Botswana – země slonů, divokých oslíků a hovězího

12.11.2018|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Botswana je jednou z nejideálnějších zemí pro pozorování divoké zvěře v Africe a zároveň není tak masově navštěvovaná jako Keňa či Tanzanie. Můžete tu celý den jezdit džípem po národním parku a nepotkat žádné lidi. Přes cestu vám běhají sloni nebo nosorožci, ve stínu se povalují nažraní lvi. V noci u ohně pak uslyšíte jejich řev a bude se vám zdát tak blízko, až se vám zježí vlasy na zátylku.

Přespat v neoploceném kempovišti uprostřed opravdové divočiny, kde slyšíte všechny zvuky noci a v křoví pár metrů od vás svítí oči hyen, to se vám dnes poštěstí opravdu málokde. A je to zážitek na celý život.

Proč jet do Botswany

Botswana je jednou z nejstabilnějších a nejbezpečnějších zemí v Africe. Patří mezi ty bohatší a na rozdíl od jiných safari destinací si zde již před časem uvědomili, že své přírodní bohatství musejí chránit. Kempy v národních parcích mají velmi omezenou kapacitu a ubytování v lodžiích je natolik luxusní a drahé, že s masovým turismem se tady převážně nesetkáte. Vláda podporuje ekoturismus a můžete si být jistí, že tzv. „conversation fees“, které zaplatíte v národních parcích, jdou opravdu tam, kam mají – zpět do parku.

botswana

Nosorožec se drbe o kůl v zemi, Khama Rhino Sanctuary

V Botswaně máte jednu z mála posledních příležitostí vidět nosorožce ve volné přírodě, a to v části Moremi Game Reserve nazývané Chief´s Island, nebo v národním parku Khama Rhino Sanctuary. V Chobe National Parku se pro změnu setkáte s největší sloní populací na světě, žije jich tu kolem 70 tisíc.

Legendární jsou také lvi s černou hřívou z pouště Kalahari. Zde se také můžete seznámit s kořeny veškerého lidstva, když navštívíte některou z vesnic posledních zbývajících afrických Křováků. O největší vnitrozemské deltě na světě – deltě řeky Okavango a jejím unikátním ekosystému s vodními kanály prošlapanými od hrochů – by se daly popsat stohy papíru. Botswana má hodně „nej“ a všechna se točí kolem její překrásné nedotčené a divoké přírody.

botswana

Vodní kanály v deltě řeky Okavango

Pokud je vaším africkým cílem expedice na safari, přečtěte si na blogu průvodce Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Jak se do Botswany dostat

Letecky

Nejvíc letů míří do hlavního města Gaborone a turistického Maunu. Většina jich je z Johannesburgu, existují i linky z některých dalších velkých afrických měst (Kapské Město, Harare, Nairobi, Windhoek…). Z Evropy proto doporučuji hledat letenku do Johannesburgu a pak navazující spoj. Ceny letenek záleží na sezoně, během našich letních prázdnin (a botswanské zimy, hlavní turistické sezony) se letenka do Johannesburgu pohybuje kolem 18–20 tisíc, mimo turistickou sezonu i pod 10 tisíc. Hledejte také lety z okolních letišť – Berlín, Vídeň, Londýn… Přelet do Gaborone vás pak bude stát zhruba 3 tisíce korun.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Autem

Do Botswany se dá snadno dojet z kterékoliv sousední země, silnice vedoucí přes hraniční přechody jsou asfaltové a dobře udržované. Nejfrekventovanějšími hraničními přechody jsou Martin´s Drift mezi Jihoafrickou republikou a Botswanou, a Ngoma Bridge na severní hranici Botswany s Namibií. Počítejte s tím, že během prázdnin v Jihoafrické republice, víkendů a špičky turistické sezony můžete na hranicích strávit klidně několik hodin ve frontách.

Autobusem

Pravidelné mezinárodní linky jezdí z Johannesburgu (cesta trvá 6 hodin, cena od 375 Kč), Windhoeku (hlavního města Namibie) a z Viktoriiných vodopádů v Zimbabwe.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Špička turistické sezony je v zimě (během našeho léta) od května do září, kdy v Botswaně neprší. Během těchto horkých a suchých měsíců se zvěř shromažďuje kolem stálých vodních zdrojů, je to tedy nejvhodnější doba pro safari. Prostě si počkáte u nějakého napajedla a budete pozorovat antilopy, slony i lvy, jak se přicházejí napít.

botswana

Antilopy přicházejí k napajedlu

Nejchladnějšími měsíci jsou červen a červenec, kdy teplota v Kalahari může v noci spadnout až k nule. Od října do ledna se teploty obvykle pohybují mezi 35 a 40 stupni. Zároveň během listopadu začíná v Botswaně období dešťů, které vrcholí v lednu a únoru, kdy nejvíc srážek spadne na severu země v oblasti národního parku Chobe.

Botswanu jsem navštívila v období dešťů, kdy je v severní části země krásně zeleno a vše kvete. Občas nám pršelo a zvěř byla díky dostatku vody i pastvy rozptýlená, což ztěžovalo její pozorování. Takže jsme sice viděli méně zvířat než návštěvníci v zimních měsících, na druhou stranu jsme si užívali samoty v divočině. V kempech jsme většinou bydleli sami a v národních parcích jsme potkali maximálně dvě auta za den, občas žádné.

Pokud byste chtěli Botswanu navštívit ve špičce turistické sezony, mějte na paměti, že kempy uvnitř vyhlášených přírodních rezervací, jako je delta řeky Okavango, Moremi Game Reserve nebo Chobe National Park, je potřeba rezervovat až rok dopředu!

botswana

V období dešťů musíte být hodně pozorní, abyste zvířata v bujné vegetaci zahlédli

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

 • Jak je to s podmínkami vstupu
 • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
 • Jak funguje lokální doprava
 • Jaké je jídlo
 • Je země bezpečná?
 • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
 • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Tištěný průvodce „Botswana“ – Veronica Roodt a Shell

Zaručeně nejlepší a nejdetailnější průvodce od ženy, která žila 15 let v deltě řeky Okavango. V průvodci najdete podrobný popis jednotlivých oblastí, GPS souřadnice, spoustu užitečných tipů i fotografie a základní údaje o savcích a ptácích, které lze v národních parcích pozorovat.

Mapy Shell a Veronica Roodt

Stejná autorka vydala detailní mapy jak celé Botswany, tak národních parků. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že průjezd Moremi Game Reserve a Chobe National Parku bez těchto map s GPS souřadnicemi bychom v období dešťů asi tak snadno nezvládli.

Lonely Planet

Průvodce „Botswana and Namibia“, dostupný pouze v angličtině. V členské sekci najdete slevu.

Wikitravel

Projekt Wikipedie, kde najdete všechny základní informace, které byste mohli na cestách potřebovat.

Moje Afrika

Web cestovní kanceláře Stella Travel, kde najdete spoustu užitečných informací a rad. Majitelka je moc milá, věnovala nám několik hodin svého času při konzultaci itineráře našeho road tripu po jižní Africe. Mimo jiné je schopná zařídit vám i auto z půjčovny – a to za lepší peníz, než byste si ho rezervovali na internetu.

Botswana Tourism Organisation

Oficiální stránky turistické organizace.

Anna Ahneová

Anna Ahneová

Cestovatelka na volné noze a nadšená fotografka. Strávila dohromady rok v Asii, kde například učila angličtinu jako dobrovolník v Indonésii, fotila pavoučí ženy v Barmě a projela Vietnam od severu k jihu. Jejím posledním objevem a láskou je jižní Afrika, takže když zrovna necestuje po Evropě, plánuje cesty právě tam. O svých zkušenostech a zážitcích ráda píše a doufá, že inspiruje další lidi k tomu vyrazit do světa.

Ve spolupráci s Travel Bible vydala letos i svůj první e-book Procestuj svět jako učitel angličtiny, kde detailně vysvětluje, jak na výuku angličtiny v zahraničí. Kontaktovat ji můžete na a.ahneova@gmail.com nebo na Facebooku.

Chceš zjistit, jak procestovat svět jako učitel angličtiny?

Máme pro tebe první českou knížku o tom, jak učit angličtinu ve světě. I jako nerodilý mluvčí. Získáš v ní přehled, v kterých konkrétních zemích můžeš učit, co k tomu potřebuješ, jak práci najít i kolik ti za ni zaplatí.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!