11 neotřelých destinací, kam byste se v roce 2020 měli podívat

02.01.2020|Kategorie: Tipy a triky|

Rok 2020 klepe na dveře a s ním i novoroční předsevzetí. Co to tenhle rok vzít z opačného konce – neomezovat se v tom, co nebudete a nesmíte, ale raději zvolit, co si za odměnu dopřejete? A jak jinak potěšit cestovatelovo srdce než pořádným dobrodružstvím? 

Společně jsme proto v redakci vybrali neznámé, divoké, ale i ty moderní – zkrátka ty nej destinace na rok 2020, ze kterých si každý cestovatel vybere. 

Sumba

sumba

Divoká a neokoukaná – přesně taková Sumba je. Zatímco horko těžko budete hledat někoho, kdo nezná Bali, se Sumbou je to přesně naopak. Oba ostrovy přitom leží jen kousek od sebe, jsou dokonce součástí indonéského souostroví

Cestování po Sumbě nadchne hlavně dobrodruhy, kteří nečekají západní restaurace a luxusní hotely. Místo toho se chtějí dostat do kontaktu s místními, poznat, jak se žije „mimo“ civilizaci, a nepřestávat žasnout při pohledu na krajinu, která se po pár kilometrech dokáže zcela proměnit. 

Jak už to tak bývá, nic netrvá věčně: i Sumba se pomalu, ale jistě dostává do hledáčků cestovatelů. Nezmeškejte svoji šanci poznat jedno z mála míst, která jsou ještě nedotčená turismem, a vyrazte na Sumbu už v roce 2020.

Skotsko

Vždycky jste přemýšleli, co (a jestli vůbec něco) nosí Skotové pod kilty? Je načase to zjistit – vydejte se na toulky napříč Skotskem. Slunečné počasí a koupačky v oceánu vám vynahradí pohled na nespoutanou a divokou krajinu. Vyrazte po stopách vlasatého skotu – a kdo ví, třeba se vám poštěstí spatřit i lochnesku.

Nemůžete se rozhodnout, jestli Glasgow, nebo Edinburgh? Nevynechejte ani jeden! Naučte se hrát na dudy, ochutnejte typické máslové sušenky, a pokud toužíte po opravdu netypickém zážitku, tak vám ho nabídne nedávno otevřená Hebridská whisky stezka po okolních ostrovech.

skot ve skotsku

příroda skotsko

Mongolsko

Při pomyšlení na davy lidí, šlapanice a metro narvané k prasknutí se vám ježí vlasy na hlavě? Pak je pro vás Mongolsko ta správná destinace. V zemi s nejmenší hustotou obyvatel se budete moct pořádně nadechnout a užívat nekonečnou svobodu.

Vypravte se za hranice hlavního města a nechte se překvapit tím, co cesta přinese. S téměř neexistující infrastrukturou, kočujícími rodinami a divokou přírodou nikdy nevíte, kam dojedete zítra, koho potkáte nebo kde budete spát. Možná se dostanete k rodině kočovníků, kteří stále loví divokou zvěř za pomoci orlů, nebo si ustelete pod oblohou plnou hvězd. Země s více než 250 slunečnými dny v roce je ideálním místem pro všechny wildcampingové nadšence.

nomádi v mongolsku

Maroko

Maroko patří k arabským zemím, kam se každoročně vydává víc a víc turistů. Není se čemu divit. Stačí pár hodin v letadle a ocitnete se v naprosto odlišném světě.

Po příletu vás uchvátí tradiční trhy, kde vám z tolika barev, chutí i vůní půjde hlava kolem. Pokud zrovna hledáte destinaci na rok 2020, kde byste mohli shodit kilo nebo dvě, tak se Maroku vyhněte velkým obloukem – marocké stoly se doslova prohýbají pod tíhou všech těch pestrobarevných dobrot.

Kondičku můžete potrápit při výšlapu v horách nebo procházce po nekonečných písečných dunách. Za odměnu si pak můžete nadělit příjemné plážové povalování a naplno užívat své marocké dobrodružství.

historické město maroko

Rumunsko

Proč jezdit na druhou stranu zeměkoule, když nezapomenutelné momenty zažijete i v Rumunsku. Relativně kousek za českými hranicemi se rozprostírá divoká příroda, kterou byste ve zbytku Evropy jen těžko hledali. 

Obavy, že Rumunsko není to pravé ořechové, hoďte rovnou za hlavu. Aktivní dovolenou zažijete v rumunských Karpatech, které bez problémů vyšlápnou i začátečníci, ale i v dunajské deltě, kam se můžete vydat třeba na kajaku.

hrad rumunsko

Pokud vás lákají hrady a historie, zamiřte do oblasti zvané Sedmihradsko. Kromě proslulého Drákulova hradu Bran zde najdete celou řadu dalších neméně zajímavých památek.

Vrátit se v čase do dob našich babiček a ještě si popovídat v mateřštině můžete v některé z českých vesnic v Banátu. Ve velkých městech se zase zalíbí digitálním nomádům. Díky příznivým cenám a rychlému internetu se z Rumunska pomalu, ale jistě stává další nomádské útočiště. 

Benin

Rádi byste se v roce 2020 podívali do Afriky, jenže nevíte, kde začít? Benin je výborná volba. Tato bývalá francouzská kolonie nabízí vše, co byste od afrického kontinentu mohli čekat, a ještě mnohem víc.

Na jihu země si odpočinete na nádherných plážích, na severu vás zase ohromí národní park s velkými šelmami, jako jsou lvi, sloni a nosorožci. Těšit se můžete na všudypřítomné levné, ale chutné jídlo, látky všech barev a vzorů, ze kterých vám místní krejčí ušijí oblečení, povlečení nebo i doplňky na přání. 

Ještě zajímavější je beninská kultura, která se pojí s náboženstvím voodoo. Nečekejte žádné panenky, na trzích najdete sušená zvířata a jejich části, bylinky a jiné předměty, které se používají k fetišským rituálům i jako tradiční medicína.

pláž benin

Tasmánie

Vydejte se na dobrodružnou australskou expedici – navštivte tasmánského čerta v jeho domovině. Oproti žhnoucím teplotám na australském kontinentu je tasmánské léto mnohem snesitelnější. Projděte se po pobřeží a vychutnejte osvěžující mořský vánek, díky kterému má Tasmánie jedno z nejčistších ovzduší na světě. 

Ve vnitrozemí vyrazte na jeden z mnoha treků, které na ostrově jsou, anebo zvolte klidnější tempo dovolené a pronikněte do tajů tasmánské kuchyně. Chuť čerstvých lokálních surovin ohromí vaše chuťové buňky stejně jako sklenka výborného tasmánského vína.

jezero v tasmánii

Kanada

Milujete hory a nejraději byste místo bot každý den nazouvali lyžáky? Kanada už čeká. Moderní města s výbornou infrastrukturou v kombinaci s nedotčenou přírodou jsou ideálním útočištěm na delší pobyty. Proč taky troškařit. Kanada Čechům a Slovákům nabízí jednoleté working holiday vízum, které jde prodloužit ještě o jeden rok navíc.

Prozkoumejte Kanadu křížem krážem, zamilujte se do palačinek s javorovým cukrem a k tomu si zlepšete angličtinu. Ovšem pozor, z Kanady se vám bude jen těžko odjíždět.

banff kanada

Guatemala

Vypravte se odhalit tajemství dávných Mayů v zemi, kde jejich tradice, jazyk i kultura převládají dodnes. Bývalé mayské město Tikal dnes už sice zeje prázdnotou, téměř polovina obyvatel se však stále hlásí k mayskému náboženství.

Opuštěné pyramidy a koloniální architektura ani zdaleka nejsou všechno, co Guatemala nabízí. Vyšplhejte na jeden z mnoha vulkánů a pozorujte, jak některé z nich soptí. Nevynechejte nákupy na tradičních trzích a kupte si výrobky od místních indiánů. Vydejte se do džungle, vykoupejte v azurově modrém jezeře uprostřed lesů nebo třeba v oceánu. Hlavně si nenechte ujít návštěvu některého z mayských festivalů.

sopka guatemala

město guatemala

Jižní Korea

Do Jižní Koreje začaly proudit davy zahraničních turistů teprve nedávno, proto i v roce 2020 zažijete jedinečnou a autentickou Koreu bez přetvářek pro turisty. Možná vás překvapí, jak svá Jižní Korea je. Hned při příjezdu do velkých měst zjistíte, že K-pop není jen hudební žánr, ale životní styl, který si místní užívají nejen během bouřlivých nočních party, ale doslova při každé příležitosti.

Klidnější atmosféru zažijete v některém z buddhistických chrámů, kam si míří odpočinout i místní. V náboženských nebo historických komplexech narazíte na Korejce v tradičním oblečení zvaném hanbok, sami si ho můžete pronajmout na několika místech. A nezapomeňte, že tu pravou Koreu, ze které se vám budou sbíhat sliny na jazyku, vám naservírují během korejského BBQ.

chrám jižní korea

Rusko

Dlouho jste snili o cestě transsibiřskou magistrálou, ale ruské vstupní požadavky vás od dobrodružné cesty na nejdelší železniční trati odrazovaly? Volejte třikrát sláva. V roce 2019 proběhly velké změny a získat ruské vízum je o poznání jednodušší

Prozkoumejte ikonické stavby, ochutnejte pravou ruskou vodku, zajděte na balet, projděte se kolem Volhy, dejte se do řeči s lidmi na venkově… V Rusku se zkrátka nudit nebudete.

kostel rusko

Tak – kam to bude?

Pokud stále tápete a nemáte jasno, kam vaše kroky v roce 2020 povedou, nechte to plynout – ona se ta pravá destinace pro vaše dobrodružství časem objeví. Nebo nahlédněte do našich průvodců a jděte svému cestovatelskému osudu naproti. 

Inspirovat se můžete i ve starších výběrech:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Komentář

 1. Veronika 2.1.2020 at 10:09 - Reply

  Jen chci poznamenat k Rusku. Zjednodušeně a zrychleně se vydávají elektronická bezplatná víza pouze do Leningradské a do Kaliningradské oblasti. Toto vízum opravňuje k pobytu na max. 8 dní na území dané oblasti. Pokud chcete navštívit obasti obě, je třeba mít dvě víza, do každé z oblastí jedno. Do zbytku Ruska je třeba mít klasické vízum, které se získá tradiční cestou. Tudíž v roce 2020 si na balet v Rusku na tahle víza zajdete, ale na transsibiřskou magistrálu to s těmito vízy ještě nebude. Od 1.1.2021 by měla začít být vydávána elektronická víza do celého Ruska, s tím, že již budou zpoplatněna a bude na ně možný pobyt v zemi až na 16 dní. Na transsib až na přesrok!

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!