Sbližte se s místními, jejich kulturou a žijte chvíli jako oni: vydejte se učit angličtinu

Chtěli jste vždy proniknout hlouběji do místní kultury? Máte zájem poznávat lépe spíše místní lidi a jejich zvyky než známá a turisticky exponovaná místa? Procestovali jste toho už dost, ale máte pocit, že jste žádnou zemi nepoznali dostatečně detailně? Odpověď na tyto otázky je jednoduchá – zkuste práci učitele angličtiny v zahraničí.

Slavnostní průvod sasacké svatby na ostrově Lombok v Indonésii

Již od střední školy jsem měl určitou vizi o tom, že až jednou dostuduji, odjedu pracovat někam do zahraničí. Tehdy to ještě rozhodně nemělo konkrétní podobu a zdaleka jsem netušil, že bych jednou mohl být učitelem angličtiny. Změna přišla shodou (ne)šťastných náhod, které mě zavedly ke studiu ročního pomaturitního kurzu a následně i angličtiny jako oboru na vysoké škole. Říkáte si „já ale angličtinu nevystudoval, takže tenhle článek nebude nic pro mě“? Ne ne, čtěte dál – následující text ani práce učitele angličtiny v zahraničí není pouze pro absolventy oborů, jako je anglistika nebo učitelství.

V článku najdete odpovědi na zásadní otázky:

Chceš zjistit, jak procestovat svět jako učitel angličtiny?

Máme pro tebe první českou knížku o tom, jak učit angličtinu ve světě. I jako nerodilý mluvčí. Získáš v ní přehled, v kterých konkrétních zemích můžeš učit, co k tomu potřebuješ, jak práci najít i kolik ti za ni zaplatí.

Jaké jsou vaše možnosti?

Práce učitele v zahraničí se dá rozdělit do dvou kategorií. První je dobrovolnictví, což nemusí být nutně pouze pro ty, kteří jsou učením angličtiny nepolíbení. Může to být také skvělý základ pro druhou kategorii, a to klasické pracovní místo učitele neboli payjobs. Přesně touto cestou jsem se vydal a mohu říci, že pro učitele není lepší zkušenosti než skrze dobrovolnickou práci někde v odlehlé části rozvojové země.

Odpolední aktivity v organizaci Horizon Lanka, Srí Lanka

Jako kvalifikace na pozici učitele angličtiny / dobrovolníka vám postačí odvaha jít do něčeho neznámého a určitá znalost angličtiny. Píši „určitá“ bez upřesnění, protože jsem se za dobu, co pracuji v Asii, setkal s nepřeberným množstvím dalších učitelů, jejichž angličtina byla na velice odlišných úrovních. Je jen na vás, zda myslíte, že na to máte a jste schopni dětem (a někdy i dospělým) v angličtině něco předat. Další záležitosti (třeba zkoušky TEFL, TESOL apod.) jsou už jen bonusem pro vás.

Jak na to

Rozhodli jste se, že do toho půjdete, a říkáte si, kde začít? Podíváme se nejprve na dobrovolnickou práci. Spousta lidí se mě za dobu, co učím a žiji v zahraničí, ptala: „Jak ses k tomu dostal? Kde jsi to našel? Pošleš mi ty stránky?“

Všem – tedy i vám – budu vždy opakovat: hledejte a najdete. V dnešní době internetu je to opravdu otázka několika minut. A to nemyslím jen práci najít, ale i domluvit si pohovor (většinou Skype), dohodnout vše podstatné, najít a koupit letenky… a vaše dobrodružství může začít. Určitě vás zde ale nechci ochudit o užitečné rady a weby, kde takovou práci hledat. Dobrovolnickou práci můžete hledat jak u českých, tak i zahraničních organizací. Já zkusil obě varianty, začnu tedy těmi, se kterými mám vlastní zkušenost.

Radost studentů účastnících se English campu, Thajsko

Chceš zjistit, jak procestovat svět jako učitel angličtiny?

Máme pro tebe první českou knížku o tom, jak učit angličtinu ve světě. I jako nerodilý mluvčí. Získáš v ní přehled, v kterých konkrétních zemích můžeš učit, co k tomu potřebuješ, jak práci najít i kolik ti za ni zaplatí.

Dobrovolnické organizace

Kintari Foundation

Česká nezisková organizace působící v Indonésii, konkrétně na ostrově Lombok (tj. vedle Bali). Kintari působí na Lomboku přes 10 let, založila ji Jana Wolfová, která se zamilovala do místní kultury a lidí žijících na ostrově. Kintari za dobu svého působení postavilo na Lomboku několik škol a poskytuje místním dětem i dospělým výuku angličtiny prostřednictvím českých dobrovolníků. Víc o Kintari a o dobrovolničení na Lomboku si můžete přečíst v článku jedné z dobrovolnic – Aničky Ahneové, která sepsala skvělý článek Učitelkou angličtiny v Indonésii.

Soukromé taxi ze školky v Ngolangu, Lombok, Indonésie

Horizon Lanka Foundation

Jak už sám název napovídá, organizace sídlí na nádherném ostrově Srí Lanka. Je to místní organizace fungující od roku 1998. Byla založená místním učitelem Nandou Wanninayakou, který organizaci stále vede, a snaží se dopřát vzdělání chudým dětem z oblasti Mahawilachchiya (na severu země, asi hodinu a půl jízdy od starověkého města Anuradhapura).

Odmyslete si na chvíli nádherné pláže, malebné hotýlky a vše, o čem jste doposud ve spojení se Srí Lankou přemýšleli. Tady totiž najdete tu pravou Srí Lanku. Chudou, usměvavou, horkou, krásnou.

Někdy k výuce postačí venkovní přístřešek, tabule a fixa, Srí Lanka

Mahawilachchiya leží u obrovského jezera stejného jména napájejícího rozlehlá okolní rýžová pole. Horizon Lanka je ve skutečnosti malý baráček na pozemku Nandy, ve kterém se nachází třída s tabulí, stoly a starými počítači. Dobrovolníci zde neučí pouze angličtinu, ale v podstatě to, na co mají „kvalifikaci“ a chuť.

Takže pokud jste počítačový expert, naučíte děti zacházet s počítačem. Pokud milujete sport, budete s nimi hrát fotbal a kriket. Od nedávné doby mají dobrovolníci to štěstí, že mohou každý den docházet či dojíždět do okolních státních škol, kde také vyučují angličtinu.

Upřímnost úsměvů, ta nejlepší odměna pro dobrovolníka

Učitelé dobrovolníci zde mají jedinečnou možnost zažít každodenní život tak, jak jej zažívají místní lidé, protože každý z dobrovolníků bydlí u jednoho ze studentů po celou dobu svého pobytu. Rodina se o něj stará a bere ho jako svého vlastního. Díky tomu zažijete pohled, který se vám – jako cestovateli – často nenaskytne. Zde se opravdu stanete součástí rodiny a budete mít Srí Lanku jako na dlani.

Noční ceremonie za vyhnání zlých duchů z domu

K tomu stát se dobrovolníkem v Horizon Lanka je potřeba jen pár věcí – navštivte jejich webové stránky, které jsou mimo jiné i v českém jazyce. Vyplňte přihláškový dotazník, dejte přes Skype pohovor s Nandou, kde domluvíte vše potřebné, a můžete vyrazit.

Další možnosti

Nejlepší způsob, jak najít dobrovolnickou pozici, je přímo přes web dané organizace, ale existují i spousty zprostředkovatelských webů – tam ale musíte pečlivě vybírat a hlídat, zda po vás nejdříve nechtějí absolvování některého z jejich kurzů. Tyto agentury často nabízejí zkoušky (jako TEFL a TESOL), které u nich nejdříve musíte absolvovat. Až poté vám zaručují sehnání dobrovolnické práce.

Odpolední kurzy angličtiny, Petiwung, Lombok

Vyberte zemi, o kterou máte zájem, a poté hledejte, hledejte a hledejte. Existují samozřejmě weby, které danou dobrovolnickou práci zprostředkovávají – tady jen několik příkladů:

Další užitečné informace o dobrovolnictví najdete v článku Cestovat a pomáhat jako dobrovolník.

Payjobs

S placenou prací učitele angličtiny je to trochu jinak, ale opět připomínám – pokud nemáte vystudovanou angličtinu nebo učitelství, nezoufejte, i vy máte možnost učit za peníze. Jen je potřeba nasbírat zkušenosti. To je totiž to, co v asijských zemích zaměstnavatele zajímá. Nemusíte mít nutně pedagogické vzdělání nebo 5 mezinárodních certifikátů opravňujících vás učit angličtinu. Jsou to právě tyto zkušenosti, které můžete nasbírat jako dobrovolník v některých z uvedených organizací.

To se týkalo i mě. Díky dobrovolnictví, kde jsem získal první pracovní zkušenosti jako učitel, jsem placené místo nehledal dlouho a složitě. Využijte dobrovolnictví k tomu, abyste si vytvořili určitý základ – nejen jako položku vašeho CV, ale také jako pomůcku pro vás, zda je tato cesta to pravé. Ne každý zjistí, že učení angličtiny je pro něj tou správnou volbou.

Dokonce ani zkušenější učitelé, kteří již v minulosti učili angličtinu v Čechách, si často nezvládnou zvyknout na asijský chaotický systém. A věřte, nachází se skoro v každé zemi jihovýchodní Asie. To je asi to nejdůležitější, co budete muset vyzkoušet, zda vám vyhovuje. Samozřejmě je tu možnost učit také v jiných zemích Asie, jako je Japonsko, Jižní Korea nebo Čína, kde se tento „chaos“ až tak nenachází. Ale mluvím z vlastní zkušenosti, když říkám, že pro spoustu lidí to byla jedna z nejzásadnějších věcí.

Buddhistická ceremonie na půdě školy, Thajsko

Pokud již máte nějakou zkušenost ze zahraničí (a dokonce i vzdělání, které vám pomůže v nalezení placeného místa), máte v Asii skoro vyhráno. V každé zemi jsou tisíce a tisíce možností jak ve státních školách (které zaměstnávají „direct“, tj. zaměstnají vás přímo, bez pomoci agentury, anebo právě díky zprostředkování přes danou agenturu), tak v soukromých jazykových školách, kde je praxe podobná a vy můžete práci najít přímo, anebo s pomocí agentury.

Pokud vyhledáte pomoc agentury, nebudete dostávat tak vysokou výplatu jako v případě, když si školu a zaměstnání najdete sami. Agentura si samozřejmě určitou část vaší výplaty vezme, ale také za to dostanete patřičný servis – většinou zprostředkování víz, pracovních povolení, zdravotního pojištění a dalších výhod. Tyto výhody je ale také často možné nalézt a dohodnout přímo se školou a vaším zaměstnavatelem.

Třída ve škole Chompra Prachasan při psaní testu, Thajsko

V jihovýchodní Asii a Asii obecně je pro učitele angličtiny spousta možností. Vaše výplata se samozřejmě v jednotlivých zemích bude lišit. Například v Kambodži si jako učitel angličtiny na státní škole vyděláte v průměru 400 tisíc kambodžských rielů (asi 20 tisíc korun), v Thajsku kolem 40–45 tisíc bahtů (30 tisíc korun), oproti tomu například v Japonsku kolem 280 tisíc jenů (něco přes 60 tisíc korun).

Každá země ohodnocuje učitele angličtiny rozdílně, jednou věcí si však můžete být jistí – budete vydělávat daleko víc než místní učitelé, což vám například při životních nákladech v Thajsku může zaručit snadno našetřené peníze.

Pracovní pozice a smlouvy se nabízí většinou minimálně na jeden rok, nebo v některých případech na semestr (to spíše u agentur, které každý semestr nabírají nové učitele).

Na co dát pozor při vybírání školy a podepisování smlouvy

Smlouvy pročítejte pozorně a ptejte se, co vše vám daná škola nebo agentura nabízí.

 • Snažte se vyjednat zařízení pracovního povolení a víz, což vám ušetří spousty a spousty papírování. Fronty na imigračním si ale tak jako tak budete muset vystát. Informujte se také, zda za vás škola či agentura poplatky za vyřízení těchto náležitostí uhradí.
 • Ptejte se na zdravotní pojištění. Většina větších škol a agentur jej nabízí jako součást smlouvy, někdy je to ale jen tzv. „accident insurance“, které nekryje zdravotní výlohy.
 • Je také zvykem, že vám škola nebo agentura pomáhá s nalezením bydlení, často je také součástí smlouvy tzv. „housing allowance“, příspěvek na bydlení. Zjistěte, zda je součástí nabízené práce, popřípadě jaká je jeho výše.
 • Dávejte si také pozor, jak jsou ve smlouvě vyznačeny vaše povinnosti. Například většina thajských škol má spoustu mimoškolních aktivit, ať už se jedná o náboženské akce, různé kempy pro studenty či každodenní aktivity učitele, jako je „gate duty“, kdy učitelé vítají studenty přicházející do školy. Podobně je to u většiny asijských zemí. Zjistěte, jaké jsou vaše povinnosti coby učitele.

Ranní vítání studentů, Thajsko

Jaké jsou možnosti v jednotlivých zemích

Ve většině zemí jihovýchodní Asie nebudete mít problém najít placenou práci jako non-native speaker (nerodilý mluvčí). Záleží samozřejmě na vaší znalosti angličtiny – určitě vám pomohou některé z mezinárodně uznávaných zkoušek jako TEFL nebo TESOL. Některé ze soukromých jazykových škol nebo agentur vám dokonce tyto zkoušky dokážou zprostředkovat. Na státních školách například v Thajsku je vůbec nepotřebujete a skutečně bude záležet jen na vaší znalosti a zkušenostech, samozřejmě také i na štěstí.

Jsou ale v Asii také země, kde to nepůjde. Například Taiwan, kde vláda vydala rozhodnutí, že anglický jazyk mohou učit jen a pouze rodilí mluvčí.

Týká se to i Číny, kde je ale praxe dost rozdílná a tato vyhláška se pravidelně obchází. Čína je tak jednou z nejjednodušších možností pro práci učitele angličtiny se slušným výdělkem. Další země, kde to není tak snadné, jsou Singapur a Hong Kong – v obou zemích preferují anglické mluvčí narozené dokonce na území daného státu, popřípadě rodilé mluvčí z anglicky mluvících zemí.

Rozdíly mezi dlouhodobým cestováním a životem s prací v zahraničí

Spousta lidí, kteří se dlouhodobě nachází někde ve světě, poznává rozdíly mezi jakoukoliv formou cestování a životem s prací v dané zemi. Jeden z nejdůležitějších a nejzásadnějších rozdílů pro většinu z nich (a samozřejmě také pro mě) je možnost proniknout do místní kultury, k místním lidem, a zažít, co to opravdu znamená stát se součástí společnosti v zemi, ve které žijete.

Tradiční sasacká svatba na ostrově Lombok, Indonésie

Po dobu mého putování po asijských zemích jsem měl možnost účastnit se nepřeberného množství rodinných tradic, komunitních, školních a náboženských ceremonií, svateb a pohřbů. Každá z těchto událostí mi víc a víc otevírala vnímání dané země i lidí, kteří v ní žijí.

Postřehy, osobní tipy a zkušenosti z práce v zahraničí si přečtete v článku Život a práce v zahraničí. Jak obstát a vytěžit maximum.

Jsou to nezapomenutelné okamžiky, které jako pouhý turista nebudete mít možnost zažít, protože se nestanete součástí komunity, která vás přijme za vlastního. Přijdete tak třeba o každodenní ranní buddhistickou modlitbu v Thajsku, tradiční sasackou svatbu v Indonésii, vaření večeře pro sedmičlennou rodinu, nebo jízdu pro pitnou vodu několik kilometrů daleko na Srí Lance.

Modlitba a ceremonie při hinduistickém svátku Siwa Ratri na úpatí sopky Agung, Bali, Indonésie

Toto jsou momenty, které odlišují dlouhodobé cestování a poznávání zemí z turistického hlediska od opravdového života a práce v zemích, kde nakonec najdete svou další rodinu a kam se budete rádi vracet. Takové zážitky pro vás budou zvláště v asijských zemích (a především v buddhistických) umocněny faktem, že učitelé jsou zde považováni za zástupce Buddhy na Zemi, proto jsou chováni v nesmírné úctě. Jedna z mnoha věcí, které vás po zkušenostech z českých škol překvapí, bude, když vám – například po hodině angličtiny na srílanské základní škole – každý ze studentů přijde z úcty pokleknout k nohám a vy mu poklepete rukou na hlavu na znamení přijetí tohoto „pozdravu“.

Modlitba v balijské škole a ceremonie svátku Siwa Ratri, Bali, Indonésie

Na co myslet před vaším „poprvé“

Pár věcí, které stojí před vaším „učitelským“ rozhodnutím za zvážení.

1. Systém nesystém

Pokud se bude jednat o jihovýchodní Asii (a jsem přesvědčen, že je to případ skoro všech rozvojových zemí), je nutné zvážit, jestli jste připraveni učit angličtinu v jakémsi systému nesystému“, kde například českému učiteli se zkušenostmi z české státní školy mohou občas z toho chaosu vstávat hrůzou vlasy na hlavě. Ale nenechte se odradit – ač vám ze začátku bude připadat, že v těchto zemích školy postrádají jakýkoli systém, jakmile si zvyknete na tempo a styl dané země, naleznete i určitý rytmus, podle kterého se škola řídí.

Přečtěte si článek Jak poznat země světa v nejryzejší podobě? Sbližte se s místními.

2. Zapomeňte na strach

I přesto, že jste nikdy v životě neučili, nemějte strach a zkuste alespoň dobrovolnictví, lidé v místě vám budou nesmírně zavázaní, protože v Asii platí, že jen máloco je víc než výchova jejich vlastních dětí. Pokud máte strach, že děti nezvládnete, mějte na paměti, že ve většině těchto zemí znají děti jen školu, anebo práci na poli. Vždy si raději vyberou školu – a na jejich zájmu o učení je to velmi znát. Díky tomu se setkáte se skvělým přístupem jak od dětí, tak jejich rodičů.

Deset puberťaček na odpoledním kurzu angličtiny, záruka velké legrace, Lombok, Indonésie

3. Touha pomoci musí být na prvním místě

Z vlastní zkušenosti, kdy jsem se za dobu mého působení v Asii setkal se spoustou lidí, co to prostě chtěli zkusit, vám radím: jděte do toho opravdu jen, pokud budete chtít pomoci dané organizaci, komunitě, škole a dětem. Pokud to berete pouze jako skvělou příležitost vidět vybranou zemi a zažít ji jinak než turista, nebude vás tato práce bavit… a nebude to bavit ani vám svěřené děti. V těchto zemích je spousta dalších možností dobrovolnických prací, kde nebudete mít na starost vzdělávání dětí.

Třída v základní škole Ngolang, Lombok, Indonésie

4. Dožeňte „kvalifikaci“ pro payjobs

Pokud se rozhodnete hledat placenou práci jako učitel angličtiny a nemáte vzdělání, jež se váže k anglickému jazyku nebo jeho výuce, doporučuji vám alespoň si udělat mezinárodní zkoušku, jako je TEFL, TOEFL, TESOL nebo CELTA, která vám rozhodně pomůže k nalezení placeného místa v zahraničí. Na internetu je spousta možností, jak a kde tyto kurzy absolvovat. Vybrat si můžete mezi on-line kurzy, nebo kurzy, na které budete fyzicky docházet.

5. Zkušenost s dobrovolnictvím

Pokud už budete mít nějaké zkušenosti s dobrovolnickou prací a rozhodnete se pro hledání placeného místa jako učitel anglického jazyka, požádejte agentury a organizace, pro které jste v minulosti pracovali, o doporučující dopis, na který ve většině asijských škol dost dbají a na který se při přijímacím pohovoru rozhodně dotážou. Již samotná zkušenost s učením angličtiny v zahraničí, ať už to byla práce dobrovolnická, či nikoliv, pro vás bude při shánění dalšího zaměstnání velikou výhodou.

 

Výlet se studenty do chrámu na úpatí sopky Agung, oslava svátku Siwa Ratri, Bali, Indonésie

Nechcete do Asie? Zkuste Tanzanii či Keňu

Samozřejmě učit a pracovat jako učitel angličtiny můžete prakticky všude na světě. Rozhodně vás tu nechceme ochudit ani o příležitosti z jiných koutů světa. Shodou okolností se má dobrá kamarádka Kristýna Blažková nedávno vrátila z dobrovolnické cesty v Africe. Trochu jsem se jí vyptal na práci na černém kontinentu.

Jsi jen pár dní po návratu z dobrovolnické cesty v Tanzanii, konkrétně ve městě Arusha. Prozraď nám nejprve, jak ses k této práci dostala.

Naprosto jednoduše. Mám pocit, že člověk musí jen chtít. To stačí. Na internetu mám pár tipů, kde vždy najdu, co potřebuji – stránky Helpx.net (kde jsem konkrétně našla inzerát o dobrovolnictví v Africe) nebo Workaway. A když nenajdu, stačí chvíli hledat. V dnešní době vzniká spousta malých organizací, kde stačí jen si vybrat. Má organizace v Africe se jmenuje Nakupenda.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jak dlouho trval samotný proces dojednávání?

Proces byl velmi rychlý… víc, než jsem očekávala. Pohovor se vlastně žádný nekonal. Napsala jsem stručný e-mail šéfovi organizace o mém zájmu přijet. Do 2 dní jsem měla odpověď, že už se na mě těší v podstatě kdykoliv, kdy budu chtít.

Výuka angličtiny v Africe, Tanzanie

Kde bydlí dobrovolníci z organizace Nakupenda?

Bydlela jsem v místní rodině, mimochodem v rodině mého šéfa Sama. Život u místních bych vypíchla jako jeden z nejhezčích a nejsilnějších zážitků celého dobrodružství. Rodině se na ubytování a stravu přispívalo 10 USD denně.

Jak a kde probíhala výuka?

Učila jsem v soukromé škole ve třídě se čtyřiceti žáky. Výuka probíhala každý den v dopoledních hodinách od 8.00 do 12.30, vyučovala jsem různé předměty přes matematiku a angličtinu po tělocvik. Výhodou bylo, že všechny předměty byly už od 1. třídy vyučované v angličtině. Učila jsem po dobu 6 týdnů (pokud děti neměly prázdniny). Mimo školu jsme každý den učili v knihovně od 16.00 do 18.00, kde byly děti všech věkových kategorií.

Africká třída ve škole ve městě Arusha, Tanzanie

Můžeš porovnat tvou zkušenost s prací učitele v Asii a Africe?

Moje první dobrovolnická cesta vedla do Asie – konkrétně na Srí Lanku. Vybrala jsem si výuku anglického jazyka ve školách, protože jsem vystudovaná učitelka prvního stupně se zaměřením na anglický jazyk.

