Místa, do kterých se zamilujete a budete chtít vracet, nemusíte hledat daleko za hranicemi. Stačí vyrazit napříč Českou republikou a nechat se unést. Třeba jižní Moravou – regionem protkaným tradicemi, srdečnými lidmi, rozhlednami, cyklostezkami, vinnými sklípky i nádhernou přírodou. Krajem, ze kterého si odskočíte do Rakouska nebo na Slovensko a který vás bude magicky přitahovat i v budoucnu.

Pro milovníky přírody a pohybu

Moravské Toskánsko

Jako Moravské Toskánsko je fotografy označovaná oblast u moravského Kyjova, která díky vlnité krajině připomíná Toskánsko italské. Pro fotografy je lákavá také absencí vysokých komínů, budov a dalších objektů narušujících čistotu přírodních panoramat. Byla zařazena mezi 50 nejkrásnějších míst na Zemi americkým časopisem Condé Nast Traveller.

morava pole

Za fotografii z Moravského Toskánska děkujeme Marku Ondráčkovi (markusnakus.cz)

Bílé Karpaty a Žítková

Možností túr po Bílých Karpatech ležících na československých hranicích je tolik, kolik si budete přát. Chůzí v krásné a bohaté přírodě můžete navštívit celkem pět vrcholů přesahujících 900 m n. m. Pokud si na ně netroufáte, najdete samozřejmě i méně náročné výlety se stejně pozoruhodným okolím.

Žítková je malá vesnička právě v Bílých Karpatech, která se proslavila svými „bohyněmi“ – takové označení samy dámy považovaly za hanlivé. Traduje se, že hluboce věřící ženy měly téměř nadpřirozené schopnosti jak v léčení přírodními bylinami, tak například v nalézání nenávratně ztracených věcí. Legendy o nich oživila Kateřina Tučková svou knihou Žítkovské bohyně. 

Vydejte se na Žítkovou a pocítíte, jak se čas zastaví, budete si přát, aby okamžik obyčejného bytí neskončil. Žítková vyzařuje magickou energii. 

Na kole okolo vodní nádrže Nové Mlýny

Procházet se celý den přírodou kolem vodní plochy je jistě příjemné, ale co to zkusit na kole? 25 kilometrů dlouhý okruh kolem vodní nádrže Nové Mlýny startuje a končí ve Strachotíně. Čeká vás cesta po silnicích i cyklostezkách se zastávkami na krásných místech a na konci pocit z dobře odvedené práce a super výletu. 

nádrž nové mlýny

S dětmi od kočárku po kolo

Aqualand Moravia

Návštěva nejmodernějšího aquaparku v republice nadchne celou rodinu. Na břehu novomlýnské nádrže s výhledem na Pálavské vrchy strávíte celý den a nebudete se ani chvíli nudit. Naopak je šance, že nestihnete absolvovat všechna lákadla a budete se sem chtít vrátit.

KOVOZOO v Uherském Hradišti

KOVOZOO Staré Město je umístěná v industriálním prostředí areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. S unikátním nápadem na recyklování kovů a dalších materiálů přišla skupina REC Group s.r.o. a zábavným způsobem inspiruje k dalšímu zpracování odpadu. Děti – ale i vás – nadchne zase jiná, nová podoba jejich oblíbených zvířat. Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti) vyjde na 390 Kč. 

Jihomoravský kraj aktuální počasí

Pony ranč Klentnice

Pokud se vydáte úzkou cestou z Klentnice do Mikulova a po asi 250 metrech odbočíte, dojdete ke starému lomu, kde se vám naskytne nečekaná podívaná – na pony ranč plný koní, poníků, ale také koz. S majiteli se lze rychle domluvit na projížďce, pro menší děti je tu dětský koutek. Součástí je i saloon, a pokud máte stan, můžete si ho tu postavit a večer posedět v místním baru. Ráno vám paní majitelka připraví míchaná vejce, večer gril.

Spoustu krásných míst, která jsme vypsali v 1. části průvodce, si užijete naplno i s dětmi a zajímavé tipy najdete také dál v našem průvodci v sekci Turistické rychlovky.

Kultura a akce na jižní Moravě

Tour de burčák

Tour de burčák je zářijová akce plná burčáku a pohybu se startem a koncem ve Znojmě. Návštěvník po zakoupení startovného (na místě 200 Kč) obdrží degustační skleničku, mapu a může vyrazit sbírat razítka. Vyznačené jsou dvě cyklotrasy a jedna cesta pro pěší.

sklenice burčáku

Malá lokální vinobraní

Lokální vinobraní jsou vždy zážitkem, při kterém se skvěle seznámíte s konkrétní obcí, povahou místních obyvatel a během rozhovorů s nimi i s historií daného místa – není to jen o pití vína a odhadování, co dalšího je na programu.

Slovácké vinobraní se koná v historických památkách v Uherském Hradišti a mnoha dalších místech. Vedle vína tu není nouze ani o kroje, hlasitý smích a tu pravou „slováckou kulturu“.

Na Znojemské historické vinobraní se pravidelně sjíždějí desetitisíce návštěvníků natěšených na víno, burčák a kulturní program, který zajišťují nejznámější jména české popové scény. Je dvoudenní, a pokud hledáte rušnou akci do noci, je to pravé pro vás.

tradice hody na jižní moravě

Vinobraní: Blatnice pod Svatým Antonínkem

Blatnice pod Svatým Antonínkem je vesnička kousek od Veselí nad Moravou, která pravidelně pořádá tradiční vinobraní. K vidění nechybí vystoupení místních souborů, cimbálová muzika, dobré jídlo, pití, možnost nahlédnout do bud… Prostě slovácká paráda s výborným vínem a krásným okolím.

Jízda králů

Jízda králů ve Vlčnově se tradičně koná už nejméně dvě stě let v období letnic (50 dní po Velikonocích). Jízda krále a jeho chlapců historicky byla přehlídkou mladých mužů, kteří nastupovali na vojnu. Zajímavé je, že každý chlapec se průvodu může účastnit pouze jednou a jde o velkou poctu. Přehlídka barev, koňských ozdob, dobrého jídla, vína a slivovičky ve Vlčnově je od roku 2011 zapsaná v seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví. Krom Vlčnova se jezdí také ve Skoronicích u Kyjova, v Kyjově, v Kunovicích a dalších slováckých a hanáckých městech.

Svatomartinský Mikulov

Festival Svatomartinský Mikulov připomínající svatomartinskou tradici je úžasným gastronomickým zážitkem plným vína, dobrého jídla a doprovodného programu složeného z vystoupení tradičních lidových souborů i kapel s aktuálním repertoárem. Návštěva Mikulova není nutně spojená s letními měsíci, i v listopadu si tu přijdete na své.

Putování po Modrých horách

Dalším burčákovým dobrodružstvím, které stojí za to alespoň jednou za život absolvovat, ať už pěšky, nebo na kole, je Putování po Modrých horách. Ze startu na rozhledně Slunečná u Velkých Pavlovic vyjdete se skleničkou, taštičkou na krk, razítkovací mapkou a dalšími proprietami. Po skončení na vás čeká večer plný hudby a – jak už je zvykem – dobrého vína a jídla.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Turistické rychlovky

Skončil váš celodenní výlet dřív, než jste čekali, a ještě se vám nechce končit? Vybrali jsme pro vás pár míst, jejichž návštěva je časově nenáročná. 

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Kaplička už byla představená v souvislosti s filmem Bobule, snad jen dodáme, že její stavba v letech 2001 a 2002 byla financovaná z veřejné sbírky pořádané obyvateli Velkých Bílovic. Malby na stropě kapličky představují práci vinaře ve čtyřech ročních obdobích. 

kaplička velké bílovice

Vinné sklepy a vinařství

Petrov (Plže)

Za tradičními vinnými sklepy vyrazte do Petrova a tamního areálu Plže. Najdete zde 80 sklípků zasazených do terénu, které budovali sami vinaři. Historie nejstarších z nich sahá až do 15. století. Dohromady tvoří ulicovou zástavbu se dvěma náměstími, která slouží k pořádání kulturních akcí. Dnes je to památková rezervace lidové architektury. Vstup do areálu je zdarma. 

Plže, Petrov

Vinařství U Kapličky

Několikrát zmíněné Vinařství U Kapličky už dávno není jen vinařstvím. Nabízí širokou škálu služeb – ubytování, pořádání firemních akcí, wellness, zprostředkuje jízdu na segwayi, půjčení kol i čtyřkolek, let balonem… Každoročně rostoucí popularita se přímo odráží v počtu návštěvníků, proto je jeho návštěva ideální pro milovníky společenského života, ostatním doporučujeme alespoň rychlou návštěvu k nasátí atmosféry.

U Kapličky výhled

Sklepy Vrbice

Vinné sklepy Vrbice u vinařské obce jsou kopané v pískovcové hornině kopce Stráž. Jsou rozdělené do sedmi výškových úrovní a jednotným stylem vzhledu (kamenná průčelí, oblouky nad vchody) vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru.

Templářské sklepy Čejkovice

Historie vinných sklepů v Čejkovicích sahá do 13. století, kdy byly založené templářskými rytíři – odtud tedy pochází jejich název. Dnes je ve sklepech uloženo přes 350 tisíc litrů sudového vína a dalších 6 milionů je v průmyslových budovách v obci.

Křížový sklep Přímětice

Křížový sklep Přímětice je spojený s několika zajímavostmi:

  • patří mezi největší sklepy ve tvaru kříže na světě
  • tiché zašeptání se klenbou stropu donese na druhý konec místnosti – „jezuitský telefon“
  • nulová potřeba klimatizace – vlhkost reguluje vrstva ušlechtilé plísně na stropě

Postavený byl v 18. století jezuitskou kolejí a dnes je možné ho navštívit po domluvě se sklepmistrem.

Vinařství Nosreti

Vinařství Nosreti v obci Zaječí nabízí v rozsáhlém areálu s krásným výhledem na vodní nádrž Nové Mlýny a okolní Pálavu kromě zážitku z vína také ubytování a další služby pro celou rodinu – je možné si zde zastřílet na brokové střelnici a vyzkoušet střelbu lukem, děti nadchne i malé lanové centrum a brouzdaliště.

vinařství nosreti

Malovaný sklep

Malovaný sklep v Šatově, dnes muzeum, je spojený s vinařstvím Chateau Šatov, které svou nízkou produkcí – 4000 láhví ročně – dodává vínu exkluzivitu. Malovaný sklep je zdobený plastickými malbami krajinek, trpaslíků a mořských panen. Zajímavé je, že ačkoliv je sklep koncipovaný jako vinný, víno se v něm nikdy neskladovalo ani nevyrábělo.

sklep satov

Větrný mlýn ve Starém Poddvorově

Při pohledu na celodřevěný větrný mlýn mezi obcemi Starý Poddvorov a Čejkovice z roku 1870 se rázem ocitnete v zemi tulipánů, v Nizozemsku. K mletí obilí sloužil až do roku 1949, naposledy byl rekonstruovaný v roce 2003. V letním období lze nahlédnout dovnitř, kde jsou k vidění prvky z aktivního období – loupačka, mlecí kámen, paleční kolo a další.

poddvorov mlýn

Pavlov a okolí

Obec Pavlov je v jedné z nejkrásnějších oblastí České republiky, Pálavě, kouskem ráje na Moravě. Vinařské městečko na břehu novomlýnských nádrží, obklopené vinicemi a plné milých lidí, se jistě i díky tomu stalo centrem natáčení seriálu Vinaři.

Stolová hora a Sirotčí hrádek

Klentnice – Tabulová hora – Stolová hora – Sirotčí hrádek je zajímavá nenáročná túra po červené turistické značce s délkou asi 3,5 kilometru. Romantická silueta Sirotčího hrádku neodmyslitelně patří k Pálavským vrchům už od přelomu 13. a 14. století. Zaparkovat je možné v Klentnici, odkud vyrazíte i druhým směrem na Dívčí hrady.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice – zní to povědomě? Co Věstonická venuše? Ano, tato celosvětově proslulá soška pocházející z doby 29–25 tisíc let př. n. l. byla nalezena právě v téhle malé vinařské obci a její repliku uvidíte i v místním muzeu společně s ukázkami ze života lovců mamutů. Po vzdělávacím okénku jistě každému vyschne, nebojte se proto ochutnat víno v jednom z místních sklípků – bude výborné.

věstonická venuše socha

Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov je archeologické muzeum v Pavlově soustředící se na kulturu starou asi 30 tisíc let, kulturu lovců mamutů. Otevřené bylo v roce 2016 a expozice zahrnující věci každodenní potřeby z kamene i kostí, kosterní pozůstatky i obřadní artefakty nadchne dospělé i děti. Vaši pozornost přitáhne už na první pohled. Nechte se překvapit. Základní vstupné vyjde na 100 Kč, zlevněné na polovinu. 

Muzeum železné opony

Muzeum železné opony ve Valticích je prvním svého druhu v naší republice. Najdete ho tematicky v budově bývalé celnice a při jeho návštěvě se poučíte o historii a fungování pohraniční službyzejména v době komunistické éry, kdy byly státní hranice pro běžného občana prakticky neproniknutelné. Cílem autorů bylo co nejautentičtěji vylíčit danou situaci. 

Milá je možnost noční prohlídky po předchozí domluvě za klasickou cenu 100 Kč/dospělý.

muzeum železná opona

Muzeum automatů

Návštěva muzea Terra Technica v Hatích u Znojma se vám dost možná zapíše do podvědomí jako ta nejzábavnější, co jste zažili. Na 8500 metrech čtverečních na vás čeká přes dva tisíce exponátů: jukeboxů, videoher a paintballových automatů.

Loucký klášter Znojmo

Relativně krátce, od roku 2017, se Loucký klášter ve Znojmě pyšní označením národní kulturní památka České republiky. Založen byl ve 12. století a je spojovaný se známými jmény – například Prokop Diviš tady sestrojil bleskosvod. Dnes je část kláštera využívaná pro skladování vína firmou Znovín Znojmo, většina objektu ale jinak chátrá. Přesto působí majestátně a za návštěvu rozhodně stojí.

znojmo

Památník Prokopa Diviše (Přímětice, Znojmo)

Strůjce bleskosvodu Prokop Diviš má památník v obci Přímětice, kde za svého života spravoval faru. Poprvé byl otevřený roku 1936, na konci století proběhla rekonstrukce. Kromě repliky hromosvodu uvidíte i exponáty dokumentující život a dílo Diviše.

Na skok do Rakouska

Retz

Rakouské město Retz je asi 15 kilometrů od Znojma, 20 minut cesty vlakem. Je součástí tamní „vinné čtvrti“, která stojí zhruba za třetinou vína vyprodukovaného v Rakousku. Hlavním turistickým lákadlem města je však rozsáhlá síť podzemních chodbiček v celkové délce 21 kilometrů, kde je zároveň i největší historický vinný sklep Rakouska.

sklep retz morava

Dobové náměstí Retzu je jedno z největších a také nejkrásnějších v zemi. S jedinečností to ale u náměstí nekončí – kilometrovou procházkou po červené vedoucí přes náměstí se dostanete k větrnému mlýnu z 19. století. Je jedním ze dvou posledních plně funkčních mlýnů, kterých dříve bývalo obrovské množství. Můžete se u něj napojit na místní vinařskou cyklostezku.

retz větrný mlýn

 

Hrad Hardegg

U stejnojmenného města, které je nejmenším v Rakousku a leží na hranicích s Českou republikou, se tyčí hrad Hardegg postavený v 15. století. Je možné si ho prohlédnout s i bez průvodce a psi jsou zde vítaní, což ocení majitelé domácích mazlíčků. Zaparkovat lze pod hradem, následuje ani ne půlkilometrové stoupání k hradu.

hrad hardegg

Ubytování na jižní Moravě

Jižní Morava, stejně jako každé místo, dává cestovatelům na výběr. Od dechberoucích míst v přírodě pro wild camping přes netradiční kempy po malebné penzionky a hotýlky, klasické Airbnb a luxusní hotely.

Hotely

Chcete-li se ubytovat bez jediné starosti v naprostém pohodlí a luxusu a nebojíte se za komfort zaplatit, můžete si vybrat jeden z následujících hotelů.

Hotel Kraví Hora

Hotel Kraví Hora na první dojem zaujme různobarevnými domečky. Ty jsou jednou ze tří částí hotelu, kde se můžete ubytovat. Každá nabízí jinou úroveň komfortu v různých cenových kategoriích. Klimatizovaný hotel nabízí wellness a je vhodný pro soukromé i firemní využití – nabízí například prostory pro konání školení. Jste-li na Moravě za vínem, nebudete zklamaní, součástí je samozřejmě i vinný sklep.

hotel kraví hora

 

Bukovanský mlýn v Kyjově

Při příchodu do Bukovanského mlýna v Kyjově nikoho nenapadne, že jde o hotel. Obklopí vás rustikální styl Slovácka. Ubytování je poskytované v podkroví mlynářského stavení a v dalších slováckých chalupách. Hlad a žízeň zaženete v místní restauraci a kvelbeném sklepu. Areál je krásný a lze ho zvolit jak pro dovolenou a firemní akce, tak pro pořádání svateb.

bukovansky mlyn ubytování

Hotel Ryzlink s výhledem na Svatý kopeček

Luxusně zrekonstruovaný statek, rodinný Hotel Ryzlink v Mikulově, je splněným snem každého milovníka vína. Čeká tu na vás welcome drink v podobě vína na pokoji pojmenovaném po odrůdě vinné révy, rozsáhlý vinařský naučný park a k tomu všemu nádherný výhled na Svatý kopeček. Už se nemůžete dočkat?

Penzion André ve Valticích

Penzion André ve Valticích s nově otevřeným vinným sklípkem nabízí ubytování dvou kategorií – apartmány pro až šest osob a de luxe pokoje. Kromě výborné polohy v blízkosti zámku Valtice potěší úschovnou kol a milým personálem, který vám v případě, že se nemůžete rozhodnout, pomůže naplánovat ten nejlepší výlet.

Apartmány a ubytování v soukromí

Airbnb Penzion na koni v Mikulově

Uprostřed vinic, v areálu bývalé cihelny, jen 3 kilometry od Mikulova – takový je Penzion na koni. Pokoje jsou umístěné nad stájemi a některé z nich poskytují výhled do výběhů. Můžete si zde zakoupit snídani.

Dalibor Žabka v Horních Věstonicích

V obci Horní Věstonice je krásným ubytováním malebný penzion Dalibor Žabka. Rodinná atmosféra dvou pokojů zaručí dostatek soukromí a ve volném čase lze využít krytý bazén nebo terasu s grilem. Pejsci jsou vítaní.

penzion žabka

Ubytování v Pavlově s výhledem na nádrž

S luxusní variantou ubytování v Pavlově – Apartmán na Pálavě – se budete muset skoro přemlouvat, abyste vyrazili prozkoumat krásy Pálavy jinak než z prostorné terasy s výhledem na Mušovská jezera a Dívčí hrady. K dispozici vám bude vybavený kuchyňský kout, venkovní box k uložení kol, k relaxaci vířivá vana – prostě jedno příjemné překvapení za druhým.

Penzion nad jezerem v Pavlově nabízí ubytovaným kromě úžasného výhledu na vodní nádrž Nové Mlýny také možnost nerušeně se bavit až do rána díky svému rozložení do více budov. S vinným sklípkem a tichým okolím (z jedné strany vinohrad, z druhé pole) se ocitnete v oáze klidu.

ubytování nad jezerem jižní morava

Apartmány Káňa – Přítluky

Vinařství Káňa nabízí ubytování v obci Přítluky ve čtyřech různých typech moderně zařízených pokojů s kapacitou až šest osob. Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou venkovní vířivky nebo řízenou degustací.

Kempy

Nehledáte hotely, ale magická místa, kde zastavíte se svým autem či karavanem? Objevte Camperguru – Best camping spots.

Kemp i penzion Slovácký dvůr

Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi nabízí šest možností ubytování – penzion, vinařské búdy, rybářské chaty, selské stodoly, netradiční sudy a kemp. Výborně se najíte v místní restauraci, bufetu nebo grillpointu s udírnou. Pokud vám po výletu zbyde čas, nebo se vám jen nebude chtít z areálu pryč, můžete se zabavit na víceúčelovém sportovišti, v místním lanovém centru, nebo zkusíte hru minigolfu.

Paliště Nejdek

Tábořiště Paliště Nejdek v Lednicko-valtickém areálu u obce Nejdek je ideální pro turisty, vodáky a další, kdo mají rádi spaní v přírodě a jsou nenároční na podmínky. K jídlu z vlastního ohně nebo uvařeného v místní kuchyňce je možné si ve stánku zakoupit pití. Místo sprchy si užijete koupání v řece Zámecká Dyje. Prostě klasické trampské tábořiště.

 

Nechejte se uchvátit jižní Moravou a dalšími krásnými kouty naší vlasti. Poslední rok přinesl cestovatelům uvědomění, že i u nás je neskutečně krásně.

 

Krauzovi na cestách / Petr a Marie Krauzovi

Cestování je neoddělitelnou součástí našeho života. Na základě vlastních zkušeností, fotek i videí se na blogu a ve videích dělíme o naše zážitky z ČR i zbytku světa.

Co by vás mohlo ještě při plánování toulek jižní Moravou zaujmout?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled