Na internetu se válí spousta článků s nomádskými destinacemi. Jenže většinou se výběr řídí podle Američanů. Kam ale nejraději jezdí Češi a Slováci? Podle čeho vybírají? Dali jsme dohromady seriál s výběrem těch nejoblíbenějších míst i s přehledem cen. A začneme v thajském Chiang Mai.

Digitálnímu nomádství jsme v Travel Bibli věnovali celkem hodně prostoru. Je to pro nás styl života a vidíme v něm obrovský potenciál. Podrobný úvod k nomádství jsme publikovali i u nás na blogu. Jeho součástí je i základní přehled oblastí světa, kam nomádi jezdí, a jejich výhod i nevýhod. Teď jsme ale vybrali konkrétní místa, přidali informace o cenách, počasí, internetu, nomádské komunitě i tipy, jak si od práce odpočinout.

Jaké lokality si představíme?

Od 5. místa dál se hodně těžko rozhoduje, proto vybíráme takové, kde jsme sami byli a můžeme k nim (s vaší pomocí) sepsat co nejvíce tipů.

Tak pojďme na to!

Oslavy svátků Yi Peng a Loi Krathong

Oslavy svátků Yi Peng a Loi Krathong

Chiang Mai

Největší město na severu Thajska se dlouhodobě drží na špičce světových nomádských žebříčků a potkáte tam i dost krajanů. Není se čemu divit – snoubí se tu neodolatelná kombinace vynikajícího počasí, nízkých cen, vyspělé nomádské infrastruktury, asi nejlepšího jídla na světě, super kávy a velké komunity nomádů i expatů. Jasně, nic není dokonalé, ale až na absenci moře se Chiang Mai k dokonalosti hodně blíží.

Když jsme se nomádů ptali, co jim na Chiang Mai nejvíce vyhovuje, většinou se odpověď týkala právě komunity. Pořád se tu něco děje, na každém rohu tu potkáte zajímavého člověka. Pokud se vaše práce týká mezinárodního trhu, asi nikde na světě nenajdete lepší místo pro networking. No, dobře. Možná v Silicon Valley. Seznámili jsme se tu i s několika českými a slovenskými nomády a blogery, zároveň jsme plánovaně i neplánovaně potkali několik kamarádů.

Chiang Mai hodně lidem (včetně nás) vyhovuje i svou polohou. Je to odsud „kousek” téměř kamkoliv v Jihovýchodní Asii a hodina letu na obří letiště v Bangkoku. K cenám se ještě dostaneme. Létají odsud ale nejen vnitrostátní linky, ale i pravidelné spoje například do Barmy, Kuala Lumpur, Číny, Singapuru, Korei a na Taiwan.

Nehledě na více než desítku nádherných národních parků v okolí. Jeden z nich – Doi Suthep – začíná doslova hned za městem.

Na Doi Suthep

Na Doi Suthep

Cena nájmu

Zaplatíte od 5000 Kč/měsíc za byt s klimatizací. Hledat bez problémů stačí na místě, na AirBnb je také spousta pěkných nabídek. Navíc když se přihlásíte přes tento link, dostanete skoro pětistovku slevu. AirBnb je zároveň asi ideální varianta pro kratší pobyty, ceny za noc začínají už na 400 Kč.

Doporučujeme bydlet kolem Nimman Road, nomádi a expati se stahují právě tam, zároveň tam ale potkáte minimum turistů.

Při krátkých návštěvách „na čumendu” můžete využít i některý z guesthousů, ceny pokojů bez klimatizace začínají na 150 Kč/noc, s klimatizací na dvojnásobku. Při pobytu delším než týden si i tam usmlouvejte slevu, rádi vám ji dají.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Vydělávej na digitálních produktech a cestuj!

První český návod, jak vypátrat ziskový trh pro vlastní digitální produkt. Chceš cestovat, mít pravidelný příjem ať jsi kdekoli? Stát se digitálním nomádem a vydržet na cestě třeba celou zimu?

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jídlo

Thajské jídlo seženete od 30 Kč (polévky někdy i za méně), „západní” kolem stovky. Nebojte se jíst na ulici, je to super. Výborná thajská jídelna je tady: https://goo.gl/maps/d6sXFDg1v2K2 (cedule Organic Vegetables, případně hned vedle jedna barmánská), v Beast Burger mají luxusní burgery, zeleninožravci chodí třeba do The Salad Concept. Na brunch a večeři občas rádi zajdeme do Rustic and Blue (čekejte vyšší cenu), případně na sushi na Nimman Soi 5. Spoustu jídla s výborným poměrem cena/kvalita koupíte i v přízemí obchodního domu Maya. A cokoliv kdekoliv na ulici. Žrádloorgie zažijete i v centru na Sunday Walking Market :-)

Krásně sepsané tipy na lokální jídlo v Chiang Mai (česky) najdete na blogu Slow Traveling Wordschoolers

Trh u Tha Phae Gate

Trh u Tha Phae Gate

Ideální roční doba 

Hodně lidí žije v CM celoročně, nejlepší období je ale kvůli počasí od listopadu do února. V únoru Thajci začínají v okolí vypalovat pole a až do konce března tak CM halí nepříjemný smog – v tu dobu je lepší se sebrat a za pár stovek koupit letenku na jih k moři. V roce 2016 ale očekávaný smog přišel s výrazně menší intenzitou než obvykle – v první řadě díky počasí (v únoru párkrát pořádně zapršelo), v druhé řadě začal konečně fungovat zákaz vypalování. Takže těžko říct, jak to bude další rok.

Národní park Chiang Dao

Národní park Chiang Dao

Počasí

Záleží na sezoně a vrtochách monzunů. Ve zmíněné době od listopadu do února je nejpříjemněji – teplota se pohybuje mezi 25 a 30, výjimečně klesá lehce pod 20 stupňů. Prší výjimečně a většinou jde o krátké osvěžující spršky. Od druhé poloviny března až do zhruba půlky června začíná být pořádné vedro, teploty se mohou snadno vyšplhat ke 40 stupňům. Od té doby až do listopadu trvá „rainy season”, což krom každodenních vydatných, ale krátkých dešťů znamená opět příjemnou teplotu a čistý vzduch.   

Internet 

Připojení je tu spolu s Bangkokem, Saigonem a Kuala Lumpur asi nejlepší v celé JV Asii, i když i tady se občas stane, že se rychlost dočasně sníží pod pohodlné minimum. V coworkingách jsem ale nikdy neměl problém ani se stahováním, ani s nahráváním dat s objemem jednotek GB. Standardem se v nich pomalu stává 70 Mbps. Celé město je pokryté internetem s rychlostí lepšího 3G. 

Komunita

Právě nomádská komunita je pro mnoho lidí důvod, proč v CM tak rádi zůstávají a vrací se tam. Spoustu lidí potkáte v coworkingách, kavárnách, případně i v podnicích na Nimman. Hlavně v Punspace se koná spoustu akcí od neformálních setkání přes networkingy až po velká setkání startupů, IŤáků, webařů nebo markeťáků.

Aktivní je i zdejší skupina lidí kolem Couchsurfingu a language exchanges.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

Kde pracovat

V Chiang Mai je snad největší koncentrace coworkingů na světě. Mnoho z nich sice krachuje, ale otvírají se pořád nové a počet se spíše průběžně lehce zvyšuje. Doporučuji si na začátku vyzkoušet co nejvíc z nich a zjistit si, který vám nejvíce sedí – každý to totiž má úplně jinak. To samé platí pro kavárny, kde vás většinou nechají bez problémů sedět s jedním kafem celý den a v klidu pracovat. Jen pozor, berte si všude mikinu a ponožky, klimatizaci se bohužel téměř nevyhnete.

Někdy je těžké rozlišit, co je vlastně kavárna a co coworking, rozdělili jsme je proto hlavně podle toho, jestli tam lidi chodí hlavně pracovat, nebo více na kávu. Pozor, mapky na Facebooku jsou zavádějící – místo si raději najděte na Google Maps, jsou tam všechny.

Které coworkingy stojí za to vyzkoušet: Punspace, C.A.M.P, Mana, Guru’s Box, Wake Up
Kam za výbornou kávou a prací: Akha Ama, Nine One Coffee, Ristr8to, Goat Coffee, Librarista, Impresso, Tiger Ted Cafe

Nine One Coffee – vyzkoušejte osvěžující cold drip

Nine One Coffee – vyzkoušejte osvěžující cold drip

Kde si dát od práce pauzu 

Chiang Mai sice nemá pláž, to ale neznamená, že tam není co dělat. Navíc odusd létají přímé lowcost lety na Phuket a do Krabi, takže se k moři dostanete snadno a levně za 3 a půl hodiny se vším všudy (možná i méně, pokud vám nevadí chodit na letiště na poslední chvíli).

Hned nad městem se zvedá horský masiv, který se táhne až k hranicím s Barmou a Laosem. Možností k výletům je spousta, stačí si půjčit motorku a objevovat. Rozhodně se zastavte v chrámu na Doi Suthep, kam vás z CM odvezou i červené pick-upy songthaew. Je odsud krásný výhled na celé město i hory v okolí.

3 a půl hodiny cesty vzdálené Chiang Rai a jeho okolí patří k mým nejoblíbenějším oblastem v Asii, vyplatí se to i na otočku, ceny hostelů tam případně začínají zhruba na stovce. Vynechat byste neměli ani návštěvu Pai v horách na západě, kde se také dá trekovat a jezdit na motorce téměř donekonečna. Za výlet stojí i nejvyšší hora Thajska a národní park Doi Inthanon, národní park Chiang Dao a národní park Si Lanna.

Národní park Sri Lana

Národní park Si Lana

Pokud si jen potřebujete trochu zklidnit hlavu, zastavte se v jednom z chrámů v centru města, případně vyražte na krátkou procházku k vodopádu vedle zoo. Na Grand Canyon se jezdí za perfektní koupačkou.

_FXC8562

Další tipy 

Jestli se bojíte motorky, k pohybu po městě vám výborně poslouží kolo. Pronajmete ho za pár šupů a pohodlně dojedete kamkoliv chcete. Město samotné je totiž téměř dokonale placaté. Jen doporučuji se vyhýbat dopravním špičkám, dýchat splodiny stovek motorek není moc fajn…

Pořiďte si někde špunty do uší – nomádi a expati si totiž záhadně vybrali lokalitu přímo za letištní ranvejí. Bydlení na Nimman je super, ale krom párhodinové noční pauzy vám nad hlavou pořád něco létá.

Až budete chtít zajít na fakt dobré místo na pivo, vyjeďte na střechu obchoďáku Maya. Je tam super výhled na město. A přes den se tam dá pracovat, sahá tam hodně rychlá AIS wifi z C.A.M.P.u.

A naučte se pár slov thajsky. Není to zas až tak těžké a místní jsou nadšení.

Trh u Tha Phae Gate

Trh u Tha Phae Gate

Jak se tam dostat 

Do Chiang Mai létá z Bangkoku několik letů za hodinu, většina z „lowcostového” letiště Don Mueang (DMK), přibližně jednou do hodiny i z mezinárodního Suvarnabhumi (BKK) – tyto lety se dají koupit rovnou na jedné letence s lety z Evropy (codesharing např. s Emirates, Etihad, Finnair…). Krom toho můžete jet nočním vlakem a autobusem, obojí vyjde o něco levněji než letadlo.

Při troše štěstí stojí jednosměrný let DMK-CNX kolem 750 bahtů, tedy zhruba 500 Kč. Jen pozor, s kým letíte – u často nejlevnější AirAsia nemáte v ceně odbavené zavazadlo.

Na blogu si před cestou přečtěte i základní informace k cestování v Thajsku a nezapomeňte, že Matouš sepsal i velmi podrobného průvodce Thajskem.

Jaké jsou vaše oblíbené coworky, podniky a místa na výlety? Dejte vědět do komentářů!

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Otto Büchler 6.2.2017 v 18:31 - Odpovědět

    Jak hledat pujčovnu skútrů? Jaké jsou potřeba dokumenty a samozřejmě jaká je ideální cena na měsíc a jaká je skvělá, když člověk umí smlouvat?

    • Matouš Vinš 7.2.2017 v 7:01 - Odpovědět

      Poslední dobou půjčuju výhradně u Nat motor. Vedle tohodle obchodu: https://goo.gl/maps/y4sc2Bip56G2
      Jsou sice dražší, ale skútry mají v perfektním stavu + máš v ceně pořádnou helmu, ne nějakou pseudoskořápku. Což se o většině ostatních bohužel říct nedá – nedávno jsem třeba u motorky z jednohé nejmenované půjčovny musel nechávat měnit řetěz. O brzdách/převodovce v háji nemluvě.
      Nešel bych po nejnižší ceně, pokud nechceš, aby tě v nejnevhodnější chvíli skútr zradil. 3500 THB na měsíc je minimum, raději bych si ještě pár stovek připlatil.
      V půjčovně jim stačí kopie pasu + záloha (většinou 3k THB), případně pas jako záloha. Dost tu ale teď chytají policajti a ti chtějí vidět mezinárodní řidičák s Ačkem.

      • Otto Büchler 7.2.2017 v 8:12 - Odpovědět

        Díky Matouši za odpověď.

  2. Michaela Lekešová 3.4.2018 v 13:03 - Odpovědět

    ahoj, jsem zrovna v Chiang Mai a strávila jsem necelý týden ve čtvrti Nimman, a super, ale pak jsem se na další týden přesunula o něco víc na jih, k letišti do okolí ulic Sirorot, a je tu božský klid (jen pár letadel nad hlavou :)), minimum turistů, jídlo tu taky nějaké je. Je tu i fajn prostor pro práci, spíš taková studentská studovna (CEUS Space) i kavárny. Sice Chiang Mai nemám dlouhodobě “ozkoušený” jako vy, ale za mě tenhle konec světa stojí za vyzkoušení :)

    • Matouš Vinš 7.4.2018 v 21:38 - Odpovědět

      Ahoj Míšo, ono těch míst je v CM spousta, každému sedí něco :-)
      Mě na Nimman nejvíc baví 1) možnost dojít kamkoliv pěšky (jídlo, cowork, kafe…) a 2) hlavně komunita. Je pravda, že turistů tam výrazně přibývá, ale pořád se to dá zvládnout, většina chodí jinam než my.