Ačkoliv jsou to dvě naprosto odlišné destinace s jinou kulturou, jazykem i lidmi, dobrovolnictví se moc nelišilo. Záleží na tom, jakou organizaci zvolíte. Na internetu jsem velmi rychle našla organizaci Horizonlanka.org, kam jsem okamžitě napsala. Vrátila se rychlá pozitivní odpověď.

Z vlastní zkušenosti hodnotím, že děti v Africe měly daleko větší chuť učit se novým věcem a učit se anglicky, a to i přes jejich chudobu a někdy velmi obtížnou dostupnost škol. Na Srí Lance měla naopak organizace lepší vybavení, proto jsme malým studentům mohli nabídnout širší a zajímavější spektrum výuky. V Africe jsme měli lepší zázemí pro dobrovolníky, což nám během našeho působení pomohlo vytvořit organizační řád, díky kterému školy lépe fungovaly.

Přečtěte si článek Dobrovolníkem v Keni aneb to pravé volání divočiny.

Práce učitele angličtiny v 5 bodech

 • V první řadě: pokud se rozhodnete, že něco podobného chcete zkusit, nenechte se odradit vaší nezkušeností. Že jste dosud nikdy neučili a neměli na starost 20–40 dětí? To ještě neznamená, že to pro vás není.
 • I pokud jste absolventem pedagogické fakulty nebo jste studovali angličtinu, doporučuji začít s dobrovolnickou prací a alespoň na pár měsíců vyzkoušet, zda je právě tahle práce pro vás to pravé.
 • Mějte na paměti, že jste se rozhodli pomoct dětem většinou z rozvojových zemí, kde vzdělání znamená mnohem víc než u nás. Chovejte se tak a neberte to jen jako zpestření vaší dovolené.
 • K vyhledání pracovní nabídky nebo dobrovolnické pozice není nic jednoduššího, než sednout k počítači a začít projíždět internet. Možností je spousta a čekají jen na vás. Zkoušejte při hledání konkretizovat vaše požadavky – země, město, škola atd.
 • Připravte se, že vám tato zkušenost velmi pravděpodobně změní život a vaše vlastní hodnoty.

Kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny

Vydali jsme první českou knížku o tom, jak učit angličtinu ve světě. Informací pro nerodilé mluvčí, jako jsme my, najdeš na internetu žalostně málo. Ušetříme ti desítky hodin hledání. Na více než 400 stránkách ebooku se dozvíš následující:

 • Kde všude ve světě můžeš učit
 • Kde máš největší šanci uspět a vydělat si dobré peníze
 • Jakou potřebuješ kvalifikaci
 • Kde a jak práci najít a jak se vyhnout podvodům
 • Jak učit lidi, i když nemluvíš jejich rodným jazykem
 • Jak učit angličtinu na dálku
 • Jak si vybrat zemi i ideální školu
 • Tipy pro výuku a kde hledat materiály
 • Konkrétní informace o možnostech výuky v jednotlivých státech
 • Zkušenosti Čechů a Slováků, kteří v cizině učí. Ať už jde o Čínu, Indonésii, nebo Peru
 • Tipy pro dobrovolničení

Šanci najít si práci jako učitel angličtiny má opravdu každý, kdo umí alespoň trochu mluvit. Tak proč to nezkusit?

Více o knize najdeš na travelbible.cz/ucitel-anglictiny/

Stáhni si ukázku 94 stránek knížky

Nekupuj zajíce v pytli, přečti si zdarma ukázku, která tě přesvědčí.

Honza Kučera

Český učitel angličtiny, cestovatel a překladatel působící již několikátým rokem v Asii. Právě teď pracuje a žije na severovýchodě Thajska. Pokud máte zájem dozvědět se o něm i o jeho zážitcích víc, máte možnost na jeho nově založené facebookové stránce nebo na Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!