Jak se naučit anglicky, nebo angličtinu zlepšit při cestování? Vyrazte na brigádu, au pair nebo Work and Travel

26.06.2017|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Spoustu z vás určitě láká možnost vyrazit, naučit se anglicky, nebo si angličtinu (anebo samozřejmě jiný jazyk) přímo v zahraničí zlepšit, je vám ale jasné, že během týdenní dovolené u moře se to asi nepovede a na intenzivní kurz třeba nemáte ty patřičné finance.

Jak spojit příjemné s užitečným? Jak zažít na vlastní kůži, jaké to je pobýt chvíli v zahraničí a naučit se jazyk přímo v jeho přirozeném prostředí od místních? Můžete si něco (při)vydělat a nemusíte se kvůli tomu stěhovat do Anglie nebo Ameriky.

Na jak dlouho jet

Každý se učíme a vstřebáváme nové věci různě rychle, takže někomu přinese pomyslné jazykové ovoce třeba i měsíční pobyt, ale jiný bude potřebovat mnohem delší dobu. Za rozumné období považuji z vlastní zkušenosti alespoň 2 až 3 měsíce (pokud samozřejmě z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete v zahraničí strávit víc).

Je to období, které máte každý rok o prázdninách volno na vysoké, nebo na které se třeba zvládnete domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, aniž byste o práci přišli. Kromě délky pobytu bude samozřejmě záležet i na vaší vnímavosti, akčním přístupu k nasávání nových znalostí a ochotě aktivně je používat.

Co už musím umět

Dlužno říci, že pro všechny programy a pobyty, o kterých se tu bavíme, je potřeba mít alespoň minimální základy daného jazyka. Platí přitom nepřímá úměra mezi jazykovými znalostmi a smělostí, tedy čím hůř umíte předem mluvit, tím odvážnější a zdravě drzejší byste měli být.

Což neznamená, že neznám řadu lidí, kteří jeli pracovat do zahraničí jazykem nepolíbení. Bylo to ale pro ně mnohem těžší a v zemi pobývali výrazně delší dobu (i několik let).

Jak se naučit jazyk za 3 měsíce, abyste cestovali alespoň trošku připraveni a snížili tak své nepohodlí? Přečtěte si článek na Travel Bibli.

Všechny níže uvedené pobyty doporučuji hlavně vám, kteří máte školní znalosti jazyka, ale cítíte, že neumíte mluvit, nebo máte pocit, že nerozumíte běžné mluvené řeči. Vyrazte, pokud máte základy z jazykových kurzů, pokud jste věční začátečníci a ne a ne se posunout dál. Jazyková škola života vás nakopne a nenechá opakovat pořád ten samý ročník.

Co dělat, když… jste studenti

Jako studentům se vám nabízí řada ideálních příležitostí vyrazit v létě na studentské krátkodobé pobyty (2–4 měsíce) jako au pair třeba do Anglie nebo na Work and Travel do USA. Věřte, že až se vrátíte a budete chtít naskočit do pracovního procesu, bude z vás u pohovorů jiný člověk. Sebevědomí a zkušenosti, které získáte pobytem v zahraničí, obohatí nejen váš životopis, ale především prospěje vám samým. Tohle žádný kurz a žádná knížka nedokáže.

Co dělat, když… už nejste studenti

I když už máte studijní léta za sebou a speciální studentské programy jsou vám zapovězeny, nevěšte hlavu. Ani trvalý pracovní úvazek není překážkou, jak si splnit sen konečně mluvit anglicky. Pořád můžete vybrat dovolenou plus nějaké to neplacené volno navrch a jet nasávat nové vědomosti i hromadu dosud nepoznaných zkušeností. Můžete se totiž vydat do zahraničí jednoduše pracovat (za angličtinou třeba do Irska nebo – snad i po Brexitu – do Británie).

Jak vypadá práce delegáta pro cestovní kancelář nebo práce na zaoceánské lodi?

Pro hledání práce, ať už předem, nebo tím spíš na místě, už ovšem budete potřebovat komunikativní jazykové schopnosti, proto je tato možnost vhodná pro pokročilejší a samostatnější jedince. Schůdnější pro vás bude vyrazit pomáhat jako dobrovolníci za ubytování a stravu, např. přes Workaway.

Sice vás nečeká finanční odměna a doprava bude ve vaší režii, budete ale mít jedinečnou možnost podílet se na některém z celé řady různorodých zajímavých projektů po celém světě – třeba přiložit ruku k dílu při rekonstrukci penzionu, vařit na lodi, ale i pomáhat v rodině.

Další možnosti

Na základě vlastních zkušeností se tu rozepisuji především o výhodách (i nevýhodách) au pair pobytů a Work and Travel v USA, příp. klasické brigádní práce v zahraničí. Nejsou to však jediné možnosti, jak vyrazit na pár měsíců do ciziny, něco si vydělat, i kdyby to mělo pokrýt jen náklady na samotný pobyt, a jazykově se vzdělávat.

