Studentské cestování bez peněz: Jak projet svět skoro zadarmo a zůstat na vysoké škole

24.07.2017|Kategorie: Členská sekce, Tipy a triky|

Cestování si nemusíte odpírat, i když sotva zaplatíte jídlo a kolej. Naopak se dá zvládnout s (doslova) pár stovkami v kapse, případně si během putování můžete přivydělat.

Neporadíme vám, že se radši máte vykašlat na školu a konečně objevit všechny kouty Země. Shrneme ale možnosti, jak během studentských let projezdit kus světa a nakonec si ten papír ze školy odnést. A třeba i s pracovní nabídkou.

Proč nečekat a jet

Máte chuť sebrat se a vypadnout, ale něco vás pořád brzdí? Na jaké argumenty uslyší vaše pochybovačné já (nebo vaši rodiče)?1. 

1. Jazyky v praxi

Jednoznačně největší benefit cestování. Kde jinde než v zahraničí se naučit cizí jazyk? Listování učebnicí v pohodlí domova vás vážně nerozmluví.

2. Zeměpis na vlastní oči

Číst si o Irsku, nebo tam pracovat přes prázdniny? Koukat na vrcholky Alp na mapě, nebo mít ke každému kopci historku? Není co řešit!

3. Přehled a názor

Uvidíte a uslyšíte, jak se žije v cizí zemi, jaké problémy tam řeší… a utříbíte si názor, jak se v ČR máme dobře. Jednak se otevřete novým názorům, jednak si nenecháte nabulíkovat médii, že svět je nebezpečný a plný teroristů.

4. Kontakty po světě

Potkáte místní obyvatele i další cestovatele – co víc si přát? Možná vás cestou potkají jednorázové romance, velké lásky a (s velkou pravděpodobností) nezapomenutelné večírky. Spoustu těch lidí sice už v životě podruhé neuvidíte, ale v době Facebooku není problém zůstat v kontaktu, když jste si s někým opravdu sedli. A takové konexe se budou časem hodit – třeba na cestách potkáte fajn Španělku, která vás příští rok ubytuje v Madridu.

5. Osamostatnění se

Cestování vám posílí sebevědomí a postaví vás na vlastní nohy. Nikdo za vás nepere, nežehlí, nehledá ubytování ani tablet zapomenutý v autobuse. Vylétnutí z maminčina hnízdečka může pomoct i ve vztazích s rodiči – jednoduše vám nejsou pořád za zadkem a vy si po návratu pořádně vážíte luxusu mamahotelu.

6. Víc volna

Využijte toho, že máte prázdniny nebo hotové zkoušky. Nespoléhejte, že vyrazíte cestovat až po škole. Vyšší příjmy vám rozhodně nezaručí lepší zážitky z cestování. Spousta lidí naopak nejraději vzpomíná na staré dobré časy, kdy se v osmnácti sebrali a jeli stopem třeba do Paříže. Víc peněz na účtě vám může být k ničemu, když dostanete od zaměstnavatele 5 týdnů dovolené (které většinou ani nejde vybrat najednou).

7. Co dál?

Potřebujete si dát pauzu, zotavit se po rozchodu nebo zjistit, co vlastně chcete v životě dál dělat? Cestování vám dá ideální čas na rozmyšlenou.

8. Teď, nebo nikdy!

Starostí máte jako student až nad hlavu, ale kdo ví, co máte před sebou. Otěhotníte během studia, někdo z rodiny nedej bože onemocní… bude zkrátka přibývat důvodů, proč zůstat doma. Neslyšela jsem ale ani jeden případ, že by někdo litoval své cesty během VŠ. Spíš si lidi sypou popel na hlavu, že do světa nevyrazili už dávno.

Pokud vás tedy láká vyjet, neřešte a jeďte. I během studia se dá velmi úsporně cestovat, případně sehnat potřebné finance.

Jak ušetřit, než vyrazíte

Zkrouhnout už tak napjatý studentský rozpočet? Jde to. Přísným okem zhodnoťte, kde všude vám utíkají peníze.

 • Alkohol

Nalijte si čistého vína – pití stojí studenty pořádnou sumu. K vašim večírkovým výdajům přičtěte i půlnoční hladové nájezdy do fastfoodů nebo jízdy taxíkem. Možná při kalkulaci zjistíte, že party 3x týdně vás za rok vyjdou stejně jako prázdniny v zahraničí.

