10 nejčastějších výmluv, proč nemůžete cestovat

16.01.2018|Kategorie: Tipy a triky|

Cestování není pro každého. Někdo nemá finance, někdo potřebu cestovat a jiný má třeba strach. Najdou se ale i tací, kteří po cestování touží jako po ničem jiném. Při pomyšlení na balení se jim tají dech i rosí čelo nadšením, pravidelně navštěvují cestovatelské semináře, pročítají travel blogy, přesto se za hranice ještě nepodívali. Něco jim brání.

Říkají, že peníze, práce nebo rodina, pravda může být ale někde jinde. V tomto článku si posvítíme na 10 nejčastějších výmluv, které – možná i vám – brání vyrazit vstříc zahraničním dobrodružstvím.

1. Nemám peníze

Peníze jsou, stejně jako všechno ostatní, otázkou priorit. Nemít finance, protože žiji od výplaty k výplatě, a nemít finance, protože je pravidelně utrácím za své oblíbené cappuccino, je podstatný rozdíl. Pravidlo tedy zní následovně: pokud si cappuccino můžete dovolit, směle si můžete dovolit i cestovat.

Co vše můžete omezit a na cestu našetřit? 16 tipů, jak ušetřit na cesty – efektivně, smysluplně a systematicky.

Jen málokdo z nás má to „štěstí“, že může ze dne na den odejít z práce a vyrazit na cestu kolem světa. Cestování – i to levné – opravdu něco stojí, pokud nejste až takoví machři, abyste to zvládli úplně bez peněz. Nejspíš si tedy budete muset něco odříkat, možná budete muset něco prodat, skoro jistě ale zjistíte, že s minimalistickým způsobem života přichází úleva i pocit osvobození.

Našetřit na cestu může trvat měsíc, nebo i rok – záleží, co od cestování očekáváte. Pohodlí a luxus nejsou zadarmo. Cestovat jde ale i jinak – a my zastáváme názor, že lépe. Autentické a levné zážitky získáte i skrze cestovatelské komunity, jako jsou Locals4Friends, Couchsurfing, homestay nebo facebookové skupiny. Předražené taxi vyměňte za lokální dopravní prostředky, nebo zkuste stop.

A letenky? Pokud hledáte možnosti levného cestování, nemusíte hned jezdit na druhý konec světa. Levná dobrodružství zažijete také kousek za hranicemi. Zjistíte, jak velký rozpočet na cestování potřebujete, a příště se můžete vydat i někam dál.

Důležité ale je nezapomínat, že každé cestování (levné i luxusní) si žádá zodpovědný přístup.

2. Teď není vhodná doba

Jistě že ne, kdy ale bude lepší? Čekat na lepší zítřky se opravdu nevyplácí. S každým dnem přichází nové a nové starosti i povinnosti, od kterých se bude odjíždět ještě hůř. Už staré české pořekadlo říká – co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra.

Nikdo vás nenutí vyjet na půlroční dobrodružství do rozvojových zemí. Studenti se za hranice mohou vydat hned poté, co úspěšně složí všechny zkoušky (ideálně v předtermínech), anebo během letních prázdnin. V nejlepším případě ale spojí už samotné studium s cestováním a využijí například možností zahraničních mobilit Erasmus+.

U zaměstnaných je to sice obtížnější, nic ale není ztracené. Snad každý má minimálně 4 týdny dovolené, které může věnovat poznávání zahraničních kultur. Pokud máte pocit, že svoji práci hravě zvládnete z pohodlí domova, anebo můžete i z plážového lehátka, zkuste o tom promluvit s vaším nadřízeným. Možná vám dokonce povolí i dlouhodobé pracovní volno – tzv. job break.

3. Mám děti

dětmi život nekončí, právě naopak. O tom, že děti nejsou limit, ale výzva, vás přesvědčíme v několika článcích i podcastu s rodinou Tatranských.

Vydejte se na výlety do okolí a vzdálenosti postupně zvyšujte

Příprava bude samozřejmě delší a komplexnější, než kdybyste se na cestu vydávali sami nebo v páru, to ale není žádná překážka. Učit děti otevřenosti a toleranci vůči cizím kulturám už v raném věku rozhodně nebude na škodu. Děti se navíc nebojí, jediná překážka tedy může být vaše mysl a obavy, které ale můžete překonat. Zkuste s dětmi vyjet na výlet po ČR a vzdálenosti dojezdu postupně zvyšovat. Pokud jsou ve vašem okolí i další cestovatelé s dětmi, vezměte je s sebou. Děti se zabaví a všichni si užijete více zábavy.

