Skotsko: Hebridy – kouzelné ostrovy od Islay přes Skye až po Lewis

24.03.2020|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Souostroví Hebridy tvoří velké množství ostrovů a ostrůvků ležících na západním pobřeží Skotska. Patří k nejrozmanitějším oblastem severní Evropy a nekončící divočina nabízí několik možností, jak uspokojit i ty nejhladovější cestovatele a dobrodruhy. Návštěvou souostroví Hebridy získáte i povědomí o historii starodávných evropských kultur Vikingů a Keltů. 

Proč se vydat na ostrovy

Skotské ostrovy jsou výjimečné a ideální pro cestování z několika důvodů. Rozmanitá a divoká příroda včetně písčitých pláží a útesů vás okouzlí během několika málo minut. V kombinaci s pozorováním zvířat v jejich přirozeném prostředí (ať už na pevnině nebo na moři) vám dodává nezapomenutelnou atmosféru. Ostrovy nabízejí i velké možnosti pro wild camping či vanlife = cestování v dodávce. 

Skotové hebridy

Tradiční skotská kultura

Pokud se rádi pídíte po historii evropské kultury, nebudete zklamaní. Na každém ostrově nebo ostrůvku jsou pozůstatky vikingské či keltské kultury a nespočet muzeí. Na ostrově Iona je údajně pohřbených až padesát skotských, norských, irských a francouzských králů.

Přátelští Skoti jsou velmi ochotní podělit se s vámi nejen o místní historii, ale také o současný život na ostrovech. A co lokální jídlo? Milovníkům ryb a mořských plodů pravděpodobně vyrazí dech. 

Které ostrovy mezi Hebridy patří?

Jak už jsme psali, jako Hebridy se označují všechny ostrovy a ostrůvky na západním pobřeží Skotska krom těch v zálivu Firth of Clide u Glasgow. Jejich celý přehled najdete na Wikipedii. Pro přehlednost se dělí na vnější a vnitřní a my teď zmíníme jen ty největší a nejznámější.

Vnější a Vnitřní Hebridy, zdroj: Wikimedia Commons

Vnější Hebridy:

 • Barra
 • Lewis a Harris
 • Jižní a severní Uist
 • Benbecula

Vnitřní Hebridy:

 • Skye
 • Mull
 • Islay
 • Jura
 • Rùm
 • Eigg

Jak se dostat do Obanu

Neoficiální bránou na Hebridy je rybářské městečko Oban, které leží na západním pobřeží Skotska. 

Oban Hebridy

Městečko Oban

Let z Česka do Skotska trvá cca dvě hodiny. Přímé linky z Prahy do Edinburghu zajišťují nízkonákladové společnosti easyJet a Ryanair. Letět přímo do Glasgow lze se společností Jet2. Ceny jednosměrných letenek se pohybují od 600 do 4000 Kč. Vždy záleží, v jakou dobu chcete do Skotska vyrazit a jak dopředu letenky sháníte. Když v létě v Edinburghu probíhá měsíční Fringe festival a město puká ve švech, jsou letenky i dvojnásobně dražší. 

A v rámci Skotska? Buď vlakem, nebo autobusem (Citylink). Například z centra Glasgow zabere cesta okolo tří hodin. Cena vlaku z Glasgow se pohybuje kolem třiceti liber, u autobusu je cena poloviční (bez možnosti vrátit nebo změnit jízdenku). V letních měsících doporučuji spíš autobus, ve kterém budete mít zajištěné místo k sezení. Vlaky jsou totiž v letní sezoně často přetížené a stát tři hodiny jízdy není zrovna příjemné.

Z Česka je možné se do Skotska dostat i po pevnině. Cesta autem až do Obanu zabere přes třicet hodin a je důležité předem naplánovat a rezervovat buď trajekt, nebo eurotunel z Calais. 

Další alternativou je pravidelná autobusová linka Praha–Londýn. Můžete využít například společnost RegioJet (cena v rozmezí 1200–2000 Kč za osobu) nebo FlixBus (cca 1300–3500 Kč). 

Do Londýna je možné z Česka dojet také vlakem, ač se jedná o trochu komplikovanější způsob cestování. V tomto případě je důležité trasu předem zorganizovat, během cesty totiž několikrát přestoupíte. Z Prahy nejlépe vychází buď cesta přes Brusel (přestup v Drážďanech a Frankfurtu), nebo Paříž (přestup v Kolíně nad Rýnem). Pro vyhledávání jízdenek využijte stránky DB (Deutsche Bahn), Trainline nebo Eurostar.

Trajekt Hebridy

Ranní cesta na trajektu

Každopádně autobusy a vlaky z Prahy končí vždy v Londýně, odkud je potřeba dostat se ještě dál. Pro cestu do Skotska využijete buď přímý vlak do Glasgow (z nádraží Euston, jízda trvá cca 4,5 hod.), nebo autobus (např. se společností Megabus či National Express). Počítejte, že cesta autobusem je dlouhá a může zabrat klidně i deset hodin. U vlaku i autobusu je nutná rezervace jízdenky as soon as possible. Čím dřív jízdenku koupíte, tím víc ušetříte (i několik desítek liber).

Pokud plánujete cestovat dlouhodobě a prozkoumat skotské ostrovy dosytosti, doporučuji vydat se autem – ať už vlastním, nebo půjčeným (autopůjčovny jsou ve všech větších městech). V okolí Obanu moc velkých měst není, tam se dá auto půjčit nejblíže ve Fort William. 

Podmínky vstupu na souostroví Hebridy

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

 • Jak je to s podmínkami vstupu
 • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
 • Jak funguje lokální doprava
 • Jaké je jídlo
 • Je místo bezpečné?
 • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Pár tipů na závěr

Ve Skotsku – a především na ostrovech – je vždy důležité mít co nejméně promokavé anebo rychleschnoucí oblečení. Hlavním důvodem jsou dešťové přeháňky, a to i několikrát za den. S tím souvisí oblečení, které jen tak neprofoukne, protože na pobřeží často fouká silnější vítr. Kvalitní, pohodlné a nesmekavé boty jsou další výhodou. Platí to hlavně, pokud se pohybujete na pobřeží nebo skalnatých útesech. 

Neváhejte s sebou vždy přibalit i dostatek jídla a pití, protože se může stát, že na ostrově několik kilometrů nenarazíte na žádný obchod, restauraci či kavárnu. Vždy mějte po ruce i nějakou hotovost – ne všude fungují platební karty a na některých místech je možné platit kartou až od určité výše (většinou 5 nebo 10 liber). 

Užitečné odkazy

Michal Šperk

Jsem nadšenec do přírody, která mě vždy inspiruje k další tvorbě. Rád cestuji, poznávám nová místa, lidi, jídlo a jsem zastáncem pomalého cestování. Ve Skotsku jsem nejen cestoval, ale také nějakou dobu žil a pracoval. Kromě toho jsem kousek života strávil třeba na Srí Lance nebo v anglickém národním parku Lake District.

Najdete mě na projektu ZA HRANICEMI, kterého jsem spoluautor a který pojí cestování s osobním růstem.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

 

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!