 • Cigarety

O dva důvody navíc, proč se odnaučit kouřit. Peníze ušetřené za krabičky vám hodí pěkných pár stovek nebo tisíců k dobru. Ještě větší úspora vás čeká v zahraničí, kde cigarety stojí nebetyčné sumy.

 • Nákupy bez rozmyslu

Kafe, pizza… a najednou jste o pár tisíc chudší. Vaření doma i krabičkování je sice časově náročnější, ale pokud vám tudy teče hodně peněz, rozdíl v rozpočtu pocítíte. Osvědčuje se také společné vaření se spolubydlícími.

 • Oblečení

Minimalizujte šatník a kupujte jen to nejnutnější, případně z druhé ruky. Do batohu se vám beztak vejde jen pár nejdůležitějších věcí.

 • Vstupy a permanentky

Hledejte zábavu, za kterou se neplatí. Místo fitka začněte běhat, oželte letos placené akce. Ty čtyři tisíce, které utratíte na hudebním festivalu, vám v zahraničí pořádně helfnou.

 • Technologie

Naučte se rozlišit, co chcete a co skutečně potřebujete. Nový model iPhonu obvykle nebývá nutnost…

 • Bydlení

Kolik platíte měsíčně za bydlení? Nemůžete bydlet levněji a ušetřit tak každý měsíc třeba tisícovku? Za dva semestry vám taková úspora přihraje pěknou sumu.

 • Dárky

Kašlete na poukázky do obchodů. K Vánocům a narozeninám si přejte cash na cestování.

Připravte se, že kvůli spoření na cestování budete říkat NE spoustě věcí a řadě lidí. Občas to chce pomyslné „klapky na oči“, abyste neutráceli za nadbytečné zboží a služby. Někdo holt preferuje bujarý studentský život, jiný si raději odepře finančně náročné radovánky, aby mohl do světa… Každého volba.

Neudržíte korunu? Peníze na cestování si dávejte na jiný účet, než z kterého běžně platíte své výdaje. Píšeme o tom v článku Karty na cesty a velký přehled poplatků. Jaký zvolit účet?

Jak skloubit cestování a studium

Střední i vysoké školy mají dost kontaktů v zahraničí, takže můžete cestovat mimo Českou republiku už během školního roku. Musíte splnit určité podmínky, abyste se dostali na jinou školu a případně vám chodilo stipendium. Zato ale důkladně poznáte jedno místo.

Naopak během volna a prázdnin si užijete větší svobodu a veškerý program záleží jen na vás. Navíc se dá žít celou dobu opravdu lowcost, například neplatit ani za ubytování.

Cesty během semestru: za vzděláním a praxí

Na studijní program vyrazte, když chcete:

 • prohloubit svoje znalosti v oboru,
 • žít víc měsíců na jednom místě,
 • obohatit svůj životopis,
 • aby vám rodiče nenadávali, že se jedete místo učení flákat. 🙂

Školy obvykle podporují výjezdy do zahraničí a mnoho programů je hrazených z fondů. Takže vlastně jedete do zahraničí a ještě vám na to někdo přispívá – boží!

Delší studijní cesty zaberou nějaký čas semestru, a tak se vám obvykle prodlouží doba studia o půlrok, nebo rok. Jakou možnost si vyberete?

Erasmus+

Erasmus je nejznámější program, který vám umožní studium v cizí zemi. Aspoň na jeden semestr se dostanete na různé evropské školy, ze kterých vám získané kredity ideálně uznají i doma. Výše stipendia na ubytování závisí na konkrétním státu – nejvyšší stipendium udělují obvykle ve Skandinávii.

Počítejte s tím, že stýpko vám pokrývá základní výdaje a nejspíš budete potřebovat finanční injekci rodičů nebo sáhnout do vlastních úspor. Ta lepší zpráva je, že Erasmus funguje jako jedna velká party. Spousta lidí vzpomíná na toto období jako na nejvíc bezstarostné v jejich životě. Proč na vysoké vyrazit do světa s Erasmus+ a jak, to sepsala Markéta, která studovala v Portugalsku.

Tip: Vymyslete si téma bakalářky a diplomky tak, aby se týkalo vašeho oboru i dané země. Když se váš výzkum bude týkat ekonomických redakcí ve Španělsku, nebo prezidentských voleb ve Francii, dostanete ve výběrovém řízení přednost.

Stipendia

Výdaje za studium a výzkum vám uhradí i další programy a stipendia. Prozkoumejte proto web vašeho oboru, fakulty i univerzity, poptejte se na oddělení zahraničních styků.