4. Nedomluvím se

Některé obavy jsou oprávněné, tato mezi ně nepatří. Minimálně každý pod 30 let studoval angličtinu ve škole, a přesto máme tendenci podceňovat se a ze strachu z nesprávné gramatiky nebo výslovnosti z angličtinářského boje raději utéct. Tomu zoufale ztracenému cizinci v Praze ale je naše gramatika úplně fuk, a přesně tak bude i vám, když v zahraničí budete potřebovat pomoct.

Nebojte se tedy vystoupit za hranice češtiny a angličtinu začít používat a procvičovat. Jednoduchý návod v článku Jak se naučit cizí jazyk za 3 měsíce?

Anebo se uvrtejte do anglického prostředí, kde vám nic jiného než každodenní procvičování angličtiny nezbyde. Minimální znalost angličtiny je výhoda, která vás ušetří zbytečných stresů při pasových kontrolách. Přesto se především v rozvojových zemích setkáte s případy, kdy váš zahraniční partner anglicky nemluví.

Pokud jste ještě nepochytili dostatek slovíček za pochodu, přicházejí na řadu ruce nohy, obrázkové slovníky a překladové aplikace. Ve většině zemí dobře poslouží off-line verze aplikace Google Translator, která vám aspoň hrubě nastíní to, co od vás komunikační partner vůbec chce.

Neházejte flintu do žita, nikdo se se slovníkem v hlavě nenarodil

5. Nevím, jak na to

Nevadí, my to taky nevěděli. Teď jsme o pár tisíc kilometrů a desítek zemí chytřejší a své znalosti pravidelně zveřejňujeme na webu, najdete je i v knize. Věřte, že žádný lowcost cestovatel z nebe nespadl. Všechno je jen o cviku a zkušenostech.

Oblast komfortní zóny (toho, co je nám příjemné) je silnější, než si sami uvědomujeme. Přitom stačí překročit její hranice a otevře se vám nepřeberné množství zážitků. Nedovolte, aby vás strach z neznáma držel doma, a už dnes začněte s něčím, co není šálek vašeho čaje.

6. Přece nepojedu sám

A proč ne? Výhody sólo cestování snadno převáží to, co někteří mohou považovat za nevýhody. Stanete se pánem svého času, zapomenete na kompromisy a necháte se unášet tam, kam vás zavede intuice, nebo třeba další autobus.

Cestovat budete sice sami, nikdy ale sami nebudete. Člověk je od přírody sociální typ a i když vám to teď tak nepřipadá, seznamování vám po nějaké době problém dělat nebude. Vyslechnete příběhy lidí, kteří vás možná inspirují, poznáte netradiční místa spolu s pravou kulturou země. Hlavně si najdete přátele po celém světě a vaše další zahraniční dobrodružství tak budou zase o chlup jednodušší.

7. Přijdu o přátele nebo partnera

Zcela upřímně, množství vašich přátel se značně zredukuje. Z původních stovek na Facebooku se stane možná desítka spřízněných duší, za kterou byste dali ruku do ohně.

Udržovat vztahy na dálku není snadné, v dnešní době ale také nic složitého. Po Evropě si můžete pravidelně volat, za pár stovek se i navštěvovat. Veřejná wifi nebo SIM karta s daty vám umožní videohovory přes půl světa, takže se se svými přáteli můžete i vídat.

Partnerské vztahy drží doma zejména mladé lidi. Obavy z toho, že vzájemné odloučení vyústí až k rozpadu vztahu, totiž nemusí být neoprávněné. Vztahy na dálku v některých případech fungují, v jiných zase ne – klíčové jsou zde tolerance a důvěra. Poskytnete-li svému partnerovi dostatečně velký prostor k tomu jít za svými sny, bude si vás více vážit. Několikaměsíční, nebo roční odloučení může znít strašidelně, v podstatě se ale jedná jen o zlomek času, který spolu chcete později strávit. Sami poznáte, že zariskovat a otestovat sílu vztahu se do budoucna ukáže jako lepší řešení než lítost nad neuskutečněnými sny.

8. Nikde to není hezčí než u nás

Česko je bezesporu ideální země pro život – i proto se většina českých cestovatelů ráda vrací zpět domů. Pokud máte pocit, že nikde to není lepší nebo hezčí než u nás, částečně vám dávám za pravdu. Jinde je to jiné – ani lepší, ani horší, ale jiné.

Česko je krásná země, to by vás doma ale držet nemělo

Jenže cestování není jen o poznávání krás jiných zemí. Na cestách se setkáte s rozličnými kulturami, pochopíte zvyky i rutiny, které vám dají naprosto nový pohled na věc. Kulturní porozumění vám navíc umožní separovat se od davů a nepodlehnout vlivu médií, která mohou prezentovat zahraniční země odlišným způsobem.

9. Je to nebezpečné

Bezpečí je za všech okolností na prvním místě a nikdy byste ho neměli podceňovat. Před každým výletem byste měli projít stránky Ministerstva zahraničních věcí a ujistit se o bezpečnostní situaci vaší destinace. Zaregistrujte se do portálu DROZD, připravte si čísla na ambasády, pojišťovny i bezpečnostní složky v dané zemi.

Nepodceňujte se. Jste-li opatrní v Česku, budete opatrní i v zahraničí. Selský rozum vám napoví, že zúčastnit se veřejných protestů není úplně ideální. Že temná ulička není vhodné místo pro večerní procházky. Že nasednout do auta k řidiči, na kterém vám něco nehraje, může být nebezpečné.

Zcela upřímně, nebezpečí na vás číhá v Česku i v zahraničí. Pravděpodobnost jeho výskytu nikdy nebude nulová, můžeme se ale pokusit minimalizovat ho.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Totéž platí pro slečny – sólo cestovatelky. Ve skutečnosti na vás za každým rohem nebude číhat zloduch, který vás chce znásilnit, unést nebo zmasakrovat, i když vás o tom bude vaše okolí každý den přesvědčovat. Rodině i známým dejte čas a samy se nenechte odradit. Mé sólo cestování si vysloužilo u rodičů pochopení až poté, co jsem ve Skotsku stopla porsche, vysvětlila, jak funguje BlaBlaCar i Couchsurfing (donutila jsem je zkusit si to) a přesvědčila je, že Blízký východ není plný teroristů.

10. Mám hypotéku

I s hypotékou na krku se dá cestovat, chce to jen šikovně se jí zbavit. Jako příjemný přísun peněz poslouží například Airbnb hostitelství, o které se vám může postarat někdo z rodiny či známých.

Výmluvy, nebo realita?

Až se vás příště zeptají, jestli s přáteli, rodinou či partnerem vyrazíte na výlet, nebo vás popadne neutuchající myšlenka na sólo dovolenou, nebraňte se. Ohradit se jedním z výše uvedených argumentů je sice pohodlné a bez starostí, teď už ale sami víte, že to jsou jen pouhé výmluvy. Zahoďte obavy za hlavu a vydejte se vstříc dobrodružství. A pokud vás cestování stále neláká, budete si muset najít jiný důvod. Tyhle už totiž na nikoho platit nebudou. 🙂

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy a odjíždět odsud jen tak nehodlá. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého se pokouší o nemožné. V Indonésii usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

Obnovené roční VIP členství
Před 2 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Bohumín
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 hodinami zakoupil(a) Miroslav z města: dětmarovice
 
e-kniha: Najdi svůj ONLINE GRÁL (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 hodinami zakoupil(a) Edita z města:
 
Obnovené roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ondřej z města: Trnava
 
Ebook + roční VIP členství
Před 9 hodinami zakoupil(a) Denisa z města:
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Lucie z města: Malovice
 
Pánské cestovatelské tričko + 1 další položka
Před 23 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Praha
 
Obnovené roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Alena z města: Štětí
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 3 další položky
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Pardubice
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jaroslav z města:
 
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 další položky
Před 2 dny zakoupil(a) Petr z města: Tymákov
 
Obnovené roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Renata z města: Ústí nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Daniela z města: Plzeň
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Dušan z města: Námestovo
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 3 dny zakoupil(a) david z města:
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Kateřina z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Jana z města: Samorin
 
Obnovené roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ludmila z města: Zlaté Hory
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 5 dny zakoupil(a) Ivona z města:
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 5 dny zakoupil(a) Kateřina z města:
 
0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!