Mohlo by se zdát, že vám dnes na cestách bude bohatě stačit angličtina. Jenže pokud budete skutečně chtít splynout s místními, bez jejich jazyka to nepůjde. Navíc – i když se to může zdát divné – najdete spoustu zemí, kam angličtina ještě téměř nedorazila.

Proč se učit cizí jazyk?

Učte se jazyky, je to jedna z dovedností, která se nikdy neztratí. Díky cizím jazykům získáte profesní, ekonomické, sociální, osobní i cestovatelské výhody. Naučit se jazyk přitom zdaleka není tak náročné, jak vám tloukli do hlavy ve škole. Mnoho lidí dokonce říká, že to dokážeme za 90 dní. Pojďme se teď společně podívat, jaké výhody díky jazykům můžete získat.

Otevřou se vám brány do světa

Obstojnou angličtinou stále mluví jen malé procento Čechů. Natož pak španělštinou, němčinou nebo portugalštinou. Ruštinu už skoro všichni zapomněli a obrovsky ceněnou čínštinu či arabštinu u nás ovládá maximálně pár stovek vyvolených. Přitom právě díky cizím jazykům se vám otevřou obrovské možnosti. I čeští zaměstnavatelé se o vás budou prát, navíc můžete kdykoliv odjet pracovat do zahraničí. Jazyky dokáží spolu se „soft skills” doslova násobit vaše životní šance i finanční příjmy.

Učení se nového jazyka je nejlepší investice do budoucna. Světová ekonomika se mění raketovým tempem, jazyky ale zůstávají. Už dnes Evropu značně předbíhá Čína a další státy jdou ambiciózně v jejích šlépějích. Státní vzdělávací systémy na tuto situaci téměř nijak nereagují, vy ale díky tomu můžete získat velký náskok.

Díky cizímu jazyku se vám otevřou i možnosti zahraničního vzdělávání, které značně převyšují ty české. Hlavně u rychle rostoucích a měníních se oborů, jako je IT, webdesign, marketing nebo moderní technologie nemají české státní školy téměř šanci držet se světem krok.

Práce, studium nebo stáž v zahraničí se v životopisech vyjímají. Bez znalosti cizího jazyku ale neuspějete. Kam a jak můžete vyrazit? Podívejte se na výběr článků, které vám pomohou nasbírat profesní zkušenosti:

Otevřou se vám dveře do domů místních

Ve většině zemí stačí málo k tomu, aby vás lidé začali zvát k sobě domů a dovolili vám stát se součástí místní komunity. Jazyk je tím nejlepším klíčem. Vůbec přitom nemusíte mluvit dokonale, stačí prostě mluvit. Ale k tomu se ještě vrátíme.

Jako typický příklad poslouží Francouzi. Může se zdát, že většina z nich vůbec neumí anglicky. Jenže to podle našich zkušeností není ani zdaleka pravda. Problém je v tom, že Francouzi jsou až narcisticky hrdí na svou kulturu a jazyk, Angličany navíc nemají moc v lásce. Pokud to není nezbytně nutné, anglicky nemluví. Už pár kostrbatých francouzských vět je ale dokáže úplně obměkčit, a pak udělají všechno pro to, aby vám mohli pomoct. Třeba i se svou podobně kostrbatou angličtinou. Pouhá jedna věta ve stylu „Bonjour Monsieur, pouvez-vous m’aider, s’il vous plait?” (Dobrý den, pane, můžete mi prosím pomoct?) většinou stačí.

Jak se dostat k místním? Vyzkoušejte třeba homestay, stopovat nebo Bewelcome, které funguje na stejném principu jako Couchsurfing, ale o dost lépe.

Poznávat zemi s místními je zážitek sám o sobě. Co můžete očekávat a jak se připravit? Přečtěte si jak poznat země světa v nejryzejší podobě? Sbližte se s místními

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Rozvine se vám myšlení

14601014695_dd8c815c39_oJe vědecky prokázáno, že učení se novému jazyku značně posiluje pozornost a schopnost koncentrace, a to v jakémkoliv věku. Znalost cizích jazyků dokonce oddaluje nástup stařecké demence . Ví se, že výkonnost mozku se dá tréninkem značně zvýšit, a právě proces intenzivního učení nového jazyka je jedním z nejlepších cvičení pro neurony.

Zároveň se vám díky slovům v dalším jazyce značně zvýší možnosti asociací, které se nemalou měrou podílí na našem myšlení a kreativitě. I proto by mělo být vaším cílem dostat se postupně s cizím jazykem na takovou úroveň, abyste v něm byli schopní přemýšlet.

Pochopíte a oceníte lokální kulturu

Bez znalosti jazyka budete vždy jen vnějším pozorovatelem. Uteče vám ohromné množství historických i kulturních souvislostí, nepochopíte místní humor, nedokážete naplno ocenit knihy nebo filmy. Zkoušeli jste se někdy dívat na Monthy Python`s s českým dabingem? Není to ono, že?  Suchý anglický humor do češtiny prostě nepřeložíte. Francouzské poetice bez francouzštiny také něco chybí…

kurz easylingo

Cestování bude jednodušší a zábavnější

Znalostí lokálního jazyka ušetříte spoustu času, stresu i peněz a vyhnete se nedorozumění. V restauraci si objednáte přesně to jídlo, které chcete, díky místním autobusům dojedete do cíle za desetinovou (maximálně) cenu oproti taxíku, obejdete se bez mnohých faux-paus a budete moct balit holky na vesnických diskotékách. Možná přijdete o něco málo srandy s dorozumíváním, na oplátku ale dostanete spoustu zábavy navíc.

Přečtěte si, jak se díky chytrým metodám naučit cizí jazyk za 3 měsíce

Získáte přátele

smileys-390031_1280Není lepší cesta, jak v cizině nové přátele, než při učení jazyka. A je jedno, jde-li o výměnu všech nezbytných sprostých frází v hospodě, nebo pravidelné konverzace. Dokonce tedy ještě ani nemusíte jazyk umět, a už díky jeho učení sbíráte benefity. Jakmile se budete s místními nejen umět domluvit v základních situacích, ale zvládnete i debaty na hlubší témata, dokážete známosti a kamarádství prohlubovat, až se z nich stane skutečné přátelství.

„Při stopování ve Skotsku mi zastavil starší pán, který se po prvních pár kilometrech zmínil, že nikdy v životě stopařovi nezastavil. Nakonec jsme spolu jeli šest hodin přes půlku země a dostali jsme se k opravdu hlubokým tématům. V závěru cesty se mi za všechny Brity omlouval, že nezabránili podepsání Mnichovské dohody, a způsobili Čechům takové utrpení. Z jeho slov mě dodnes mrazí. Když jsme se loučili, dal mi 50 liber na cestu a nabízel mi, ať u něj pár dní zůstanu. Tehdy jsem sice odmítl, jsme ale dodnes v kontaktu a doufám, že se za ním brzy zastavím. Bez schopnosti plynule mluvit anglicky bych nic podobného neměl šanci zažít,” sdílí svou zkušenost Matouš.

Budete se snáz učit další jazyky

Všichni, kdo se učili více než jeden cizí jazyk, vám rádi potvrdí, že naučit se každý další už je snazší a snazší. Souvisí to nejen se zmíněným trénováním mozku, ale i společnými slovy a gramatickými vzroci. Zároveň až po úspěšném osvojení prvního cizího jazyka zjistíte, jaké učební metody vám nejlépe fungují, a nemusíte tak poté znovu procházet slepé uličky.

Právě tento fakt by měl podle nás být tou nejsilnější motivací, proč překonat obtíže při učení prvního a druhého cizího jazyka. Slavný výrok „kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem” totiž platí mnohem víc, než by se mohlo zdát. A při cestování se vám každý nový jazyk bude ohromně hodit.

Chcete čas na cestách využít efektivně? Máme pro vás 86+ tipů, jak se na cestách ZDARMA naučit něco nového, a proč se vůbec při cestování vzdělávat

Je to sexy

Už jste slyšeli krásnou Češku mluvit francouzsky? A Francouzku česky? Jestli vás cestování dělá zajímavějším, pak cizí jazyk snad ještě víc. Jak doma, tak na cestách. Máme dokonce několik přátel, kteří si našli partnery díky tomu, že mluvili (nebo se snažili mluvit) jejich jazykem.

Světové jazyky mapa

Který cizí jazyk se učit?

Na světě stále existuje několik tisíc jazyků, i když mnohé z nich bohužel pomalu zanikají. Jak si ale vybrat takový jazyk, který pro vás bude nejlepší se naučit? Těžko říct, možná to bude španělština, možná polština, možná jazyk některého kmene amerických indiánů.

Pokud ale ještě neumíte pořádně anglicky, určitě se do ní pusťte. Angličtina je oficiálním jazykem téměř 60 suverenních států, pro více než 350 milionů lidí je mateřským jazykem, mluvit s ní umí přes miliardu lidí a je považována za světový jazyk číslo jedna. Navíc je pro nás velmi jednoduché se anglicky naučit – už jen proto, že angličtinu můžeme slyšet i číst v podstatě neustále a velice snadno najdeme člověka, se kterým ji procvičovat.

španělština jako cizí jazyk

Nejsnáz se jazyk naučíte tam, kde se jím mluví

2623289976_1e874d3a75_oJedete na tři měsíce do Mexika? Máte úžasnou příležitost naučit se španělsky, tak ji koukejte naplno využít. Teoreticky by vám stačilo několik základních frází, ale jak už víte, čím lépe se domluvíte, tím lépe si cestu užijete. Snažte se pochytit co nejvíce slovíček, učte se gramatiku a bavte se s místními, co nejvíce to jen jde.

Jazyk se nejlépe naučíte tak, že ho používáte. Právě delší cesty do zahraničí jsou vynikající příležitostí pro jeho zdokonalení, a je při tom jedno, jestli jste na úplném začátku, nebo už patříte mezi pokročilé. Není přitom pravda, že nejdůležitější je mluvit. Poslouchejte a snažte se porozumět. Takovou možnost dostanete doma jen ve velmi omezené míře. Jazyk se totiž učíme primárně napodobováním ostatních, mluvení je proto až druhý krok. Uvádíte odposlouchávané do praxe. Vybírejte si proto takový jazyk, který můžete aktivně poslouchat i používat.

Umíte už teď dobře anglicky? Vydělávejte si na cestách jako učitel angličtiny

Které cizí jazyky se hodí

Pokud nemáte k nějakému málo používanému jazyku hluboký osobní vztah, doporučujeme raději vybírat takové, kterými na světě mluví opravdu hodně lidí. Nestačí ale vzít pouze číslo bez souvislostí. Berte v potaz i to, na kolika místech na světě se jazykem domluvíte, případně jak často budete jazyk potřebovat. Láká-li vás hlavně cestování po Jižní Americe, čínština vám asi moc nepomůže. Naopak zase v téměř celé Asii nepochodíte se španělštinou nebo portugalštinou.

Přinášíme přehled jazyků, které se českým cestovatelům budou nejvíce hodit:

  1. Angličtina – světově nejpoužívanější jazyk, současná „lingua franca”
  2. Španělština – podle počtu rodilých mluvčí 2. nejrozšířenější jazyk na světě. I mezi ostatními cestovateli potkáte spoustu španělsky mluvících
  3. Němčina – po světě se sice němčina moc nenosí, nám se ale určitě hodí. Navíc mnoho slov sdílí s češtinou
  4. Francouzština – svou největší slávu už má sice za sebou, do Francie (a Belgie) do ale máme kousek, a francouzsky stále jako svým rodným jazykem mluví asi 130 milionů lidí
  5. Portugalština –  spolu se španělštinou ovládá Jižní Ameriku, pro Brazílii a Venezuelu je hlavním jazykem
  6. Ruština – u nás skoro vulgární slovo. Rusky přitom mluví přes čtvrt miliardy lidí a nemáme k nim daleko (zajeďte si do Karlových Varů)
  7. Arabština – jeden z nejstarších jazyků světa a jazyk Koránu. Díky tomu arabštinu ovládá obrovské množství lidí a jejich počet stále roste. Jen rodilých mluvčích je téměř 300 milionů
  8. Čínština – čínských rodilých mluvčí je zhruba miliarda, tedy nejvíce na světě. V Číně se bez ní navíc téměř neobejdete. V jiných částech světa se ale čínština používá zřídka

Chcete se začít efektivně učit online? Vyzkoušejte český program Online jazyky, postavený podle nejaktuálnějších trendů ve vzdělávání. Na jednu jazykovou úroveň vám teď stačí jen 90 lekcí po 20 minutách… tedy 30 hodin čistého času.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

 

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. eder_ua 30.11.2015 v 12:45 - Odpovědět

    będę pisać po polsku żeby mać praktykę. dużo ludię podrożować i uczyć języki tych krajów gdzie byłam. W Polsce chodziłam w szkołu języków obcych krakówie. Za trzy miesiąca małam dobre rezultaty. Uczycie językie obce!

  2. Nikola Marešová 5.4.2016 v 20:27 - Odpovědět

    Na učení je jazyků je výborná stránka livemocha.com, vřele doporučuju. Učila jsem na tom před pár lety všechno možný, teď udělali nějakou aktualizaci vzhledu a dlouho jsem to nepoužila – teď koukám, že bude web končit :(( Ale prý nemáme zoufat, půjde i přes appky, viz info na stránce. Dalo se tam učit s rodilýma mluvčíma třeba tak, že vy jste nahráli kousek textu, oni ho nahráli zpátky a opravili, přesně tak, jak by se to mělo správně vyslovovat – pro mě nejlepší učení se jazyků (poslouchání a opakování řečné). Stejně tak jste mohli opravovat toho, kdo se učil česky. Mohli jste si nakoupit lekce, ale pokud jste jazykový nadšenec, tak jste nasbírali body a za ty pak nové lekce otevírali, takže vlastně vše zdarma, bylo to jen o spolupráci a nadšení pro učení se jazykům. Musím to čeknout, jak jsou na tom ty appky…
    Potom mě napadají určitě PODCASTY. Ideální kamkoliv, kde můžete mít sluchátka. u mě vede CoffeeBreakSpanish (pokud umíte anglicky), mají široký záběr pro další jazyky a jejich hravý styl mě moc baví. Pro řečtinu jsem používala i GreekPod101, ale to už je nějaká doba. Každopádně – poslouchat, poslouchat, poslouchat, Travel Bible má pravdu! ;-)