Plánujete celý život cestovat, nebo se usadíte s rodinou? Obě varianty jsou skvělé – a co víc, jdou kombinovat

06.08.2018|Kategorie: Život na cestách|

Připadáte si trochu jako z jiné planety v porovnání s vašimi kamarády, kteří zakládají rodiny a staví domy? Ještě nenastal váš čas? Nebojte, jste naprosto v pořádku a čas můžete využít jinak než procházkami po obchodním domě IKEA. Rozhodla jsem se sepsat pár srovnání mezi lidmi, kteří jsou na cestách, a mezi stejně starými kamarády a známými, kteří dělají to, co není ve věku mezi dvaceti a třiceti nic neobvyklého, čili stavění domů, zakládání rodin a budování kariéry.

Snadno se vám totiž může stát, že si píšete s vdanou kamarádkou, která sedí v krásně zařízeném domečku s dvěma dětmi a manželem. Pravděpodobně má v koupelně spoustu kosmetických přípravků a pravidelně chodí ke kadeřnici. V sobotu chodí nakupovat do Globusu a v neděli smaží řízky. Její největší starostí i radostí jsou děti. Zatímco vy bydlíte v autě, jíte nejčastěji těstoviny nebo rýži uvařené na jednoplotýnkovém vařiči, obočí si vytrháváte za světla čelovky, vlasy stříháte sama a už třetí den jste se nesprchovala. Obě jste ale spokojené a přesně tam, kde jste chtěly být.

Co může lidem ve vašem okolí přijít zvláštní a dalšího cestovatele naopak vůbec nerozhodí?

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

„Proč češeš třešně, když doma můžeš dělat normální práci?“

Věřte nebo ne, ale dělám to dobrovolně. Je logické, že pokud pracujete v jednom oboru, posouváte se na svém kariérním žebříčku. Když ale jste na cestách, tak jednoduché to není a někdy musíte dělat práce, které by vás v Čechách nikdy dělat nenapadlo (pokud nemáte to štěstí a nejste digitální nomád).

A tak zatímco se z vašich kamarádů stávají senioři na vedoucích pozicích, vy možná taháte celý den kameny jako dobrovolník, někde leštíte záchodové mísy, nebo máte radost, že jste právě dostali práci, u které nemusíte umět ani napočítat do deseti. Někdy je to pěkná rána pro vaše ego, všechno je ale o prioritách. Mně většinou stačí zavzpomínat na můj předešlý stereotypní život… a ani uklízení není tak zlé, pokud jste uprostřed kanadských Rockies.

Ukázka TRAVEL JOBS - Novinky od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

envelope

Jednou z velkých motivací k odjezdu na delší dobu pro mě byla také touha vyzkoušet si a nahlédnout pod pokličku jiným povoláním. Mám totiž pocit, že nic jiného, než co jsem studovala, neumím. Ne – nemyslím, že uklízení kdekoliv mě obohatí, ale pokud vám dá někdo na starost celý svůj hostel a odjede s tím, že určitě nebude mít signál, je to rozhodně nová zkušenost k nezaplacení.

„A kde se jako sprchujete, když bydlíte v autě?“

Naši vrstevníci pravděpodobně řeší, jestli koupelnu ladit do modra, nebo do zelena. V tom to máte daleko jednodušší. Pokud máte štěstí, tak jste v podnájmu/Airbnb/hostelu a barva koupelny vám dělá tu nejmenší starost.

Moc dobře totiž víte, jakou cenu sprcha má. Speciálně při kempování se každé místo se sprchou mění na oázu a sprcha nemusí být ani super hezká… a někdy ani teplá. Jsou však chvíle, kdy se stane naprostou prioritou. Pokud dostanete možnost dát si koupel a použít froté ručník, můžete aspirovat na nejšťastnějšího člověka na planetě.

kempovani v prirode

Nezapomenutelné zážitky získáte i bez sprchy

„Ona tam jako neteče pitná voda?“

Přibližně na stejné rovině jako sprcha se pohybuje tak obyčejná věc, jako je elektřina a pitná voda. Někdy si člověk neuvědomí, jak moc tyto dvě věci potřebuje, když je nemá. Pokud objevíte zásuvku, nadšením vám skáčou všechny power banky z tašky, případně plníte všechny svoje láhve. Můžete si konečně vypnout letecký režim na telefonu a zvýšit jas. Něco naprosto běžného – na cestách to ale může být věc, která vám doslova rozzáří den.

„Teorie trenkového rádiusu“

Příznivci seriálu Jak jsem potkal vaši matku určitě vědí, co myslím. Jeden z hlavních hrdinů byl nějakou dobu nezaměstnaný a jak klesalo jeho sebevědomí, tím dál chodil jen v trenkách; nejdřív po bytě, pak pro noviny… až to došlo tak daleko, že v nich vyrazil se svojí přítelkyní na večeři.

Vzpomněla jsem si na tento díl minulý týden, když jsem v restauraci s hrůzou zjistila, že na sobě mám svoji super pohodlnou podprsenku, kterou za normálních okolností nenosím dál než na výlet s košem k popelnicím. Pohodlí se holt stane naprostou prioritou. Stejně tak bych dřív nevyšla bez řasenky, teď mi za půl roku nepoužívání vyschla, protože na cestách nikdo neřeší, jestli máte make-up podle poslední módy. Zajímavé rozhovory zapředete i v opraném tričku a s obličejem ošetřeným bambuckým máslem.

