Cestovat může opravdu každý. I v Travel Bibli píšeme, že peníze jsou snad nejmenší překážka. Teď vám ukážeme, jak cestovat úplně zadarmo, aniž byste si museli cestou vydělávat. Způsobů je hodně a mnohým jsme se už na webu nebo v knize věnovali do hloubky. Tady ale máte všechny na jednom místě. Berte článek hlavně jako rozcestník, který vás nakopne správným směrem.

Ještě než se do toho pustíme, udělejme si jasno. Vůbec nikoho nechceme nabádat k žebrání a zneužívání pohostinnosti místních. Podporujeme zodpovědné cestování s respektem k druhým, přírodě i rozdílným kulturám.

A ano, cestování s penězi je vždycky jednodušší. I když je ale máte, občas neuškodí vyzkoušet alespoň některé z možností levného cestování. Většinou přitom totiž nasbíráte ty nejintenzivnější a nejlepší zážitky. Za odměnu si pak posledních pár dní můžete dopřát luxus v 5* hotelu či michelinské restauraci. :-)

Pojďme se teda podívat na jednotlivé oblasti, kde můžete na cestách dost ušetřit. Každá z nich je prošpekovaná tipy na levné cestování. A i když byl článek sepsán už nějakou dobu zpátky, můžete se jimi bez starostí řídit i v roce 2023. Je to náš ultimátní návod.

Doprava

Jedna ze tří položek, které ukousnou největší část cestovatelského rozpočtu. Na cesty mezi kontinenty moc možností jet zdarma nemáte (i když také existují), hlavně po Evropě se ale bez peněz snadno dostanete snad kamkoliv.

Jak?

Stopujte

Neexistuje lepší způsob, jak při samotném přesunu poznat spoustu zajímavých lidí. Stopování je primárně sport a zábava – ušetřené peníze jsou ale velmi příjemný bonus.

K cestování se zdviženým palcem jsme psali velmi podrobný článek. Dočtete se v něm, kam všude stopem dojedete a co vše můžete stopnout, jak a kde nejlépe chytit svoje auto či ve kterých zemích se stopuje nejlépe. Dostanete se i ke stopování pro holky, stopování lodí, k bezpečnosti a dalším tipům, na co dávat pozor.

Přečtěte si podrobný návod, jak efektivně a bezpečně stopovat

LowCost Race

Choďte pěšky

Po vlastních nohách se dá dojít mnohem dál, než možná myslíte. Třeba na polární kruh. Nebo do Říma. Nebo se jen tak projít 600 kilometrů po Číně.

Jen při pěší chůzi si můžete všímat drobných detailů a každodenních radostí i strastí místních lidí. Dost možná se také dostanete k lidem domů, objevíte nenápadná místa, která byste jinak přejeli bez povšimnutí, a rozhodně si vylepšíte fyzičku.

Psát návod, jak chodit, snad nemusíme. Můžete si ale pro inspiraci přečíst několik rozhovorů s pěšími poutníky.

  • Ladislav Zibura: „Chci i ty nejbanálnější situace popsat co nejpoutavěji. Přesně tak je vnímám, když chodím pěšky.”
  • Petr Hirsch: „Pouť mě naučila žít v přítomnosti a užívat si kouzla drobností.” (1)
  • Silvie Outratová: „Camino není cesta, po které by se mělo šlapat, je to bytost, která tě provází.”

Nesmíme také zapomenout na jeden z našich nejčtenějších článků 9 tipů na přípravu na svatojakubskou cestu: trasy, příprava, bydlení i jídlo

Jeďte na kole

I na bicyklu se dá objet velká část světa. Krom kola, namakaných nohou a ideálně pořádné mapy vlastně nic moc nepotřebujete. Na rozdíl od pěší chůze s sebou můžete vzít i víc věcí. Třeba stan. Máte tak zabité dvě mouchy penězožroutky jednou ranou.

Jak sbalit život do batohu a vyrazit na cyklovýlet? Vše podstatné jsme shrnuli do článku Průvodce přípravami na cyklovýpravu v 9 bodech

A kam všude můžete s kolem dojet? Inspirujte se například u Matěje Balgy.

P. S.: Někteří blázni jezdí třeba i na koloběžkách.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Převážejte auta

Pojďme se přesunout do úplně jiné kategorie. Napadlo vás někdy, že i auto si můžete půjčit zdarma, a dokonce vám někdo možná zaplatí benzín? Ne, není to komunistická utopie. Autopůjčovny hlavně v USA, Kanadě a Austrálii totiž často potřebují převážet auta mezi pobočkami – většinou proto, že si někdo auto půjčí na jednom místě, ale vrátí ho jinde.

Platit řidiče, který by auta převážel, by vyšlo pěkně draho, takže autopůjčovny raději umožní trochu se projet cestovatelům, jako jste vy.

Přečtěte si Návod, jak ušetřit na půjčení auta, nebo ho získat úplně zadarmo a zkušenosti z převozu karavanů v Austrálii.

Kde hledat auta pro převoz?

Zaplaťte pár babek

Ani jedna z výše uvedených možností vám nevyhovuje? Je to na vás moc punk, nebo nemáte tolik času? Nezoufejte, přesouvat se dá i jinak, a i když to pak není úplně zdarma, pořád zaplatíte maximálně pár stokorun.

Poradíme vám, jak cestování hlavně po Evropě vytunit tak, aby bylo co nejlevnější. Vše najdete v samostatných článcích:

Bydlení

I nocleh můžete většinou vyřešit úplně bez peněz. Dokonce ani nemusíte spát pod dálničním mostem, jako kdysi na eurotripu Matouš v Linzu. Možností je hodně – od spaní pod širákem po luxusní vilu výměnou za to, že někomu hlídáte psa.

Surfujte po gaučích

Přemýšleli jste někdy, že byste zaklepali na dveře cizího domu a poprosili o přespání? Dřív to mezi poutníky bylo celkem normální. Lidé na vesnicích od nich alespoň vyzvěděli, co nového ve světě, a cestovatelé měli kde složit hlavu. Může to fungovat i dnes, naštěstí ale existují způsoby, jak podobně cestovat výrazně jednodušeji a bezpečněji.

Princip je přitom pořád stejný – bydlíte u někoho doma výměnou za to, že se podělíte o své zkušenosti a zážitky, nebo třeba uvaříte domácímu oblíbené české jídlo. U jednoho člověka zůstanete maximálně pár dní a pokračujete dál.

V éře internetu si naštěstí můžete vše domluvit dopředu a ještě si udělat celkem jasný obrázek o tom, ke komu jedete. Nejznámější a největší síť, která takzvanou sdílenou pohostinnost zprostředkovává, je couchsurfing.com. Není ale jediná. Menší alternativy mohou navíc – hlavně v menších městech – fungovat o dost lépe. Zkuste je.

O sdílené pohostinnosti už jsme psali i v knize, další dva články najdete na blogu. První vysvětluje obecný princip, druhý je už praktický návod.

A máme pro vás dobrou zprávu – v mnoha zemích pořád platí, že jako cestovatel máte dveře domů místních otevřené i bez internetu. Například v Íránu či Gruzii je pohostinnost v kultuře tak hluboce zakořeněná, že vás každý druhý bude zvát na čaj a málokdy se stane, že by vám někdo večer nenabídl nocleh.

Když dáte na zdravý rozum a intuici, nemusíte se bát o nic víc než při noclehu v hotelu. Při tak blízkém kontaktu s místními ale máte šanci odvézt si mnohonásobně zajímavější a unikátnější zážitky.

(Wild)kempujte

Spaní v přírodě je jeden z nejlepších způsobů, jak na cestách ušetřit na bydlení. Navíc je často i pravým dobrodružstvím. Nocleh pod hvězdnou oblohou patří mezi nejkrásnější zážitky. Pokud jste ještě nikdy pod širákem nespali, zkuste to.

V mnoha zemích, jako je například Skotsko, Norsko, Švédsko či Nový Zéland, můžete téměř kdekoliv postavit stan a bydlet zdarma i v případě nepříznivého počasí – kempovat nadivoko.

O wildcampingu jsme zveřejnili velmi podrobný článek se spoustou praktických tipů

Pokud v tichosti přijdete až za soumraku, přespíte a ráno zase odejdete tak, aby po vás nezůstala ani stopa, natož odpadek, budou vám takový nocleh tolerovat i v zemích, kde je jinak kempování mimo kempy přísně zakázané a hrozí velké pokuty. Říká se tomu bivakování.

