Průvodce netradičními lyžařskými destinacemi od Kanady po Nový Zéland

04.01.2022|Kategorie: Tipy a triky|

Mezi cestovateli je velké množství milovníků zimních sportů. Je to logické, „snowsport“ průmysl je velmi rozšířený v podstatě po celém světě a s nadsázkou můžeme říct, že kde jsou hory, tam se lyžuje a snowboarduje. České hory nebo alpské kopce vás už omrzely? Vydejte se do exotičtějších destinací, my vás jimi provedeme. Lyžovat se dá celý rok, stačí střídat severní a jižní polokouli.

USA

Pro spoustu lyžařů může znít jako lyžařský sen a vysněná destinace. V USA je lyžování populární a mnoho Američanů jezdí – stejně jako my – na zimní prázdniny. Spojené státy jsou velkou zemí a popularita snowsportů se logicky odvíjí od geografické polohy. Vyrazit můžete třeba na středozápad USA, do států Utah a Colorado. V Coloradu, západně od města Denver, lze lyžovat v top světových střediscích, jako jsou Aspen, Beaver Creek, Vail nebo Breckenridge. Potkáte tam hollywoodské hvězdy, světové celebrity, ale také naprosto dokonalé sjezdovky. Stát Utah a konkrétně město Salt Lake City hostily v roce 2002 zimní olympijské hry. Resorty Park City, Canyons nebo Deer Valley rozhodně mají zvuk a svoje místo na zimním americkém trhu.

lyžování v USA

Také v severozápadní části USA, ve státech Montana (Whitefish a Big Sky) a Wyoming (Jackson Hole), můžete najít výborné podmínky pro zimní radovánky. Zimní střediska v Rocky Mountains ve Wyomingu platí dokonce za jedna z nejlepších na světě. Zalyžovat si můžete i na západě v Kalifornii.

Než vyrazíte na pláž v Beverly Hills, můžete navštívit oblast kolem jezera Tahoe a místní resorty Squaw Valley (ZOH v roce 1960), Mammoth Mountain nebo Northstar, které se řadí k tomu nejlepšímu, co mohou Spojené státy nabídnout. Ovšem i na východním pobřeží jsou hory, kde padá sníh. Ve státě Vermont je celá řada zimních středisek, dokonce se tam jezdí lyžařský světový pohár.

Kanada

Synonymum pro zimní sporty, místo konání ZOH v roce 2010 ve Vancouveru. Vysoké hory, hodně sněhu, tuhá zima… kde jinde by měly zimní sporty fungovat lépe než v Kanadě. Asi nejznámější jsou kanadský Whistler a sousední Blackcomb. Ale například celý stát Britská Kolumbie je v podstatě tvořený jen horami a místní resorty Big White, Revelstoke, SilverStar nebo Kicking Horse patří k těm nejlepším na kontinentu.

lyžování v Kanadě

Pokud se rozhodnete užít si zimní dovolenou v některém ze severoamerických resortů, setkáte se s vysokým standardem služeb a zákaznického servisu od parkoviště přes ticketing až po lyžařské školy. Ceny jsou v Americe a Kanadě vyšší než evropské, např. skipas nebo lekce v lyžařské škole vyjdou v průměru dráž než v Evropě. Nejvyhlášenější resorty jako Aspen mají pověst nejdražších středisek na světě určených pro smetánku. Co je ale velmi příjemné, je koncept tzv. „Ski in Ski out“, který v USA a Kanadě rozhodně funguje a velké množství ubytovacích kapacit je buď přímo u sjezdovek, nebo v krátké pěší vzdálenosti.

Japonsko

Když se řekne Japonsko, většina lidí si vybaví Tokyo, sumo, sushi, možná jméno nějakého z japonských hlavních ostrovů. Ale lyžování? Avšak ano, ono se tam i lyžuje. Dvě zimní olympiády (v Naganu 1998 a Sapporu 1972) jsou toho dost výmluvným důkazem. Lyžaři a snowboardisté znalí freeridu a backcountry určitě o Japonsku slyšeli jako o zemi prašanu zaslíbené. A je to tak.

lyžování Japonsko

Především na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaido, ale i jinde (hlavní ostrov Honšú – střediska Hakuba, Nozawa Onsen, Shiga Kogen, Myoko Kogen, Naeba atd.) se najdou místa a resorty s prašanem tak suchým a lehkým, že našinec nechápe. A průměrné zimní úhrny sněhu? Ne pět, ne deset, ale běžně patnáct metrů napadlého sněhu je místní standard.

