Zimbabwe – Viktoriiny vodopády, malby v jeskyních a spousta fast foodu

10.04.2018|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Zimbabwe bývalo svého času „košíkem Afriky“ a vyváželo tolik jídla, že se říká, že krmilo celé jeho okolí. Je to země, kterou si Britové vyparádili, neboť se zde sami chtěli usadit, navíc je to země plná opravdu milých nekonfliktních lidí. Kromě Viktoriiných vodopádů je zde spousta historie i divokých zvířat.

Proč jet do Zimbabwe

Asi nejznámější jsou Viktoriiny vodopády, které jsou jedny z největších na světě (široké 1800 m a rozkládající se na hranicích Zambie a Zimbabwe). Málokdo ví, že náš Emil Holub byl první, kdo nakreslil úplnou mapu tohoto divu světa.

Země ale může nabídnout také mnoho historie, například Velké Zimbabwe, což je komplex ruin antické civilizace z 11. století, nebo jeskynní malby v Domboshava a Ngomakurira. Mimo to je zde spousta národních parků s divokou zvěří nebo nádhernou přírodou. Mezi ty nejznámější patří Mana Pools nebo třeba Matobo.

Jak se tam dostat

Harare je sice mezinárodní letiště, ale drtivá většina lidí sem přiletí z Jihoafrické republiky, odkud jsou poměrně levné lety přímo do Victoria Falls, města u vodopádů (cca 4000 Kč zpáteční). Cestu tak jde propojit s více zeměmi v jižní Africe.

Let z Prahy do Harare vyjde asi na 17 000 Kč, cena ale klesne i na 14 000 při letu z Vídně. Lety nejsou přímé, většinou se přestupuje v Addis Abebě nebo v zambijské Lusace.

Mezi okolními státy (Botswana, Zambie, JAR) existují pravidelné, kvalitní a levné autobusové i vlakové spoje.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

zimbabwe

Učitelky hlídají děti o svačinové přestávce

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Zimbabwe prožívá změnu období dešťů. To mělo začít již v prosinci, ale první kapky padaly až koncem února. Kvůli tomu jde špatně odhadnout, kdy je nejlepší přijet – ani farmáři si již neví rady, kdy jaká sezona začíná. Nejvíc záleží na tom, jestli chcete vidět viktorky v jejich plné síle (období deště, naše zima), nebo se po nich chcete projít a navštívit světoznámý Devil‘s Pool, kde si můžete zaplavat na okraji vodopádů (období sucha, naše léto).

období dešťů prší – všeobecně vzato – jen pár hodin denně. Často máte i dny plné slunce, bez problému tedy můžete navštívit všechny památky. Vše je levnější, zelenější a nemusíte se bát, že nenajdete ubytování. Teploty nikdy příliš neklesnou, naopak v létě tu pro mnohé může být až nepříjemně dusno. Teploty se mění podle nadmořské výšky a oblasti, ve které se nacházíte. S tričkem, popř. lehkým svetříkem (nebo nepromokavou bundou) si ale většinou vystačíte po celý rok.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

TravelBlog

V sekci pro danou destinaci můžete najít zajímavé články od cestovatelů i místních.

Experience Zimbabwe

Informace o ubytování, safari, trasách, ale i všeobecné info o Zimbabwe.

Find Penguins

Informace o nejznámějších destinacích Zimbabwe. Jedná se převážně o cestovatele, kteří sdílejí své zážitky a zkušenosti. Můžete se jich zeptat na cokoliv.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých 26 už stihla něco přes 60 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci BookFeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a právě stopuje a cestuje po Zemi až do Evropy v rámci svého nového projektu Neočekávaná Expedice (na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech na Afriku, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Pánské cestovatelské tričko
Před 4 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 5 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 7 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 12 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 13 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 22 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek