Koho by nelákala představa mít sám pro sebe luxusní vilu s bazénem v Mexiku, hausbót v Amsterdamu nebo byt v centru New Yorku – a nezaplatit za to ani korunu? Přesně na takové nabídky můžete narazit v rámci house sittingu, tedy bydlení zdarma výměnou za hlídání domu či bytu a případně i domácích mazlíčků.

Jak přesně house sitting funguje a co obnáší (a že ubytování zdarma s sebou nese i určité povinnosti) jsme vám představovali už v tomto článku, tentokrát se zaměříme na praktické rady, jak s house sittingem začít a jak zvýšit své šance na získání vysněného „situ“.

S Bailey u Ženevského jezera

O své zkušenosti se podělí Veronika Sarkányová, která spolu s přítelem „housesituje“ už rok a půl. Jejich bilance zatím čítá 4 domy, 5 psů, 2 kočky a 3 nasmlouvané sity na následující půlrok.

House sittingové servery – které se nám osvědčily

Vaše cesta za kariérou house sittera začíná registrací na jednom či více house sittingových serverů. Členství je až na výjimku placené (20 až 120 dolarů ročně), ale už po získání prvního situ se vám investované peníze bohatě vrátí. My se postupem času registrovali na šesti nejznámějších house sittingových serverech a sit jsme získali na třech z nich.

TrustedHousesitters.com

je nejznámějším a největším house sittingovým serverem. V průměru tam najdete vždy přes tisíc aktivních nabídek z celého světa – od několikadenních „short-breaks“ na víkend po několikaměsíční dlouhodobé sity.

Ačkoli jsou Trustedhousesitters nejdražší, sdružují i nejvíce registrovaných house sitterů, takže konkurence je vysoká. Přesto jsme zde získali 4 sity včetně úplně prvního – nenechte se tedy odradit konkurencí a zkoušejte to.

Na TrustedHousesitters se nám hodně líbí skvěle udělané uživatelské rozhraní i možnost nastavení e-mailových notifikací v reálném čase. To určitě doporučujeme, protože na nejzajímavější nabídky majitel často uzavře odpovídání již po několika hodinách!

Abyste se naladili a získali představu, jaké sity jsou u TrustedHousesitters k mání, můžete si prohlídnout jejich profil na Facebooku. Pro možnost reagovat na nabídky je třeba zakoupit roční členství za 169 USD.

Přes TrustedHousesitters jsme byli dvakrát ve Španělsku, jednou ve Švýcarsku a tento článek je psaný z dvouměsíčního situ v Kostarice.

Tradiční španělská “finca”

Housecarers.com

představuje druhý nejznámější server s průměrně 200–300 aktivními nabídkami z celého světa. Výhodou je nižší cena (50 dolarů ročně) a možnost nahrání externích referencí, takže pokud jste hlídali dům či domácí mazlíčky rodině či známým, určitě je nahrajte.

Nevýhodou Housecarers je nepřehledné uživatelské rozhraní, absence filtrování nabídek dle doby trvání nebo přítomnosti zvířat a občas nefungující e-mailové notifikace.

Pokud se však obrníte trpělivostí a nebudete v duchu nadávat na nepřehlednost po každém přihlášení, členství se určitě vyplatí – tady jsme sehnali dvouměsíční sit na Filipínách a pokud bychom se uměli rozkrájet, mohli jsme jet dokonce na Fidži.

Pokud zatím nechcete platit plné členství, můžete se nejdříve registrovat zdarma a odebírat nové nabídky e-mailem. Pro kontaktování inzerenta pak musíte upgradovat na placenou verzi.

S registrací přes tento odkaz dostanete automaticky slevu 10 %.

Nabídka Fiji

MindMyHouse

je nejlevnější z placených serverů, má ale také nejméně aktivních nabídek – v průměru cca 150. Uživatelské rozhraní není natolik pokročilé jako u TrustedHousesitters, ale rozhodně to není taková tragédie jako u Housecarers. I zde můžete nahrát své externí reference.

Donedávna jsme byli k MindMyHouse dost skeptičtí, protože nabídek se objevovalo málo a kolikrát tam zůstaly neaktivní několik týdnů. Když jsme na MindMyHouse už už chtěli zanevřít, staly se dvě věci – napsalo nám pár majitelů samo od sebe, zda u nich nechceme sitovat (je libo Vánoce v Singapuru, nebo v Mnichově?) a pak se nám podařilo získat sit „značka ideál“ – měsíc v Mexiku ve vile s bazénem 5 minut od pláže. O úklid i údržbu zahrady se každý týden postarají zaměstnanci, naší povinností je pouze tam být a – dle slov majitele – „užívat si“. :-)

Naše další destinace – Mexiko

Nomador

Ačkoli jsme tady ještě žádnou nabídku nezískali (částečně i proto, že jsme téměř nikam nenapsali), Nomador rozhodně nemůžeme z doporučení vynechat. Ze zmíněných serverů je nejmladší a snaží se jít tak trochu proti proudu. Nejenže jako jediný nabízí možnost vyzkoušet si členství včetně aplikace na 3 sity zdarma, ale zároveň přišel i s úplnou novinkou, kterou nazývá Nomador Stopovers.

Jde o jakousi obdobu couchsurfingu pro členy house sitterské komunity. Operuje s tím, že house sitter se musí na místo situ nějak dopravit a většinou potřebuje někde na cestě i přespat. Majitelé, kteří v danou chvíli sice sittera nepotřebují, ale chtějí podpořit myšlenku a budovat komunitu, mohou členům Nomadoru nabídnout přespání na jednu noc zdarma – a tomu fandíme!

Couchsurfing využíváme na cestách i proto, že nabízí úžasnou možnost blízkého kontaktu s místní kulturou a lidmi. Proto jsme dali dohromady hodně podrobný článek Jak nejlépe najít bydlení přes Couchsurfing?

Nomador vznikl ve Francii a nejvíce nabídek je stále z Francie, případně Kanady, ale postupně přibývají i další z celého světa – nedávno jsme tam objevili zajímavé sity například v Keni, Thajsku nebo Kostarice.

Hra na kočku a myš, Kostarika

Ostatní servery

Existuje i mnoho dalších house sittingových serverů jak mezinárodních, tak lokálních, zaměřujících se na house sitting např. na Novém Zélandu, v Austrálii či v USA. Jejich kompletní přehled najdete na jaknahousesitting.

Najděte si auto na Rentalcars

Vyplňujeme profil

Jakmile se registrujete, přichází těžší část – vyplnění profilu. Měl by kromě základních informací popsat i důvod, proč chcete sitovat, a jaké jsou vaše relevantní zkušenosti. Tady je pět tipů, které doporučujeme sitterům – začátečníkům.

1. Zdůrazněte svůj pozitivní vztah ke zvířatům, buďte ale upřímní

Velká část nabídek zahrnuje kromě hlídání domu i péči o domácí mazlíčky. Pokud jste milovníkem zvířat, dejte to ve svém profilu jasně najevo a buďte konkrétní – jaké jsou vaše oblíbené rasy psů a proč? Vlastníte sami psa nebo kočku, případně chodíte pravidelně vypomáhat do místního útulku?

Buďte ale upřímní – pokud se vám při slově „kočka“ jako první vybaví otravné chlupy v bytě vašich známých, raději svůj profil postavte na jiných přednostech a aplikujte na nabídky bez zvířat – majitel by to z vaší odpovědi (nebo osobního rozhovoru) stejně poznal.

Náš příští svěřenec – Puto z Filipín

2. V páru, jako jednotlivec, nebo rodina – poukazujte na výhody

Mnoho inzerátů začíná pro jednotlivce značně frustrujícím „couple required“. V očích mnoha majitelů mají páry velkou výhodu, ať už proto, že se dle jejich názoru sitteři nebudou v odlehlejších destinacích nudit, nebo proto, že u větších nemovitostí s více zvířaty je pro jednoho člověka příliš mnoho práce. Pokud tedy většinou cestujete v páru, rozhodně se tak i prezentujte a na profil dejte společnou fotku.

Jako single cestovatel to budete mít těžší, ale i tak máte šanci – jen je třeba případné obavy majitelů odrazit rovnou v profilu (i v odpovídání na nabídky). Cestujete-li sám/sama, dejte najevo, že vám samota ani povinnosti spojené s house sittingem nevadí a že u vás nehrozí každodenní výlety za zábavou.

Ani společnost dvou capartů nemusí nutně znamenat překážku, jen je důležité v profilu zdůraznit vztah vašich dětí ke zvířatům i přínos toho, že se o práci kolem domu může podělit celá rodina. Pár tipů a příběhů od rodin s dětmi najdete například v House Sitting Magazine nebo na blogu rodiny, která i s dvěma dětmi cizí domy a zvířata už nějaký ten pátek úspěšně hlídá.

Hledáte další tipy, jak si cestování užít na maximum a stáhnout náklady na minimum? Inspirujte se v kurzu TravelHacking – Jak na levné letenky a cestování.

3. Digitální nomád, majitel penzionu, veterinář? Vytěžte se svého povolání i z koníčků maximum

Pokud pracujete v bance nebo jako řidič autobusu, nebude asi informace o vašem povolání pro majitele nijak extra důležitá. Existují však povolání a záliby, které vám u majitelů mohou vynést hodně kladných bodů, a ty se vyplatí v profilu vhodně rozvést.

Majitelé domů mají například často obavu, že house sitteři budou jejich dům brát jen jako základnu pro několikadenní výlety po okolí a zloději budou mít pré. Pokud zmíníte, že jste digitální nomád a na cestách i pracujete, je to pro ně uklidňující zjištění – což nám již několik majitelů přímo potvrdilo.

Další častou obavou majitelů je, aby se k vybavení domu house sitteři chovali šetrně a neudělali jim z domu kůlničku na dříví. Majitel našeho současného situ nám prozradil, že na další termíny vybral páry, které mají zkušenosti se starostí o nemovitost – věří totiž, že se mu o dům postarají zodpovědněji. Nemusíte hned mít vlastní penzion, abyste zvýšili důvěryhodnost – velkým plusem je i skutečnost, že pronajímáte jeden pokoj přes Airbnb. Můžete hned poukázat, že jste zvyklí udržovat doma pořádek.