Právě tento prašan, nazývaný „Japow“, tedy složeninou z anglických slov Japan (Japonsko) a powder (prach), je hlavním důvodem pro lyžařský výlet do Japonska. Stejně jako například v Kanadě, tak i v Japonsku v zimě může být opravdu velká zima. Takže péřovky s sebou. Služby v lyžařských střediscích a kvalita některých přepravních zařízení vás v Japonsku mohou překvapit, ale je to tak trochu dané japonskou velmi konzervativní povahou – když něco funguje, proč to měnit. Takže občas si můžete užít jízdu lanovkami trochu staršího data, které by v západním světě neprošly kontrolou bezpečnosti.

V největších a nejznámějších japonských resortech (Niseko, Hakuba, Furano, Rusutsu) jsou služby svým standardem blíže tomu, co znáte z Evropy. Ceny za skipasy, lyžařské lekce či půjčení vybavení jsou podobné těm evropským, naopak ubytování může být výrazně dražší. Japonsko je kulturou velmi odlišné, proto doporučujeme využít cesty za lyžováním i k objevování místních zvláštností.

Největším lákadlem bývá tradiční japonská kuchyně, která se od evropské velmi liší. I v lyžařských střediscích naleznete restaurace servírující skvělé sushi, rameny a další tradiční pochoutky. A když si před večeří naplánujete návštěvu některého z tradičních onsenů, což jsou malé bazény naplněné pramenitou minerální horkou vodou, bude váš lyžařský den dokonalý.

lyžování po světě

Čína

Jen kousek od Japonska leží Čína – a protože v Číně je možné a reálné úplně všechno, tak i zimní sporty zde zažívají velký boom. Velmi významně tomu pomohlo přidělení pořádání ZOH v roce 2022 městu Peking. A tak bude Peking první světovou metropolí, která bude hostit zimní i letní (2008) olympijské hry. V Číně nepadá velké množství sněhu, ovšem v horách bývá velká zima, takže není problém sníh uměle vyrobit.

Nejznámější destinací je právě Peking a resorty v jeho dosahu (Shijinglong, Nanshan, Yuyang, Chongli, Saibei, Wanlong, Taiwo). Druhou oblastí, kam se cestuje za sněhem, je severní Čína, konkrétně okolí města Harbin, kde padá víc sněhu a je tam ještě větší zima. Místní střediska jsou trochu větší, Yabuli Ski Resort je svou rozlohou největší v celé Číně. Z hlediska služeb a infrastruktury to může být v Číně všelijaké, ale země se v oblasti snowsportů chce co nejrychleji přiblížit Západu, takže i kvalita služeb se rychle zlepšuje. Ceny zde nejsou nijak šílené – za ubytování, permanentku nebo jídlo ve středisku zaplatíte v přepočtu přibližně tolik, kolik jste zvyklí ze středně velkých rakouských resortů nebo z nejlepších středisek v ČR.

lyžování Čína

Pokud chcete lyžovat v době, kdy je u nás léto, musíte se vydat na jižní polokouli, kde je nabídka značně omezenější. Lyžuje se na Novém Zélandu, v Austrálii a v Jižní Americe.

Nový Zéland

Opravdu zní docela exoticky. Geograficky vzato leží téměř přesně na druhé straně planety než ČR, nikam dál už to od nás na světě opravdu nejde. Dva tři dlouhé lety a jste tam. V půlce června, kdy u nás začíná léto, na jižní polokouli začíná zima.

Střediska na Novém Zélandu jsou spíše menší – pět šest lanovek, dvacet, maximálně třicet km sjezdovek. Terénu máte k dispozici o poznání méně než v Evropě nebo Severní Americe, to ale neznamená, že je zde lyžování horší. Střediska na Novém Zélandu se rozprostírají přibližně od 1200 m n. m. a lyžuje se cca do 2500 m n. m. Hranice sněhu se pohybuje kolem 1300 m n. m.

Co je tedy z pohledu návštěvníka novozélandského lyžařského střediska zajímavé a jiné, než známe z našich evropských hor? Spousta věcí. Například to, že bydlení (a „civilizace“ vůbec) je většinou dost daleko od střediska. Přímo na kopci se na Zélandu zkrátka nebydlí. Městečka pod horami jsou ale krásná. Queenstown (střediska Remarkables a Coronet Peak), Methven (Mt. Hutt) nebo Wanaka (střediska Cardrona a Treble Cone) mají své kouzlo a každý si je zamiluje.

lyžování nový zéland

Leží v nadmořské výšce pouhých pár stovek metrů nad hladinou moře, takže ani v zimě zde většinou nejsou kruté mrazy a jen výjimečně zde nasněží. S nadsázkou lze říct, že v údolí je permanentní jaro a za zimou se vyjíždí nahoru do středisek. Kromě krás přírody nabízejí města i veškerý servis od malých obchůdků přes velký supermarket až třeba po mezinárodní letiště (Queenstown). Na Novém Zélandu kromě velkých středisek naleznete několik desítek malých klubových resortů, které mají často třeba jen jednu nebo dvě lanovky. Finančně se zde připravte na vyšší náklady než v Evropě, ať už za skipas, půjčovné či lyžařské lekce. Také jídlo v restauracích a ubytování mohou citelně zasáhnout vaši peněženku.

