Touha poznávat nová místa a kultury je hnacím motorem každého cestovatele. Jenže neznalost zákonů a místních zvyklostí může snadno vést k přestupkům a následným nepříjemnostem s úředníky či policisty.
Znát všechny zákony světa je samozřejmě nemožné. V tomto článku si ale posvítíme na pár vybraných, o kterých jste možná ani netušili.
Dron
Vydáváte se po vzoru Petra Jana Juračky do zahraničí a plánujete zachytit netradiční zážitky a nádhernou přírodu dronem? Toto oblíbené zařízení nepatří mezi nejlevnější cestovatelské vybavení a přijít o něj kvůli zabavení na letišti může být velmi nepříjemné. V mnohých zemích navíc platí zákony, které použití dronu pod tučnou pokutou zakazují, nebo jej musíte registrovat. Bližší informace naleznete například ve facebookové skupině Cestujeme s drony / Travel with drones nebo v našem článku S dronem na cestách: Jak vybrat dron na cesty a jak se zorientovat v pravidlech létání.
Vždy se ujistěte, že jsou drony ve vaší destinaci povolené
Wild camping
Kempování nadivoko může být dobrodružný a nezapomenutelný zážitek. Obzvlášť pokud budete stanovat v zemích, kde to není povolené. Z evropských zemí vypíchnu především Anglii – věřte mi, že rozhořčený anglický farmář s puškou v ruce nebývá nejvlídnější. Na Aljašce je dokonce zákonem povolené zastřelit cizího člověka, pokud vstoupí na soukromý pozemek.
Žvýkání na veřejnosti
Singapur je proslulý svými přísnými, místy až absurdními zákony. Pokud se sem plánujete podívat, nejprve si pečlivě prostudujte, co po překročení hranic smíte a co ne. Na první pohled nevinné žvýkání na veřejnosti vás může přijít draho. Nedejbože kdybyste ke žvýkačce přidali i nějaké (zde také nezákonné) pouliční vystoupení.
Busking
U buskingu aneb pouličního umění chviličku zůstaneme, protože omezení vás nečekají jen v Singapuru. Některé země vnímají busking jako druh práce, kterou cizinci bez pracovního povolení vykonávat nemohou. Pozor si dejte například v Thajsku, Indonésii, Rusku, Kuvajtu nebo Saúdské Arábii. Rozličně se k buskingu staví také jednotlivé regiony napříč Švýcarskem nebo Německem.

Bez pracovního povolení si v některých státech ani na ulici nezahrajete
Kouření a elektronické cigarety
Kuřáci by si před vstupem na zahraniční půdu měli ověřit zákony, které se týkají kouření. V některých zemích se může jednat o zákaz kouření na veřejných prostranstvích, jinde mohou být zákony ještě přísnější. V Thajsku vás od listopadu 2017 čeká pokuta i za kouření na jedné z dvacítky vybraných pláží.
Pozor také dávejte na e-cigarety. V přibližně 20 zemích jsou totiž nelegální a za jejich použití vás může čekat až několikaleté odnětí svobody.
Zapálit si cigaretu na thajské pláži se může pořádně prodražit
Pepřový sprej
Možná vás překvapí, že „pepřák“ je v některých zemích považovaný za zbraň a vlastnit ho – nebo dokonce použít – je nelegální. Pro příklady nemusíme chodit daleko. S tímto zákonem se setkáte už v Belgii, Francii nebo třeba Řecku. Pokuta, která vás čeká, nepatří mezi nejnižší, proto cestování s pepřovým sprejem raději zvažte.
Sezení na schodech a jiných památkách
Posadit se na náměstí na schody a odpočinout tak po celodenním vycházkování nedoporučujeme například v Římě. V roce 2019 zde zavedli nařízení, které vysedávání na Španělských schodech přísně zakazuje. U historických památek si také nechte zajít chuť na zmrzlinu a jiné pochutiny, které by mohly monumenty poškodit. A samozřejmě platí i tradiční zákazy, jako je nešplhat na památky nebo nekoupat se ve fontáně.
Vyrážíte na cesty s dobrým úmyslem pomáhat? Přečtěte si Jak na dobrovolnictví, abyste nenapáchali víc škody než pomoci
Krmení holubů
Přemnožení holubi způsobují vrásky na čele zastupitelům řady velkých měst, kde se snaží jejich populaci omezit. Pokuty za krmení holubů na veřejných místech a v parcích vás tak čekají třeba v Benátkách, Barceloně, Římě, Londýně nebo New Yorku.

S přemnoženými holuby bojují v mnoha městech
Procházky bez trička
Teplé letní počasí láká k odhození pár vrstev oblečení, dejte však pozor, ať to nepřeženete. Zejména na turistických místech dochází místním lidem trpělivost s obnaženými turisty a zákazy vycházek bez trička nebo v bikinách jsou stále častější. Narazíte na ně ve Francii, Benátkách, Japonsku nebo některých místech USA. Vyrazit na moto výlet bez trička a v žabkách není dobrý nápad nikdy, na Bali vás za to můžou nově i pokutovat.
Piknik v ulicích
V rámci udržení budgetu na minimu se cestovatelé někdy přiklání k řešením, která se nevyplácí. Uvařit si kafe na přenosném vařiči na ulici při pohledu na rozlehlé benátské kanály se nedávno vymstilo německému páru, který za tuto kávovou siestu dostal poměrně vysokou pokutu. S piknikem uprostřed města nepochodíte také v New Yorku, Paříži, Dubaji a mnohých dalších.
Setkali jste se s nějakým dalším omezením, o kterém by měli vědět i další cestovatelé? Podělte se s námi v komentáři a společně tak předcházejme problémům, které nás mohou na cestách potkat.
Jak zabránit dalším nepříjemnostem na cestách? Přečtěte si:
- Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?
- Letištní průšvihy: jak se co nejlépe připravit na svůj let a přitom se vyhnout nepříjemným situacím
- Zpožděné či zrušené lety: práva cestujících a jak se jich dovolat
- Cestovní pojištění SafetyWing – velký souhrn pro a proti
Ahoj, pěkný a užitečný článek. Při stanování v kempu u města Page v Arizoně jsme si natáhli šňůru na sušení ručníku a dva ručníky sušily. Druhý den jsme na zídce od kempovacího místa měli dopis od vedoucího kempu, že sušení prádla venku není podle zákona povoleno. Dopis jsme si schovali na památku???? Dost nás to pobavilo.
Díky za sdílení, to jsou přesně ty případy, které by jednoho nenapadly. :)
“Svobodná” Amerika je mýtus :-). Ale toto byl skutečně nečakané… v obytných čtvrtích to někde zakázané bývá…