Anglie nebo na Work and Travel do USA. Věřte, že až se vrátíte a budete chtít naskočit do pracovního procesu, bude z vás u pohovorů jiný člověk. Sebevědomí a zkušenosti, které získáte pobytem v zahraničí, obohatí nejen váš životopis, ale především prospěje vám samým. Tohle žádný kurz a žádná knížka nedokáže.

Co dělat, když… už nejste studenti

I když už máte studijní léta za sebou a speciální studentské programy jsou vám zapovězeny, nevěšte hlavu. Ani trvalý pracovní úvazek není překážkou, jak si splnit sen konečně mluvit anglicky. Pořád můžete vybrat dovolenou plus nějaké to neplacené volno navrch a jet nasávat nové vědomosti i hromadu dosud nepoznaných zkušeností. Můžete se totiž vydat do zahraničí jednoduše pracovat (za angličtinou třeba do Irska nebo – snad i po Brexitu – do Británie).

Jak vypadá práce delegáta pro cestovní kancelář nebo práce na zaoceánské lodi?

Pro hledání práce, ať už předem, nebo tím spíš na místě, už ovšem budete potřebovat komunikativní jazykové schopnosti, proto je tato možnost vhodná pro pokročilejší a samostatnější jedince. Schůdnější pro vás bude vyrazit pomáhat jako dobrovolníci za ubytování a stravu, např. přes Workaway.

Sice vás nečeká finanční odměna a doprava bude ve vaší režii, budete ale mít jedinečnou možnost podílet se na některém z celé řady různorodých zajímavých projektů po celém světě – třeba přiložit ruku k dílu při rekonstrukci penzionu, vařit na lodi, ale i pomáhat v rodině.

Další možnosti

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se v něm dozví?

  • Jaké máte další možnosti
  • Au pair 
  • Work and Travel
  • Brigáda v zahraničí
  • Co zkusit
  • Jak se můžete učit jazyk

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Markéta Machálková
Autorka je lektorkou angličtiny na volné noze a průvodkyní aktivních a poznávacích zájezdů. Strávila 3 měsíce v Anglii jako au pair, pracovní léto v Irsku, Německu a na Mallorce a čtvrt roku v rámci Work and Travel v USA. Více informací a kontakt najdete na jejím webu Inspirolka v háji.

Mautic is open source marketing automation