Začněte plánovat cestu snů pro rok 2019: vydejte se do některé z 12 netradičních destinací

26.12.2018|Kategorie: Tipy a triky|

Nový rok klepe na dveře a s ním i dobrodružství, která na vás čekají. Pokud chcete zažít netradiční momenty a poznávat země, které zůstávají turistům skryté, čtěte dál. Následující řádky vás přenesou do míst, která jsou pro vás jako stvořená.

Slovinsko

Tato malá, často opomíjená země se do hledáčku cestovatelů dostala teprve nedávno, zato s takovým nástupem, že s jistotou tvrdíme – rok 2019 je nejlepší čas na její návštěvu.

Slovinsko potěší převážně milovníky nedotčené přírody, autentických zážitků i adrenalinových sportů za rozumnou cenu. A také vinaře. Díky jeho strategické poloze na trase Česko – Chorvatsko se do krajiny, kde jsou pěší túry samozřejmostí, dostanete snadno autobusem i dobrodružnějším stopem.

Poznávat krásy národních parků, žasnout nad dechberoucími skalními útvary a navštívit proslulé Bledské jezero s ostrovním kostelíkem tak stihnete i během prodlouženého víkendu.

slovinsko

Patagonie

Místo, kterému panuje příroda. Tam, kde budete každou minutu žasnout nad jejími nádhernými výtvory, ale také její ukrutnou silou. V Patagonii se zastavil čas, na signál nebo sociální média zapomeňte, tento zážitek musíte prožít na 100 %.

Patagonie leží na území dvou států – Argentiny a Chile. Pokud si k její návštěvě nevyhradíte alespoň dva měsíce, připravte se na krušné chvilky během rozhodování, kterou její část navštívit. Ať už dáte přednost fjordům, strmým skálám vystupujících z oceánu, anebo ledovcům a polopouštím na východní straně And, jedno je jisté – rok 2019 se stane nezapomenutelným.

patagonie

Jordánsko

Věřte nám, když tvrdíme, že skalní město Petra je jen jedno z mnoha míst, při kterých se vám v Jordánsku bude tajit dech. Starověké civilizace na vás budou dýchat téměř na každém kroku, ať už se budete procházet ve městě, nebo nakouknete do starobylých jeskyní. V kombinaci s výborným jídlem, noční oblohou plnou hvězd, ozdravným bahnem Mrtvého moře a přátelskými Jordánci, co víc byste si od vaší vysněné dovolené mohli přát.

jordánsko

Kyrgyzstán

Milovníci divokých koní, autentických zážitků a drsné přírody, zbystřete. Kyrgyzstán by na vašem seznamu destinací rozhodně neměl chybět. Vydejte se po stopách kupců, objevujte zapomenutá místa na Hedvábné stezce a přijměte pozvání do tradiční jurty od pohostinných Kyrgyzů.

Těžko přístupné horské treky jsou jen pro otrlé, výhledy z vrcholků hor za tu námahu ale stojí. Kyrgyzské pláně jsou na druhou stranu dobře přístupné autem, nemusíte se tedy bát, že většinu vašeho putování strávíte s batohem na zádech nebo v sedle.

Macao

Jestli existuje místo, kde se budete cítit jako na dvou kontinentech zároveň, pak je to právě Macao. Kdysi portugalská kolonie, dnes zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky. Je kombinací tradiční čínské kultury s bohatým evropským dědictvím.

Je jen na vás, jakým způsobem svou cestu do Macaa pojmete, na území ne větším než 30 km2 totiž najdete kasina, parky, ale i historické centrum, které je na seznamu UNESCO.

Macao se v minulých letech otevřelo světovému turismu a díky jeho pozitivnímu vlivu na ekonomiku v tomto trendu hodlá pokračovat. Cestovatelé si tak mohou vybrat ze široké škály ubytování, restaurací či pouličních občerstvení a vychutnat atmosféru místa ještě předtím, než ho objeví davy turistů.

macao

Zambie

Rudé západy slunce a stádo žiraf na obzoru. Jestli je tento pohled to, po čem vaše srdce prahne, tak neváhejte a v roce 2019 směřujte kroky do Zambie.

Jen málokterá africká země nabízí takové safari jako Zambie, obzvlášť když její pěší safari patří k těm nejlepším. Tato rozlohou velká a kulturně stejně bohatá země je mimo jiné proslulá svým nejkrásnějším pohledem na Viktoriiny vodopády a stále živým odkazem Emila Holuba.

zambie

Bhútán

Svá, ojedinělá a tvrdohlavě tradiční – na světě nenajdete jinou zemi, která by měla podobné hodnoty jako Bhútán. Tam, kde se většina států honí za úspěchem, modernizací a hrubým domácím produktem, si bhútánští představitelé poklepali na čelo a řekli „ne“.

Tradice, kultura a štěstí obyvatel jsou v Bhútánu natolik důležité, že místo zmíněného HDP měří HDŠ hrubé domácí štěstí.

Další bhútánský způsob, jak předcházet negativnímu vlivu masového turismu, je denní poplatek pro všechny návštěvníky. V ceně 250 USD je zahrnuté ubytování, jídlo, doprava po zemi a průvodce – tedy i záruka, že toto dobrodružství opravdu prožijete naplno.

bhútán

Singapur

Singapur uchvátí nejen svou schopností kombinovat historické a moderní, ale i multikulturní atmosférou. Z kdysi malého přístavu se totiž stal významný stát, který každoročně přiláká miliony turistů i nových obyvatel.

Na tradiční singapurskou kulturu či kuchyni rovnou zapomeňte, místo toho se připravte na nepřeberné množství jazyků, tradic i pokrmů s převážně čínskými, malajskými, indickými nebo thajskými kořeny.

Díky jeho velikosti se téměř všude dostanete pěšky nebo hromadnou dopravou. Po náročném dni procházek si můžete odpočinout v obrovské botanické zahradě nebo se zhluboka nadechnout v Gardens by the Bay a příjemně se osvěžit od zbytku rušného velkoměsta.

singapur

Papua-Nová Guinea

Papuu-Novou Guineu zná snad každý z televizních dokumentů. Jak to tam ale vypadá ve skutečnosti? Přesvědčit se na vlastní kůži můžete už příští rok.

Možná vás zarazí, že kromě známého kmene s pomalovanými obličeji na žluto narazíte na stovky dalších, možná i barevnějších. Milovníci potápění si budou libovat při pohledu na pestrý podmořský svět a váleční znalci mohou objevovat zanechanou japonskou techniku z druhé světové války.

Radostí bez sebe budou ale především ti, kteří se vydají na několikadenní trek napříč Papuou a téměř nedotčenými územími. S trochou štěstí se jim totiž podaří spatřit některý z endemických druhů zvířat, kterých v tomto tropickém ráji žije celá řada.

papua

Taiwan

Taiwan je země dvou tváří. Zatímco na západním pobřeží budete žasnout nad ohromující infrastrukturou a moderními městy, východ ostrova bude působit opačným dojmem. Jedna hlavní silnice lemující oceán vás zavede do odlehlých míst, bohatých národních parků a mezi nejvlídnější lidi na světě.

Taiwan je také ideálním místem pro všechny začátečnické stopaře. Stačí postavit se k silnici a během pár minut vám zastaví hned několik aut. Nevadí, že se čínsky nebo anglicky nejspíš nedomluvíte, vstřícnost Taiwanců nezná mezí.

taiwan

Ukrajina

Ukrajina je často opomíjeným pokladem. Svou rozlohou předčí zbývající evropské státy, přitom ji ale cestovatelé považují za obyčejnou nebo snad nudnou. Není to tak.

Evropský velikán nabízí krásná historická města, ale i moderní metropole, opuštěná jezera uprostřed ničeho i příjemné letní teploty. Pokud zrovna nefandíte historii nebo poznávání přírodních krás, nezoufejte. Do Ukrajiny se vydávají i milovníci dobrého jídla a kvalitní vodky a díky ukrajinské pohostinnosti ochutná pravý domácí boršč snad každý, kdo zavítá mezi místní.

ukrajina

Izrael

Co si představíte, když se řekne Izrael? Ať už je to cokoli, pravděpodobně se vaše představy budou od tamní reality podstatně lišit.

Jeruzalém je kolébkou hned několika náboženství, která tam žijí v relativním míru. Nedaleko od sebe tak najdete monumenty, které slouží židům, křesťanům i muslimům, a nebudete moci přestat žasnout nad jejich rozmanitostí. Říká se, že Jeruzalém má zvláštní moc a každý jeho návštěvník tam pocítí spirituálno na vlastní kůži.

Izrael toho ale nabízí mnohem víc. Moderní Tel Aviv, několik klimatických pásem, pouště, moře, jezera i pestrý kulturní zážitek. Objevte ne tolik známá místa a poznejte kouzlo jednoho z nejmladších států na světě.

Více o této krásné zemi se dozvíte i v rozhovoru s Jirkou Kalátem

izrael

Vybrali jste?

Věříme, že jsme vás těmito možnostmi příjemně naladili a vyberete si destinaci pro další nezapomenutelnou dovolenou. Pokud s výběrem stále tápete, nahlédněte do všech našich průvodců a prozkoumejte, která země je tou nejlepší volbou pro rok 2019.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

Obnovené roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Pavla z města:
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 8 hodinami zakoupil(a) Jan z města:
 
0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!