Nabídka Singapur

4. Hledejte zkušenosti v minulosti, případně si je rovnou vytvořte

I pokud ještě nemáte oficiální zkušenost s house sittingem, vzpomenete si jistě na situaci, kdy jste vypomohli kamarádům či známým s hlídáním bytu či venčením pejska. A pokud ne, teď je ta pravá chvíle nabídnout jim to a vyzkoušet house sitting nanečisto.

Jejich reference (přidejte e-mailový kontakt pro zvýšení důvěryhodnosti) si poté můžete nahrát k profilu u Housecarers a MindMyHouse; u TrustedHousesitters tyto zkušenosti určitě zmiňte alespoň v textu.

5. Fotky – ukažte svou lásku ke zvířatům, ale ať je vás vidět

Do profilových fotek určitě patří co nejvíce fotek s vašimi zvířecími přáteli. Jako hlavní profilovou však vyberte takovou, kde vám bude dobře vidět do obličeje a majitelé si vás tak budou moci dobře prohlédnout.

Na TrustedHousesitters můžete nahrát i video, na ostatních serverech ho případně můžete přidat do textu jako odkaz. My ho zatím nemáme – především proto, že výsledek by nám asi spíše uškodil než pomohl. :-) Ovšem pokud se před kamerou cítíte jako doma a máte k dispozici i pár chlupáčů, kteří vám budou dělat komparzisty, určitě videem nic nezkazíte.

V odpovědi na nabídku hledejte společné znaky

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o house sittingu dozví?

 • Jak odpovídat na nabídku, abyste měli co největší šanci, že si vás majitel vybere
 • Proč ze začátku vybírat i méně lukrativní nabídky
 • Jak na „pohovor” přes Skype
 • Jak získat co nejlepší reference

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Pokud chcete sit zkusit, nezapomeňte, že rychlost reakce je klíčová. Kontrolujte nové nabídky minimálně jednou denně a obrňte se trpělivostí, pokud vám majitelé zprvu nebudou odpovídat – nikdy nevíte, kdy se to zlomí. Hodně štěstí!

Hledáte ubytování v zahraničí bez práce? Zkuste výměnu domů Home exchange: Vyměňte svůj domov za nové dobrodružství.

Veronika Sarkányová

Veronika Sarkányová se k house sittingu dostala v létě 2015. Od té doby zdarma bydlela s přítelem ve dvou vilách ve Španělsku, v apartmánu s výhledem na Ženevské jezero ve Švýcarsku a v domečku v Kostarice. V nadcházejících měsících se chystá do Mexika a na Filipíny. Když zrovna nehledá ztracené psy nebo nekrmí kočky, věnuje se marketingu v Psaní Hravě (na které máte mimochodem ve členské sekci slevu).

O house sittingu začíná psát na Jaknahousesitting.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Thank you for the mention of House Sitting Magazine in your article. The magazine is available free to your readers and can be downloaded as an app on Google Play or Apple iTunes. There are many articles that give help and advice to people new to house sitting, as well as some great lifestyle stories. We hope to provide links to resources in other languages soon on the website and will include yours for sure! https://HouseSittingMagazine.com

 2. Super tipy. Ráda ještě přidám nové zkušenosti Janči a Petra ze Švýcarska a Madeiry – https://jana-pernicova.cz/house-sitting-je-jejich-novy-zivotni-styl/

 3. Hanka 9.11.2020 v 14:11 - Odpovědět

  Ahoj, máte někdo zkušenosti i “z druhé strany”? Uvažujeme o housesittingu jako super variantě, protože máme dům a pestrou škálu domácích mazlíčků. Už jsem vytvořila registraci na MindMyHouse a Housecarers, ale přeci jen.. pořád bych ráda nějakou osobní zkušenost někoho, kdo už takhle svůj dům na nějaký čas poskytl :)

  • petr 9.11.2020 v 14:28 - Odpovědět

   Ahoj,
   Zkušenost z druhé strany mám, ale vždy přes známé a kamarády. Nejprve jsme hledali v naší sociální bublině a vždycky to vyšlo. Takže nebylo třeba řešit MindMyHouse a Housecarers služby. Na druhou stranu mi tady něco podobného chybí vyloženě jen pro ČR. Zjistil jsem, že podobný problém řeší víc majitelů domů s domácími zvířaty a asi české služby by využili.

 4. Hanka 9.11.2020 v 15:31 - Odpovědět

  Ahoj! Děkuju za komentář.
  My to právě zatím vždycky řešili přes rodinu, ale už si občas připadám, že je zneužívám. Zkusit najít někoho, komu ten housesit přinese spíš pozitiva, než jen práci navíc, by pro mě bylo taky lepší. Ten nápad mi přijde super, jen jsem prostě pořád takový ten trochu ustrašený pochybovačný Čech.. Tak bych právě potřebovala trošku ujistit, že fakt není čeho se bát :))