Austrálie

Od Nového Zélandu co by kamenem dohodil a zbytek doletěl za tři hodiny letadlem, tady najdete spoustu odlišností. Jak často potkáte v lese vedle sjezdovky klokana, koalu nebo vačici? Není tak těžké si tuto zemi zamilovat. Zima v Austrálii začíná v půlce června a končí v září – podobně jako na Novém Zélandu.

Velkých středisek, která stojí za návštěvu, je v Austrálii jen pět nebo šest. Tři z nich najdeme ve státě Victoria, jde o Mount Buller, Mount Hotham a Falls Creek, všechny spádově blíže k městu Melbourne. Ostatní jsou na opačné straně Australských Alp, v Novém Jižním Walesu (Perisher a Thredbo), blíže k městům Canberra a Sydney. Hory jsou v Austrálii menší, sněhu je méně a je horší, občas prší, takže kdo by tam nechtěl, že?

lyžování austrálie

Lidé jsou velmi přátelští, kávu mají naprosto skvělou, víno také a lyžují moc rádi. Ceny jsou zde ale ještě vyšší než na Novém Zélandu, proto spousty Australanů během zimních prázdnin létají lyžovat právě do tohoto sousedního státu.

Zimní cestovatelské tipy

 • ubytování a lyžařskou nebo snowboardovou lekci zabookujte dopředu
 • vybavení je bez problémů možné zapůjčit ve střediscích, rezervace není nutná, avšak v exponovaných termínech se může hodit
 • v Kanadě, USA nebo Japonsku je dobré najmout si instruktora nebo poradce – ne pouze z důvodu zlepšení vašich dovedností, ale i jako průvodce
 • není vždy nutné bydlet na sjezdovce, ceny jdou (s téměř každými 100 metry vzdálenosti od lanovky) výrazně dolů, v Austrálii a na Novém Zélandu to půjde bez auta těžko, navíc pokud si ho půjčíte, můžete ušetřit a najít si levnější ubytování trochu mimo centra měst, která leží pod horami
 • sledujte počasí, nekupujte celotýdenní skipas, někdy je počasí velmi špatné, resort bude zavřený a vy si můžete v klidu den odpočinout a ještě třeba ušetřit
 • pokud chcete vézt svoji výbavu, vyberte leteckou společnost, která ji přepravuje bez příplatku
 • při letech na Východ není výjimkou, že letecké společnosti nabízejí v základní ceně nadstandardní váhové limity (2 x 23 kg, nebo 30 + 10 kg)
 • při sjednávání cestovního pojištění se ujistěte, zda jsou zimní sporty a s nimi spojené případné úrazy kryté i mimo Evropu a zda je zahrnuté lyžování (případně i snowboarding) ve volném terénu (mimo upravené sjezdové tratě)
 • velmi doporučujeme pojistky s vysokým krytím odpovědnosti za škodu způsobenou na zdraví – to pro případ nehody na sjezdovce

Nabídky lyžařských resortů jsou na celém světě velmi pestré a i přes určité odlišnosti mají jedno společné – radost z lyžování. Ať už se rozhodnete pro japonský prašan, nebo americký luxus, přejeme vám, aby to byl výlet, na který dlouho nezapomenete, a ať máte o čem vyprávět. A pokud nemíříte tak daleko, můžete se s námi vydat na některý ze Skifactory.cz kempů v rakouských Alpách.

Michael Turek
Instruktor a lektor lyžování v organizaci APUL (Asociace profesionálních učitelů lyžování), zakladatel projektu lyžařských kempů Skifactory.cz.

Tomáš Šapovalov
Cestovatel, člen týmu Skifactory.cz, zakladatel portálu o Novém Zélandu VisitKiwi.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Komentář

 1. Pavel Pšeja 4.9.2022 at 20:22 - Reply

  Je trochu zvláštní zmínit Kanadu a vynechat třeba Lake Louise a Nakisku 😉

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!