Senegal – země kontrastů, drsná Afrika s vlídnou tváří

04.03.2019|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Senegal, který byl až do roku 1960 francouzskou kolonií, patří mezi politicky nejstabilnější státy Afriky. Oprávněně bývá nazývaný zemí terangy (v domorodém jazyce Wolof slovo teranga znamená pohostinnost) a je tak skvělou volbou i pro cestovatele, kteří se do Afriky chystají poprvé.

senegal

Proč jet do Senegalu

Důvodem, proč navštívit Senegal, není jen přes 500 kilometrů dlouhé pobřeží, které vybízí k odpočinku a procházkám. I když… je skvělé se po ránu naboso procházet po dlouhých plážích, pozorovat rybáře, jak tahají na břeh sítě s kraby, sépiemi a rybami, a nad hlavou mít nedočkavé dravce, kteří už se těší, co pro ně po rybářích zbude.

Pirogy – tradiční rybářské lodě

Senegal ale rozhodně nejsou jen pláže. Je to „jiný svět“, kde uvidíte způsob života místních lidí, který my si vlastně neumíme moc představit, ale přesto nás na něm něco fascinuje.

Není to pokaždé příjemný pohled, třeba množství odpadků (hlavně v neturistických oblastech) je pro nás šokující – jsou jich plné ulice, ale i pláže a oceán. Občas jimi proběhne krysa nebo se v nich kozy a krávy snaží vyhrabat něco k snědku. Chudoba je viditelná na první pohled – malé děti žebrající do rendlíčku jídlo, děti rybářů a farmářů musí odmala pracovat a nikdy se nedostanou do školy… a spousta lidí, kteří se snaží uživit, jak jen to jde.

Přesto je Senegal krásná země, kde poznáte úplně jinou kulturu a neuvidíte žádné naštvané obličeje – naopak, vidíte úsměvy u dětí i dospělých, velice přátelské a milé lidi, kteří vás svou dobrou náladou nakazí. 🙂

senegal

Pravidelná očista koz v oceánu

Dalším lákadlem pro cestu do Senegalu je bezesporu krásná příroda, zvířata a památky. Můžete zde navštívit rezervace s volně žijícími zvířaty, chráněné delty řek plné ptáků (na zimu sem přilétá až 90 % ptáků z Evropy) a hnízdí zde i pelikáni. Váš pohled jistě zaujmou i majestátní stromy baobaby: v Senegalu dokonce najdete druhý nejstarší baobab v Africe, údajně starý přes 1000 let (ten úplně nejstarší je v Keni).

Pokud je vaším africkým cílem expedice na safari, přečtěte si na blogu průvodce Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Nejen milovníci motorismu si mohou prohlédnout Růžové jezero, u jehož břehů slavná rallye Dakar do roku 2007 končila, a také se projet po části trati tohoto slavného závodu. Možná překvapí i počet památek zapsaných v UNESCO – je jich sedm a rozhodně stojí za návštěvu.

senegal

Baobab v rezervaci Bandia

Jak se do Senegalu dostat

Na konci roku 2017 otevřeli nové letiště Blaise Diagne International Airport, které je jedno z největších v Africe a leží cca 50 kilometrů od hlavního města Dakar. Cenově výhodné letenky nabízí TAP Air Portugal z Vídně (přes Lisabon). Zpáteční letenku jsme koupili za pěkných 8600 Kč, ale když chytnete akci, můžete letět ještě levněji. Do Vídně se až před letiště dostanete RegioJetem, takže ani to není problém.

Není to samozřejmě jediná možnost, do Senegalu létá z Evropy víc společností a dostanete se tam i z Prahy.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Z letiště pak jezdí taxíky, nebo se můžete předem domluvit s místním průvodcem, že vás vyzvedne. Další možností jsou autobusy (do některých oblastí), nejlepší je podívat se na webové stránky letiště.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Období dešťů trvá cca od června do října, takže hlavní sezona je hlavně od listopadu do května. V Senegalu ovšem panují celý rok příjemné teploty, takže se tam můžete vydat kdykoliv. Osobně nejraději jezdím právě ke konci dešťové sezony, kdy ještě v zemích není tolik turistů a hrozí maximálně přeháňky, které jsou hned pryč.

Totéž bych doporučila i na cestu do Senegalu. Byli jsme v říjnu a díky končící dešťové sezoně byla příroda krásně zelená (časem pak už bývá spálená, Senegal má velké problémy s nedostatkem vody), pláže poloprázdné a celkově jsme se téměř nikde nemačkali s turisty. Sprchlo nám jen jednou ráno asi na dvě hodinky, jinak bylo vedro a krásně.

Suchá“ sezona, která začíná přibližně v prosinci, má zase výhodu nižšího rizika malárie a jiných tropických nemocí. I v té nejvyšší turistické sezoně najdete v Senegalu mnoho míst, kam noha turisty prakticky nevkročí. Pokud vás zajímá autentický život ve vnitrozemských vesnicích, ideální období je mezi lednem a únorem, kdy jsou tam nejnižší teploty (kolem 35 °C).

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Au Senegal

Na tomhle webu najdete mnohé užitečné informace.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

 

Veronika Řezáčová

Cestování je pro mě něco jako balzám na duši. Poznávání nových míst, nových kultur a zajímavostí mě neskutečně nabíjí energií. Do Senegalu jsme vyrazili v touze vidět Afriku a jiný svět. Nebyla to jen dovolená, byla to spíš cesta za poznáním, které rozhodně nelituji.

Pokud se budete chtít ještě na něco zeptat, můžete mi napsat na Facebook.

Lenka Baratoux

Konzultantka pro průvodce Senegalem, geoložka, fotografka, máma, světošlápek. Přes 10 let pracuje v západní Africe, 4 roky s rodinou žila v Senegalu a o svých zážitcích píše na blogu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!