„A ty máš všechno, co potřebuješ, v krosně?“

Bohužel toho mám zase víc. Zatímco někteří si zařizují útulné bytečky, my se snažíme o co největší minimalismus. Mám pravidlo, že pokud si něco koupím, musím taky něco vyhodit. Krosna bohužel není nafukovací. Funguje to skvěle. Člověk si každý nákup dvakrát rozmyslí. Odpadají také nákupy věcí typu „až zhubnu“, „na příští léto“ a „tohle by se mohlo někdy hodit“. Větší potíž je jen se suvenýry. Někdy vážně zalituji, že si nějaký nemohu koupit.

Chystáte se poprvé do světa a chcete vybrat správný batoh? Máme pro vás několik tipů v článku Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční.

Mám kamarádku, která si před několika lety vzala hypotéku, koupila dům, celý ho zrenovovala a krásně zařídila. Když jsem její domeček procházela, přiznávám, trochu jsem záviděla. Když jsem ji zahrnovala superlativy, řekla mi: Jenže já jsem nikdy nikde nebyla.“

„A co budeš dělat, až se vrátíš?“

Co si budeme nalhávat. Pokud přerušíte svoji kariérní linku, v životopise to nevypadá úplně nejlíp. Na druhu stranu záleží, co v cizině děláte. Lehce to lze proměnit ve výhodu. Můžete načerpat zkušenosti ze stejného oboru v zahraničí a vidět, jak se věci dělají jinak – a přesto fungují.

Možná v sobě objevíte úplně nové dovednosti, o kterých jste neměli tušení. Osobně jsem se od doby, kdy jsem opustila Česko, naučila víc než v jakékoliv škole nebo v kurzu. Nejsou to ale věci, za které dostanete diplom – jsou to věci, které se ve škole neučí.

Jak vypadá život na cestách si můžete přečíst v mnoha článcích na blogu.

„Kdy jako budeš mít děti?“

V kontextu toho, že většina našich spolužáků ze střední už má minimálně jedno dítě, je přirozené, že se to očekává i od nás. Starost o naši plodnost je naprosto neuvěřitelná a hodně často diskutovaná. Člověk by si málem připadal jako nedávno uhynulý vzácný nosorožec. Speciálně tetičky jsou přesvědčené, že po třicítce už to zaručeně „nepůjde“ – a co pak jako budete „dělat“.

foto dětských nožiček

Místo roztomilých dětských nožiček vám v albu budou přibývat fotky z druhého konce světa

„Viděla jsi zprávy?“

Televize je věrným společníkem většiny domácností přesto, že má svoji největší slávu asi za sebou. Někdo může sázet na velikost úhlopříčky, jiný na počet kanálů. V zahraničí můžete sázet pouze na on-line informační kanály. Má to výhodu. Podíváte se, kdy potřebujete, a jenom na to, co chcete. Můžete tak přeskočit zvířátka na konec“ i reklamy na osvěžovače vzduchu – a váš život chudší nebude.

Cestování jako zátěžová zkouška pro vztah

Vsadím boty, že většina vašich kamarádů žije v několikaletých vztazích a nejednou do roka dostanete pozvánku na svatební hostinu. Pokud jste sami ve vztahu a chtěli byste váš vztah otestovat, můžu vycestovaní na delší dobu jen doporučit. Nejlépe poznáte svého partnera při krizových situacích a když věci nejdou podle plánu. A o takové situace není při cestování nouze, můžete se tak navzájem poznat za úplně nových okolností, řešit problémy, které by byla hračka řešit v Čechách, ale v zahraničí to tak snadné není.

Mezi moje favority patří zmeškané lety, ukradené doklady, nečekaně velké výdaje společně s tenčícím se kontem a nemožností od partnera odejít a odpočinout si od něj.

partnerská zátěžová zkouška

Cestování vám pomůže sundat růžové brýle a ověřit si základy vašeho vztahu

Na druhou stranu: pokud partnera nemáte, při cestování narazíte na spoustu lidí s podobnými zájmy a budete mít mnoho společných témat k probrání. A taky se vám může stát, že se zamilujete do cestovatele nebo cestovatelky. Necháváte partnera doma? Pak se může hodit článek Udržte si šťastný vztah na dálku, i když jste na cestách více než doma.

Vzpomínáte na jednu z úvodních scén z filmu Jíst, meditovat, milovat? Julia Roberts se tam kamarádky ptá, kdy se rozhodla mít dítě. Ona jí ukáže krabici pod postelí s dětskými oblečky, které si potají připravovala. Julia na to říká, že taky má podobnou krabici, akorát je naplněna časopisy National Geographic. Jakou krabici máte pod postelí vy?

Nikola Cejnarová

Zdravotní sestřička, pro kterou byla jižní Anglie domovem víc než tři roky. S přítelem je vyděsila představa stereotypního životního stylu, a tak se rozhodli vyrazit na cesty. Po společně procestované Kanadě, Havaji a Novém Zélandu teď pokračují v Austrálii, nyní už ale každý sám za sebe. Zastihnout ji můžete trhat cukety v australském Queenslandu nebo na cejnarova.n@gmail.com.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!