Doporučení ze závěru článku, jak do sebe dostávat jazyk plnými doušky, využijete i při těchto možnostech:

 • Pobyt v letním kempu v USA (např. přes Student Agency nebo CCUSA ČR) – agentury se o vás postarají a vše zařizujete v češtině.
 • Dobrovolnická práce na farmách a v bio zemědělství po světě v rámci kulturní výměny za ubytování a stravu (WWOOFing – stránky v AJ).
 • Brigádní práce Working Holiday v Kanadě (více na webu české agentury Czech-us).
 • Plavčík v USA (Czech-us plavčík).

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se v něm dozví?

 • Jak na Au pair 
 • Jak na Work and Travel
 • Jak na Brigádu v zahraničí
 • Co zkusit
 • Jak se můžete učit jazyk

Kde a jak můžete nasávat jazyk jako houba

  • Omezte kontakt s vašimi krajany, jak to jen jde – neuzavírejte se do české bubliny.
  • Vykašlete se na sociální sítě – pro někoho hodně těžká výzva, ale možná ta úplně nejpodstatnější.
  • Nevynechte žádnou příležitost ke konverzaci – bavte se co nejvíc s kolegy, „vaší“ rodinou, sousedy, pokladní, číšníkem, knihovnicí.
  • Vycvičte si ultra dlouhé ucho – špízujte a odposlouchávejte, jak si lidé okolo vás objednávají, jak děkují, jak zdraví.
  • Co uslyšíte, ihned začněte používat.
  • Nastavte si jazyk na mobilu na cílový jazyk země, kde se nacházíte.
  • Sledujte televizi – od dětských pořadů přes seriály, které dobře znáte, až po ty zpropadené reality show.
  • Poslouchejte rádio, pouštějte si filmy – klidně pořád dokola.
  • Čtěte – když ne rovnou knihy, tak alespoň dětské knížky, komiksy, letáky, popisy, cedule. Cokoli.
  • Poslouchejte místní hudbu.
  • Pracujte se slovníkem a pak si ho zakažte – překládejte, hledejte výrazy, kterým nerozumíte, pište si poznámky, nechávejte kolem sebe papírky, lepíky. Potom se pokuste obejít bez této berličky, zapojte mozek, představivost, ptejte se, nechte si vysvětlit.

Závěrem radím – především buďte zvídaví, mějte otevřenou mysl a nechte se jazykem fascinovat. Nejvíc se naučíte tehdy, pokud: a) na něco musíte přijít sami, b) s novým výrazem si spojíte konkrétní situaci, c) něco vás překvapí/zaujme a řeknete si „aha!“. Právě tyto „aha momenty pomáhají vašemu mozku učit se a ukládat informace.

Procesu osvojování jazyka pomáhá také nezbytnost – jestliže se ocitnete v situaci, kdy si musíte nějak poradit a domluvit se, nemáte čas na finesy a předem nacvičené věty. Vrhejte se vědomě do interakcí s místními lidmi, vystavujte se jazyku, nechte se bombardovat. A hlavně – neodmítejte žádnou příležitost něco vyzkoušet a zažít.

Nebudou to totiž jen lepší jazykové schopnosti, co si z takového pobytu odvezete. Rozhled, větší samostatnost, možnost spolehnout se sám na sebe, noví přátelé, procestovaný kousek světa, zkušenost z první ruky s tím, jaký je život v jiné zemi a jiné kultuře, ale třeba i větší láska k domovu. Můžu vám zaručit, že takový pobyt vám nejenom přinese nové zážitky, ale třeba i trochu změní život.

Podívejte se na video, jak se pomocí zrychlené výku jazyků naučit mluvit anglicky za 30 hodin.

Markéta Machálková
Autorka je lektorkou angličtiny na volné noze a průvodkyní aktivních a poznávacích zájezdů. Strávila 3 měsíce v Anglii jako au pair, pracovní léto v Irsku, Německu a na Mallorce a čtvrt roku v rámci Work and Travel v USA. Více informací a kontakt najdete na jejím webu Inspirolka v háji.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

Ebook + roční VIP členství
Před 14 hodinami zakoupil(a) Jakub z města:
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 19 hodinami zakoupil(a) Eliška z města: Frenštát pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství + 1 další položka
Před 21 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Kovářov
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 21 hodinami zakoupil(a) Lenka z města: Praha
 
Obnovené roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jiří z města: Praha 4
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: České Budějovice
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 2 dny zakoupil(a) Monika z města:
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 3 dny zakoupil(a) Romana z města: Lysá nad Labem
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Alexandr z města: Melnik
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Ivana z města: Praha
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 3 dny zakoupil(a) Denisa z města: Kromeriz
 
Obnovené roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Jan z města: Hradec Kralove
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 4 dny zakoupil(a) Michal z města:
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 5 dny zakoupil(a) Martina z města: Třebovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Vít z města: Prostějov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 6 dny zakoupil(a) Josef z města:
 
Pánské cestovatelské tričko – SVĚT
Před 6 dny zakoupil(a) Jakub z města: Hradec Králové
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 7 dny zakoupil(a) Věra z města:
 
Pánské cestovatelské tričko – SVĚT
Před 7 dny zakoupil(a) Veronika z města: Moravany
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 6 další položky
Před 1 týdnem zakoupil(a) Štěpán z města: Praha
 
0