Skvělý je i nocleh v hamace, kterou jednoduše natáhnete mezi dvěma stromy.

Odpočinek v hamace

Odpočinek v hamace

Využijte sruby

Podél mnoha dlouhých trekových tras najdete takzvané „záchranné sruby“, kde můžete zdarma, nebo za dobrovolný příspěvek přespat. Týká se to například Skandinávie či Skotska. Mnoho podobných objektů, vhodných k přespání, ale najdete ve většině zemí světa a často se dá dopředu zjistit, kde jsou.

I v ČR a na Slovensku stále najdete mnoho srubů, kde můžete jednu noc přespat. Podívejte se na mapu. Krom toho na ní najdete například i vhodné skalní převisy, kde na vás nebude pršet.

Více o srubech a pravidla jejich používání najdete v článku o trekingu ve Skandinávii

Co je ale nejzásadnější – srub vždy zanechejte ve stejném, nebo ideálně lepším stavu, než ve kterém byl, když jste přišli. Pokud například využijete dřevo na oheň, připravte před odchodem stejné množství pro ty, kdo dorazí po vás.

Hlídejte psa či kočku

Lidé neustále někam cestují a mnoho z nich vlastní psy, kočky a domy, o které se někdo musí během jejich nepřítomnosti starat. Právě díky tomu funguje house sitting – skvělá možnost, jak na cestách ušetřit nemalé peníze a strávit mnoho týdnů až měsíců v krásných destinacích. Výměnou za to, že někomu dům a mazlíčky pohlídáte, získáte bydlení zdarma.

Dům a zvířata přitom můžete hlídat přes víkend, na týden, anebo i na půl roku. Možností je mnoho. Co se týče typu bydlení a lokalit, pestrost je ještě větší – od vesnického domečku se slepicemi až po luxusní byt na Manhattanu.

Jak na house sitting a spoustu osobních zkušeností se dočtete ve článku.

Vyměňte svůj dům

Zabydlet se u někoho jiného doma můžete i bez práce, od toho je tu home exchange. Ať už máte byt v srdci města, rodinný dům mimo centrum nebo malebnou chalupu na venkově, výměna domů vám umožní prožít cestování s pocitem, že v cílové destinaci skutečně žijete.

Nejlepší na celé výměně je to, že nemusí být vzájemná. Využívat něčí nemovitost můžete i za nasbírané body.

Jak celý home exchange funguje a jaké portály můžete k výměně využít? Přečtěte si Home exchange: Vyměňte svůj domov za nové dobrodružství.

Pomáhejte (nejen) na farmách

Mnoho lidí vám za vhodnou pomoc rádo poskytne bydlení (někdy dokonce i jídlo) zdarma. Díky internetu je vše opět mnohem jednodušší. Díky portálům, jako je Workaway, HelpX, případně WWOOFing, se můžete zapojit do spousty činností. Od pomáhání na malé farmě přes učení angličtiny v mateřské školce či pomoc v hostelu až po různé ekologické a umělecké projekty.

Jak to funguje? Vyberete projekt, který vás zajímá, a dopředu se dohodnete na podmínkách. Většinou pracujete 3–5 hodin denně a za odměnu máte kde bydlet, často i co jíst. Zároveň máte šanci poznat danou zemi a kulturu z úplně jiné strany, než kdybyste „jen“ cestovali. Samozřejmě vám zbude i dostatek času na výlety po okolí.

I o Workaway a HelpX máme na Travel Bibli podrobný článek. Dozvíte se v něm praktické tipy i osobní zkušenosti

Na jedno místo můžete jet na pár dní, týdnů i měsíců – záleží na typu projektu a domluvě s hostitelem. Tím se dostáváme k další zásadní otázce.

Workaway na čajové farmě na Srí Lance

Workaway na čajové farmě na Srí Lance

Jde to i na dlouho a daleko?

Mnoho zmíněných způsobů vám sice umožní procestovat za pár korun třeba Balkán, ale co když chcete vyrazit na delší dobu a třeba i o něco pohodlněji? Pořád máte několik možností. Patří mezi ně i již zmíněný house sitting.

Dobrovolnictví

Workaway zdaleka není jediný způsob, jak vyrazit dobrovolničit. Můžete využít jeden z mnoha dlouhodobějších dobrovolnických projektů a vyrazit buď po Evropě, nebo téměř kamkoliv do světa.

Jste pak sice dlouho na jednom místě, i tak ale díky výletům můžete vidět velkou část země a navíc získat všechny výhody slow travellingu. Lépe pochopíte místní kulturu a zvyky, najdete si mezi lokálními skutečné přátele a dostanete se na úžasná místa, které byste jinak jen v rychlosti přejeli.

O dobrovolnictví jsme vydali velký souhrnný článek, případně si přečtěte konkrétní zkušenosti a tipy od dvou cestovatelek:

Při hledání příležitostí se ideálně obraťte na organizace či centra zabývající se dobrovolnictvím – například INEX-SDA.

Jedním ze způsobů, jak vyrazit na dlouhodobý dobrovolnický projekt, je Evropský sbor solidarity.

Stáže

Období studií je ideálním časem, kdy vycestovat do zahraničí, nasbírat zkušenosti, vzdělat se a zároveň cestovat. V mnoha případech zadarmo.

Erasmus+ asi znáte. Zdaleka však nejde o jedinou možnost, jak vyjet na zahraniční stáž či studijní pobyt. Díky organizacím jako IAESTE, AIESEC nebo IFMSA se dostanete i do mnohem exotičtějších destinací, než je Evropská unie.

Jak vyrazit na stáž jsme sepsali do souhrnného článku o stážích, další zaměřený na stáže v mezinárodních organizacích představuje osobní zkušenosti několika stážistek.

Na stáže můžete samozřejmě vyjet i v případě, že už (dávno) nestudujete. Málokdy ale získáte tak dobré podmínky jako studenti.

Stipendia

Studovat na univerzitě a ještě si za to nechat zaplatit? Stipendia dnes už zdaleka nejsou určena jen nástupcům Einsteina. Hlavně jako zahraniční student budete mít mnohem víc možností a například jen do Číny takto z ČR jezdí každoročně stovky studentů.

Na světě existuje velké množství stipendijních programů pro různé obory, které vám pokryjí životní náklady a případně školné během studia/stáže – jen o nich vědět a přihlásit se na ně. Kde je najít se – mimo jiné – dočtete v článku o stipendiích.

Jestliže jste už dosáhli všech stupňů vyššího vzdělání, můžete využít speciálních fellowshipů, postmagisterských či postdoktorských programů, vyučovat na zahraniční univerzitě nebo se stát členem (mezinárodního) výzkumného projektu financovaného granty. Nebo vystudovat další školu v jiném oboru.

Zajímá vás víc? Přečtěte si článek Do zahraničí se stipendiem v každém věku a bez omezení

Našli jste svůj způsob, jak cestovat bez peněz? Pokud ne a peněz opravdu moc nemáte, nezoufejte. Pořád si totiž můžete vydělávat průběžně při cestování – mnohdy mnohem víc, než kolik byste dostali v ČR.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak si na cestách průběžně vydělávat?

Pro nás nejzajímavější způsob je digitální nomádství – práce na dálku přes počítač. Sami tak můžeme cestovat téměř nonstop, stačí nám jen připojení na internet.

Souhrn všech důležitých informací o digitálním nomádství se dočtete ve článku nebo online kurzu zdarma.

Zdaleka to však není jediný způsob, jak dlouhodobé cestování průběžně financovat. V mnoha případech se navíc můžete z cesty vrátit z výrazně více penězi, než s kolika jste odjížděli. Stačí trochu se uskromnit a pořádně máknout. Vyjeďte například na Work and Travel do USA nebo na Nový Zéland. Nebo můžete pracovat na lodi.

O programech, které umožňují práci cizincům se dočtete v článku Vydejte se do zahraničí za prací, spojte ji s cestováním. Jaké jsou možnosti?

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

 

Hledáte ucelené informace o levném cestování na jednom místě? Najdete je v Petrově nejnovějším kurzu travelhackingu.

Povedlo se vám cestovat bez peněz nebo opravdu velmi levně? Podělte se v komentářích o své zážitky a zkušenosti.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Andrea Opasková 24.8.2017 v 21:08 - Odpovědět

    Ahoj :) stejně by mě zajímalo, kde cestovatelé bez peněz jedí.

  2. Iva Planičková 17.10.2017 v 8:54 - Odpovědět

    Takhle jsem cestovala ještě před půl rokem a super zkušenosti :) teď už mě cestování živí a je to ještě lepší :D