Mezifakultní dohody škol mohou fungovat léta, občas se ale objeví i zbrusu nová. Tím se zvyšují vaše šance na schválení stipendia.

„Šla jsem na začátku semestru po chodbě v Jinonicích, koukala na nástěnku zahraničního oddělení a tam visela nabídka výměnného pobytu v USA. Přihlásily jsme se dvě a oni měli právě dvě místa. O semestr později už se hlásilo asi 13 lidí,“ potvrzuje moje bývalá spolužačka Petra Novotná.

Co a jak zařídit, když chcete stipendium, popsala Lenka v článku Do zahraničí se stipendiem v každém věku a bez omezení.

Stáže

Profesní nebo studijní stáže vypadají v životopise mnohem lépe než Erasmus+, navíc některé bývají placené. Doba stáže záleží na konkrétním typu – ty kratší můžete pohodlně stihnout v průběhu semestru, pokud nemáte 100% povinnou docházku na předměty.

Až budete hledat místo, zkuste se zaměřit na různé instituce Evropské unie (a jeďte stážovat třeba do Evropského parlamentu), nebo se obraťte rovnou na specializované organizace. Tou nejznámější je AIESEC, dále funguje IAESTE pro studenty technických oborů, nebo IFMSA pro mediky.

O stážích se skvěle rozepsal Jakub v článku Kam a jak na stáž do zahraničí?

Prodloužení/přerušení studia

Už máte (skoro) všechny kredity a chybí vám „jen“ státnice nebo bakalářka? Můžete si dát třeba půlroční pauzu a dodělat školu později, zatímco vám zůstane status studenta.

Pokud vaše škola umožňuje poskládat si rozvrh a vy všechno dobře naplánujete, dá se nakonec studium ukončit v řádném termínu, například když nasbíráte všechny kredity během prvních let, nebo si dáte na poslední semestr pouze přednášky s nepovinnou docházkou, na které pak pochopitelně nechodíte.

Ovšem zrovna tento způsob tak úplně nedoporučuju. Přijet ze zahraničí a učit se několik týdnů na státnice je jedním slovem děs… a téměř nemožná mise pro věčné prokrastinátory a lidi, které jejich obor vlastně moc nebaví.

Ještě riskantnější krok je přerušení studia – funguje podobně jako „dáme si pauzu“ ve vztahu, který ve skutečnosti skoro vždycky znamená konec. Popravdě ve svém okolí neznám nikoho, kdo by po přerušení studia školu opravdu dodělal, a nedivím se. Chce to hodně vůle a odhodlání.

Volno o prázdninách

Čím dřív splníte zkoušky, tím dřív můžete odjet. Když to stihnete už v předtermínech (a další semestr vám začíná v říjnu), máte až 4 měsíce na cestování. Během nich zvládnete nejen cestovat, ale i přivydělat si. Jaké máte možnosti jako student?

Work and travel

Tři měsíce pracujete jako plavčík nebo číšník, poslední měsíc jezdíte po USA a obdivujete národní parky. Jezdit tak můžete každý rok, dokud studujete VŠ. Potřebujete akorát sehnat víza, která zařizují agentury. Pokud si přes ně hledáte i práci, počítejte s náklady 50–60 tisíc předem. Jak ale píše Andrea v článku Work and Travel v USA, existuje agentura, kde se s poplatky vejdete do 20 tisíc korun.

Investované peníze vyděláte během prázdnin zpátky, obvykle ale nic neušetříte. Ten měsíc cestování po USA za to stojí.

Práce delegáta pro cestovní kancelář

Cestovní kanceláře shání delegáty právě na období květen–říjen, kdy máte volno. Pokud máte organizační schopnosti a angličtinu v malíčku (a dobře snášíte srážku s blbcem), tato sezonní práce by se vám mohla líbit. Začněte ji shánět ideálně na začátku kalendářního roku, abyste se stihli připravit.

Hledáte větší dobrodružství? Najdete ho v článku Práce na zaoceánské lodi – nekončící dřina, nebo zážitky na celý život?

Dobrovolnictví

Snad nejúspornější varianta. Jako dobrovolník v zahraničí máte často postaráno o ubytování a stravu, navíc zažijete kulturu opravdu až na dřeň. Co se stát třeba učitelkou v Indonésii nebo dobrovolníkem v Keni?

Dobrovolničit ale můžete i jen pár dní – ať už v České republice, v Rakousku, nebo v Austrálii. Právě dobrovolnictví vám může zachránit krk na cestách, kdy nemáte dost peněz na ubytování. Stačí se nabídnout v hostelu nebo na farmě, že jim pár hodin denně pomůžete za nocleh a stravu.

Prostě jet

Konečně vidět Eiffelovku, stát se poutníkem po Santiago de Compostela… můžete cokoliv, i když máte hluboko do kapsy. Třeba jako cestovatel Matěj Balga – za první měsíční trip po Evropě utratil 400 Kč. O svém putování (na kole a nafukovacím kajaku) se rozpovídal v podcastu Travel Bible.

Jak ušetřit za letenky a jízdenky

Výdaje za cesty ukousnou z rozpočtu hodně. Když se ale vydáte na pěší procházku nebo na kole po Evropě, neplatíte ani kačku za dopravu. Větší vzdálenosti (třeba i v Asii) zvládnete stopováním, na které doporučuju připravit se článkem Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Ceny jízdenek a letenek se ale dají stlačit na minimum, zejména když jste student. Co stojí za prozkoumání?

 • Autobus místo letadla – cestování po Evropě sice stojí pár hodin navíc, je ale mnohem levnější. Navíc neplatíte nízkonákladovce obří poplatky za zavazadla a také vás autobus hodí rovnou do centra města místo na odlehlé letiště.
 • In Karta od Českých drah – do 26 let máte možnost cestovat vlakem po Evropě za zvýhodněné ceny.
 • Sdílení cesty – někdo jede do Vídně autem a nabídne tři místa pro spolucestující – tak fungují weby jako BlaBlaCar. Perfektní cena za jednu jízdu se nedá srovnat s žádným dopravním prostředkem.
 • Najít dobrovolnický program, který proplatí i cestovné – upřímně, moc jich není, ale třeba Člověk v tísni tak funguje.
 • Hacknout letenky – fíglů, jak na levné letenky, je plná Travel Bible.

Tip: Při kupování letenek počítejte i s výdaji, které vás čekají na místě (zejména přeprava z/na letiště, útrata při přestupu za jídlo nebo ubytování). Super levná letenka vás ve výsledku může stát o dost víc.

Jak ušetřit za ubytování

Vyrážíte do přírody? Ke kempování potřebujete jen spacák a karimatku, případně hamaku pověšenou mezi stromy. Na spaní pod širákem vás dobře připraví článek o wild campingu, po přečtení nejspíš zatoužíte usínat pod hvězdami ve Skotsku, Norsku nebo na Novém Zélandě. Kdo by potřeboval pětihvězdičkový hotel.

Jestli míříte spíše do měst, doporučuju sociální síť Couchsurfing – podle mě naprosto ideální způsob cestování pro studenty. Stačí se zaregistrovat a najít hostitele, který vám zadarmo poskytne gauč k přespání. Vy s ním za odměnu poklábosíte, uvaříte večeři a snažíte se nekomplikovat mu život vaším pobytem. Oproti klasickým hostelům mu nic neplatíte, většinou máte víc soukromí a nechrápe vedle vás dalších sedm lidí. U jednoho couchsurfera se běžně dá zůstat pár dní, ale třeba i týden. Jak psát žádost o gauč a na co dát pozor, to popisuji v článku o Couchsurfingu.

Chcete se na jednom místě zdržet déle? Nevadí vám pracovat pár hodin denně výměnou za střechu nad hlavou? Prozkoumejte dobrovolnické stránky jako WWOOF, HelpX nebo Workaway. Webům platíte pár stovek jako roční poplatek, ony vám za to zprostředkují kontakt s farmáři, školami, neziskovkami nebo hostely. Počáteční výdaj se vám vrátí prakticky po několika dnech cestování.

Bydlet zadarmo se vám podaří i přes house sitting. Přes takto zaměřené weby najdete lidi, kteří potřebují pohlídat dům a venčit psy. Díky tomu se dostanete do opravdu luxusních vil, kde můžete vegetit třeba celé prázdniny bez placení. Hlídání domu se ale nehodí pro každého. Pokud byste o sobě s čistým svědomím neprohlásili, že jste zodpovědní, samostatní a komunikativní, radši do toho nechoďte. Rozhodně prostudujte článek o house sittingu.

Když váš rozpočet dovoluje výdaje za ubytování a chcete potkat další cestovatele, všude po světě najdete levné hostely. Ceny se pohybují třeba od pouhé stovky na noc, záleží na lokalitě, sezoně nebo počtu lidí v místnosti. Hostely jsou super na seznámení s dalšími cestovateli a obvykle mívají dobrou wifi.

Tip: Jedete pryč na semestr, nebo na pár týdnů? Pokud si držíte místo na privátě, najděte za sebe nájemníka. Výdaje pokryje za vás a máte se kam vrátit. Zkuste hledat ve skupinách na Facebooku.

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Jak ušetřit za jídlo

Vyplatí se nocovat tam, kde máte k dispozici vařič, konvici a pár kousků nádobí. Na koleji nebo privátě si připravujte jídlo sami – to se týká hlavně Evropy a anglosaského světa.

Nenechte se zmást nízkými cenami. Třeba o jihovýchodní Asii se říká, že se vyplatí jíst venku. Když jsem se o to ale snažila v Thajsku a Indonésii, takový pocit jsem neměla. Smažené nudle za 40 korun jsou sice paráda, ale jíst je třikrát denně? Nic moc. Osvědčilo se mi proto šetřit hlavně na snídani nebo kafi – například balík müsli mě na týden stál jako dvě snídaně venku. Opravdu platí, že korunka ke korunce sedá… a díky tomu si občas dopřejete pořádné cappuccino.

Pokud bydlíte s ostatními cestovateli nebo dobrovolníky, domluvte se na společném vaření a podělte se o náklady na jídlo. Jednou jsem se v Řecku ocitla v bytě, kde přebývali 3 dobrovolníci a sem tam ještě nějaký couchsurfer. Každý večer vařil jeden člověk pro všechny, takže na mne vyšla řada jen jednou za pět dní, zbylé večery jsem měla hotové jídlo.

Ve vyspělých státech stojí za průzkum popelnice – obchody a supermarkety totiž vyhazují spoustu kvalitního a zachovalého jídla, stačí ho vylovit. Takzvaný dumpster diving dokáže ušetřit obrovské výdaje za jídlo (nejen na cestách).

Odpadků se štítit nemusíte. Spousta potravin v popelnici je v původním balení, akorát těsně po datu spotřeby (nebo zkrátka nevypadá úplně vzhledně), takže už je obchody nechtějí nebo nemohou prodávat. Předpisy a obrat obchodů zkrátka dumpster divingu nahrávají. Například moje kamarádka Gábina si teď užila gurmánskou dovolenou na Islandu, kde v popelnicích nacházela takové poklady jako několik balení prosciutta.

Má to jen háček – brát jídlo z popelnic supermarketů není úplně legální, takže pozor na strážce zákona. Policie ale situaci obvykle řeší domluvou a pokud neděláte nepořádek, nechá vás jít.

Komplexní přehled o lowcost cestování najdete v článku Ultimátní návod, jak cestovat bez peněz.

Tak co, už balíte? Možná to zní jako klišé, ale právě na tyhle roky budete nejvíc vzpomínat. Pošlete nám fotku nebo ze své daleké cesty přidejte komentáře pod článek.

Monika Trojanová
Copywriterka, redaktorka… prostě holka na text, které přestalo stačit pět týdnů dovolené. Proto od roku 2016 brouzdá coworkingy a kavárny v jihovýchodní Asii. Nejraději se ale vrací do Řecka a domů. Jak psát texty pro web – o tom vede kurz copywritingu na Naučmese.cz. Kriticky přiznává, že je závislá na psaní, orientálním tanci a balzámu na rty.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Komentář

 1. Radka Poulová 6.8.2017 at 14:57 - Reply

  Ale jo, já bakaláře po dvouletém přerušení dodělala. Pravda teda je, že celková doba bakalářského studia se mi vyšplhala na šest let a že mě na konci ještě vyhodili od státnic a musela jsem je opakovat. Ale na to se historie neptá 🙂 Myslím, že když je dostatečná motivace, tak jde vše.

  K Erasmus+ bych ještě připomněla, že pod tuto hlavičku spadá nejenom to nejznámější semestrální studium v zahraničí, ale také dobrovolnické pobyty EVS (na 2-12 měsíců) pro lidi do 30 let, a krátkodobé (týden až deset dní) exchange a trainingy. Ty nejsou seshora věkově omezené, účastníci mají hrazenou letenku, ubytování i stravu, program i šíře témat jsou pestré a já osobně takhle poznala dost míst i lidí. Doporučuju prohledat Facebook neziskovek jako je Tmelník, EYCB, BeInternational a další.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!