Bolívie – opomíjený cestovatelský ráj

20.11.2017|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Ač se to nemusí na první pohled zdát, Bolívie nabízí přesně to, o čem každý cestovatel sní. Doslova každý si zde přijde na své a najde vše od majestátních hor přes solné pouště po amazonský prales. I pokud vás zajímá urbanistika a cizí kultury, je Bolívie to pravé místo. Nejvýše položené hlavní město světa, původní domorodí obyvatelé a spousta dalšího se ukrývá v této neuvěřitelné zemi.

Proč jet do Bolívie

Nejen že Bolívie má ideální pozici v Jižní Americe, což z ní dělá dokonalou základnu na ostatní výpravy po tomto kontinentu, ale zároveň ona samotná má mnoho co nabídnout. Dalším důvodem je finanční (ne)náročnost cestování po Bolívii, která se blíží sloganu „cestování za hubičku“. Ve zkratce, kde jinde byste zažili koupání v nejvýše položeném jezeře, prohánění se džípem přes největší solnou poušť, a zároveň přesun z 5000 výškových metrů do tropického pralesa za pouhou hodinu (a to obávanou cestou smrti, která je jednou z nejnebezpečnějších na světě).

Jak se tam dostat

Z Evropy je jednoznačně nejlepší a jedinou variantou letadlo. Přímé letenky do Bolívie se mohou značně prodražit, proto je nejlepší volbou zkusit kombinovat s lety z USA nebo okolních zemí, jako je Peru nebo Chile, kam jsou velmi často akční letenky za přijatelných cca 15 tisíc korun (zpáteční). Variantou tedy může být let Praha–Miami–Bolívie, nebo Praha–Lima–Bolívie. Letenky mezi zeměmi Latinské Ameriky se dají pohodlně vyhledat například na Skyscanner.cz.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Jediný přímý spoj s Bolívií nabízí letiště španělského Madridu, odkud létá bolivijská letecká společnost BoA, jejíž služby zdaleka nejsou evropského standardu, ale to se snaží kompenzovat přijatelnějšími cenami okolo 25 tisíc korun za zpáteční letenku. Nejvíc se mi osvědčila kombinace vyhledávačů momondo a Skyscanner.

Kdy a proč v tuhle dobu

Do Bolívie se dá vyrazit kdykoliv (až na měsíce ledenduben, kdy probíhá letní období a výrazně prší, třeba i celé dny). Od května do září je zima, měsíce jsou suché bez kapky deště a teplota se pohybuje podle nadmořské výšky – například La Paz od 15 do 20 stupňů, Sucre od 20 do 25 stupňů, Santa Cruz a Rurrenabaque 30 až 40 °C. Ideální dobou jsou přelomy mezi létem a zimou, tedy měsíce květen, červen a například září, kdy jsou teploty příjemné na celém území Bolívie a pravděpodobnost deště je na minimu.

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Bolivian Life

Skvělý projekt týkající se konkrétních destinací. Zajímavé tipy od lidí, kteří prožili značnou část života v Bolívii.

Along Dusty Roads

Praktický blog o možných cestovatelských problémech, které vás mohou potkat na cestách po Bolívii (a nejen tam).

Tickets Bolivia

Skvělý pomocník při plánování a hledání autobusů v Bolívii. Doporučuji zde vyhledat přibližné trasy a časy, ale jízdenky kupujte až na místě, protože cenu lze často usmlouvat.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Dan Vetterle

Momentálně jsem posluchačem latinskoamerických studií na Katedře politologie Univerzity Hradec Králové. V Bolívii (konkrétně v Sucre) jsem na jednosemestrálním studijním pobytu na univerzitě Universidad de San Francisco Xavier de Chuquisaca, která je jednou z nejstarších v zemi. Zastihnout mě můžete na Facebooku a Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!