Jak se naučit anglicky, nebo angličtinu zlepšit při cestování? Vyrazte na brigádu, au pair nebo Work and Travel

26.06.2017|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Spoustu z vás určitě láká možnost vyrazit, naučit se anglicky, nebo si angličtinu (anebo samozřejmě jiný jazyk) přímo v zahraničí zlepšit, je vám ale jasné, že během týdenní dovolené u moře se to asi nepovede a na intenzivní kurz třeba nemáte ty patřičné finance.

Jak spojit příjemné s užitečným? Jak zažít na vlastní kůži, jaké to je pobýt chvíli v zahraničí a naučit se jazyk přímo v jeho přirozeném prostředí od místních? Můžete si něco (při)vydělat a nemusíte se kvůli tomu stěhovat do Anglie nebo Ameriky.

Na jak dlouho jet

Každý se učíme a vstřebáváme nové věci různě rychle, takže někomu přinese pomyslné jazykové ovoce třeba i měsíční pobyt, ale jiný bude potřebovat mnohem delší dobu. Za rozumné období považuji z vlastní zkušenosti alespoň 2 až 3 měsíce (pokud samozřejmě z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete v zahraničí strávit víc).

Je to období, které máte každý rok o prázdninách volno na vysoké, nebo na které se třeba zvládnete domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, aniž byste o práci přišli. Kromě délky pobytu bude samozřejmě záležet i na vaší vnímavosti, akčním přístupu k nasávání nových znalostí a ochotě aktivně je používat.

Co už musím umět

Dlužno říci, že pro všechny programy a pobyty, o kterých se tu bavíme, je potřeba mít alespoň minimální základy daného jazyka. Platí přitom nepřímá úměra mezi jazykovými znalostmi a smělostí, tedy čím hůř umíte předem mluvit, tím odvážnější a zdravě drzejší byste měli být.

Což neznamená, že neznám řadu lidí, kteří jeli pracovat do zahraničí jazykem nepolíbení. Bylo to ale pro ně mnohem těžší a v zemi pobývali výrazně delší dobu (i několik let).

Jak se naučit jazyk za 3 měsíce, abyste cestovali alespoň trošku připraveni a snížili tak své nepohodlí?

Všechny níže uvedené pobyty doporučuji hlavně vám, kteří máte školní znalosti jazyka, ale cítíte, že neumíte mluvit, nebo máte pocit, že nerozumíte běžné mluvené řeči. Vyrazte, pokud máte základy z jazykových kurzů, pokud jste věční začátečníci a ne a ne se posunout dál. Jazyková škola života vás nakopne a nenechá opakovat pořád ten samý ročník.

Co dělat, když… jste studenti

Jako studentům se vám nabízí řada ideálních příležitostí vyrazit v létě na studentské krátkodobé pobyty (2–4 měsíce) jako au pair třeba do Anglie nebo na Work and Travel do USA. Věřte, že až se vrátíte a budete chtít naskočit do pracovního procesu, bude z vás u pohovorů jiný člověk. Sebevědomí a zkušenosti, které získáte pobytem v zahraničí, obohatí nejen váš životopis, ale především prospěje vám samým. Tohle žádný kurz a žádná knížka nedokáže.

Co dělat, když… už nejste studenti

I když už máte studijní léta za sebou a speciální studentské programy jsou vám zapovězeny, nevěšte hlavu. Ani trvalý pracovní úvazek není překážkou, jak si splnit sen konečně mluvit anglicky. Pořád můžete vybrat dovolenou plus nějaké to neplacené volno navrch a jet nasávat nové vědomosti i hromadu dosud nepoznaných zkušeností. Můžete se totiž vydat do zahraničí jednoduše pracovat (za angličtinou třeba do Irska nebo – snad i po Brexitu – do Británie).

Jak vypadá práce delegáta pro cestovní kancelář nebo práce na zaoceánské lodi?

Pro hledání práce, ať už předem, nebo tím spíš na místě, už ovšem budete potřebovat komunikativní jazykové schopnosti, proto je tato možnost vhodná pro pokročilejší a samostatnější jedince. Schůdnější pro vás bude vyrazit pomáhat jako dobrovolníci za ubytování a stravu, např. přes Workaway.

Sice vás nečeká finanční odměna a doprava bude ve vaší režii, budete ale mít jedinečnou možnost podílet se na některém z celé řady různorodých zajímavých projektů po celém světě – třeba přiložit ruku k dílu při rekonstrukci penzionu, vařit na lodi, ale i pomáhat v rodině.

Další možnosti

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se v něm dozví?

  • Jaké máte další možnosti
  • Au pair 
  • Work and Travel
  • Brigáda v zahraničí
  • Co zkusit
  • Jak se můžete učit jazyk

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Markéta Machálková
Autorka je lektorkou angličtiny na volné noze a průvodkyní aktivních a poznávacích zájezdů. Strávila 3 měsíce v Anglii jako au pair, pracovní léto v Irsku, Německu a na Mallorce a čtvrt roku v rámci Work and Travel v USA. Více informací a kontakt najdete na jejím webu Inspirolka v háji.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 3 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 13 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem